Справа № 286/838/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 травня 2023 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Грищенко Н. А.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Овручі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гладковицької сільської ради Коростенського району Житомирської області про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу та визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини , -
В С Т А Н О В И В:
08.03.2023 року ОСОБА_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 звернулася до суду із позовом до Гладковицької сільської ради Коростенського району Житомирської області, що знаходиться в с. Гладковичі, вул. Н. Репкіна, 5В, Коростенського району Житомирської області, в якому просить встановити факт, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали спільно однією сім`єю як чоловік та жінка без шлюбу в період з 01 січня 2014 року по 18 вересня 2015 року, з 14 вересня 2019 року по 27 квітня 202 року, тобто до реєстрації шлюбу та з моменту розірвання шлюбу по день його смерті; визначити їй додатковий строк терміном 1 місяць для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її колишній чоловік ОСОБА_2 . З ним вона ще до реєстрації шлюбу, а саме з 01.01.2014 року проживали спільно однією сім`єю як чоловік та жінка без шлюбу в квартирі АДРЕСА_2 , яка належить їй на праві власності. 19.09.2015 року вони зареєстрували шлюб і він був зареєстрований у належній їй житловій площі. 20.06.2018 року знаходячись в шлюбі за спільні кошти придбали будинок АДРЕСА_3 та земельну ділянку для його обслуговування. Придбаний будинок та земельна ділянка є спільною сумісною власністю її та ОСОБА_2 , якими вони користувалися до дня його смерті і якими вона користується на даний час. 14.09.2019 року шлюб між ними було розірвано, але вони продовжували проживати спільно як чоловік та жінка без шлюбу до дня його смерті. Після смерті ОСОБА_2 вона відповідно до ст. 1264 ЦК України є його спадкоємцем. Однак, нотаріус відмовив їй в оформленні спадщини у зв`язку з тим, що нею пропущений строк на прийняття спадщини за законом, встановлений чинним законодавством та не встановлено факту проживання однією сім`єю її з померлим. Вважає, що строк на прийняття спадщини нею пропущений з поважної причини, оскільки у період із 20.10.2020 року по 30.10.2022 року вона хворіла.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала.
Відповідач про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, причини неявки свого представника суду не повідомлено, право на подання відзиву не використано.
Суд, заслухавши пояснення позивача, покази свідків, вивчивши матеріали справи, вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне йому майно.
Постановою нотаріуса Овруцької державної нотаріальної контори від 22.02.2023 року №305/02-31, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 співмешканця гр. ОСОБА_2 , зокрема, у зв`язку з тим, що не встановлено факту проживання заявника з померлим однією сім`єю.
Згідно з ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Відповідно до п.1 ст.74 Сімейного кодексу України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу. У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати наявність у сукупності ознак, що притаманні наведеному визначенню. При цьому, слід зауважити, що таке проживання не є підставою для виникнення у чоловіка і жінки прав та обов`язків подружжя (ч.2 ст.21 СК України). Отже, чоловік і жінка, які спільно проживають без шлюбу, можуть складати сім`ю, але статусу подружжя не набувають.
Копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 та свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 свідчать, що ОСОБА_1 перебула у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 у період з 19.09.2015 року по 14.09.2019 року.
За час перебування у шлюбі, ОСОБА_3 було придбано житловий будинок АДРЕСА_3 та земельну ділянку площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 1824281900:01:003:0131, про що свідчать копії договорів купівлі продажу житлового будинку та земельної ділянки від 20.06.2018 року посвідчених державним нотаріусом Овруцької державної нотаріальної контори Житомирської області.
Згідно довідки виданої виконавчим комітетом Гладковицької сільської ради Коростенського району Житомирської області від 19.04.2023 року №394, гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на праві приватної власності належав житловий будинок по АДРЕСА_3 . ОСОБА_1 з 09.08.2019 року і по день смерті ОСОБА_2 проживала з ним разом. Вступила у володіння житловим будинком та земельною ділянкою, вела спільне господарство, проводила ремонт будівлі, обробляла земельні ділянки.
Також, факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 із ОСОБА_2 як чоловік та жінка без шлюбу підтвердили у судовому засіданні свідки.
Так, свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 показали, що позивач їхня племінниця. Оксана проживала разом із ОСОБА_6 однією сім`єю з 2013 року по 2020 рік. Спочатку проживали у цивільному шлюбі, потім розписалися.
Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012 року, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо. Також це можуть бути: свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з погосподарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що "подружжя" вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.
Статтею 1264 Цивільного кодексу України визначено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
У суду немає підстав не довіряти вказаним документам, поясненням позивача викладених у заяві та показам свідків, а тому суд вважає факт спільного проживання однією сім`єю чоловіка та жінки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у період з 01 січня 2014 року по 18 вересня 2015 року та з 14 вересня 2019 року по 27 квітня 2020 року, тобто до реєстрації шлюбу та з моменту розірвання шлюбу по день його смерті, є доведеним.
Встановлення факту постійного проживання позивачу необхідно для подальшого оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 так як постановою нотаріуса Овруцької державної нотаріальної контори від 22.02.2023 року №305/02-31 їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 співмешканця гр. ОСОБА_2 , зокрема, у зв`язку з тим, що спадкоємцем пропущений строк для подачі заяви про прийняття спадщини за законом, встановлений чинним законодавством України (а.с.14).
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п.24 постанови «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. N 7 особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
З повідомлення Овруцької державної нотаріальної контори від 15.03.2023 року №430/01-16 видно, що після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 заведена спадкова справа №93/2023 року, у зв`язку з подачею заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом від співмешканки померлого гр. ОСОБА_1 , що проживає в АДРЕСА_1 , якій була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Крім того, як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п.24 постанови «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. N 7 додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини.
Позивач вчасно не звернулася до нотаріальної контори, оскільки вона у період із 20.10.2020 року по 30.10.2020 року перебувала на амбулаторному лікуванні в АЗПСМ №3, про що свідчить довідка КНП «Овруцький центр первинної медико санітарної допомоги» від 22.02.2023 року, а тому суд вважає, що їй слід надати додатковий строк в один місяць для подання нею заяви про прийняття спадщини.
Позивач від сплати судового збору звільнена на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», а тому у відповідності до ст. 141 ЦПК України судовий збір в сумі 2147,20 грн. (1073,6 +1073,60) підлягає стягненню з відповідача в дохід держави.
Керуючись ст. ст. 3, 11, 60, 141, 212-215, 218, 315, 256, 259, 315 ЦПК України, на підставі ст. ст. 1264, 1272 ЦК України, ст. 3 СК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка проживає в АДРЕСА_1 та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу у період з 01 січня 2014 року по 18 вересня 2015 року та з 14 вересня 2019 року по 27 квітня 2020 року, тобто до реєстрації шлюбу та з моменту розірвання шлюбу по день його смерті.
Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка проживає в АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , додатковий строк в один місяць для подання нею заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , після набрання рішенням законної сили.
Стягнути із Гладковицької сільської ради Коростенського району Житомирської області, що знаходиться в с. Гладковичі, вул. Н. Репкіна, 5В, Коростенського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 04346770 в дохід держави судовий збір в сумі 2147,20 грн..
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Я. В. Кулініч
Повний текст рішення складено 19 травня 2023 року
Суд | Овруцький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2023 |
Оприлюднено | 22.05.2023 |
Номер документу | 110976127 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Овруцький районний суд Житомирської області
Кулініч Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні