Справа № 344/7372/17
Провадження № 4-с/344/28/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2023 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Домбровської Г.В.,
при секретарі судового засідання Маланій Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області цивільну справу за скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Еміграційний центр» про визнання протиправним дій державного виконавця щодо повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Еміграційний центр» (надалі також «Скаржник») звернулося до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області зі скаргою, в якій просило визнати неправомірними дії старшого державного виконавця Косівського відділу державної виконавчої служби у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Косович Л.З., які проявилися у поверненні Товариству з обмеженою відповідальністю «Еміграційний центр» без прийняття до виконання виконавчого листа від 26 травня 2020 року у справі №344/7372/17 про стягнення з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Еміграційний центр» заборгованості в розмірі 97 782,40 грн. копійок, що в еквіваленті становить 4000 доларів США, пеню в розмірі 23798,00 грн., та витрати по оплаті судового збору в розмірі 1215,80 грн.
Представник скаржника в судовому засіданні вимоги скарги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених у скарзі.
Державний виконавець та представник органу ДВС в судовому засіданні проти вимог скарги заперечили, посилаючись на законність дій державного виконавця щодо повернення стягувачу виконавчого документу у зв`язку з пропуском строку пред`явлення його до виконання.
Зацікавлена особа ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про причини неявки не сповістив, про дату та час судових засідань повідомлявся належним чином.
Проаналізувавши доводи учасників процесу, Судом встановлено наступне.
Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18 лютого 2020 року у справі №344/7372/17 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/87717879), яке набрало законної сили 20.03.2020 року, позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Еміграційний центр» до ОСОБА_1 про стягнення коштів за договором про надання послуг задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Еміграційний центр», місцезнаходження: м. Івано-Франківськ, вул. Мельника, 9/Б, код ЄДРПОУ 32605456, заборгованість згідно договору про надання інформаційно- консультативних послуг в розмірі 97782 (дев`яносто сім тисяч сімсот вісімдесят дві) гривні 40 копійок, що в еквіваленті становить 4000 (чотири тисячі доларів США), пеню в розмірі 23798 ( двадцять три тисячі сімсот девяносто вісім ) гривень 00 копійок, та витрати по оплаті судового збору в розмірі 1215 ( одна тисяча двісті пятнадцять) гривень 80 копійок.
В решті вимог позову відмовлено.
26 травня 2020 року Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області було видано Виконавчий лист на виконання рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18 лютого 2020 року у справі №344/7372/17 про стягнення з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Еміграційний центр», місцезнаходження: м. Івано-Франківськ, вул. Мельника, 9/Б, код ЄДРПОУ 32605456, заборгованість згідно договору про надання інформаційно-консультативних послуг в розмірі 97782 (дев`яносто сім тисяч сімсот вісімдесят дві) гривні 40 копійок, що в еквіваленті становить 4000 (чотири тисячі доларів США), пеню в розмірі 23798 (двадцять три тисячі сімсот дев`яносто вісім ) гривень 00 копійок, та витрати по оплаті судового збору в розмірі 1215 ( одна тисяча двісті п`ятнадцять) гривень 80 копійок.
Відповідно до частин 1,2 статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до частини 5 статті 124 і частини 3 статті 129 Конституції України судові рішення є обов`язковими до виконання на всій території України, а обов`язковість рішень суду визнається однією з основних засад судочинства.
Обов`язковість судових рішень гарантується згідно з практикою Європейського суду з прав людини, зокрема, статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: право на судовий захист було б примарним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове судове рішення залишалося недіючим на шкоду одній зі сторін.
Відповідно до цього принципу постанова або ухвала суду, що набрали законної сили, є обов`язковими для всіх суб`єктів правовідносин, яких у той чи інший спосіб стосується судове рішення.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній станом на час звернення стягувача із заявою про відкриття виконавчого провадження та винесення оскаржуваного повідомлення про повернення виконавчого документа).
11 квітня 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Еміграційний центр» пред`явило до органу державної виконавчої служби Виконавчий лист від 26 травня 2020 року, виданий Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області на виконання рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18 лютого 2020 року у справі №344/7372/17 про стягнення з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Еміграційний центр», місцезнаходження: м. Івано-Франківськ, вул. Мельника, 9/Б, код ЄДРПОУ 32605456, заборгованість згідно договору про надання інформаційно- консультативних послуг в розмірі 97782 (дев`яносто сім тисяч сімсот вісімдесят дві) гривні 40 копійок, що в еквіваленті становить 4000 (чотири тисячі доларів США), пеню в розмірі 23798 (двадцять три тисячі сімсот девяносто вісім ) гривень 00 копійок, та витрати по оплаті судового збору в розмірі 1215 ( одна тисяча двісті пятнадцять) гривень 80 копійок.
17 квітня 2023 року старшим державним виконавцем Косівського відділу державної виконавчої служби у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Косович Л.З. винесено Повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання, яким повернуто без виконання виконавчий документ стягувачу ТОВ «Еміграційний центр» у зв`язку з пропуском встановленого законом строку пред`явленого виконавчого документа до виконання; пункт 2 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження».
Вказане повідомлення ТОВ «Еміграційний центр» вважає незаконним та просить визнати пов`язані з його винесенням дії державного виконавця неправомірними, у зв`язку з чим звернулася до суду з даною скаргою.
Так, відповідно до статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» (тут і в подальшому в редакції закону, чинній станом на час прийняття оскаржуваного повідомлення) виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Зокрема, виконавець зобов`язаний:
1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом;
Права виконавця під час здійснення виконавчого провадження визначено частиною 3 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження».
Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов`язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Зі змісту Виконавчого листа від 26 травня 2020 року, виданого Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області на виконання рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18 лютого 2020 року у справі №344/7372/17, вбачається, що строк пред`явлення його до виконання до 21 березня 2023 року.
Із заявою про відкриття виконавчого провадження стягувач звернувся до органу державної виконавчої служби 11 квітня 2023 року.
Разом з тим, відповідно до пункту 10-2 Розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.
Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 4 Закону «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався та діяв на момент пред`явлення виконавчого листа до виконання, діє і станом на сьогоднішній день, що є загальновідомою обставиною.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки порядок та строки пред`явлення виконавчих документів до примусового виконання регулюються саме Законом України «Про виконавче провадження», як спеціальним нормативно-правовим актом, у даному випадку підлягає застосуванню норма, якою на період воєнного стану на території України встановлено переривання строків, визначених вказаним Законом, до яких, зокрема, належать строки пред`явлення виконавчих документів до примусового виконання.
Таким чином, станом на 11.04.2023 року та 17.04.2023 року строк пред`явлення виконавчого листа до виконання по боржнику ОСОБА_1 є перерваним, та таким, що не сплинув. Питання переривання строку пред`явлення до виконання виконавчого листа врегульовано пунктом 10-2 Розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до внесених змін від 15.03.2022 року, що вступили в силу 26.03.2022 року та розповсюджуються на дані правовідносини.
Враховуючи зазначене, Суд приходить до висновку про те, що винесення 17 квітня 2023 року старшим державним виконавцем Косівського відділу державної виконавчої служби у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Косович Л.З. Повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання, є неправомірним та безпідставним.
У зв`язку з цим Суд вбачає підстави для задоволення скарги.
Відповідно до ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Згідно з ч.2 ст. 451 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 18, 37, 63 Закону України «Про виконавче провадження», ст. ст.259, 447-453 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Еміграційний центр» про визнання протиправним дій державного виконавця щодо повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання, задовольнити.
Визнати неправомірними дії старшого державного виконавця Косівського відділу державної виконавчої служби у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Косович Л.З., які проявилися у поверненні Товариству з обмеженою відповідальністю «Еміграційний центр» без прийняття до виконання виданого Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області виконавчого листа від 26 травня 2020 року у справі №344/7372/17 про стягнення з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Еміграційний центр» заборгованості згідно договору про надання інформаційно-консультативних послуг в розмірі 97782 (дев`яносто сім тисяч сімсот вісімдесят дві) гривні 40 копійок, що в еквіваленті становить 4000 (чотири тисячі доларів США), пеню в розмірі 23798 (двадцять три тисячі сімсот дев`яносто вісім ) гривень 00 копійок, та витрати по оплаті судового збору в розмірі 1215 ( одна тисяча двісті п`ятнадцять) гривень 80 копійок.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського Апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Повний текст ухвали суду складено та підписано 19.05.2023 року.
Суддя Домбровська Г.В.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2023 |
Оприлюднено | 22.05.2023 |
Номер документу | 110976413 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Домбровська Г. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні