Рішення
від 24.05.2023 по справі 480/2433/23
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 травня 2023 року Справа № 480/2433/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду м. Суми адміністративну справу № 480/2433/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 , як сину померлого військового пенсіонера ОСОБА_2 , відповідно до статті 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", сум пенсії, що підлягали виплаті та залишилися неодержаними у зв`язку з його смертю.;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області виплатити ОСОБА_1 , як сину померлого військового пенсіонера ОСОБА_2 , відповідно до статті 61 Закону №2262-ХІІ, суми пенсії, що підлягали виплаті та залишилися неодержаними у зв`язку з його смертю, а саме на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.05.2022 у справі № 480/14444/21 у розмірі 142895,18 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач указує, що він є сином померлого пенсіонера ОСОБА_2 , який перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугою років. Позивач вважає, що як син покійного військового пенсіонера, проживаючого спільно з ним на дату його смерті, має право згідно з частиною 1 статті 61 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на одержання сум пенсії, що підлягали йому виплаті і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю. Однак, листом від 13.03.2023 відповідачем повідомлено про відсутність підстав для виплати недоотриманої суми пенсії померлого пенсіонера ОСОБА_2 . Вважаючи, що дії відповідача щодо невиплати йому сум пенсій, належних, але невиплачених його батьку за життя, протиправними та посилаючись на вимоги Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач своїм правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, у визначений судом строк такого відзиву до суду не подав, а тому відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, суд кваліфікує позицію відповідача у справі як визнання позову.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Судом установлено, що ОСОБА_1 є сином померлого пенсіонера ОСОБА_2 , що підтверджується копію свідоцтва про народження (а.с.6).

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.05.2022 у справі № 480/14444/21, окрім іншого, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення ОСОБА_2 з 01.12.2019 перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України від 10.09.2021 №33/39-2351 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ Українивід 10.09.2021 №33/39-2351, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду 18.05.2022 у справі № 480/14444/21, Головне управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувало ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України від 10.09.2021 №33/39-2351, з урахуванням раніше виплачених сум, нарахована сума доплати в розмірі 142895,18 грн.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 14.02.2023 відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.4).

Також матеріалами справи підтверджено, що позивач є членом сім`ї, який проживав разом з пенсіонером ОСОБА_2 на день його смерті, що підтверджується копіями довідок від 22.02.2023, виданими ЦНАП СМР (а.с.7-8).

27.02.2023 ОСОБА_1 , як син померлого пенсіонера, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про проведення виплати недоодержаної суми пенсії покійного батька, відповідно до ст. 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.12).

Листом від 13.03.2023 відповідач повідомив позивача про те, що за матеріалами пенсійної справи померлого батька позивача - ОСОБА_2 , у головному управлінні обліковується сума коштів, перерахованих на виконання рішення суду від 18.05.2022 по справі № 480/14444/21 у сумі 142895,18 грн. Оскільки кошти, нараховані на виконання зазначеного вище рішення суду підлягають виплаті померлому батьку позивача, то для їх виплати, згідно з чинним законодавством, йому необхідно надати документи, що підтверджують право на їх отримання, яким може бути рішення суду про заміну сторони стягувача. Також зазначено, що кошти, які були нараховані ОСОБА_2 на виконання рішення суду у справі №480/14444/21, будуть виплачені його правонаступнику за умови надходження до управління відповідного рішення суду про заміну сторони стягувача, з урахуванням дати набрання цим рішенням законної сили та наявності відповідного фінансування (а.с.13).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті позивачу, як сину померлого пенсіонера, заборгованості по пенсійним виплатам, що підлягали виплаті, та залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За загальним правилом, встановленим ч. 1 ст. 52 Закону України від 09.07.2003 № 1058-VI "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Статтею 61 Закону №2262-ХІІ визначено, що суми пенсії, які підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім`ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім`ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

За приписами частини 3 цієї статті, зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Абзацом 3 пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, передбачено, що заява про виплату недоодержаної пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера подається членом його сім`ї до органів, що призначають пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Відповідно до абз. 1 п. 2.26 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника. Члени сім`ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.

Таким чином, суми недоодержаної пенсії виплачуються членам сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше 6 місяців після смерті.

Поряд із цим, у постанові Верховного Суду від 30.01.2020 у справі № 200/10269/19-а сформульований висновок про те, що у разі переходу до членів сім`ї спадкодавця належних останньому соціальних виплат, відповідні відносини не є спадковими, у зв`язку з чим не застосовуються норми спадкового права. У цьому випадку право вимоги у зазначених осіб виникає не внаслідок спадкового правонаступництва, а через інший юридичний склад. Фактично законом встановлено переважне право членів сім`ї померлого перед спадкоємцями останнього на отримання соціальних виплат, що належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя".

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 09.06.2022 у справі № 200/12094/18-а, такий висновок Верховного Суду стосується випадків, коли члени сім`ї пенсіонера або особа, якій забезпечується пенсією у разі втрати годувальника, реалізувала своє право на неодержану пенсію, в порядку, встановленому ч. 1 ст. 52 Закону № 1058-VI та ч. 1 ст. 61 Закону № 2262-ХII, шляхом звернення до територіального органу Пенсійного фонду не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера (ч. 2 ст. 52 Закону № 1058-ІV), проте не отримала таку виплату й оскаржує прийняте суб`єктом владних повноважень рішення з цього питання.

Таким чином, аналіз наведених норм у їх сукупності свідчить, що суми пенсії, які підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей, і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини, а виплачуються виключно за процедурою, визначеною ч. 1 ст. 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Судом встановлено, що позивач є членом сім`ї, який проживав разом з пенсіонером ОСОБА_2 на день його смерті, що підтверджується копіями довідок від 22.02.2023, виданими ЦНАП СМР (а.с.7-8) та звернувся до пенсійного органу у встановлений законодавством строк із заявою в порядку статті 61 Закону №2262-ХІІ, до якої додав документи, передбачені пунктом 2.26. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копію свідоцтва про народження, копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 та копію пенсійного посвідчення, інформацію на запит від 22.02.2023.

Листом від 13.03.2023 відповідач відмовив позивачу у виплаті недоотриманої його батьком сум пенсії, вказавши, що кошти, які були нараховані ОСОБА_2 на виконання рішення суду у справі № 480/14444/21, будуть виплачені його правонаступнику за умови надходження до управління відповідного рішення суду про заміну сторони стягувача, з урахуванням дати набрання цим рішенням законної сили та наявності відповідного фінансування(а.с.13).

Суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті позивачу пенсії нарахованої, але невиплаченої його померлому батьку, оскільки стаття 61 Закону №2262-ХІІ покладає на органи Пенсійного фонду України обов`язок із виплати суми пенсії, що підлягала виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей і залишилася недоодержаною у зв`язку з його смертю.

Посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на необхідність заміни стягувача належним правонаступникам, суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернувся щодо виплати йому недоотриманої пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 61 Закону №2262-ХІІ, а не щодо виконання рішення у справі № 480/14444/21.

Отже, відмова у виплаті позивачу недоотриманої пенсії його померлого батька - ОСОБА_2 , є протиправною.

Дана позиція суду узгоджується з позицією Другого апеляційного адміністративного суду, яка викладена у постанові від 26.04.2023 у справі № 440/7737/22.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне застосувати належний спосіб захисту прав позивача та вийти за межі позовних вимог для повного захисту порушеного права у відповідності до вимог ст. 9 КАС України та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови виплатити ОСОБА_1 , як сину померлого військового пенсіонера ОСОБА_2 , відповідно до статті 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суми пенсії, що підлягали виплаті та залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, та зобов`язати відповідача виплатити ОСОБА_1 , як сину померлого військового пенсіонера ОСОБА_2 , відповідно до статті 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суми пенсії, що підлягали виплаті та залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю згідно з рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.05.2022 у справі № 480/14444/21.

Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.

Керуючись статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови виплатити ОСОБА_1 , як сину померлого військового пенсіонера ОСОБА_2 , відповідно до статті 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суми пенсії, що підлягали виплаті та залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), як сину померлого військового пенсіонера ОСОБА_2 , відповідно до статті 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суми пенсії, що підлягали виплаті та залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю згідно з рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.05.2022 у справі № 480/14444/21.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 1073,60 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько

СудСумський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.05.2023
Оприлюднено26.05.2023
Номер документу111069978
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них осіб, звільнених з публічної служби

Судовий реєстр по справі —480/2433/23

Ухвала від 31.01.2025

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.М. Глазько

Ухвала від 27.01.2025

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.М. Глазько

Ухвала від 14.01.2025

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.М. Глазько

Ухвала від 12.09.2024

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.М. Глазько

Ухвала від 09.09.2024

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.М. Глазько

Рішення від 24.05.2023

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.М. Глазько

Ухвала від 24.03.2023

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.М. Глазько

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні