ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.05.2023 р. Справа № 917/376/23
Суддя господарського суду Полтавської області Білоусов С. М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Косметико-фармацевтична компанія "Грін Фарм Косметик", вул. Артилерійська, 6, м. Харків, 61051, фактична адреса: вул. Академіка Павлова, 120, м. Харків, 61054, код ЄДРПОУ 39283067
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна", вул. Половки, 62, м. Полтава, 36010, код ЄДРПОУ 38194448
про стягнення грошових коштів
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Косметико-фармацевтична компанія "Грін Фарм Косметик" звернулося до суду з позовною заявою № 15/02 від 15.02.2023 року (вх. № 403/23 від 08.03.2023 року) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" про стягнення грошових коштів у сумі 31 920,00 грн.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що сторони перебували у договірних відносинах, проте, відповідач взяті на себе зобов`язання за договором № 2501/1х-т продажу нафтогазопродуктів від 25.01.2021 року належним чином не виконав, у зв`язку з чим виникла заборгованість.
Згідно з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.03.2023 року даний позов був переданий на розгляд судді Білоусову С.М.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 13.03.2023 року залишено позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Косметико-фармацевтична компанія "Грін Фарм Косметик" без руху та встановлено 3-денний строк для усунення недоліків позовної заяви.
Після усунення обставин, які стали підставою для залишення позову без руху, ухвалою суду від 24.03.2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №917/376/23, постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).
Відповідно до ч. 5 ст. 176 ГПК України, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Пунктом 3 ухвали суду про відкриття провадження у даній справі було встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України протягом 15 днів з дня отримання ухвали.
Відповідач був належним чином та завчасно повідомлений про покладені на нього обов`язки, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення - ухвали суду від 24.03.2023 року (вх. № 2561 від 07.04.2023 року).
Проте, відповідач не скористався наданими йому процесуальними правами, відзив на позовну заяву чи то будь-які інші заяви чи клопотання суду не надав.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
За таких обставин, приймаючи до уваги, що відповідач не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Під час розгляду справи по суті судом були досліджені всі письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 233 ГПК України дане рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі наявні у справі докази, суд встановив наступне.
25.01.2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Косметико-фармацевтична компанія "Грін Фарм Косметик" (покупець) було укладено договір № 2501/1х-т продажу нафтогазопродуктів по одноразових відомостях, за яким продавець продає партію нафтогазопродуктів по одноразовим відомостям-талонам (талон спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС/АГЗП продавця фіксованої кількості певного найменування і марки нафтопродукту, які позначені на ньому), іменовані надалі «товар», а покупець оплатити і прийняти «товар» на умовах, визначених цим договором.
Відповідно до п. 2.1 договору кількість товару визначає покупець на суму грошових коштів перерахованих продавцю, та відпущених одноразових відомостей на нафтогазопродукти по видатковій накладній продавця.
За умовами п. 3.1 договору продаж товару здійснюється по одноразових відомостях (талонам) встановленого зразка в кількості і асортименті, згідно з наданим покупцем і узгодженим продавцем замовленням. Встановити термін дії талонів календарний рік (п. 3.2 договору).
Згідно п. 4.1 договору ціна на товар визначається в гривнях на час відпуску товару, з урахуванням можливого зменшення суми грошових коштів визначеними правилами (положеннями), які застосовуються продавцем в залежності від кількості придбаного товару покупцем. В ціну товару закладена вартість зберігання та видачі нафтогазопродуктів на АЗС/АГЗП. Ціна вказується в накладних і рахунках-фактурах, які є невід`ємною частиною договору. Загальна сума договору складається з сум, вказаних в накладних, виданих на підставі договору (п. 4.2 договору).
Відповідно до п. 4.3 договору покупець зоюов`язаний провести 100% передоплату за нафтогазопродукти на підставі рахунку-фактури, виписаного продавцем у відповідності до узгодженого сторонами асортименту, кількості, ціни і вартості товару.
Пунктами 13.1, 13.3 договору сторони погодили, що він набирає чинності з моменту його підписання обома сторонами і діє до 31 грудня 2021 року, в частині взаєморозрахунків до їх повного проведення. Договір вважається пролонгованим на наступний рік, на ти х же умовах, якщо жодна із сторін за 30 календарних днів до закінчення терміну його дії не заявить про розірвання, а в частині взаєморозрахунків до їх повного проведення.
Позивач на виконання умов договору 22.02.2022 року здійснив переплату за паливо в розмірі 31 920,00 грн.
Відповідач надав ТОВ "Косметико-фармацевтична компанія "Грін Фарм Косметик" талони в кількості 70 шт. на дизельне пальне ДП на вказану суму, проте, саме пальне останньому не поставив.
Вважаючи свої права порушеними позивач звернувся до суду за захистом своїх прав з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" грошових коштів у сумі 31 920,00 грн.
При прийнятті рішення судом враховано наступне.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України), підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України, в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Укладений між сторонами договір № 2501/1х-т продажу нафтогазопродуктів по одноразових відомостях від 25.01.2021 року є підставою для виникнення господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України і відновідно до ст. 629 Цивільного кодексу України є обов`язковим для виконання сторонами.
Приписами ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 670 ЦК України визначено, що якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Відповідно до платіжного доручення № 263 від 22.02.2022 року покупець сплатив ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" передплату за паливо в розмірі 31 920,00 грн. згідно виставленого рахунку № ТН000000507 від 18.02.2022 року, у тому числі ПДВ 20% - 5 320,00 грн.
За приписами ч. 2 ст. 693 ЦК України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази передання оплаченого товару (дизельного пального) покупцю - ТОВ "КФК"Грін Фарм Косметик", як і докази повернення суми попередньої оплати в розмірі 31 920,00 грн..
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" заборгованості за договором № 2501/1х-т продажу нафтогазопродуктів по одноразових відомостях від 25.01.2021 року в розмірі 31 920,00 грн. є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно п. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно ст. 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
За приписами ч. 2-3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Щодо судових витрат слід зазначити наступне.
Відповідно до п. 1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позовні вимоги судом задоволені повністю, суд приходить до висновку, що судовий збір у розмірі 2 684,00 грн. слід покласти на відповідача.
Суд роз`яснює, що в разі добровільного виконання рішення суду до відкриття виконавчого провадження відповідач не позбавлений права звернутися до суду з заявою про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню повністю або частково. Сторони також мають право укласти мирову угоду у процесі виконання судового рішення.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 232-233, 237-238, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" (вул. Половки, 62, м. Полтава, 36010, код ЄДРПОУ 38194448) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Косметико-фармацевтична компанія "Грін Фарм Косметик" (вул. Артилерійська, 6, м. Харків, 61051, фактична адреса: вул. Академіка Павлова, 120, м. Харків, 61054, код ЄДРПОУ 39283067) заборгованості за договором № 2501/1х-т продажу нафтогазопродуктів по одноразових відомостях від 25.01.2021 року в розмірі 31 920,00 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 684,00 грн.
Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.
3. Копію рішення направити учасникам (сторонам) справи в порядку, встановленому статтею 242 ГПК України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Згідно ст. 257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Білоусов С. М.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2023 |
Оприлюднено | 26.05.2023 |
Номер документу | 111057050 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Білоусов С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні