Виноградівський районний суд Закарпатської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.05.2023 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючий-суддя Надопта А.А.,
секретар судового -засідання Стрижак О.М.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні у залі суду м.Виноградів цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Королівської селищної ради, третя особа: приватний нотаріус Берегівського районного нотаріального округу Стойка С.М. про визнання права на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із даним позовом.
Вимоги позову мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка на випадок своєї смерті залишила заповіт від 16.07.2020 року №17, в якому все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що належатиме їй на день смерті та на що за законом матиме право заповіла позивачці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер чоловік ОСОБА_2 - ОСОБА_3 .
Згідно довідки №63 від 09.02.2023 року виданої виконавчим комітетом Королівської селищної ради Берегівського району Закарпатської області ОСОБА_2 на день смерті проживала одна. Спадкове майно після смерті ОСОБА_2 складається з житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивачка є спадкоємцем за заповітом та у встановленому законом порядку прийняла спадщину. Інших спадкоємців до майна померлої ОСОБА_2 немає.
При зверненні в нотаріальну контору для оформлення позивачкою спадщини на вищевказаний житловий будинок, нотаріусом було роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину за заповітом видати неможливо, оскільки правовстановлюючі документи на житловий будинок відсутні.
Внаслідок чого, позивачка змушена звернутися до суду з даним позовом.
Позивач ОСОБА_1 про день, час та місце розгляду справи будучи належним чином повідомленою своєчасно у підготовче судове засідання не з`явилася, однак її представник ОСОБА_4 подав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, та про те, що заявлені позовні вимоги підтримує повністю та просять суд такі задоволити.
Відповідач- представник Королівської селищної ради про день, час та місце розгляду справи будучи належним чином повідомленим своєчасно, у підготовче судове засідання не з`явилися, однак до суду подали письмові заяви про розгляд справи за його відсутності.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору- приватний нотаріус Берегівського районного нотаріального округу Стойка С.М., про час та місце розгляду справи будучи належним чином повідомленою своєчасно, у підготовче судове засідання не з`явилася, однак подала до суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, та враховуючи, що у справі наявні достатні матеріали про права і взаємовідносини сторін, суд приходить до висновку, що позовна заява є підставною та підлягає задоволенню, оскільки в підготовчому судовому засіданні встановлені ті обставини на які посилається позивач у своїй заяві.
Вивчивши матеріали справи, з`ясувавши її дійсні обставини, оцінивши докази в їх сукупності, оглянувши заяви сторін, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У судовому засіданні належними та допустимими доказами встановлено наступне. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка на випадок своєї смерті залишила заповіт від 16.07.2020 року №17, в якому все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що належатиме їй на день смерті та на що за законом матиме право заповіла позивачці ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер чоловік ОСОБА_2 - ОСОБА_3 .
Згідно довідки №63 від 09.02.2023 року виданої виконавчим комітетом Королівської селищної ради Берегівського району Закарпатської області ОСОБА_2 на день смерті проживала одна. Спадкове майно після смерті ОСОБА_2 складається з житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивачка є спадкоємцем за заповітом та у встановленому законом порядку прийняла спадщину. Інших спадкоємців до майна померлої ОСОБА_2 немає.
При зверненні в нотаріальну контору для оформлення позивачкою спадщини на вищевказаний житловий будинок, нотаріусом було роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину за заповітом видати неможливо, оскільки правовстановлюючі документи на житловий будинок відсутні.
Внаслідок чого, позивачка змушена звернутися до суду з даним позовом.
Факт належності ОСОБА_2 житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 підтверджується довідкою №52 від 31.01.2023 року про право власності на житловий будинок, яка видається у зв`язку з оформленням спадщини виконавчого комітету Королівської селищної ради про те, що згідно із записом в по господарській книзі Чернянської сільської ради (з 2011-2015 pp.) №10, номер об`єкта по господарського обліку 0423-1 за гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 значиться житловий будинок, який знаходиться по АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки №51 від 01.02.2023 року виданої КП Виноградівським РБТІ виданої гр. ОСОБА_1 про те, що житловий будинок з надвірними будівлями в АДРЕСА_1 завершений будівництвом та інвентаризаційна вартість станом на 2023 рік становить 156567 гривень. Згідно з архівних даних станом на 01.01.2013 року правовстановлюючих документів на житловий будинок не оформлено.
Відповідно до копії технічного паспорту будинку садибного типу, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 замовником є ОСОБА_1 (позивачка, особа на яку складений заповіт), тобто це той самий будинок відповідно до якого визнається право власності.
Згідно копії паспорту спадкодавця, ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Тобто це той самий будинок, щодо якого визнається право власності.
Згідно Інформації з Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно від 15.02.2023 року не знайдено жодного об`єкта за адресою: АДРЕСА_1 , тобто право власності ні за ким не зареєстровано.
У відповідності до ч. 1 ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно визначення поняття спадкування у ч. 1 ст. 1216 ЦК України, таким є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Позивачка в порядку ч.1 ст.1269 ЦКУ у визначений законом строк подала заяву про прийняття спадщини за заповітом.
Згідно ч.3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Стаття 41 Конституції України закріплює, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності (ч.1). Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом (ч.2). Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним (ч.4).
У п.3.1 узагальнення проведеного ВССУ від 16.05.2013 року відмічено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК), а в п.3.3 - що у випадках відсутності правовстановлюючих документів та відсутності реєстрації об`єкта нерухомості за спадкодавцем (на ім`я спадкодавця) суди в основному задовольняють вимоги спадкоємців про визнання права власності на нерухоме майно.
Отже, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред`явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.
У той же час, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, зокрема, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою (ст. 328, ст. 392 ЦК України).
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Таким чином, позивачка, яка в порядку спадкування успадкувала житловий будинок, який згідно положень закону належить їй з часу відкриття спадщини, не може реалізувати своє право на оформлення спадщини, від чого залежить можливість здійснення нею повноважень власника, тобто, володіння, користування та розпорядження спадковим майном.
З урахуванням всього вищевикладеного, суд прийшов до переконання, що існують обставини, які є підставою для задоволення заявленного позову.
Керуючись ст.ст.10, 12, 13, 43, 49, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (дані про РНОКПП-відсутні у зв`зку із відмовою позивачки в одержанні такого), право власності на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до апеляційного суду Закарпатської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п. 15.5 п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
ГоловуючийА. А. Надопта
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2023 |
Оприлюднено | 22.05.2023 |
Номер документу | 110941648 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Надопта А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні