Рішення
від 14.04.2023 по справі 759/265/23
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 759/265/23

пр. № 2/759/1666/23

14 квітня 2023 року м. Київ

Суддя Святошинського районного суду м. Києва Кириленко Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ІГР» про зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

У січні 2023 року ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаним позовом про зобов`язання вчинити відповідача дії .

В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що вонаразом зі своїм чоловіком - ОСОБА_2 уклали з відповідачем договір про надання медичних послуг (проведення запліднення in vitro) № 2701/011 (далі - Договір № 2701/011).

Надання медичних послуг (проведення запліднення) було заплановано на березень 2022 року, а позивачка пройшла курс лікування.

Під час воєнних дій у м. Маріуполі Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 через вибухову травму загинув чоловік позивачки.

Загибель чоловіка підтверджується лікарским свідоцтвом та свідоцтвом про смерть, виданим окупованою владою. Для встановлення смерті чоловіка згідно національного законодавства ОСОБА_1 26.12.2022 року звернулася до суду з відповідною заявою. Рішенням суду від 28.12.2022 року по справі № 369/13377/22 заява про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України задоволена та встановлений факт смерті ОСОБА_3 у м. Маріуполі Донецької області, дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до умов Договору № 2701/011 Відповідач бере на себе зобов`язання надати Пацієнтам медичну послугу щодо проведення запліднення in vitro. Послуга надається на підставі письмово оформленої заяви пацієнтов щодо запліднення. Договір діє до повного виконання визначеного для пацієнта плану лікування. Умовами Договору № 2701/011 встановлені підстави дострокового припинення (розірвання) договору: за взаємною згодою сторін; за бажанням пацієнта, який в такому випадку письмово інформує ТОВ "МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ІГР" з зазначенням причин відмови від договору, а також дати, з якої договір вважатиметься розірваним; за ініциативою ТОВ "МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ІГР" у випадках, передбачених п.4.1.1. Договору , за умови здійснення всіх необхідних дій, що запобігають будь-якому погіршенню стану здоров`я пацієнта у зв`язку з такою відмовою від даного договору.

Підпунктом 4.1.1 п.4.1. Договору встановлено право Відповідача відмовити у лікуванні у будь-який момент: при виявленні противопоказань або явно відомої неможливості досягнути результату лікування; при невиконанні пацієнтом пп.4.4.6 даного Договору( сплата пацієнтом ТОВ "МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ІГР" за надану послугу у повному обсязі); при наданні неповних або недостовірних даних про стан здоров`я або особи піцієнта.

Для можливості надання послуг запліднення 08.12.2021 року Відповідач уклав з померлим чоловіком Заявниці договір про надання послуг кріоконсервування сперми № 0812/ОА, надалі - Договір № 0812/ОА. Умовами даного договору встановлено, що договір достроково припиняється у разі смерті пацієнта та кріоконсервована сперма підлягає розмороженню (утілізації).

Померлий - ОСОБА_3 , залишив заяву без дати (копія надається), в якої він зазначив, що він свідомо і добровільно погоджується провести розморожування і використання в межах ДРТ, вказаних у його заяві щодо застосування ДРТ, його кріоконсервованого біологічного матеріалу: сперми. Крім того, в заяві зазначено, що у разі необхідності продовження строку зберігання його кріоконсервованого біологічного матеріалу , необхідно поновити оформлення строку зберігання.

Також 01.02.2022 року між позивачкою та відповідачем був укладений договір про надання послуг кріоконсервування сперми, ооцитів, оваріальної тканини чи біологічного матеріалу, отриманого з яєчка або його придатка № 0102/011, надалі - Договір № № 0102/011.

Через загибель чоловіка Договір № 0812/ОА достроково припиняється та кріоконсервована сперма підлягає утилизації, що в свою чергу виключає можливість виконання Відповідчем свого обов`язку перед Позивачкою та порушує її право на проведення запліднення in vitro з посмертним використанням кріоконсервованого за життя репродуктивного матеріалу чоловіка.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 13.02.2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка ОСОБА_1 та ОСОБА_3 перебували в зареєстрованому шлюбі з 27.02.2016р. (а.с. 9).

27.01.2021р. ОСОБА_1 , разом зі своїм чоловіком - ОСОБА_3 уклали з Відповідачем - ТОВ "МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ІГР" договір про надання медичних послуг (проведення запліднення in vitro) № 2701/011, надалі - Договір № 2701/011 (а.с. 24-27).

Надання медичних послуг (проведення запліднення) було заплановано на березень 2022 року, а позивачка пройшла курс лікування.

Під час воєнних дій у м. Маріуполі Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 через вибухову травму чоловік позивачки - ОСОБА_3 загинув (а.с. 8).

Загибель чоловіка підтверджується лікарским свідоцтвом та свідоцтвом про смерть, виданим окупованою владою (а.с. 10-11). Для встановлення смерті чоловіка згідно національного законодавства ОСОБА_1 26.12.2022 року звернулася до суду з відповідною заявою. Рішенням суду від 28.12.2022 року по справі № 369/13377/22 заява про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України задоволена та встановлений факт смерті ОСОБА_3 у м. Маріуполі Донецької області, дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до умов Договору № 2701/011 Відповідач бере на себе зобов`язання надати Пацієнтам медичну послугу щодо проведення запліднення in vitro. Послуга надається на підставі письмово оформленої заяви пацієнтов щодо запліднення. Договір діє до повного виконання визначеного для пацієнта плану лікування. Умовами Договору № 2701/011 встановлені підстави дострокового припинення (розірвання) договору: за взаємною згодою сторін; за бажанням пацієнта, який в такому випадку письмово інформує ТОВ "МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ІГР" з зазначенням причин відмови від договору, а також дати, з якої договір вважатиметься розірваним; за ініциативою ТОВ "МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ІГР" у випадках, передбачених п.4.1.1. Договору, за умови здійснення всіх необхідних дій, що запобігають будь-якому погіршенню стану здоров`я пацієнта у зв`язку з такою відмовою від даного договору.

Підпунктом 4.1.1 п.4.1. Договору встановлено право Відповідача відмовити у лікуванні у будь-який момент: при виявленні противопоказань або явно відомої неможливості досягнути результату лікування; при невиконанні пацієнтом пп. 4.4.6 даного Договору (сплата пацієнтом ТОВ "МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ІГР" за надану послугу у повному обсязі); при наданні неповних або недостовірних даних про стан здоров`я або особи пацієнта.

Для можливості надання послуг запліднення 08.12.2021 року Відповідач уклав з померлим чоловіком Заявниці договір про надання послуг кріоконсервування сперми № 0812/ОА, надалі - Договір № 0812/ОА. Умовами даного договору встановлено, що договір достроково припиняється у разі смерті пацієнта та кріоконсервована сперма підлягає розмороженню (утілізації).

Померлий - ОСОБА_3 , залишив заяву без дати (копія надається), в якої він зазначив, що він свідомо і добровільно погоджується провести розморожування і використання в межах ДРТ, вказаних у його заяві щодо застосування ДРТ, його кріоконсервованого біологічного матеріалу: сперми. Крім того, в заяві зазначено, що у разі необхідності продовження строку зберігання його кріоконсервованого біологічного матеріалу , необхідно поновити оформлення строку зберігання (а.с. 17).

Також 01.02.2022 року між позивачкою та відповідачем був укладений договір про надання послуг кріоконсервування сперми, ооцитів, оваріальної тканини чи біологічного матеріалу, отриманого з яєчка або його придатка № 0102/011, надалі - Договір № № 0102/011 (а.с. 21-23).

Через загибель чоловіка Договір № 0812/ОА достроково припиняється та кріоконсервована сперма підлягає утилизації, що в свою чергу виключає можливість виконання Відповідчем свого обов`язку перед Позивачкою та порушує її право на проведення запліднення in vitro з посмертним використанням кріоконсервованого за життя репродуктивного матеріалу чоловіка (а.с. 18-20).

Чинним законодавством України допоміжні репродуктивні технології - ДРТ визначаються як методики лікування безпліддя, за яких маніпуляції з репродуктивними клітинами, окремі або всі етапи підготовки репродуктивних клітин, процеси запліднення і розвитку ембріонів до перенесення їх у матку пацієнтки здійснюються в умовах іn vitro.

Право на репродуктивні права регулюється Законом України «Основи законодавства України про здоров`я», Цивільним кодексом України, Сімейним кодексом України, наказами Міністерства охорони здоров`я України та іншими документами.

Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» дозволяє використання штучного запліднення та імплантації ембріона за медичними показаннями дорослої жінки, з якою проводиться така дія, за умови письмової згоди подружжя, забезпечення анонімності донора та збереження медичної таємниці.

Частиною 7 ст. 281 ЦК України встановлено, що дорослі чоловік і жінка мають право проходити лікувальні програми з використанням допоміжних репродуктивних технологій за медичними показаннями.

Відповідно ч. 1 ст. 177 Цивільного кодексу України, об`єктами цивільних прав є нематеріальні блага, зокрема репродуктивний матеріал чоловіків, які виявили бажання його кріоконсервувати.

Питання донорства репродуктивних клітин частково регулюються ЦК України, зокрема ст. 290. Частиною 1. ст. 290 ЦК України визначено, що повнолітня дієздатна фізична особа має право бути донором репродуктивних клітин. Частиною 3 ст. 290 ЦК України передбачено право фізичної особи дати письмову згоду на донорство її органів та інших анатомічних матеріалів на випадок своєї смерті або заборонити його.

Заморожування (кріоконсервація) сперми та інших біологічних репродуктивних матеріалів людини регулюється Порядком застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні (далі - Порядок), затвердженим наказом Міністерства охорони здоров`я України від 09.09.2013 №787 (із змінами), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.10.2013 за №1697/24229.

Відповідно до розділу VII Порядку, кріоконсервація сперми та її зберігання здоров`я здійснюються у закладах охорони здоров`я, які застосовують методи допоміжних репродуктивних технологій. Такі дії здійснюються за письмовою заявою пацієнта, форма якої зазначена як додаток 20 до Порядку.

Відповідно до п.1.8. порядку Питання щодо застосування методик ДРТ вирішується після оформлення заяви пацієнта/пацієнтів щодо застосування допоміжних репродуктивних технологій за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку (далі - Заява пацієнта щодо застосування допоміжних репродуктивних технологій), медичного огляду та відповідного обстеження.

Норма вищевказаного пункту Порядку дає підстави вважати, що до початку лікування медичний заклад мав взяти згоду у пацієнтів на проведення запліднення in vitro.

Згідно із п.п. 11.1. розділу XI Порядку, зберігання кріоконсервованих сперматозоїдів, тканин яєчка чи інших біологічних матеріалів пацієнтів забезпечує заклад охорони здоров`я. Таке зберігання на практиці оформлюється цивільно-правовим договором, у якому визначаються умови та строки такого зберігання.

Процедура заморожування та розморожування проводиться ембріологом на підставі заяви на розморожування сперми чи іншого біологічного матеріалу, згідно із формою, наведеною в додатку 24 до цього Порядку.

На даний час в Україні відсутній правовий механізм щодо розпорядження та подальшого посмертного використання кріоконсервованого за життя репродуктивного матеріалу чоловіків.

Отож, чинним законодавством України регулюється тільки можливість здачі, кріоконсервації та зберігання репродуктивного матеріалу чоловіків згідно із Порядком застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров`я України від 09.09.2013 № 787.

Правового механізму щодо розпорядження та подальшого посмертного використання кріоконсервованого за життя репродуктивного матеріалу чоловіків немає.

Як вказувалося вище померлий - ОСОБА_3 уклав з Відповідачем договора надання послуг кріоконсервування сперми та медичних послуг (проведення запліднення in vitro). Тобто, чоловік Позивачки діяв відповідно до своєї доброї волі, розпочавши разом із Позивачкою лікування та штучне запліднення. Що також підтверджується заявою, яку він підписав власноруч та не встиг надати Відповідачу через широкомасштабну збройну агресію рф проти України.

Конституцією України закріплено норму, яка визнає права людини, її життя та здоров`я, честь і гідність, власне саму людину найвищою соціальною цінністю в державі.

Безпосередньо забезпечення та реалізація гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина є однією з пріоритетних функцій правової та соціальної держави та є її обов`язком.

Одним із основних та важливих природних прав людей є репродуктивне право, що може реалізовуватися різними способами, забезпеченими законодавцем. Власне даний вид прав реалізується через батьківство.

Позивачка наполягає на тому, що вони з загиблим чоловіком добровільно розпочали лікування для можливості штучного запліднення, та хоче завершити лікування та отримати послугу за договором про надання медичних послуг (проведення запліднення in vitro) № 2701/011 з посмертним використанням кріоконсервованого за життя репродуктивного матеріалу чоловіка.

Оскільки використання штучного запліднення з посмертним використанням кріоконсервованого за життя репродуктивного матеріалу чоловіка торкається делікатних моральних та етичних питань, а правовову механізму щодо такого розпорядження не має, вважаємо, що межі оцінки можливості відновлення права Позивачки судом мають бути настільки широкими задля можливості досягнення балансу приватних та публічних інтересів.

За положеннями ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Згідно з ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Цивільне законодавство не містить визначення поняття способів захисту цивільних прав та інтересів. За їх призначенням вони можуть вважатися визначеним законом механізмом матеріально-правових засобів здійснення охорони цивільних прав та інтересів, що приводиться в дію за рішенням суду у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Відповідно до ст. 5 ЦПК УЦкраїни здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Враховуючи той факт, що між сторонами був укладений договір про надання медичних послуг (проведення запліднення in vitro), при цьому чоловік позивачки ОСОБА_3 за життя залишив заяву без дати (копія надається), в якій зазначив, що він свідомо і добровільно погоджується провести розморожування і використання в межах ДРТ, вказаних у його заяві щодо застосування ДРТ, його кріоконсервованого біологічного матеріалу, суд вважає, що позовні вимоги про зобов`язання відповідача надати позивачці медичні послуги за даним договором підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 19, 76, 81, 141, 259, 263-265, 268, 274, 351, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ІГР» про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ІГР", код ЄРДПОУ - 38441428, юридична адреса 03115, м. Київ, пр. Перемоги, 121-Б, офіс 228, надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) медичну послугу щодо проведення запліднення in vitro за договором № 2701/011 від 27.01.2022 року з посмертним використанням кріоконсервованого за життя репродуктивного матеріалу чоловіка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення сторін зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи якому рішення не було вручене у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Т.В. Кириленко

СудСвятошинський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.04.2023
Оприлюднено26.05.2023
Номер документу111073607
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —759/265/23

Рішення від 14.04.2023

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Кириленко Т. В.

Ухвала від 13.02.2023

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Кириленко Т. В.

Ухвала від 11.01.2023

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Кириленко Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні