Справа № 681/196/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2023 року
Полонський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді Горщара А.Г.
за участю секретаря судових засідань Салюк Т.М.
представника позивача адвоката Сімейка А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін в м. Полонне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «ТЕХНО-ФАРМ», третя особа: ОСОБА_2 про припинення трудових відносин, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить визнати припиненими трудові відносини його як голови ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «ТЕХНО-ФАРМ» (далі Господарство), виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про нього як керівника Господарства.
В обґрунтування позову зазначав, що 10.03.2021 року його призначеноголовою зазначеного Господарства, та в даний час має намір звільнитись з посади за власним бажанням на підставі ч.1 ст. 38 КЗпП України, про що ним на адресу одноособового засновника Господарства ОСОБА_2 , а також до загальних зборів подані відповідні заяви, про те такі не розглядаються, що унеможливлює його звільнення з роботи, а тому він звернувся до суду.
14.11.2022 року засобами поштового зв`язку ним було направлено на адресу одноособового засновника ФГ «ТЕХНО-ФАРМ» ОСОБА_2 заяву про звільнення з посади голови ФГ «ТЕХНО-ФАРМ», конверт повернуто відправнику з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
19.12.2022 року позивачемнаправлено наадресу одноособовоговласника ФГ«ТЕХНО-ФАРМ» ОСОБА_2 клопотання проприйняття рішенняпро звільненняголови Господарствата заяву про звільнення за власним бажанням, які також по суті не розглянуті, а відтак вирішення питання припинення з ним трудових відносин можливе лише в судовому порядку.
09 березня 2023 року у справі відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання, котре ухвалою суду від 11 квітня 2023 року закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.
Відповідачу та третім особам направлено копію ухвали про відкриття провадження, позовної заяви з додатками, у встановлений в зазначеній ухвалі строк відзив на позовну заяву не подали.
В судовому засіданні представник позивача адвокат Сімейко А.М. вимоги позову підтримав, дав згоду на проведення заочного розгляду справи.
Представник відповідача та треті особи в судове засідання не з`явились.
Відповідно до ст.280 ЦПК України суд, за згодою представника позивача, проводить заочний розгляд справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд зазначає про таке.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (частина перша статті 12 ЦПК України).
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (частина перша статті 13 ЦПК України).
Відповідно до положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
10.03.2021року рішенням одноособового засновника ФГ «ТЕХНО-ФАРМ» ОСОБА_2 ОСОБА_1 , було призначено головою вказаного Господарства.
14.11.2022 року ОСОБА_1 направив на адресу одноособового засновника ФГ «ТЕХНО-ФАРМ» ОСОБА_2 заяву про звільнення його з посади голови ФГ «ТЕХНО-ФАРМ», яку за відомостями зазначеними у поштовому відправлені «повернуто за закінченням терміну зберігання».
19.12.2022 року позивачподав наім`яодноособового власникаФГ «ТЕХНО-ФАРМ» ОСОБА_2 клопотання проприйняття рішенняпро звільненняйого якголови Господарства, та заяву прозвільнення завласним бажанням.
Проте, по поданих заявах позивача про звільнення з роботи відповідачем будь-якого рішення не прийнято.
Статтею 4 Закону України «Про фермерське господарство» встановлено, що головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа.
У відповідності до вимог ст. 27 ЗУ «Про фермерськегосподарство» трудовівідносини уфермерському господарствібазуються наоснові праційого членів.У разівиробничої потребифермерське господарствомає правозалучати дороботи вньому іншихгромадян затрудовим договором(контрактом). Трудові відносини членів фермерського господарства регулюються Статутом, а осіб, залучених до роботи за трудовим договором (контрактом), - законодавством України про працю.
Трудовіспори уфермерському господарствівирішуються увстановленому закономпорядку. З особами, залученими до роботи у фермерському господарстві, укладається трудовий договір (контракт) у письмовій формі, в якому визначаються строк договору, умови праці і відпочинку (тривалість робочого дня, вихідні дні, щорічна оплачувана відпустка, форми оплати праці та її розміри, харчування тощо).
Відповідно до ч.1 ст.21 КЗпП України трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
За приписамист. 22КЗпП України та відповідно доКонституції Українибудь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при припиненні трудового договору залежно від роду і характеру занять не допускається.
Згіднозі ст. 38 КЗпП Українипрацівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні.
Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо власник або уповноважений ним орган не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору
Власник зобов`язаний звільнити також працівника за власним бажанням у строки, які вказав сам працівник, якщо власник або уповноважений ним орган не виконує законодавство про працю або умови колективного чи трудового договору з цих питань.
За відсутності причин, які свідчать про неможливість продовження працівником роботи, сторони трудового договору вправі домовитися про будь-який строк звільнення після подання працівником заяви про це в межах двотижневого строку.
Отже, відповідно до трудового законодавства України, керівник (голова) фермерського господарства, як будь-який інший працівник, має право звільнитися за власним бажанням, попередивши власника або уповноважений ним орган про таке звільнення письмово за два тижні.
А, відтак, незважаючи на те, що право на працю безумовно є правом, а не обов`язком, для належної реалізації свого права на звільнення за власним бажанням керівник господарства має право на звільнення з роботи за власним бажанням на підставі ст.38 КЗпП України.
Відповідно дост. 4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободта ч. ч. 1, 3ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється.
З наведених приписів чинного законодавства вбачається, що елементом конституційного права особи на працю - є й право бути звільненим.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання припиненими трудових відносин ОСОБА_1 з Господарством у зв`язку із звільненням із займаної посади голови на підставі частини першоїстатті 38 КЗпП України,оскільки не вирішення власником Господарства питання про звільнення працівника з посади є порушенням його права щодо вільного вибору праці
Станом на момент розгляду даної справи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань досі містяться відомості про позивача як керівника відповідача, тому вимога ОСОБА_1 про виключення вказаних відомостей цього реєстру є законною та підлягає задоволенню.
Згідно до ч.2ст.141 ЦПК Українисудовий збір покладається на відповідача у разі задоволення позову.
Керуючись ст.ст.13, 81, 141, 263-265, 268, 279, 280-282, 352, 354, 355 ЦПК України суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати припиненими трудові відносини ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з ФЕРМЕРСЬКИМ ГОСПОДАРСТВОМ «ТЕХНО-ФАРМ» ( код ЄДРПОУ 39296423) з 01.02.2023 року у зв`язку зі звільненням ОСОБА_1 із займаної посади голови ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «ТЕХНО-ФАРМ» на підставі ч.1 ст. 38 КЗпП України - розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника.
Виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, зокрема, з розділу: «Керівник юридичної особи, а також відомості про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, тощо» відомості про ОСОБА_1 як керівника ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «ТЕХНО-ФАРМ».
Стягнути з ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «ТЕХНО-ФАРМ» на користь держави судовий збір в розмірі 1073 грн. 60 коп.
Відповідачем може бути подано заяву про перегляд заочного рішення протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків відповідачем не подана заява про його перегляд, а позивачем апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
На рішення суду позивачем може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 22.05.2023 року.
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса для листування АДРЕСА_2 ;
Відповідач: ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО «ТЕХНО-ФАРМ», ЄДРПОУ 39296123, юридична адреса: вул. Першотравнева, 2, с. Чупира, Білоцерківського району, Київської області, поштовий індекс 09185;
Третя особа: ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 .
Головуючий:
Суд | Полонський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.05.2023 |
Оприлюднено | 25.05.2023 |
Номер документу | 111031516 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Полонський районний суд Хмельницької області
Горщар А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні