Справа № 761/15810/23
Провадження № 1-кс/761/10510/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2023 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 та слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України майора юстиції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 22023000000000385 від 17.04.2023 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 111-1, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 204, ч. 4 ст. 185 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
Старший слідчий в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України майор юстиції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 22023000000000385 від 17.04.2023 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 111-1, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 204, ч. 4 ст. 185 КК України, звернувся до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва із клопотанням про проведення обшуку.
Клопотання мотивовано тим, що головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023000000000385 від 17.04.2023 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 111-1, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 204, ч. 4 ст. 185 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в період з 2022 року по теперішній час невстановлені досудовим розслідуванням особи, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, організували незаконне виготовлення підакцизних товарів - тютюнової продукції шляхом відкриття підпільних цехів та з використанням обладнання, що забезпечує масове виробництво таких виробів на території України. В подальшому незаконно виготовлена тютюнова продукція незаконно реалізується, зберігається та транспортується з метою збуту на території України, в тому числі на тимчасово окупованих територіях Херсонської області, а також незаконно переміщується через митний кордон України. З метою надання своїм діям виду законності, невстановлені досудовим розслідуванням особи використовують підроблені акцизні марки, пачки від цигарок тощо.
Крім того, вищевказані особи у зазначений період організували схему ухилення від сплати податків, яка полягає у реалізації тютюнових виробів власного виробництва за готівкові кошти через роздрібні мережі торгівлі на території України, в тому числі на тимчасово окупованих територіях Херсонської області, а також за кордоном, без відображення таких операцій в податковій та фінансовій звітності підприємства, за результатами чого ухилились від сплати акцизного податку та податку на додану вартість в особливо великих розмірах.
Також, встановлено, що вищевказана група осіб причетна до вчинення таємного викрадення чужого майна, а саме кондитерських виробів ДП «Кондитерська корпорація «Рошен» (далі - компанія «Рошен»), частина яких не була доставлена перевізником до місця призначення у Румунії, натомість вантажний транспортний засіб з іншою частиною товару «Рошен» та тютюновими виробами було затримано правоохоронними органами Румунії.
Встановлено, за місцем знаходження складських приміщень на земельній ділянці з кадастровим номером: 7320784000:01:004:0008, розташованої у с. Остриця Чернівецького р-ну Чернівецької обл., зберігаються окремі речі, предмети, документи, що зберегли на собі сліди злочину або містять інші відомості, які можуть бути використані як докази фактів та обставин, що встановлюються в ході кримінального провадження.
Відповідно до Інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, дані щодо права власності на земельну ділянку з кадастровим номером: 7320784000:01:004:0008 відсутні. Також, згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку з кадастровим номером: 7320784000:01:004:0008, остання належить на праві власності сільській раді (ЄДРПОУ 22831629).
05.05.2023, у зв`язку із невідкладним випадком проведено обшук за місцем знаходження складських приміщень на земельній ділянці з кадастровим номером: 7320784000:01:004:0008, розташованої у с. Остриця Чернівецького р-ну Чернівецької обл., під час чого нічого не виявлено та нічого не вилучалось.
З огляду на викладене, слідчий просив клопотання задовольнити та надати дозвіл на проведення обшуку.
Згідно з ч. 2 ст. 30 Конституції України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 234 КПК України, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Згідно ч. 1, 2 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті. Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
При цьому ч.3 ст. 233 КПК України, слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді. Якщо прокурор відмовиться погодити клопотання слідчого про обшук або слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання про обшук, встановлені внаслідок такого обшуку докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому статтею 255 цього Кодексу.
Крім того, заслухавши слідчого та оцінивши в сукупності доводи клопотання з долученими до нього документами, слідчий суддя вважає, що слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Так, слідчий суддя вважає, що доданими до клопотання документами підтверджується наявність підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення з обставин, внесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Доданими до клопотання документами також підтверджується, що дійсно були наявні підстави в порядку ч. 3 ст. 233 КПК України для обшуку без ухвали слідчого судді на земельній ділянці з кадастровим номером: 7320784000:01:004:0008, розташованої у с. Остриця Чернівецького р-ну Чернівецької обл., де був проведений обшук, у зв`язку з невідкладним випадком, пов`язаним із врятуванням майна, яке може мати значення речових доказів.
Слідчим суддею перевірені можливості органом досудового розслідування іншим шляхом здобути дані та речові докази, які слідчий віднайшов під час проведення даного обшуку та які б мали менший ступінь втручання у права та свободи осіб та встановлено, що менші заходи втручання не зможуть забезпечити потреби слідства та ненастання ризиків щодо знищення та приховання речей і документів, які мають доказове значення у даному кримінальному провадженні.
В пункті 72 рішення Європейського суду «Ратушна проти України», зазначено, що коли держави вважають за необхідне вдаватись до таких заходів, як обшук житлових приміщень, з метою отримання доказів факту вчинення правопорушень, суд буде оцінювати, чи були підстави для виправдання таких заходів, відповідними та чи було дотримано принцип пропорційності. Суд також буде вивчати наявність у національному законодавстві ефективних гарантій від зловживань та свавілля та перевіряти, як ці гарантії працюють в окремому випадку, який розглядається. Критерії, які слід брати до уваги в цьому контексті - це спосіб та обставини, за яких було ухвалено постанову про проведення обшуку, інші докази, доступні на той час, а також зміст та обсяг постанови. При цьому особлива увага має приділятись гарантіям, застосованим з метою обмежити розумними рамками вплив цього заходу.
Слідчим суддею, у судовому засіданні, не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на обшук становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 117, 233-237, 309 КПК України, слідчий суддя, -
у х в а л и в :
клопотання старшого слідчого в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України майора юстиції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 22023000000000385 від 17.04.2023 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 111-1, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 204, ч. 4 ст. 185 КК України, - задовольнити.
Надати старшому слідчому 2 відділу 3 управління досудового розслідування ГСУ СБ України підполковнику юстиції ОСОБА_5 дозвіл на проведення обшуку на земельній ділянці з кадастровим номером: 7320784000:01:004:0008, розташованої у с. Остриця Чернівецького р-ну Чернівецької обл., що був проведений згідно протоколу обшуку від 05.05.2023 р.
Обшук слідчим проведено в порядку ч. 3 ст. 233 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.05.2023 |
Оприлюднено | 27.05.2024 |
Номер документу | 111074088 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Осаулов А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні