Рішення
від 27.04.2023 по справі 941/147/23
ПЕТРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2023 рокусмт ПетровеСправа № 941/147/23 Провадження № 2/941/150/23

Петрівський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Шаєнко Ю. В.

при секретарі Фатьяновій А.І.

розглянувши у підготовчому відкритому судовому засіданні в смт.Петрове Кіровоградської області справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися з позовом до суду, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх баба ОСОБА_3 , після її смерті залишилося спадкове майно, яке спадкодавець за життя заповіла позивачам, однак позивачі не звернулися в шестимісячний строк до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, оскільки позивач ОСОБА_1 на момент смерті баби і до сьогоднішнього дня перебуває на військовій службі у складі Збройних сил України, а позивач ОСОБА_2 не знав про наявність заповіту, тому позивачі просять визначити їм додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті баби.

Представник позивачів ОСОБА_4 подав до суду заяву, в якій підтримує позов, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, і просить справу розглянути без його участі та участі позивачів.

Представник відповідача подав до суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі, позов визнає.

Ухвалою судді Петрівського районного суду Кіровоградської області від 27 лютого 2023 року вирішено розглядати справу у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження та надано відповідачу строк для подання відзиву терміном 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. На виконання вимог ст.178 ЦПК Українивідповідач у встановлений судом строк відзиву не надав. Враховуючи те, що позивач позовні вимоги підтримує, а відповідач їх визнає повністю, суд приходить до висновку про можливість ухвалення рішення у підготовчому судовому засіданні за наявними матеріалами, в порядку ст.ст.200, 206 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивачів ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 22.12.2021 року Петрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Дніпро)(а.с.9).

Після смерті бабусі залишилося спадкове майно у вигляді житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,17 га, що розташована на території Петрівської селищної ради Кіровоградської області, кадастровий номер 3524980400:02:000:0490. За життя ОСОБА_3 склала заповіт(а.с.10), відповідно до якого належний їй житловий будинок та 2/5 частки земельної ділянки заповіла позивачу ОСОБА_1 та 3/5 частки земельної ділянки позивачу ОСОБА_2 . Однак позивачі не звернулися в шестимісячний строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки позивач ОСОБА_1 на момент смерті баби і до сьогоднішнього дня перебуває на військовій службі у складі Збройних сил України, а позивач ОСОБА_2 не знав про наявність заповіту.

В кінці 2022 року мати позивача ОСОБА_1 . ОСОБА_5 на підставі довіреності звернулася до нотаріуса з питанням оформлення спадщини. Листом-роз`ясненням №340/01-16 від 21.12 2022 року державний нотаріус Петрівської державної нотаріальної контори Кіровоградської області Каліушко О.Ю. роз`яснив, що заява про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 у встановлений законом строк ОСОБА_1 не подавалась, на час відкриття спадщини спадщини він постійно разом із спадкодавцем не проживав(а.с.13). Однак, позивач ОСОБА_1 зазначає, що він не відмовлявся від прийняття спадщини, але вчасно до нотаріуса звернутися не міг, оскільки з 10 грудня 2021 року підписав контракт на військову службу в Збройних силах України та постійно перебував на навчальних полігонах, а з 24 лютого 2022 року і по даний час знаходиться на першій лінії в зоні бойових дій, що підтверджується довідкою №48 від 03.01.2023 року, виданою військовою частиною НОМЕР_2 (а.с.14).

Позивач ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 не звернувся в шестимісячний строк до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, так як не знав про існування заповіту. Про наявність заповіту він дізнався в кінці 2022 року, коли мати ОСОБА_1 ОСОБА_5 звернулася до нотаріуса з питанням прийняття спадщини.

Відповідно до ст.1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Згідно статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

За загальними положеннями про спадкування(ст.ст.1220, 1222, 1270 ЦК України), право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Згідно ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Позивачу ОСОБА_2 не було відомо про наявність заповіту складеного спадкодавцем ОСОБА_3 на його користь, яким вона заповіла частину належної їй земельної ділянки. Тобто, пропущення строку для прийняття спадщини позивачем відбулося з поважних причин в результаті його необізнаності про наявність заповіту.

Нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Згідно з підпунктом 2.2. пункту 2 глави 10 розділу II чинного на час виникнення спірних правовідносин Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5 при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту. Підпунктом 3.2. пункту 3 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, передбачено, що для того, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.

Позивачі вважають причину пропущення строку для прийняття спадщини поважною і просять визначити їм додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті баби.

Відповідно до відповіді на запит Петрівської державної нотаріальної контори Кіровоградської області від 21.02.2023 року №76/01-16(а.с.23), після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадщина не приймалась, також згідно з відповіддю на запит приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Каліушка Д.І. від 22.02.2023 року №99/01-16(а.с.24), спадкова справа після смерті ОСОБА_3 , не заводилася.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, в разі пропущення строку для прийняття спадщини, встановленого ст.1270 ЦК України, з поважних причин, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Суд при вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини враховує свободу заповіту та повагу до волі спадкодавця, як фундаментальний принцип спадкового права. На підставі викладеного, суд вважає можливим визначити додатковий строк позивачам для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті їх бабусі.

Вказані правовідносини регулюються ст.ст.1270, 1272 ЦК України.

Керуючись ст.ст.258, 259, 264, 265, 273 ЦПК України,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 поважною причину пропуску визначеного законом строку для прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцю с.Володимирівка Петрівського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженцю с.Іскрівка Петрівського району Кіровоградської області, додатковий строк шість місяців для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що залишилася після смерті баби ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.

Суддя (підпис) Ю. В. Шаєнко

СудПетрівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення27.04.2023
Оприлюднено26.05.2023
Номер документу111085577
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —941/147/23

Рішення від 27.04.2023

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Шаєнко Ю. В.

Ухвала від 27.02.2023

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Шаєнко Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні