Справа № 128/750/23
РІШЕННЯ
Іменем України
24.05.2023 м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Васильєвої Т.Ю.,
секретар Кострюкова Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду м. Вінниці цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
УСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона претендує на отримання свідоцтв про право на спадщину за законом на майно, що належало її батьку ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . 16 лютого 2023 року звернулася до приватного нотаріуса Вінницького міського нотаріального округу Куранової О.О. із заявою про прийняття спадщини. Однак постановою від 16 лютого 2023 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом з підстав пропуску строку, встановленого для прийняття спадщини. Інші спадкоємці, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 та які б могли дати згоду на прийняття спадщини позивачкою, відсутні.
Позивач зазначає, що в перші місяці з початку введення воєнного стану фактично була припинена діяльність органів державної влади, інших організацій і установ, в тому числі нотаріату, та на день підписання позовної заяви територія Сєвєродонецького району, в тому числі, м.Рубіжне (місце смерті спадкодавця) та м.Кремінне (місце реєстрації спадкодавця) є окупованими російською федерацією.
Вказує, що вона проживає у с.Гуменне Вінницького району Вінницької області, а її батько на момент смерті проживав у Сєвєродонецькому районі Луганської області, м.Кремінне. До введення воєнного стану позивач не мала змоги поїхати в Луганську область за місцем відкриття спадщини, так як поруч з даною територією велись бойові дії, дорога була довгою та небезпечною. Та лише 19 березня 2022 року набрав чинності наказ Міністерства юстиції від 11.03.2022 № 1118/5 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату», яким передбачено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини. Зважаючи на викладені обставини, позивачка звернулася до нотаріуса за прийняттям спадщини за місцезнаходженням нерухомого майна, належного спадкодавцю, та місцем свого фактичного проживання.
Також позивач просить суд врахувати, що 25 лютого 2022 року був мобілізований її чоловік ОСОБА_3 , у зв`язку з чим вона морально та фізично не мала змоги раніше зібрати документи та звернутись до нотаріуса за прийняттям спадщини, так як знаходилась і досі знаходиться у постійних хвилюваннях за життя, здоров`я та безпеку свого чоловіка.
Також позивач на підтвердження поважності причини пропуску строку прийняття спадщини посилається на пошкодження енергооб`єктів та запровадження графіків відключення електроенергії, внаслідок обстрілів рф по критичній інфраструктурі України, обмеження в транспортному сполученні між селом позивачки та районним центром, відсутність визначеного графіку роботи нотаріусів, дією карантинних обмежень, введених внаслідок гострої респіраторної хвороби Covid-19, тому вона була позбавлена можливості своєчасно подати заяву про вступ в спадщину.
Позивач також посилається на зміни в правовому регулюванні щодо зупинення перебігу строку на прийняття спадщини, які почали діяти з 06.03.2022, а саме на п. 3 Постанови КМУ № 164, згідно зміненої редакції якого з 29.06.2022 перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці, та свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини, відповідно, тому строк для прийняття нею спадщини сплив 18 серпня 2022 року.
Тому враховуючи викладене, позивач вважає причини пропуску строку на прийняття спадщини поважними, у зв`язку з чим просить суд визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її батька ОСОБА_2 , терміном два місяці з моменту набрання рішенням законної сили.
Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 21.03.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження (а.с. 36).
Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 18.04.2023 закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до судового розгляду по суті (а.с. 40).
В судове засідання з розгляду справи по суті учасники справи не з`явились.
Позивач в позовній заяві заявила клопотання про проведення судових засідань за її відсутності.
Представник відповідача Вороновицької селищноїради Вінницькогорайону ВінницькоїобластіО. Ковінько попередньо надіслав до суду письмову заяву про розгляд справи без участі представника селищної ради, зазначивши при цьому, що при розгляді справи селищна рада покладається на розсуд суду.
Частиною 3ст. 211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Так, судом встановлено наступні фактичні обставини справи.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 в м. Рубіжне Сєвєродонецького району Луганської області, що підтверджується копієюсвідоцтва просмерть серія НОМЕР_1 ,виданого 21.10.2021Кремінським відділомдержавної реєстраціїактів цивільногостану уСєвєродонецькому районіЛуганської областіСхідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Харків)(а.с. 9).
За життя ОСОБА_2 був зареєстрований по АДРЕСА_1 , що підтверджується відміткою про місце проживання від 10.11.1983 в паспорті громадянина України серії НОМЕР_2 (а.с. 10, також зі звороту).
Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, зокрема й на цілий жилий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_2 , та земельну ділянку, площею 0, 2500 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 11, 12, 15 - 16).
Згідно копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , позивач ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Кремінна Луганської області, та згідно відмітки про реєстрацію місця проживання від 03.02.2006, позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 7, також зі звороту).
Згідно з копіями нотаріально посвідчених заяв від 28.11.2005 та 27.04.2006, ОСОБА_2 , як власник житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , надав згоду щодо реєстрації в ньому ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с. 13 - 14).
Згідно копіїсвідоцтва пронародження Серії НОМЕР_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,є донькою ОСОБА_2 та ОСОБА_6 (а.с. 8).
Згідно копії свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , одружилася з ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 , та прізвище дружини після реєстрації шлюбу змінено на " ОСОБА_7 " (а.с. 19).
Згідно копії постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 16.02.2023, ОСОБА_1 нотаріусом було відмовлено в оформленні спадкових прав після смерті ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки нею не подана заява про прийняття спадщини у визначений законом строк, а спадкоємці, котрі прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 та могли б дати згоду на прийняття спадщини ОСОБА_1 , відсутні (а.с. 17).
Також відповідно до копії інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 16.02.2023, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 спадкова справа не заведена (а.с. 18).
Згідно копії військового квитка, чоловік позивачки ОСОБА_3 дійсно зарахований до військової частини НОМЕР_6 на посаду електрика відповідно до наказу № 50 від 25.02.2022 (а.с. 20 - 21).
Оцінивши докази в їх сукупності, суд керується наступними нормами.
Відповідно дост.13ЦПК України,суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ч. 1ст. 4 ЦПК України,кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст.ст. 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За правилами ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини.
Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦПК України, за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17, а також у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду: від 17 жовтня 2019 року у справі № 766/14595/16, від 30 січня 2020 року у справі № 487/2375/18, від 31 січня 2020 року у справі № 450/1383/18.
При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд враховує, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Верховний Суду постановівід 26.06.2019(справа№ 565/1145/17) зазначив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Такий правовий висновок висловлений також Верховним Судом України у постанові від 13.03.2020 № 314/2550/17.
Як вбачається із матеріалів справи, спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та строк, встановлений ст. 1270 ЦК України, спливав 17.04.2022, водночас, в межах строку для прийняття спадщини, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, в Україні було введено воєнний стан 24.02.2022.
Згідно розділуІІ Перелікутериторій,на якихведуться (велися)бойові діїабо тимчасовоокупованих російськоюфедерацією,затвердженого НаказомМіністерства зпитань реінтеграціїтимчасово окупованихтериторій України22грудня 2022року N309,Рубіжанська міськатериторіальна громада(задміністративним центромм.РубіжнеСєвєродонецького районуЛуганської області)є тимчасовоокупованою з13.05.2022російською федерацієютериторією України.
Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року N 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану", в редакції на час перебігу строку для прийняття спадщини позивачем, було установлено, щона час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється, постанову було доповнено пунктом 3 згідно з Постановою КМ України № 209 від 06.03.2022.
Тобто такий строк зупинявся на весь період дії воєнного стану.
11.03.2022 наказом Міністерства юстиції № 1118/5 було затверджено Змінидо деякихнормативно-правовихактів усфері нотаріату,згідно п.1якого встановлено,щов умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини.
В подальшому пункт 3 вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року N 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" було змінено згідно з Постановою КМ України № 719 від 24.06.2022 та викладено в наступній редакції: "Установити, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини".
Відповідно, строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 закінчився 17.08.2022 та до нотаріальної контори з метою оформлення спадкових прав позивач звернулася з пропуском такого строку, а саме 16.02.2023.
Оцінивши зібрані докази в їх сукупності, враховуючи життєві обставини позивача, а саме запровадження воєнного стану в межах строку для прийняття спадщини та подальший призов чоловіка позивачки до лав Збройних сил України з 25.02.2022, що не могло не вплинути на її психоемоційний стан, а також віднесення місця відкриття спадщини до тимчасово окупованої території та мінливість чинного законодавства в частині строку для прийняття спадщини та місця заведення спадкових справ в умовах воєнного стану, в тому числі існування періоду зупинення перебігу строкудля прийняттяспадщини на час дії воєнного стану без омеження конкретним строком, суд вважає, що позивач пропустила встановлений в подальшому строк для прийняття спадщини в умовах воєнного стану з поважних причин, та враховуючи відсутність спадкоємців, які прийняли спадщину, позов підлягає задоволенню та позивачу слід визначити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини терміном два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Враховуючи відсутність клопотання про розподіл судових витрат, суд не вирішує в даному рішенні питання розподілу судових витрат між стронами.
Також суд вважає за необхідне роз`яснити учасникам справи положення ч.ч. 4, 5 ст. 268 ЦПК України, що у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1216, 1217, 1223, 1270 - 1272 ЦК України, ст. ст. 4, 13, 211, 223, 247, 259, 263, 265, 268, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .
Відповідач: Вороновицька селищна рада Вінницького району Вінницької області, місцезнаходження: вул. Козацький шлях, 60, смт Вороновиця Вінницького району Вінницької області, 23252, код ЄДРПОУ 04329791.
Повний текст рішення складено 24.05.2023.
Суддя:
Суд | Вінницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2023 |
Оприлюднено | 29.05.2023 |
Номер документу | 111089054 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Вінницький районний суд Вінницької області
Васильєва Т. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні