Рішення
від 24.05.2023 по справі 282/404/23
ЛЮБАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 282/404/23

Провадження № 2/282/133/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2023 року

смт.Любар

Любарський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Носача В.М.,

за участю секретаря судового засідання Демчук В.І.,

розглянувши у підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , інтереси якої представляє ОСОБА_2 , до Любарської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визначення додаткового строку про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить визначити її додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом трьох місяців з дня вступу рішення суду в законну силу.

Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 70 років помер батько позивачки ОСОБА_3 . Після його смерті залишилося спадкове майно до складу якого входить право на земельну ділянку, площею 2,0298 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер:1823181800:02:004:0001, місце розташування якої Великодеревичівська сільська рада Любарського (Житомирського) району Житомирської області.

Померлий не складав заповіт на випадок своєї смерті, що зумовило виникнення у позивачки права спадкування за законом. Спадкоємцем за законом першої черги після смерті ОСОБА_3 є його дочка ОСОБА_1 . У зв`язку з цим, позивачка звернулася до Бориспільської районної державної нотаріальної контори Київської області, яка 17.10.2022 була перейменована в Другу Бориспільську державну нотаріальну контору, для оформлення спадщини. Станом на 28.01.2022 спадкова справа щодо майна померлого не заводилася, інші спадкоємці із заявою про прийняття спадщини після померлого до нотаріуса не зверталися. Однак, державним нотаріусом Бориспільської районної державної нотаріальної контори Київської області Скрипкою А.О. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, відповідно до якої позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, так як у встановлений законом строк не подала заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відповідно вважається такою, що не прийняла спадщину.

На день смерті, ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 . Позивачка не була зареєстрована за місцем проживання разом з батьком та не подала заяву по прийняття спадщини у визначений шестимісячний строк для прийняття спадщини. Саме тому, з метою визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 звернулася до суду.

Позивачка вважає, що вона з поважних причин пропустила строк для прийняття спадщини, оскільки з 06.07.2007 її було встановлено третю групу інвалідності безтерміново. До встановлення інвалідності призвели захворювання опорно-рухового апарату. 09.11.2010, невдовзі після смерті батька, її було здійснено тотальне ендопротезування правого кульшового суглоба. Після чого були встановлені обмеження та відповідно під час відновлення працездатності досить тривалий час її заборонялося рухатися, здійснювати переїзди на значні відстані, в результаті чого вона не змогла звернутися вчасно до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, враховуючи те, що для прийняття спадщини її необхідно було їхати в м. Бориспіль, а проживає вона в м.Житомир.

Також, причиною пропуску строку для прийняття спадщини стали вагітність та народження двох дітей. Враховуючи вік позивачки та проблеми зі здоров`ям, вона перебувала у ризиковій групі, та повинна була робити все можливе для збереження свого життя та життя дітей, зокрема мусила часто перебувати у ліжку, регулярно відвідувати лікарів, зберігати стабільний емоційний стан, не могла їздити не значні відстані.

В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 введено карантин на всій території України. Необхідність дотримання карантинних обмежень і запобігання зараженню й поширенню коронавірусної хвороби COVID-19, у тому числі створили позивачці перешкоди для своєчасного подання нотаріусу заяву про прийняття спадщини після смерті спадкодавця.

24 лютого 2022 року російська федерація почала повномасштабний воєнний наступ на територію України. Воєнні дії, масовані ракетні обстріли території України, а саме: об`єктів критичної та енергетичної інфраструктури, регулярні обмеження в електропостачанні, пригнічений важкий психологічний стан, пов`язаний з розгорненням воєнних дій та території країни, необхідність здійснення посиленого нагляду за своїми дітьми у зв`язку з цим, також створили перешкоди позивачці для вирішення питання про прийняття спадщини після смерті спадкодавця.

Позивачка вказує, що з моменту смерті батька ОСОБА_3 вона самостійно розпоряджалася земельною ділянкою, яка входить до складу спадкового майна, а тому вважала, що фактично набула право власності на спадкове майно.

З огляду на наявність поважних причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для позивачки, як спадкоємця, на вчинення цих дій, з огляду на те, що до її звернення до нотаріальної контори спадкова справа після смерті спадкодавця не заводилася, інші особи на спадкове майно не претендують, та з огляду на непропорційність та порушення балансу між інтересами суспільства та її інтересами, у разі застосування наслідків пропущення строку для прийняття спадщини, вважає, що наявні усі підстави для задоволення її вимог та визначення її додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позивачка та її представник у підготовче засідання не з`явилися, однак представник позивача адвокат Кирилюк В.Л. подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності позивача та її представника. Позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.

Представник Любарської селищної ради Житомирського району Житомирської області в підготовче засідання не з`явився, подав до суду відзив, з якого слідує, що Любарська селищна рада проти задоволення позовних вимог не заперечує і просить справу слухати відсутності представника.

У відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч.3ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно ч.3ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч.4ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_4 , її батьками записані ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , що стверджується свідоцтвом про народження виданим 14 травня 1973 року Великодеревичівською сільською радою Любарського району Житомирської області серії НОМЕР_1 .

25 січня 1992 року Старокотельнянською сільською радою Андрушівського району зареєстровано шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_4 . Після реєстрації шлюбу дружині присвоєне прізвище " ОСОБА_7 ", що стверджується свідоцтвом про укладення шлюбу виданим 25 січня 1992 року серії НОМЕР_2 , актовий запис №2.

Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу виданого 11 січня 2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції у Житомирській області серії НОМЕР_3 , 11 січня 2014 року розірвано шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , актовий запис №9. Після розірвання шлюбу дружині залишено прізвище " ОСОБА_7 ".

18 липня 2014 року Центральним відділом державної реєстрації шлюбів Головного управління юстиції у м.Києві зареєстровано шлюб між ОСОБА_9 та ОСОБА_8 . Після реєстрації шлюбу дружині присвоєне прізвище " ОСОБА_10 ", що стверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 , актовий запис №1515.

Із повторного свідоцтва про смерть, виданого 14 грудня 2010 року відділом реєстрації актів цивільного стану Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області серії НОМЕР_5 слідує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 70 років в с.Дударків Бориспільського району Київської області помер ОСОБА_3 .

Згідно довідки виданої 03.09.2020 виконавчим комітетом Дударківської сільської ради Бориспільського району Київської області №494, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 дійсно проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Державний акт на право власності на земельну ділянку виданий 12 жовтня 2004 року Любарською райдержадміністрацією серії ЯА№127335 вказує, що ОСОБА_3 на підставі розпорядження голови Любарської районної державної адміністрації від 20.09.2004 р. №295 являється власником земельної ділянки площею 2,0298, яка розташована на території Великодеревичіської сільської ради Любарського району Житомирської області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Довідка до акта огляду МСЕК видана 14 серпня 2007 року серії ЖИА №070112 вказує, що ОСОБА_8 має третю групу інвалідності з 06.07.2007 року безтерміново, та має протипоказання важка фізична праця.

Із довідки виданої 27 червня 2022 року ДУ «Інститут травматології та ортопедії» №479958 слідує, що ОСОБА_8 зверталася в консультативно-поліклінічне відділення інституту з приводу двостороннього диспластичного коксартрозу з права 4 ст., з ліва 3 ст. Стан після тотального ендопротезування правого кульшового суглоба (09.11.2010). Порушення суглобів. НФС ІІ ст. Рекомендується ощадний режим. ЛФК. Потребує ендопротезування лівого кульшового суглоба.

Згідно повторного свідоцтва про народження, виданого 19 червня 2015 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції у Житомирській області серії НОМЕР_6 , ОСОБА_11 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , її батьками записані ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , актовий запис №2493.

Згідно свідоцтва про народження, виданого 14 вересня 2017 року Оболонським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, серії НОМЕР_7 , ОСОБА_12 народився ІНФОРМАЦІЯ_7 , його батьками записані ОСОБА_9 та ОСОБА_1 , актовий запис №1628.

01.02.2022 державним нотаріусом Бориспільської районної державної нотаріальної контори Київської області Скрипка А.О. роз`яснено ОСОБА_1 , що вона не подала у встановлений законом строк заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, тому вважається такою, що не прийняла спадщину. Для того щоб подати заяву про прийняття спадщини її необхідно звернутися до суду для встановлення додаткового строку або подати заяву про прийняття спадщини.

Як вбачається із матеріалів спадкової справи 448/2010, витребуваної з Бориспільської державної нотаріальної контори Київської області, заведеної по смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , інші спадкоємці, які мають право на спадкування земельної ділянки з кадастровим номером 1823181800:02:004:001 за законом чи за заповітом відсутні. Заповіт, який міститься в матеріалах спадкової справи, складений ОСОБА_3 на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в с. Великі Деревичі Любарського району Житомирської області. Даним заповітом не охоплюється земельна ділянка, яку має намір успадкувати позивачка.

Відповідно до змісту статей1216,1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За правиламистатті 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

За правилами частини першоїстатті 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).

Відповідно до ч.ч.1, 2ст.1220 Цивільного кодексу України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третястатті 46 цього Кодексу).

Відтак, після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне йому майно.

Згідно ч.1ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постановах від 26 вересня 2012 року № 6-85цс12, від 04 листопада 2015 року № 6-1486цс15.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Враховуючи вищевикладене те, що відповідач Любарська селищна рада позов визнала та не заперечує проти його задоволення, визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших спадкоємців, суд дійшов висновку, що наявні всі підстави для задоволення даного позову та визначення позивачці додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .

На підставі ст.ст. 1220,1270,1272 ЦК України, керуючись ст. 200, 206, 211, 247,258,259, 263-265,273,352,354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП: НОМЕР_8 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , протягом трьох місяців з дня вступу рішення суду в законну силу

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Любарський районний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Головуючий суддя В.М. Носач

СудЛюбарський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення24.05.2023
Оприлюднено26.05.2023
Номер документу111058411
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —282/404/23

Рішення від 24.05.2023

Цивільне

Любарський районний суд Житомирської області

Носач В. М.

Ухвала від 12.04.2023

Цивільне

Любарський районний суд Житомирської області

Носач В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні