Ухвала
від 19.05.2023 по справі 911/1209/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032,тел.(044)235-95-51,е-mail:inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

"19" травня 2023 р. м. Київ Справа № 911/1209/23

Суддя Господарського суду Київської області Подоляк Ю.В. розглянувши матеріали

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «А-Технолоджі», Київська обл., м. Бучадо«Xojaobod Fayz-M» ООО (Товариство з обмеженою відповідальністю «Xojaobod Fayz-M»), 170701, Uzbekistan/Andijan/Andijanskay obl. Hodjaabaadskiy r-n., Bilardaki qishlogI kochasi. E. Qosimova 17-bino (170701, Узбекистан/Андижан/Андижанська обл. Ходжаабаадський район, село Бірлашган вул. Е. Косимова будинок 17)простягнення коштіввстановив:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «А-Технолоджі» (далі позивач) до «Xojaobod Fayz-M» ООО (Товариство з обмеженою відповідальністю «Xojaobod Fayz-M») (далі відповідач) про стягнення 722844,92 грн., з яких 528781,95 грн., заборгованість, 52878,19 грн. штраф, 141184,78 грн. збитки.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань за контрактом постачання та дистрибуції від 02.05.2022 № 2/2022-УК щодо здійснення поставки товару, за який позивач сплатив грошові кошти на підставі платіжного доручення від 22.07.2022 № 191, згідно виставленого відповідачем рахунку на оплату від 11.05.2022 № 1 та неповернення сплачених позивачем коштів за товар, який не був поставлений відповідачем.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, відповідачем у даній справі є іноземна юридична особа «Xojaobod Fayz-M» ООО (Товариство з обмеженою відповідальністю «Xojaobod Fayz-M»). При цьому, інформації щодо наявності на території України офіційно зареєстрованого представництва відповідача позивачем в позовній заяві не зазначено та така інформація на момент відкриття провадження у справі у суду відсутня.

Відповідно до ст. 366 Господарського процесуального кодексу України підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. У випадках, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, підсудність справ за участю іноземних осіб може бути визначено за угодою сторін.

У статті 38 Закону України «Про зовнішню економічну діяльність» визначено, що спори, що виникають між суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності, іноземними суб`єктами господарської діяльності у процесі такої діяльності можуть розглядатися судами України, а також за згодою сторін спору Міжнародним комерційним арбітражним судом та Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України та іншими органами вирішення спору, якщо це не суперечить чинним законам України або передбачено міжнародними договорами України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право» визначено, що суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, зокрема у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.

В пункті 10.2 розділу 10 контракту постачання та дистрибуції від 02.05.2022 № 2/2022-УК сторони домовилися, що у разі, якщо сторони не можуть дійти згоди, то всі суперечки та розбіжності передаються на вирішення до Арбітражного суду за місцем перебування позивача відповідно до матеріального та процесуального права.

У ч. 2 ст. 27 ГПК України зазначено, що для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.04.2023 № 433689314271 місцезнаходженням позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «А-Технолоджі» є: вул. Електриків, 14, м. Буча, Київська обл., 08292, Україна.

Враховуючи вищезазначені положення законодавства та те, що сторони у контракті постачання та дистрибуції від 02.05.2022 № 2/2022-УК визначили, що спори по даному контракту передаються на розгляд арбітражному суду за місцезнаходженням позивача, а згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням позивача є Київська область, то дана справа підсудна Господарському суду Київської області.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 01.05.2023 вказану позовну заяву залишено без руху, зазначено недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

У встановлений судом строк від позивача надійшла заява від 09.05.2023 № 09-05/6/23 (вх. № суду 9198/23 від 11.05.2023) про усунення недоліків, якою усунено недоліки позовної заяви, зазначені в ухвалі Господарського суду Київської області від 01.05.2023 про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з ч. 3 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Враховуючи відсутність підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження, суд відкриває провадження у справі та з огляду на те, що ціна позову перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а суд не вважає заявлені вимоги в розумінні статті 12 ГПК України малозначними, розгляд даної справи здійснюється в порядку загального позовного провадження.

Оскільки відповідачем виступає іноземна особа, суд вважає за необхідне повідомити відповідача «Xojaobod Fayz-M» ООО, 170701, Uzbekistan/Andijan/Andijanskay obl. Hodjaabaadskiy r-n., Bilardaki qishlogI kochasi. E. Qosimova 17-bino (Товариство з обмеженою відповідальністю «Xojaobod Fayz-M», 170701, Узбекистан/Андижан/Андижанська обл. Ходжаабаадський район, село Бірлашган вул. Е. Косимова будинок 17, індивідуальний номер платника податків 205803526, загальний класифікатор видів економічної діяльності 14140) про розгляд даної справи у порядку, встановленому законодавством України та міжнародними угодами.

Згідно з ч. 1 ст. 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Статтею 367 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.

Згідно з ч. 1 ст. 368 Господарського процесуального кодексу України зміст і форма судового доручення про надання правової допомоги повинні відповідати вимогам міжнародного договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо його не укладено - вимогам частин другої - четвертої цієї статті.

Між Україною та Республікою Узбекистан укладено двосторонній договір про правову допомогу та правові відносини у цивільних та сімейних справах 19.02.1998 (далі Договір), який був ратифікований Україною 05.11.1998 та набрав чинності 19.06.1999.

Даним Договором встановлено, що громадяни кожної з Договірних Сторін користуються на території другої Договірної Сторони стосовно своїх особистих та майнових прав таким самим правовим захистом, як і власні громадяни цієї Договірної Сторони. Громадяни кожної з Договірних Сторін мають право вільно і без перешкод звертатися до судів, прокуратури та інших установ другої Договірної Сторони, до компетенції яких відносяться цивільні та сімейні справи (які надалі іменуються «установи юстиції»), можуть виступати в них, порушувати клопотання, подавати позови та здійснювати інші процесуальні дії на тих самих умовах що і громадяни цієї Договірної Сторони. Положення цього Договору застосовуються відповідно до юридичних осіб, заснованим на територіях Договірних Сторін відповідно до їхнього законодавства (ст. 1 Договору).

Частиною 1 ст. 4 Договору передбачено, що установи юстиції Договірних Сторін надають правову допомогу у цивільних та сімейних справах відповідно до положень цього Договору.

Відповідно до ст. 6 Договору установи юстиції Договірних Сторін надають одна одній правову допомогу шляхом виконання процесуальних та інших дій, передбачених законодавством запитуваної Договірної Сторони, в тому числі вручення документів.

Враховуючи наявність вищезазначених діючих договірних відносин між Україною та Республікою Узбекистан, суд вважає за необхідне керуватись під час направлення даного судового доручення положеннями Договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних та сімейних справах 19.02.1998.

Статтею 5 Договору передбачено, що при наданні правової допомоги установи юстиції Договірних Сторін зносяться одна з одною через Міністерство юстиції України і Міністерство юстиції Республіки Узбекистан, якщо цим Договором не встановлено інший порядок зносин.

Прохання про надання правової допомоги повинно містити: назву запитуючої установи юстиції та назву запитуваної установи юстиції, найменування справи, в якій запитується правова допомога, викладення мети прохання та опису запитуваної допомоги, імена та прізвища сторін, третіх осіб, свідків, відомостей про їхнє місце проживання чи місце перебування, дату та місце народження, громадянство, рід занять, для юридичних осіб - їхнє найменування та місцезнаходження, за наявності представників осіб, зазначених в підпункті « 3» - їхні імена, прізвища та адреси, зазначення строків, протягом яких очікується виконання прохання, коли це необхідно.

При необхідності до прохання додаються належним чином завірені копії документів чи виписки з них, які полегшують виконання прохання.

У проханні про вручення документів мають бути зазначені точна адреса одержувача та найменування документів.

Прохання має бути підписано відповідною посадовою особою та скріплено гербовою печаткою запитуючої установи юстиції (ст. 7 Договору).

Частиною 1 ст. 10 Договору визначено, що установа юстиції запитуваної Договірної Сторони здійснює вручення документів відповідно до прохання та правил, діючих на території цієї Договірної Сторони, якщо документи, що вручаються, складені мовою цієї держави чи російською мовою або забезпечені належно завіреним перекладом. В протилежному випадку вона передає документи одержувачу, якщо він згоден добровільно їх прийняти.

Підтвердження вручення документів оформлюється відповідно до правил, що діють на території запитуваної Договірної Сторони. У підтвердженні повинні бути зазначені спосіб, місце і час вручення, а також особа, якій вручено документи. Підтвердження вручення документів направляється запитуваній установі юстиції (ст. 11 Договору).

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Договору документи, що направляються на мові запитуючої Договірної Сторони, супроводжуються перекладом на мову запитуваної Договірної Сторони чи на російську мову, якщо цим Договором не передбачено інше.

Наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27 червня 2008 року № 1092/5/54, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.07.2008 № 573/15264, затверджено Інструкцію про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень (далі Інструкція), яка визначає порядок опрацювання доручень про вручення документів, отримання доказів, вчинення інших процесуальних дій, а також клопотань про визнання і виконання судових рішень на виконання чинних міжнародних договорів України з питань надання правової допомоги в цивільних справах.

Пунктами 1.6, 1.7 Інструкції визначено, що реалізація міжнародних договорів України з питань міжнародної правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень здійснюється у межах компетенції Міністерством юстиції України безпосередньо та через міжрегіональні управління Міністерства юстиції України (далі - міжрегіональне управління), місцевими судами України (далі - суди України), а у відповідних випадках - іншими органами державної влади. Суди України з питань надання міжнародної правової допомоги в цивільних справах взаємодіють з іноземними компетентними органами через міжрегіональні управління та Міністерство юстиції України.

Якщо міжнародним договором України не передбачено інше, доручення про вручення документів складається згідно з додатком 1 Інструкції. Також додається формуляр підтвердження про вручення документа згідно з додатком 2. До доручення про вручення виклику до суду обов`язково додається виклик (повідомлення) про день судового розгляду, форма якого наведена в додатку 3, разом з повідомленням про гарантії особі, яка викликається, імунітету від адміністративної/кримінальної відповідальності у разі її явки до компетентного органу України, передбачені відповідним міжнародним договором. Виклик (повідомлення) про день судового розгляду друкується на чистих аркушах паперу, без штампів суду (п. 2.1.3. Інструкції).

Пунктом 2.1.5 Інструкції визначено, що доручення підписується суддею та скріплюється гербовою печаткою суду України, який складає доручення.

Документи, що додаються до доручення, повинні бути оформлені відповідно до законодавства України, засвідчені підписом судді і печаткою суду України в належних випадках. Якщо документ, що надсилається, складається з декількох аркушів, вони мають бути відповідним чином прошнуровані, пронумеровані і скріплені печаткою суду України (п. 2.1.3 Інструкції).

Пунктом 2.2 Інструкції визначено, що у разі надіслання судом України доручення для виконання за кордоном цивільна справа, у зв`язку з якою складається доручення, призначається до розгляду з урахуванням розумних строків пересилання документів та виконання направленого доручення за кордоном. У разі можливості судом України призначається дата наступного судового засідання, на яке може прибути особа, що викликається.

Доручення та документи, що до нього додаються, складаються мовою, передбаченою відповідним міжнародним договором України. Якщо доручення чи документи, що до нього додаються, складено українською мовою, слід додавати завірений переклад на мову запитуваної держави або на іншу мову, передбачену міжнародним договором України. Документи, що підлягають врученню згідно з дорученням суду України, складаються мовою запитуваної держави чи іншою мовою, передбаченою міжнародним договором України, або супроводжуються завіреним перекладом на таку мову. Переклад здійснюється фахівцем, запрошеним до відповідного суду України згідно із статтею 75 Цивільного процесуального кодексу України, або засвідчується уповноваженим перекладачем, або нотаріально. (абз. 1, 2, 3, 6 п. 2.3 Інструкції).

Відповідно до міжнародних договорів України доручення та додані до нього документи не потребують засвідчення в порядку консульської легалізації або шляхом проставлення апостилю (п. 2.4 Інструкції).

Враховуючи необхідність вручення процесуальних документів відповідачу, з метою забезпечення реалізації принципів змагальності та рівності перед законом і судом, суд вважає за необхідне, відповідно до вимог Договору, звернутися через центральний орган України Міністерство юстиції України до центрального органу Республіки Узбекистан Міністерства юстиції Республіки Узбекистан з судовим дорученням про вручення відповідачу «Xojaobod Fayz-M» ООО, 170701, Uzbekistan/Andijan/Andijanskay obl. Hodjaabaadskiy r-n., Bilardaki qishlogI kochasi. E. Qosimova 17-bino (Товариство з обмеженою відповідальністю «Xojaobod Fayz-M», 170701, Узбекистан/Андижан/Андижанська обл. Ходжаабаадський район, село Бірлашган вул. Е. Косимова будинок 17, індивідуальний номер платника податків 205803526, загальний класифікатор видів економічної діяльності 14140) виклику (повідомлення) про день судового розгляду та нотаріально засвідчених перекладів позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «А-Технолоджі» від 18.04.2023 № 18-04/8/23 з додатками та ухвали про відкриття провадження у справі № 911/1209/23 від 19.05.2023.

Відповідно до положень ст. 181 Господарського процесуального кодексу України для виконання завдання підготовчого провадження, зокрема, направлення судового доручення, в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

Враховуючи викладене, суд зупиняє провадження у справі у зв`язку із зверненням із судовим дорученням про вручення відповідачу судових документів.

Керуючись ч. 1 ст. 176, 181, п. 4 ч. 1 ст. 228, ст. 232-234, 365-368 Господарського процесуального кодексу України, суд

постановив:

1.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

2. Розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження.

3. Призначити у даній справі підготовче судове засідання, яке відбудеться 21.11.2023 о 14:30 в приміщенні Господарського суду Київської області (м. Київ, вул. Симона Петлюри, 16/108, зал судових засідань № 4).

4. Зобов`язати позивача у строк до 22.06.2023 подати суду нотаріально засвідчений переклад на узбецьку мову (у трьох примірниках): позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «А-Технолоджі» від 18.04.2023 № 18-04/8/23 з додатками, ухвали Господарського суду Київської області від 19.05.2023 про відкриття провадження у справі № 911/1209/23, доручення про вручення документів, підтвердження про вручення документів, виклик (повідомлення) про день судового розгляду.

5. Надіслати позивачу оригінали: ухвали Господарського суду Київської області у справі № 911/1209/23 від 19.05.2023, доручення про вручення документів, підтвердження про вручення документів, виклик (повідомлення) про день судового розгляду для здійснення нотаріально засвідченого їх перекладу на узбецьку мову.

6. Звернутись до Міністерства юстиції України для направлення до Центрального органу Республіки Узбекистан Міністерства юстиції Республіки Узбекистан судового доручення про вручення документів юридичній особі «Xojaobod Fayz-M» ООО, 170701, Uzbekistan/Andijan/Andijanskay obl. Hodjaabaadskiy r-n., Bilardaki qishlogI kochasi. E. Qosimova 17-bino (Товариство з обмеженою відповідальністю «Xojaobod Fayz-M», 170701, Узбекистан/Андижан/Андижанська обл. Ходжаабаадський район, село Бірлашган вул. Е. Косимова будинок 17, індивідуальний номер платника податків 205803526, загальний класифікатор видів економічної діяльності 14140), виклик (повідомлення) про день судового розгляду, нотаріально засвідчених перекладів позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «А-Технолоджі» від 18.04.2023 № 18-04/8/23 з додатками та ухвали про відкриття провадження у справі № 911/1209/23 від 19.05.2023.

7.Зобов`язати відповідача надати суду оформлений відповідно до міжнародних угод документ, що є доказом правосуб`єктності юридичної особи (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо).

8.Подати відповідачу відзив на позовну заяву та інші документи, що підтверджують заперечення проти позову упродовж п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. В разі подання відповідачем відзиву на позовну заяву надати суду документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.

9.Зупинити провадження у справі № 911/1209/23 до надходження відповіді про виконання Міністерством юстиції Республіки Узбекистан судового доручення.

10.Питання про поновлення провадження у справі № 911/1209/23 вирішити після надходження доказів вручення Міністерством юстиції Республіки Узбекистан копії позовної заяви з додатками та ухвали про відкриття провадження у даній справі відповідачу з врахуванням того, що судове засідання у справі № 911/1209/23 призначено на 21.11.2023 о 14:30.

11. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (http://court.gov.ua/fair/).

12.Роз`яснити позивачу, що неподання суду доказів, необхідних для вирішення спору, в тому числі - документів витребуваних даною ухвалою у визначені судом строки, є підставою для залишення позову без розгляду відповідно до приписів п. 4 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України.

Дана ухвала набирає законної сили у строк та в порядку передбачених ч. 2 ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена у строк визначений ст. 256 ГПК України в порядку передбаченому ст. 257 ГПК України з врахуванням пп. 17.5 п. 17 ч. 1 розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.

Суддя Ю.В. Подоляк

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення19.05.2023
Оприлюднено22.05.2023
Номер документу110960595
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань зовнішньоекономічної діяльності

Судовий реєстр по справі —911/1209/23

Ухвала від 06.02.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 27.12.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 21.11.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 21.11.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 19.05.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 01.05.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні