В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 338/534/23
24 травня 2023 року Богородчанський районний суд
Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді ОСОБА_1
з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4
захисника-адвоката ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Богородчани обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023091120000047 від 18.02.2023 р. за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, місце народження та реєстрації АДРЕСА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , працюючого охоронцем в Охоронній компанії «Альфа Безпека», неодруженого, із вищою освітою, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , раніше не судимого
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України,
в с т а н о в и в:
Статтею 65 Конституції України передбачається, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Статтею 17 Закону України «Про оборону України» визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров`я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов`язок згідно із законодавством.
Абзацом 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» передбачено, що громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані прибувати за викликом районного ( ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов`язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на. підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово- облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів.
Так, 24.02.2022 Указом Президента України № 69/2022 у зв`язку із введенням воєнного стану на території України, відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», дію якого востаннє продовжено відповідно до Указу Президента України №58/2023 від 06.02.2023, затвердженого Законом України № 2915-ІХ від 07.02.2023, та у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, п. п. 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України оголошено проведення мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
31 травня 2016 року, ОСОБА_4 , згідно облікової картки взятий на військовий облік із присвоєною йому військово-обліковою спеціальністю №901 код 074А - «діловод діловодства», та з 31 травня 2016 року перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних у першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В подальшому, ОСОБА_4 , будучи військовозобов`язаним, у зв`язку з прийняттям Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», будучи належним чином повідомленим у встановленому законом порядку про наслідки неявки на загальну мобілізацію, в кінці січня 2023 року прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 та пройшов військово- лікарську комісію, за результатом проведеного медичного огляду військово- лікарською комісією (довідка № 19/195 від 06.02.2023) на підставі Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, визнаний придатним до військової служби.
06 лютого 2023 року, після проходження медичного огляду військово- лікарською комісією, в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 належним чином вручено бойову повістку про необхідність прибуття 14.02.2023 на 09 год до ІНФОРМАЦІЯ_5 для відправку до Збройних Сил України на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», а також попереджено про кримінальну відповідальність у разі відмови від проходження служби.
Проте, ОСОБА_4 , з метою ухилення від призову за мобілізацією, умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, будучи відповідно до картки обстеження та медичного огляду військовозобов`язаного та довідки довідка № 19/195 від 06.02.2023 придатним за станом здоров`я до проходження військової служби та належним чином попередженим про необхідність прибуття на 09 год 14.02.2023 на призовну дільницю ІНФОРМАЦІЯ_5 , що знаходиться по АДРЕСА_3 для відправки до Збройних Сил України, будучи при цьому повідомленим про кримінальну відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією, не маючи правових підстав на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, без поважних причин не прибув для відправки на проходження військової служби у лавах Збройних Сил України, тим самим ухилився від призову на військову службу під час мобілізації.
Дії ОСОБА_4 кваліфіковано за ст. 336 КК України як ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 свою вину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України, визнав повністю та пояснив, що після проходження 06.02.2023р. військово-лікарської комісії його визнали придатним до військової служби та вручили повістку про явку на призовну дільницю на 09-00годину 14 лютого 2023 року. Однак до РТЦК та СП в селищі Богородчани у визначений у повістці час не з`явився без поважних причин, оскільки злякався за своє життя. Щиро розкаявся, просив суворо не карати.
Показання обвинуваченого є послідовними, логічними та такими, що не викликають у суду сумніву щодо правильності розуміння обвинуваченим змісту обставин кримінального правопорушення, добровільності та істинності його позиції.
Оскільки обвинувачений та прокурор не оспорювали обставин, які стосуються пред`явленого обвинувачення та правильно розуміють зміст цих обставин, на підставі ч. 3 ст. 349 КПК України, наслідки якої також роз`яснені учасникам судового провадження, суд ухвалив визнати недоцільним дослідження доказів щодо обставин, які ніким не оспорюються, обмежившись допитом обвинуваченого та дослідженням письмових матеріалів, що характеризують особу обвинуваченого, проти чого не заперечували учасники судового провадження.
Таким чином суд кваліфікує дії обвинуваченого ОСОБА_4 за ст. 336 КК України як ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
При призначенні покарання суд враховує, що, згідно з ч. 4 ст. 12 КК України, скоєне обвинуваченим кримінальне правопорушення відноситься до не тяжкого злочину.
Обставиною, що пом`якшує покарання обвинуваченому, відповідно до ст. 66 КК України, суд визнає його щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.
Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченому, відповідно до ст. 67 КК України, судом не встановлено.
Також суд враховує особу обвинуваченого, який є особою молодого віку, ще не створив сім`ю, дітей не має, раніше не судимий, за місцем проживання та за місцем роботи характеризується позитивно, має постійне місце роботи та дохід.
В ч. 1 ст. 69 КК України зазначені умови призначення більш м`якого виду основного покарання, не зазначеного в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини Кримінального кодексу України. Зокрема такими умовами є наявність кількох обставин, що пом`якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, з урахуванням особи винного.
Сторона обвинувачення наголошувала в судовому засіданні на застосуванні ст. 69 КК України, в зв`язку з тим, що в обвинувальному акті зазначені та встановлено в судовому засіданні, дві обставини, що пом`якшують покарання, це щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення. Однак, з урахуванням конкретних обставин кримінального провадження та даних про особу обвинуваченого такі обставини є підставою для застосування до нього ст. ст. 75, 76 КК України і не дають підстав суду для застосування ст. 69 КК України.
Дотримуючись принципів законності, справедливості, обгрунтованості та індивідуалізації покарання, враховуючи особу обвинуваченого, який характеризується позитивно, раніше не судимий, характер та ступінь тяжкості скоєного кримінального правопорушення, суд приходить до висновку про те, що мірою виправлення обвинуваченого та запобігання вчиненню ним нових злочинів має бути кримінальне покарання у виді позбавлення волі з іспитовим строком.
Речові докази у справі відсутні.
Запобіжний захід щодо обвинуваченого не обирався.
На підставі викладеного, керуючись ст. 373, 374, 375, 376 КПК України суд
у х в а л и в:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України, та призначити йому покарання у виді 3 (трьох) років позбавлення волі.
Відповідно до ст. ст. 75, 76 КК України, звільнити ОСОБА_4 від відбування призначеного покарання якщо він протягом двох років іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення, поклавши на нього обов`язки: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання та роботи; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Обвинуваченому та прокурору копію вироку вручити негайно після проголошення.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Богородчанський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2023 |
Оприлюднено | 26.05.2023 |
Номер документу | 111079004 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації Ухилення від призову за мобілізацією |
Кримінальне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Решетов В. В.
Кримінальне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Решетов В. В.
Кримінальне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Решетов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні