Ухвала
від 24.05.2023 по справі 621/1646/23
ЗМІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №621/1646/23

Пр. №1-кс/621/285/23

Ухвала

Іменем України

24 травня 2023 року м. Зміїв

Слідчий суддя Зміївського районного суду Харківської області ОСОБА_1 ,

за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2

заявника - ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу начальника Чугуївського районного управління Департаменту Комітету по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю в Харківській області Всеукраїнського громадського об`єднання "Спілка громадських організацій України "Народна Рада" ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Чугуївської окружної прокуратури Харківської області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення,

у с т а н о в и в:

19.05.2023 начальник Чугуївського районного управління Департаменту Комітету по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю в Харківській області Всеукраїнського громадського об`єднання "Спілка громадських організацій України "Народна Рада" ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність посадових осіб Чугуївської окружної прокуратури Харківської області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення. На обґрунтування скарги ОСОБА_3 , зазначив, що 12.05.2023 звернувся до Зміївського відділу Чугуївської окружної прокуратури Харківської області з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення, попередня правова кваліфікації - частина 1 статті 367 Кримінального кодексу України № 7-23/50.

Так, в повідомленні про вчинення кримінального правопорушення зазначено, що Чугуївське районне управління Департаменту Комітету по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю в Харківській області Всеукраїнського громадського об`єднання "Спілка громадських організацій України "Народна Рада" в особі ОСОБА_3 19 квітня 2023 року подало клопотання до відділення №2 Чугуївського РУП ГУНП України в Харківській області про надання інформації про стан досудового розслідування кримінальних проваджень, які були відкриті за їх повідомленнями в період з липня 2017 року до січня 2022 року. 12 травня 2023 року ними було отримано листа від т.в.о. начальника СВ капітану поліції ОСОБА_4 , в якому ним було відмовлено в наданні інформації про стан досудового розслідування та відмовлено в долученні клопотання до матеріалів кримінальних проваджень.

На даний час посадовими особами Зміївського відділу Чугуївської окружної прокуратури Харківської області не виконані положення статті 214 КПК України, відомості заяви від 12.05.2023 до ЄРДР не внесені, що стало підставою для звернення з цією скаргою.

ОСОБА_3 у судовому засіданні просив скаргу задовольнити з підстав зазначених у ній.

Прокурор ОСОБА_5 до канцелярії суду надала заяву відповідно до якої просила проводити розгляд скарги за її відсутності, просила долучити до матеріалів скарги листи Чугуївської окружної прокуратури від 16.05.2023.

З урахуванням викладеного, враховуючи приписи, визначені статтею 306 Кримінального процесуального кодексу України, приймаючи до уваги положення статті 28 Кримінального процесуального кодексу України щодо розумних строків розгляду, слідчий суддя дійшов висновку про відсутність підстав для відкладення розгляду скарги та можливість розгляду відповідної скарги за відсутності прокурора.

Вислухавши доводи ОСОБА_3 , дослідивши матеріали скарги та документи, надані учасниками кримінального провадження, дійшов наступного.

Слідчим суддею встановлено, що відомості заяви ОСОБА_3 від 12.05.2023 №7-23/50 до ЄРДР внесені не були.

Відповідно до статті 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Відповідно до вимог частини 4 статті 214 КПК України, слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Частиною першою статті 214 КПК України передбачено, що слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Частиною 1 розділу 3 Основних засад ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань «Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення», затвердженого наказом Генерального прокурора № 298 від 30.06.2020 року, передбачено, що внесення відомостей до Реєстру здійснюється з дотриманням строків, визначених КПК України та цим Положенням, а саме про: заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення - у термін визначений частиною першою статті 214 КПК України; призначення слідчого, дізнавача (уповноваженої особи іншого підрозділу), процесуального керівника, прийняття до провадження (при фактичному отриманні матеріалів кримінального провадження) - невідкладно

Тобто, нормами кримінального процесуального законодавства встановлюється безумовний обов`язок уповноважених осіб органу досудового розслідування після отримання заяви чи повідомлення про вчинення кримінального правопорушення внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Прийняття інших процесуальних рішень на стадії прийняття заяви чи повідомлення про вчинення кримінального правопорушення нормами чинного законодавства не передбачено.

При цьому, такий обов`язок не вимагає від слідчого, прокурора оцінки обґрунтованості такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину, а полягає лише у фіксації наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення. Перевірка такої заяви (повідомлення) повинна проводитись вже в рамках відкритого кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань. У разі, якщо посадова особа дійде висновку про відсутність ознак складу кримінального правопорушення, вона уповноважена закрити кримінальне провадження відповідно до статті 284 КПК України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: 1) бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

З заяви про вчинення кримінального правопорушення вбачається, що скаржник порушує питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення дій, визначених КПК.

Органом досудового розслідування вимоги статті 214 КПК України виконані не були і відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру державних розслідувань не були внесені, що свідчить про бездіяльність уповноваженого органу досудового розслідування.

Виходячи зі змісту п.18 частини першої статті 3 КПК України, до повноважень слідчого судді належить здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, який фактично передбачає необхідність забезпечення належного реагування на випадки ініціювання особою питань, пов`язаних з реалізацією завдань кримінального провадження як щодо захисту від кримінальних правопорушень, так і стосовно того, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності.

Зважаючи на викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що скарга є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 214, 303, 306, 307 Кримінального процесуального кодексу України,

п о с т а н о в и в :

Скаргу задовольнити.

Визнати бездіяльність посадових осіб Зміївського відділу Чугуївської окружної прокуратури Харківської області, яка полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей заяви ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення за №7-23/50 від 12.05.2023 року.

Зобов`язати посадових осіб Зміївського відділу Чугуївської окружної прокуратури Харківської області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості заяви ОСОБА_3 , від 12.05.2023 за №7-23/50 про вчинення кримінального правопорушення, з попередньою правовою кваліфікацією - частина 1 статті 367 КК України.

Надати заявнику ОСОБА_3 витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за повідомленням від 12.05.2023.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя:

СудЗміївський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення24.05.2023
Оприлюднено25.05.2023
Номер документу111038007
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службова недбалість

Судовий реєстр по справі —621/1646/23

Ухвала від 24.05.2023

Кримінальне

Зміївський районний суд Харківської області

Шахова В. В.

Ухвала від 22.05.2023

Кримінальне

Зміївський районний суд Харківської області

Шахова В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні