Справа № 450/703/23 Провадження № 2/450/779/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2023 року Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Мусієвського В.Є.
при секретарі Расяк С.М.
розглянувши впорядку спрощеногопозовного провадженнябез повідомлення(виклику)учасників судовогорозгляду вприміщенні судум.Пустомити цивільнусправу запозовом Кредитноїспілки «Крез-Капітал» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив стягнути з відповідачів на його користь заборгованість у розмірі 22534 грн.
Мотивував свої позовні вимоги тим, що 01 лютого 2021 року між ним та ОСОБА_1 укладено кредитний договір ІН12 № 1278/05, відповідно до якого він зобов`язався надати позивачу кредит у сумі 12000 грн. на строк 12 місяців, а відповідач ОСОБА_1 зобов`язався вказані кошти повернути у встановлений строк та сплатити відсотки у розмірі 35 % річних за кредитом протягом строку користування таким. Договором передбачено, що у випадку невиконання позичальником взятих на себе зобов`язань, плата за користування кредитом збільшується до розмірі 0,1 % щоденних від суми кредиту, але не менше 10 грн. в день. Крім того, вказаний кредитний договір був забезпечений договором поруки, укладеним між ним та відповідачем ОСОБА_1 . Зазначає, що умови кредитного договору ним виконані, а відповідачами свої зобов`язання за договорами виконані не були. З огляду на вказане, просить позовні вимоги задовольнити. Разом з позовною заявою подав заяву, у якій не заперечив проти ухвалення заочного рішення.
Ухвалою від 18 квітня 2023 року відкрито провадження у справі, а розгляд такої вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачам встановлено п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачі повідомлялися про судовий розгляд як шляхом направлення поштової кореспонденції, так і шляхом розміщення відповідного оголошення на офіційному веб-сайті суду.
У вказаний строк відповідачі не надали суду відзив на позовну заяву, відповідно до вимог ст. 178 ЦПК України, без поважних причин.
У матеріалах справи відсутні клопотання сторін про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З письмової згоди представника позивача суд постановляє ухвалити рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.ст. 280, 281 ЦПК України, та в порядку спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 279 ЦПК України.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши справу у порядку спрощеного провадження, без повідомлення сторін, вивчивши зібрані по справі докази, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов`язків має право на справедливий судовий розгляд.
Згідно з ч. 1 ст. 4, ч. 2 ст. 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи, законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
В силу положень ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб визначений законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що 01 лютого 2021 року між позивачем та ОСОБА_1 укладено кредитний договір № 1278/05, відповідно до якого кредитодавець КС «Крез-Капітал» зобов`язалася надати позичальнику ОСОБА_1 грошові кошти в кредит у сумі 12000 грн. на строк 12 місяців, що діє з 01 лютого 2021 року по 01 лютого 2022 року під 35% річних, а позичальник зобов`язався повернути вказані грошові кошти та сплатити відсотки за користування кредитом у строк, передбачений договором.
Частинами 1,2статті 1054ЦК Українивстановлено,що закредитним договоромбанк абоінша фінансоваустанова (кредитодавець)зобов`язуєтьсянадати грошовікошти (кредит)позичальникові урозмірі тана умовах,встановлених договором,а позичальникзобов`язуєтьсяповернути кредитта сплатитипроценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положенняпараграфа 1цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
За змістом ст. 1046 ЦК договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
З видаткового касового ордеру від 01 лютого 2021 року вбачається, що ОСОБА_1 отримав від КС «Крез-Капітал» грошові кошти у сумі 12000 за договором № 1278/05 від 01 лютого 2021 року.
Розрахунком заборгованості стверджується, що позичальник грошові кошти позивачу не повернув.
Відповідачі в свою чергу не подали до суду жодних доказів на підтвердження відсутності заборгованості перед позивачем.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що отримані в якості кредиту грошові кошти у сумі 12000 грн. повернуті не були.
За ст.536ЦК Україниза користуваннячужими грошовимикоштами боржникзобов`язаний сплачуватипроценти,якщо іншене встановленодоговором міжфізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
Відповідно до п. 3.1. кредитного договору за користування кредитом позичальник сплачує кредитодавцю плату в розмірі 35% річних від суми кредиту - з дня отримання кредиту до дати його повернення, вказаної у п. 2.1. цього договору; в розмірі 0,1% щоденних від суми кредиту, але не менше 10 гривень в день, починаючи з наступного дня від 16 числа місяця, в якому позичальник допустив невиконання взятих на себе зобов`язань обумовлених п. 5.1.3 цього договору.
Розрахунком заборгованості встановлено, що за період з 01 березня 2021 року по 01 лютого 2022 року розмір відсотків становить 4200 грн., а збільшена плата становить 3650 грн.
Таким чином, відповідач має заборгованість за відсотками за користування кредитом у розмірі 4200 грн., а також за збільшеною платою у сумі 3650 грн.
Крім того, судом встановлено, що на забезпечення виконання зобов`язання позичальника, між КС «Крез-Капітал» та ОСОБА_1 укладено договір поруки від 01 лютого 2021 року, згідно якого вона зобов`язалася відповідати перед кредитором за виконання ОСОБА_1 зобов`язань за кредитним договором № 1278/05 від 01 лютого 2021 року.
Статтями 525, 526, 546 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов`язання.
За ч. 1 ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Таким чином, на підставі договору поруки від 01 лютого 2021 року, поручитель ОСОБА_1 відповідає за зобов`язання позичальника ОСОБА_1 перед позикодавцем КС «Крес-Капітал» за кредитним договором № 1278/05 від 01 лютого 2021 року.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ним Кодексом.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у спразі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Отже, позовні вимоги частково знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, а тому з відповідачів на користь позивача слід солідарно стягнути заборгованість у загальному розмірі 19850 грн., яка включає в себе 12000 грн. заборгованості за тілом кредиту, 4200 грн. заборгованості за відсотками за користування кредитом, 3650 грн. збільшеної плати.
При цьому, суд вважає опискою зазначення позивачем у прохальній частині позовної заяви про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 та ОСОБА_3 в частині останньої особи, оскільки за змістом позовної заяви та додатків до неї, заборгованість слід стягувати з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
За ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2684 грн., а саме по 1342 грн. з кожного.
Керуючись ст.ст.5, 12,13,81,82,89,137, 141, 247,259,263-265,267, 268, 281, 282, 435 ЦПК України, ст.ст. 524, 525, 526, 533, 546, 549, 551, 553, 625, 1046, 1047 ЦК України, суд,
у х в а л и в:
Позовні вимоги Кредитної спілки«Крез-Капітал» задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 накористь Кредитноїспілки «Крез-Капітал» заборгованість у сумі 19850 грн., яка включає в себе 12000 грн. заборгованості за тілом кредиту, 4200 грн. заборгованості за відсотками за користування кредитом, 3650 грн. збільшеної плати.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Кредитної спілки «Крез-Капітал» судовий збір у сумі 2684 грн., а саме по 1342 грн. з кожного.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків встановлених цим кодексом не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з часу складання повного судового рішення до Львівського апеляційного суду або через місцевий суд до Львівського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Мусієвський В.Є.
Суд | Пустомитівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2023 |
Оприлюднено | 23.05.2023 |
Номер документу | 110992436 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Пустомитівський районний суд Львівської області
Мусієвський В. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні