ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД
Миколаївської області
Справа №477/219/23
Провадження №2/477/316/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2023 року м. Миколаїв
Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі:
головуючої - судді Саукової А.А.,
при секретарі Герасимової Г. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Миколаєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Первомайської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду із позовом, в якому просила визначити їй додатковий строк достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . На випадок своєї смерті ОСОБА_2 залишив заповіт, в якому заповів належне йому на час смерті майно на користь позивача. Позивач планувала своєчасно, у встановлений законодавством шестимісячний строк звернутися до нотаріуса, проте не змогла цього зробити у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, оскільки вимушена була виїхати до Івано-Франківської області. При поверненні до місця свого проживання позивач звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за заповітом. Однак в оформленні спадщини їй було відмовлено у зв`язку з пропуском строку для її прийняття. В зв`язку з чим вона звернулася до суду про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В судове засідання позивач не з`явилася, надала заяву, в якій просила справу розглянути за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила позов задовольнити.
Відповідач - Первомайська селищна рада Миколаївського району Миколаївської області в судове засідання свого представника не направила, надіслала заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнала в повному обсязі.
Відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності досліджені докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається зі свідоцтва про смерть, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При житті, ОСОБА_2 залишив заповіт, яким заповів ОСОБА_1 , своє майно, яке належить йому на праві власності, а саме: земельну ділянку кадастровий номер 4823380400:05:000:0677 площею 6,33 га, земельну ділянку кадастровий номер 4823380400:05:000:0431 площею 9,72 га, земельну ділянку кадастровий номер 4823380400:02:000:0398 площею 1,96 га розташовані на території Білозірської (Бармашовської) сільської ради Вітовського (Жовтневого) району Миколаївської області, посвідченого старостою с. Білозірка Первомайської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області 09 серпня 2021 року, зареєстрованого в реєстрі за № 1-19.
Позивач на день відкриття спадщини зі спадкодавцем постійно не проживала та не була зареєстрована з ним за однією адресою, що підтверджується довідкою Первомайської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області від 31 січня 2023 року № 155.
Постановою приватного нотаріуса Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Бердніковою А. Ю. від 02 лютого 2023 року, заявнику було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , оскільки в строки встановлені ст. 1270 ЦК України заяву про прийняття спадщини за місцем відкриття спадщини не подала, разом зі спадкодавцем не проживала та не була зареєстрована, тобто вважається такою, що спадщину не прийняла.
Згідно листа приватного нотаріуса Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Бердніковою А. Ю. за вих № 20/01-16 від 28.02.2023 року спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 не відкривалась.
Згідно довідки Первомайської селищної ради № 92 від 15.11.2022 року, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 , однак внаслідок бойових дій її житло було пошкоджено.
Згідно довідок Первомайської селищної ради № 170 від 01.02.2023 року та № 155 від 31.01.2023 року, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 був зареєстрований в АДРЕСА_2 та знятий з реєстраційного обліку як померлий ІНФОРМАЦІЯ_4 , разом з ним зареєстрованих інших осіб не було.
Відповідно до ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст.1261-1265 ЦК України. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з частиною першою та частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно роз`яснень, які містяться в Постанові Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд вирішує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця для вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
Також постановою Верховного Суду від 26 червня 2019 року по справі №565/1145/17 поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Введення в Україні воєнного стану Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022р. у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, вимушений виїзд позивачки з місця проживання через бойові дії визнається судом, як поважна причина пропуску строку для прийняття спадщини.
Визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини передбачено частиною 3 статті 1272 ЦК України, при цьому на ім`я позивача спадкодавцем був складений заповіт, а причини пропуску нею строку для подання заяви про прийняття спадщини вважаються поважними.
На підставі викладеного, позовна заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статями 200, 258-259, 263-265ЦПК України,
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Первомайської селищної ради Миколаївського (Вітовського) району Миколаївської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком шість місяців, з моменту набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
позивач ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ;
відповідач Первомайська селищна рада Миколаївського району Миколаївської області, смт. Первомайське вул. Ювілейна 9 Миколаївського району Миколаївської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 04375174.
Суддя А.А. Саукова
Суд | Жовтневий районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2023 |
Оприлюднено | 22.05.2023 |
Номер документу | 110952208 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Жовтневий районний суд Миколаївської області
Саукова А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні