Рішення
від 22.05.2023 по справі 914/862/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.05.2023 Справа № 914/862/23

Господарський суд Львівської області у складі судді Н.Є. Березяк, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін

справу № 914/862/23

за позовом: Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м. Львів,

до відповідача: Підприємства теплових мереж «Самбіртеплокомуненерго», м. Самбір Львівської області,

про: стягнення вартості необлікованого об`єму природного газу у розмірі 74 774,88 грн

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» до Підприємства теплових мереж «Самбіртеплокомуненерго» про стягнення вартості необлікованого об`єму природного газу у розмірі 74 774,88 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач не сплатив вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.

Ухвалою суду від 16.03.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін.

На адресу суду 11.04.2023 (вх.№8987/23) надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що:

- особа відповідальна за ремонт та своєчасну повірку засобів вимірювальної техніки перебувала на самоізоляції у зв`язку з хворобою дружини на CОVID-19;

- згідно постанов Верховного суду №906/962/18 від 02.12.2020 та №914/993/21 від 02.12.2020, за умови відсутності пошкоджень лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об`єму газу, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об`єму розподіленого (спожитого) природного газу;

- засідання комісії з розгляду акта про порушення було проведено з порушенням строків передбачених Розділом ІХ Кодексу ГРС.

Частиною 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення (частина 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:

Як встановлено судом, між Акціонерним товариством «Оператор Газорозподільної системи «Львівгаз» та Підприємством теплових мереж «Самбіртеплокомуненерго» укладеного договір розподілу природного газу шляхом підписання заяви-приєднання №094205E2D9ET016 від 01.01.2016 року.

07.02.2022 року відповідач направив на електронну адресу відповідача лист №16 у якому просив направити представника АТ «Львівгаз» для зняття газового лічильника на повірку.

Після цього, 08.02.2022 року відповідач під №СЛ-2578-790-0222 зареєстрував у позивача лист з проханням запломбувати вхідну газову засувку у зв`язку з відключенням котельні по вул. Виговського 20 а.

Відповідно до матеріалів справи, 09.02.2022 року на об`єкті ПТМ «Самбіртеплокомуненерго» за адресою: Львівська область, м. Самбір, вул. Виговського, 20 представниками позивача в присутності представника відповідача було виявлено порушення, передбачене п.п.4 п.2 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРМ, а саме: пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, за яке п.п.1) п.4 гл.4 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено проведення перерахунку об`єму розподіленого (спожитого) природного газу, про що 09.02.2022 працівниками АТ «Львівгаз» складено Акт про порушення №000292 від 09.02.2022.

Акт про порушення №000292 від 09.02.2022 був підписаний представником відповідача із зауваженням: «оскільки особа відповідальна за повірку ЗВТ з 31.01.22 по 07.02.22 перебувала на самоізоляції у зв`язку з хворобою дружини на CОVID-19 (що підтверджується медичною довідкою) було протерміновано чергову повірку газового лічильника».

Як стверджує позивач, згідно протоколу повірки від 05.02.2022 року, остання повірка лічильника газу відповідача РГС G40 зав. №1232 була проведена 05.02.2020, відтак, періодична повірка лічильника газу Споживача мала бути проведена не пізніше 05.02.2022, а письмове повідомлення відповідачем позивача про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ - не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати повірки.

На засіданні Комісії з розгляду актів про порушення споживачами вимог Кодексу ГРМ, яке відбулось 15.04.2022, вирішено задовольнити акт про порушення № 000292 від 09.02.2022 по споживачу Самбіртеплокомуненерго ПТМ, за адресою м. Самбір, вул. Виговського, 20.

Згідно з актом-розрахунком від 19.01.2023 року вартість донарахованого об`єму природного газу складає 74 774,88 грн.

Однак, відповідачем не здійснено оплати за облікований (донарахований) об`єм природного газу, що і стало підставою для звернення до суду з матеріально-правовою вимогою до Підприємства теплових мереж «Самбіртеплокомуненерго» про стягнення вартості необлікованого об`єму природного газу у розмірі 74 774,88 грн.

Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтовані та такими що підлягають до задоволення у повному обсязі.

При ухваленні рішення, суд виходив з наступного.

Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

За п.п. 1, 2 Глави 1. Загальні умови Розділу VI. Комерційні умови доступу до газорозподільної системи для отримання/передачі природного газу Кодексу газорозподільних систем передбачено, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу. Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 року № 2498 (далі - типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.

Відповідно до п.п. 1, 3-5, 7 Глави 3. Порядок укладання договору розподілу природного газу Розділу VI. Комерційні умови доступу до газорозподільної системи для отримання/передачі природного газу Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ. Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається. Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу. Оператор ГРМ зобов`язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору розподілу природного газу та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору розподілу природного газу. Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору. На письмову вимогу споживача Оператор ГРМ зобов`язаний протягом десяти робочих днів.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 2498 від 30.09.2015 року, затверджено Типовий договір розподілу природного газу.

Судом із фактичних обставин справи встановлено наявність між сторонами договірних відносин щодо розподілу природного газу для споживачів, що не є побутовими, шляхом підписання заяви-приєднання №094205E2D9ET016 до умов договору розподілу природного газу від 01.01.2016 року.

Відповідно до п.1 гл.7 розділу X Кодексу ГРМ власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов`язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.

Відповідно до п.п.1) п.2 гл.7 розділу X Кодексу ГРМ для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати.

Відповідно до п.п.4 п.2 гл.2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об`ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать: пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Відповідно до п.п.1) п.4 гл.4 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Відповідно до п.1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. І

Відповідно до п.11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідно до п.12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Суд під час розгляду справи встановив, що позивач здійснив обстеження вузла обліку газу на об`єкті відповідача, за результатами якого виявив порушення, передбачене п.п.4 п.2 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРМ, а саме: пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, за яке п.п.1) п.4 гл.4 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено проведення перерахунку об`єму розподіленого (спожитого) природного газу, про що 09.02.2022 працівниками АТ «Львівгаз» складено Акт про порушення №000292 від 09.02.2022.

Згідно з нормами пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Розрахунок не облікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

15 квітня 2022 року комісією АТ «Львівгаз», складено протокол засідання комісії №34/04, вказаним протоколом було задоволено акт про порушення №000292 від 09.02.2022, по споживачу ПТМ «Самбіркомуненерго».

При повторних розглядах акту про порушення №000292 від 09.02.2022 року, які відбувались 13.07.2022, 18.08.2022 та 19.01.2023 комісія АТ «Львівгаз» вирішила залишити (без змін) акт про порушення №000292 від 09.02.2022 по споживачу ПТМ «Самбіркомуненерго».

Згідно розрахуну необлікованого (донарахованого) об`єму природнього газу від 19.01.2023 за період з 06.02.2022 - 07.02.2022, з якого вбачається донарахований об`єм газу в розмірі 1,781 м3 на суму 74 774,88 грн.

Матеріали справи не містять доказів оплати відповідачем спожитого природного газу за період донарахування з 06.02.2022 по 07.02.2022.

Суд звертає увагу, що предметом позову в цій справі є вимога про стягнення вартості необлікованого об`єму природного газу у розмірі 74 774,88 грн.

Як встановлено судом, відповідачем не було, у судовому порядку, оскаржено рішення комісії АТ «Львівгаз» з розгляду актів про порушення споживачами Кодексу ГРМ, оформлене протоколом №34/04 від 15.04.2022, яким задоволено акт про порушення №000292 від 09.02.2022, по споживачу ПТМ «Самбіртеплокомуненерго».

Оскільки рішення комісії АТ «Львівгаз» з розгляду актів про порушення споживачами Кодексу ГРМ, оформлене протоколом №34/04 від 15.04.2022 в передбаченому законом порядку не скасоване, наявні підстави для стягнення вартості необлікованого об`єму природного газу у судовому порядку.

Згідно з правилами пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Позивач, відповідно до положень Кодексу ГРМ, здійснив перерахунок розподіленого об`єму газу та направив відповідачу рахунок про сплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу на суму 74 774,88 грн. Доказів сплати вказаної суми матеріали справи не містять.

У зв`язку з викладеним, враховуючи вищенаведені положення норм чинного законодавства України, приймаючи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а відтак, підлягають до задоволення.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

В силу приписів п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ст. 129 ГПК України до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір в розмірі 2 684,00 грн.

З огляду на викладене, виходячи з положень чинного законодавства України, матеріалів та обставин справи, враховуючи практику застосування законодавства вищими судовими інстанціями, керуючись статтями 10, 12, 20,73,74,75,76, 79,123,129, 232, 233, 236,237,238,240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Підприємства теплових мереж «Самбіртеплокомуненерго» (81400, Львівська область, м. Самбір, вул. С. Крушельницької, буд. 9; код ЄДРПОУ 05506477) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (79039, м. Львів, вул. Золота, буд. 42; код ЄДРПОУ 03349039) 74 774,88 грн заборгованості за розподіл природного газу та 2 684,00 грн судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Березяк Н.Є.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення22.05.2023
Оприлюднено23.05.2023
Номер документу110997198
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —914/862/23

Постанова від 14.08.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 19.06.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Рішення від 22.05.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Березяк Н.Є.

Ухвала від 16.03.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Березяк Н.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні