ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.
РІШЕННЯ
Іменем України
12.08.2010
Справа №2-1/3442-2010
за позовом Приватного підприємства «Фірма Бігма», (95021, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 59),
до відповідача Алуштинської міської ради, (98500, АР Крим, м. Алушта, пл. Радянська,1),
про визнання незаконним рішення та зобов’язання укласти договір оренди землі,
Суддя Л. О. Ковтун
п р е д с т а в н и к и :
від позивача Задков О.І. - представник, довіреність від 01.06.2010р.,
від відповідача не з’явились, повідомлені належним чином,
Суть спору: Приватне підприємство «Фірма Бігма» звернулось до господарського суду АР Крим з позовом до Алуштинської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення від 25.02.2010р. №54/10 «Про припинення договору оренди земельної ділянки між Алуштинською міською радою та Приватним підприємством «Фірма Бігма»; визнання права на оренду земельної ділянки загальною площею 0,0057 га для розміщення та обслуговування нерухомого майна – будівлі кафе «Якорек», що знаходиться на набережній біля ротонди по вул. Леніна в м. Алушті; зобов’язання Алуштинської міської ради укласти із Приватним підприємством «Фірма Бігма» договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,0057 га для розміщення та обслуговування нерухомого майна – будівлі кафе «Якорек», що знаходиться на набережній біля ротонди по вул. Леніна в м. Алушта строком на 49 років.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Приватне підприємство «Фірма Бігма» є власником об’єкту нерухомості, розташованого на спірній земельній ділянці, однак відповідач ухиляється від передачі в користування земельної ділянки під нерухомим майном, чим порушує його права, гарантовані ст. 5 Земельного кодексу України та ст. 415 Цивільного кодексу України.
Відповідач письмового відзиву на позовну заяву та документів витребуваних судом не представив, не забезпечив явку свого представника в судове засідання, про день розгляду справи був повідомлений належним чином – рекомендованою кореспонденцією.
Розглянувши матеріали справи, заслухав пояснення представника позивача, дослідив надані докази, суд
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Алуштинського міського суду АР Крим у справі №2-1038/2006 від 16.07.2006р. за позивачем визнано право власності на нерухоме майно – будівлю кафе «Якорек», що розташовано на набережній біля родоніти по вул. Леніна у м. Алушті загальною площею 47,57кв.м., із них: зал -36,3 кв.м., кухня – 8,97 кв.м., туалет – 2,3 кв.м.
Як свідчать матеріали справи, вищевказане рішення ніким не оскаржено та набрало законної сили.
Відповідно до витягів з державного реєстру прав власності на нерухоме майно Приватне підприємство «Фірма Бігма» є власником об’єкту нерухомості, що розміщений на набережній біля родоніти по вул. Леніна у м. Алушті (аркуш справи 31).
Земельна ділянка загальною площею 0,0057 га, на якій знаходиться об'єкт нерухомого майна позивача, перебувала в орендному користуванні Приватного підприємства «Фірма Бігма» згідно договорів оренди земельної ділянки, що укладені на підставі рішень виконавчого комітету Алуштинської міської ради №542 від 16.06.2000р. та Алуштинської міської ради №16/192 від 17.03.2004р.
Позивач звернувся до Алуштинської міської ради із відповідною заявою, в якій ставив питання про надання йому в оренду земельної ділянки площею 0,0057 га для розміщення та обслуговування нерухомого майна – будівлі кафе «Якорек», що знаходиться на набережній біля ротонди по вул. Леніна в м. Алушті.
Рішення Алуштинської міської ради №8/45 від 13.12.2006р. Приватному підприємству «Фірма Бігма» було відмовлено в продовжені договору оренди земельної ділянки площею 0,0057 га для розміщення та обслуговування нерухомого майна – будівлі кафе «Якорек», що знаходиться на набережній біля ротонди по вул. Леніна в м. Алушті.
Позивач вдруге звернувся до відповідача з відповідною заявою в якій ставив питання про надання йому в оренду земельної ділянки площею 0,0057 га для розміщення та обслуговування нерухомого майна – будівлі кафе «Якорек», що знаходиться на набережній біля ротонди по вул. Леніна в м. Алушті.
На зазначене звернення Алуштинська міська рада ніякої відповіді позивачеві не надала.
У зв’язку з чим, Приватне підприємство «Фірма Бігма» звернулась до суду з заявою про зобов’язання відповідача розглянути питання та прийняти рішення про надання в оренду зазначеної земельної ділянки.
У виконання рішення господарського суду АР Крим від 03.09.2009р. у справі №2-27/2178-2009 Алуштинською міською радою винесено оскаржуване у цій справі рішення від 25.02.2010р. за №54/10 «Про припинення договору оренди земельної ділянки між Алуштинською міською радою та Приватним підприємством «Фірма Бігма»».
Як вбачається з оскаржуваного рішення, підставою для відмови позивачу в укладанні договору земельної ділянки є закінчення строку договору, на який він був укладений.
Дослідивши надані сторонами докази у підтвердження своїх доводів і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо необхідності судового захисту його прав з наступних мотивів.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Статтею 9 Земельного кодексу України, з урахуванням пункту 12 перехідних положень Земельного кодексу України, передбачено, що надання земельних ділянок у користування на території міста Алушта віднесено до компетенції Алуштинської міської ради.
Частиною 2 статті 120 Земельного кодексу України встановлено, що якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Аналогічна норма міститься в частині 2 статті 377 Цивільного кодексу України, якою встановлено, що якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Оскаржуване рішення на думку суду не може бути розцінено як законне та таке, що обґрунтоване належним чином з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач у законному порядку набув право власності на об’єкт нерухомого майна, який знаходиться на спірній земельній ділянці, що в силу положень статті 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України надає право позивачеві вимагати від органу місцевого самоврядування оформлення правовстановлюючих документів на зазначену земельні ділянки на умовах оренди.
Зі змісту ч. 9 ст. 123 Земельного кодексу України вбачається, що незгода на передачу в оренду земельної ділянки органу, до повноважень якого належить розгляд цього питання, повинна мати під собою нормативне, землевпорядне або містобудівне підґрунтя.
Рішення відповідача, що оскаржується не містить відповідних мотивувань, а містить лише посилання на закінчення дії договору оренди.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти тільки на підставах, в межах повноважень і способів, які передбачені Конституцією і законами України.
Згідно ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів місцевого самоврядування за мотивів їх невідповідності Конституції України або законам України визнаються незаконними у судовому порядку.
Відповідно до ст.1 Господарського процесуального кодексу України до господарського суду звертаються особи за захистом своїх порушених чи оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, що кореспондується із положеннями статті 21 ГПК України, де до позивачів віднесено осіб, які пред’явили позов або в інтересах яких пред’явлено позов саме про захист порушеного права чи охоронюваного законом інтересу.
Приписами статті 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання, а стаття 16 ЦК України передбачає право особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового чи майнового права і інтересу. Частиною 2 цієї статті визначені способи захисту цивільних прав та інтересів.
Юридична зацікавленість позивача у вирішенні спору судом, покладає на нього обов’язок довести, що його цивільне право порушене, не визнається чи оспорюється відповідачем і що саме йому належить право вимоги.
Частиною 3 статті 152 Земельного кодексу України також передбачає такий шлях захисту прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки, як визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
З урахуванням цього суд вважає, що оскаржуване рішення відповідача №54/10 від 25.02.2010р. «Про припинення договору оренди земельної ділянки між Алуштинською міською радою та Приватним підприємством «Фірма Бігма»» слід визнати недійсним як таке що є протиправним та порушує права позивача, у зв’язку із чим, суд дійшов висновку про необхідність судового захисту, також, і права позивача на оренду спірної земельної ділянки.
На підставі викладеного, керуючись ст. 82-84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Алуштинської міської ради від 25.02.2010р. №54/10 «Про припинення договору оренди земельної ділянки між Алуштинською міською радою та Приватним підприємством «Фірма Бігма».
Визнати за Приватного підприємства «Фірма Бігма», (95021, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 59, ідентифікаційний код 30121739) право на оренду земельної ділянки загальною площею 0,0057 га для розміщення та обслуговування нерухомого майна – будівлі кафе «Якорек», що знаходиться на набережній біля ротонди по вул. Леніна в м. Алушті.
Зобов’язати Алуштинську міську раду (98500, АР Крим, м. Алушта, пл. Радянська,1) укласти із Приватним підприємством «Фірма Бігма» (95021, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 59, ідентифікаційний код 30121739) договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,0057 га для розміщення та обслуговування нерухомого майна – будівлі кафе «Якорек», що знаходиться на набережній біля ротонди по вул. Леніна в м. Алушта строком на 49 років
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Ковтун Л.А.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2010 |
Оприлюднено | 11.09.2010 |
Номер документу | 11098605 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Ковтун Л.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні