Рішення
від 16.05.2023 по справі 389/308/23
ЗНАМ’ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16.05.2023

ЄУН 389/308/23

провадження №2-о/389/12/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 травня 2023 року Знам`янський міськрайонний суд

Кіровоградської області

у складі: головуючого - судді Українського В.В.

за участю секретаря судового засідання Гой І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду міста Знам`янка Кіровоградської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 заінтересована особа ОСОБА_2 , про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання її батька ОСОБА_3 із спадкодавцем його матір`ю ОСОБА_4 на час відкриття спадщини. Свої вимоги мотивувала тим, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на праві власності володіла земельною ділянкою площею 4,15 гектарів, кадастровий номер 3522281500:02:000:1089, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії Р2 № 467575. В 1997 році ОСОБА_4 зробила заповіт на своїх синів: ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , згідно якого заповіла їм все своє майно де б воно не було б і з чого б не складалося. ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 та на момент смерті була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 , разом з нею без реєстрації з 2006 року проживав її син ОСОБА_3 , який тим самим прийняв спадщину після смерті матері.

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , який на момент смерті був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_2 . Після його смерті, за заявою його доньки - ОСОБА_1 була заведена спадкова справа, номер у нотаріуса 16/2016. номер у спадковому реєстрі: 58876322. Інші спадкоємці відсутні. ОСОБА_1 отримала Свідоцтво про право на спадщину за законом на квартиру, що належала ОСОБА_3 . Звернувшись до нотаріуса про видачу Свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 4.15 гектарів, кадастровий номер 3522281500:02:000:1089, яка належала ОСОБА_4 та яку фактичними своїми діями прийняв у спадщину ОСОБА_3 - отримала роз`яснення, згідно якого необхідно звернутися до суду для встановлення факту фактичного прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 .

В судове засідання заявник не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, представник надав заяву, відповідно до якої підтримав вимоги заяви та просить її задовольнити, розгляд справи проводити без участі заявника та її представника.

Заінтересована особа в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, проти задоволення заяви не заперечує.

Дослідивши матеріали цивільної справи, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьками якого є ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .

ОСОБА_4 на підставі розпорядження Знам`янської райдержадміністрації від 17.06.2002 №220-р надана у власність земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,15 га, розташована на території Дмитрівської сільської ради, про що виданий Держаний акт на право приватної власності на землю серії Р2 № 467575.

ОСОБА_4 заповіла все своє майно де б воно не було та з чого б воно не складалося своїм синам ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , про що скала заповіт 21.10.1997 посвідчений секретарем виконавчого комітету Дмитрівської сільської ради Стиркуль Н.Є., зареєстрований в реєстрі за №153.

ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно до довідки виконкому Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області №1059 від 28.03.2011 ОСОБА_4 на день своєї смерті була зареєстрована та мешкала в АДРЕСА_1 разом з сином ОСОБА_3 , 1955 року народження, який проживав за даною адресою без реєстрації з 2006 року по день смерті матері.

Відповідно до наданої нотаріусом копії спадкової справи №361/2011, заведеної Знам`янської міською державною нотаріальною конторою 30.08.2011, після смерті ОСОБА_4 із заявою про прийняття спадщини звернулася онука ОСОБА_2 , якій рішенням Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 03 серпня 2011 року визначено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті баби ОСОБА_4 . Свідоцтва про право на спадщину не отримувала.

Також в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . Після його смерті із заявою про прийняття спадщини звернулася його донька ОСОБА_1 . Отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на квартиру АДРЕСА_3 .

На звернення представника заявника нотаріусом надане роз`яснення про те, що із наданих нотаріусу документів встановлено, що ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_4 не подав та відсутнє підтвердження спільного проживання, а тому ОСОБА_3 вважається спадкоємцем, який спадщину не прийняв. Рекомендовано звернутися до суду із заявою про встановлення факту прийняття спадщини ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_4 .

За приписами ст.93 ЦПК України в порядку цивільного судочинства розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Оцінка доказів здійснюється судом за приписами ст.89 ЦПК України, відповідно до якої суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Згідно з ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження це вид не позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з ч. 2ст. 315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту, від якого залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

За змістомпостанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Устатті 1216 ЦК Українивизначено, що спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені устатті 1219 ЦК України(статті1218,1231 ЦК України).

Згідно з частиною другоюстатті 1220 ЦК Україничасом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, зазначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Суб`єкт права власності, яким є заповідач (спадкодавець), на випадок своєї смерті має право шляхом вчинення заповіту розпоряджатися своєю власністю спадщиною, до складу якої законом віднесені усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Заповідач має право призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин; заповідач має право на визначення обсягу спадщини, що має спадкуватися за заповітом, на заповідальний відказ, на покладення на спадкоємця інших обов`язків, а також право на скасування заповіту тощо (частина перша статті 1235,статті 1236,1237,1240,1254 Кодексу).

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч.5 ст.1268 ЦК України).

За змістом нормистатті 1268 ЦК Українипорядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Так, відповідно до частин третьої і четвертоїстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першоюстатті 29 ЦК Україниє житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.

Таким чином, відсутність декларування місцяпроживання абореєстрації місцяпроживання (перебування)особи за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстраціїне є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьоюстатті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом.

Враховуючи викладене, суд вважає можливим встановити факт спільного проживання спадкоємця із спадкодавцем на час смерті останньої, що підтверджується довідкою виконкому Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області №1059 від 28.03.2011, та не заперечується заінтересованою особою, та який необхідний заявниці для вирішення спадкових справ.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 259, 263-265,273, 315, 354 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , разом із спадкодавцем ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час відкриття спадщини в АДРЕСА_1 .

Судові витрати віднести на рахунок заявника.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник ОСОБА_1 місце проживання АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Заінтересована особа ОСОБА_2 місце проживання АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Суддя В.В. Український

СудЗнам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення16.05.2023
Оприлюднено26.05.2023
Номер документу111063354
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —389/308/23

Рішення від 16.05.2023

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

Ухвала від 08.02.2023

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні