ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" травня 2023 р. Справа № 918/403/23
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А., за участі секретаря судового засідання Костюкович Ю.С.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-В"
про стягнення заборгованості в сумі 248 179 грн 70 коп.,
у судове засідання учасники справи не з`явилися.
Відповідно до частини 3 статті 222 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) при розгляді судової справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
В квітні 2023 року Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (далі - Підприємство, позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-В" (далі - Товариство, відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 248 179 грн 70 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що між Підприємством та Товариством укладено договори на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію від 03.04.2015 року № 582, від 23.05.2019 року № 582/В, від 23.05.2019 року № 582/К, відповідно до яких відповідачу було надано послуги з водопостачання та прийняття стічних вод. Однак, в порушення умов договорів, відповідачем розрахунки за отримані послуги проводились не в повному обсязі, внаслідок чого утворилась заборгованість станом на 31.03.2023 року в сумі 248 179 грн 70 коп.
Також Підприємством наведено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, згідно якого позивач вказує, що поніс і очікує понести витрати у зв`язку із розглядом справи в розмірі 3 722 грн 70 коп., які складаються із суми сплаченого судового збору.
Ухвалою суду від 1 травня 2023 року позовну заяву Підприємства від 25.04.2023 року № 1786/01-11 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, судове засідання для розгляду справи призначено на 22 травня 2023 року.
Позивач у судове засідання 22 травня 2023 року не з`явився, однак 22.05.2023 року від представника останнього через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшло клопотання від 22.05.2023 року про розгляд справи без участі учасника судового процесу, в якому просить розглянути справу без участі представника за наявними в матеріалах справи документами.
Крім того відповідач у судове засідання 22 травня 2023 року також не з`явився, про дату, час і місце даного засідання повідомлявся належним чином.
Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів ГПК України, ухвала суду про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі від 1 травня 2023 року, відправлена відповідачу на адресу, зазначену позивачем у позовній заяві та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 33023, м. Рівне, вул. Відінська, буд. 10, повернулася до суду із відміткою на конверті про невручення: "адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с. 149-151).
За відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом встановлено, що місцезнаходженням Товариства є: 33023, м. Рівне, вул. Відінська, буд. 10.
Згідно із п. п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
За вказаних обставин, у суду є достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення відповідача про розгляд даної справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України).
У той же час повторне відкладення розгляду справи може призвести до виходу за межі встановлених чинним ГПК України строків розгляду господарських спорів та порушення вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач не подав до суду відзиву на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, а неявка останнього не перешкоджає розгляду цієї справи та вирішенню спору по суті, то за висновками суду справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 ГПК України.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності представників Підприємства та Товариства.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч. 5 вказаної статті).
У судовому засіданні 22 травня 2023 року судом було прийнято рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
3 квітня 2015 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-В" (далі - Абонент) та Рівненським обласним виробничим комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (далі - Водоканал) укладено договір на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію № 582 (далі - Договір № 582).
Відповідно до п. 1.1. Договору № 582 Водоканал забезпечує водопостачання Абонента до місця приєднання останніх до комунальних водопроводів, а також приймає стічні води у комунальна каналізацію та очищає їх. Об`єми та характеристика води та стоків, вид послуг, що надаються наведені в дислокації об`єктів у додатку № 1 до цього договору.
Підпунктом б. п. 2.3. Договору № 582 передбачено, що Водоканал зобов`язується відповідно до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 р. № 190 (далі - Правила) визначати об`єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), і неорганізовано потрапляє у комунальну каналізаційну мережу з територій і дахів будівель Абонента, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення. Абонент надає інформацію про вид поверхні та площі стоку, а також відповідає за достовірність надання такої інформації.
Підпунктом а. п. 2.4. Договору № 582 передбачено, що Абонент зобов`язаний своєчасно проводити оплату за надані водопостачання та водовідведення.
Кількість господарсько-побутових і виробничих стоків приймається рівною кількістю спожитої води з комунального водопроводу та інших джерел разом взятих (п. 3.3. Договору № 582).
Відповідно до п. 3.4. Договору № 582 якщо вести облік води за показами засобу обліку неможливо з причин, що не залежать від Абонента та зафіксовані в установленому порядку (зняття засобу обліку виробником, пошкодження скла, корозія циферблата, припинення нормальної роботи засобу обліку через несправності, що виникли в його механізмі, тощо), кількість використаної води за термін відсутності засобу обліку (але не більше 2-х місяців) визначається за середньодобовою витратою за попередні два розрахункові місяці. У разі тривалості роботи засобу обліку менше 2-х місяців кількість води визначається за середньодобовою витратою за період роботи засобу обліку не менше 15 днів. Такий порядок зберігається до встановлення нового водолічильника, але не більше 2 місяців, зі сплином цього строку та неустановлення нового водолічильника водокористування визначається відповідно до п. 3.3 Правил.
Згідно з п. 3.5. Договору № 582 розрахунки за воду, використану Абонентом, та стоки здійснюються відповідно до глави 3 Правил та чинного законодавства України і затвердженими тарифами (для населення 6,216 грн. - (водопостачання); 5,352 грн. - (водовідведення); для інших споживачів - 6,216 грн. (водопостачання); 5,352 грн. - (водовідведення). У разі їх зміни оплата наданих послуг здійснюється за новими тарифами без будь-яких узгоджень з Абонентом розмірів цих тарифів та термінів їх введення.
Абонент зобов`язаний з 15 по 22 число кожного звітного місяця самостійного зафіксувати показники засобів обліку, подати підтверджений підписом та печаткою уповноваженої особи письмовий Звіт про об`єми використаної води, отримати рахунок за спожиті послуги з водопостачання та водовідведення на підставі поданого звіту. Абонент проводить оплату за отримані послуги згідно даного договору шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал", який вказаний у рахунку за послуги водопостачання та водовідведення, протягом 3 днів з дня його отримання, але не пізніше 25 числа відповідного місяця. У разі недостатності суми проведеного платежу для виконання грошового зобов`язання у повному обсязі ця сума погашає вимоги кредитора у такій черговості: 1) у першу чергу сплачується неустойка; 2) у другу чергу сплачується основна сума боргу (п. 3.6. Договору № 582).
Відповідно до п. 3.8. Договору № 582 у разі наявності у Абонента заборгованості більше як 1 місяць, здійснена Абонентом оплата рахується як погашення заборгованості за минулий період незалежно від дати, періоду оплати, зазначеному в платіжному дорученні чи касовому чеку. У разі відсутності боргів, кошти, сплачені Абонентом понад вартість послуг, наданих у розрахунковому періоді, зараховуються як авансовий платіж.
У відповідності до пункту 3.9. Договору № 582 Водоканал має право вимагати сплати заборгованості Абонентом незалежно від моменту її виникнення.
Договір набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами і діє протягом одного року. З моменту набрання чинності даного договору припиняється дія аналогічного договору між тими ж сторонами про той же предмет (п. 6.1. Договору № 582).
Договір вважається щорічно продовженим на тих самих умовах, якщо за місяць до закінчення терміну його дії будь-яка із сторін письмово не повідомила другу сторону про його припинення (п. 6.2. Договору № 582).
Договір підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений печатками цих юридичних осіб.
23 травня 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-В" (далі - Абонент) та Рівненським обласним виробничим комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (далі - Водоканал) укладено договір на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію № 582/В (далі - Договір № 582/В).
Відповідно до п. 1.1. Договору № 582/В Водоканал забезпечує водопостачання Абонента, надаючи послуги з обробляння та розподіляння води трубопроводами - код згідно класифікатора ДК 016:2010:36.00.2 - обробляння та розподіляння води трубопроводами, до місця приєднання останніх до комунальних водопроводів. Об`єми і характеристики води, вид послуг, що надаються наведені в дислокації об`єктів у додатку № 1 до договору.
Підпунктом б. п. 2.3. Договору № 582/В передбачено, що Водоканал зобов`язується відповідно до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 р. № 190 (далі - Правила) визначати об`єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), і неорганізовано потрапляє у комунальну каналізаційну мережу з територій і дахів будівель Абонента, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення. Абонент надає інформацію про вид поверхні та площі стоку, а також відповідає за достовірність надання такої інформації.
Підпунктом а. п. 2.4. Договору № 582/В передбачено, що Абонент зобов`язаний своєчасно проводити оплату за надані послуги.
Кількість господарсько-побутових і виробничих стоків приймається рівною кількістю спожитої води з комунального водопроводу та інших джерел разом взятих (п. 3.3. Договору № 582/В).
Відповідно до п. 3.4. Договору № 582/В якщо вести облік води за показами засобу обліку неможливо з причин, що не залежать від Абонента та зафіксовані в установленому порядку (зняття засобу обліку виробником, пошкодження скла, корозія циферблата, припинення нормальної роботи засобу обліку через несправності, що виникли в його механізмі, тощо), кількість використаної води за термін відсутності засобу обліку (але не більше 2-х місяців) визначається за середньодобовою витратою за попередні два розрахункові місяці. У разі тривалості роботи засобу обліку менше 2-х місяців кількість води визначається за середньодобовою витратою за період роботи засобу обліку не менше 15 днів. Такий порядок зберігається до встановлення нового водолічильника, але не більше 2 місяців, зі сплином цього строку та неустановлення нового водолічильника водокористування визначається відповідно до п. 3.3 Правил.
Згідно з п. 3.5. Договору № 582/В розрахунки за воду, використану Абонентом, та стоки здійснюються відповідно до глави 3 Правил та чинного законодавства України і затвердженими тарифами: 11,112 грн. - централізоване водопостачання; 8,172 грн. -централізоване водовідведення. У разі їх зміни оплата наданих послуг здійснюється за новими тарифами без будь-яких узгоджень з Абонентом розмірів цих тарифів та термінів їх введення.
Абонент зобов`язаний кожного звітного місяця отримати рахунок за спожиті послуги з водопостачання та водовідведення на підставі поданого звіту. Абонент проводить оплату за отримані послуги згідно даного договору шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал", який вказаний у рахунку за послуги водопостачання та водовідведення, протягом 3 днів з дня його отримання, але не пізніше 25 числа відповідного місяця. У разі недостатності суми проведеного платежу для виконання грошового зобов`язання у повному обсязі ця сума погашає вимоги кредитора у такій черговості: 1) у першу чергу сплачується неустойка; 2) у другу чергу сплачується основна сума боргу (п. 3.6. Договору № 582/В).
Відповідно до п. 3.8. Договору № 582/В у разі наявності у Абонента заборгованості більше як 1 місяць, здійснена Абонентом оплата рахується як погашення заборгованості за минулий період незалежно від дати, періоду оплати, зазначеному в платіжному дорученні чи касовому чеку. У разі відсутності боргів, кошти, сплачені Абонентом понад вартість послуг, наданих у розрахунковому періоді, зараховуються як авансовий платіж.
У відповідності до пункту 3.9. Договору № 582/В Водоканал має право вимагати сплати заборгованості Абонентом незалежно від моменту її виникнення.
Договір набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами і діє протягом одного року. З моменту набрання чинності даного договору припиняється дія аналогічного договору між тими ж сторонами про той же предмет (п. 6.1. Договору № 582/В).
Договір вважається щорічно продовженим на тих самих умовах, якщо за місяць до закінчення терміну його дії будь-яка із сторін письмово не повідомила другу сторону про його припинення (п. 6.2. Договору № 582/В).
Договір підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений печатками цих юридичних осіб.
23 травня 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-В" (далі - Абонент) та Рівненським обласним виробничим комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (далі - Водоканал) укладено договір на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію № 582/К (далі - Договір № 582/К).
Відповідно до п. 1.1. Договору № 582/К Водоканал забезпечує приймання стічних вод у комунальну каналізацію - код згідно класифікатора ДК 016:2010:37.00.1 - послуги каналізаційні надаючи послуги каналізаційні, та очищає їх. Об`єми і характеристика стоків, вид послуг, що надаються наведені в дислокації об`єктів у додатку № 1 до договору.
Підпунктом б. п. 2.3. Договору № 582/К передбачено, що Водоканал зобов`язується відповідно до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 р. № 190 (далі - Правила) визначати об`єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), і неорганізовано потрапляє у комунальну каналізаційну мережу з територій і дахів будівель Абонента, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення. Абонент надає інформацію про вид поверхні та площі стоку, а також відповідає за достовірність надання такої інформації.
Підпунктом а. п. 2.4. Договору № 582/К передбачено, що Абонент зобов`язаний своєчасно проводити оплату за надані послуги.
Кількість господарсько-побутових і виробничих стоків приймається рівною кількістю спожитої води з комунального водопроводу та інших джерел разом взятих (п. 3.3. Договору № 582/К).
Відповідно до п. 3.4. Договору № 582/К якщо вести облік води за показами засобу обліку неможливо з причин, що не залежать від Абонента та зафіксовані в установленому порядку (зняття засобу обліку виробником, пошкодження скла, корозія циферблата, припинення нормальної роботи засобу обліку через несправності, що виникли в його механізмі, тощо), кількість використаної води за термін відсутності засобу обліку (але не більше 2-х місяців) визначається за середньодобовою витратою за попередні два розрахункові місяці. У разі тривалості роботи засобу обліку менше 2-х місяців кількість води визначається за середньодобовою витратою за період роботи засобу обліку не менше 15 днів. Такий порядок зберігається до встановлення нового водолічильника, але не більше 2 місяців, зі сплином цього строку та неустановлення нового водолічильника водокористування визначається відповідно до п. 3.3 Правил.
Згідно з п. 3.5. Договору № 582/К розрахунки за воду, використану Абонентом, та стоки здійснюються відповідно до глави 3 Правил та чинного законодавства України і затвердженими тарифами: 11,112 грн. - централізоване водопостачання; 8,172 грн. -централізоване водовідведення. У разі їх зміни оплата наданих послуг здійснюється за новими тарифами без будь-яких узгоджень з Абонентом розмірів цих тарифів та термінів їх введення.
Абонент зобов`язаний кожного звітного місяця отримати рахунок за спожиті послуги з водопостачання та водовідведення на підставі поданого звіту. Абонент проводить оплату за отримані послуги згідно даного договору шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал", який вказаний у рахунку за послуги водопостачання та водовідведення, протягом 3 днів з дня його отримання, але не пізніше 25 числа відповідного місяця. У разі недостатності суми проведеного платежу для виконання грошового зобов`язання у повному обсязі ця сума погашає вимоги кредитора у такій черговості: 1) у першу чергу сплачується неустойка; 2) у другу чергу сплачується основна сума боргу (п. 3.6. Договору № 582/К).
Відповідно до п. 3.8. Договору № 582/К у разі наявності у Абонента заборгованості більше як 1 місяць, здійснена Абонентом оплата рахується як погашення заборгованості за минулий період незалежно від дати, періоду оплати, зазначеному в платіжному дорученні чи касовому чеку. У разі відсутності боргів, кошти, сплачені Абонентом понад вартість послуг, наданих у розрахунковому періоді, зараховуються як авансовий платіж.
У відповідності до пункту 3.9. Договору № 582/К Водоканал має право вимагати сплати заборгованості Абонентом незалежно від моменту її виникнення.
Договір набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами і діє протягом одного року. З моменту набрання чинності даного договору припиняється дія аналогічного договору між тими ж сторонами про той же предмет (п. 6.1. Договору № 582/К).
Договір вважається щорічно продовженим на тих самих умовах, якщо за місяць до закінчення терміну його дії будь-яка із сторін письмово не повідомила другу сторону про його припинення (п. 6.2. Договору № 582/К).
Договір підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений печатками цих юридичних осіб.
Абоненту за заявою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 , в якому відображаються нарахування за послуги водопостачання та приймання стічних вод у комунальну каналізацію за Договором № 582.
Як зазначено позивачем в позовній заяві, після укладення Договору № 582/В та Договору № 582/К нарахування за послуги водопостачання продовжували відображати в особовому рахунку № 116483, а на нарахування за послуги приймання стічних вод у комунальну каналізацію відкрито новий особовий рахунок № НОМЕР_2 .
В порушення зазначених Правил та умов договорів розрахунки за отримані послуги з водопостачання та приймання стічних вод у комунальну каналізацію відповідачем проводились не в повному обсязі, що призвело до утворення заборгованості перед Підприємством станом на 31.03.2023 року на суму 248 179 грн 70 коп., з яких: за послуги по особовому рахунку № НОМЕР_3 (водопостачання та приймання стічних вод у комунальну каналізацію до червня 2019 року, а з червня 2019 року лише водопостачання) на суму 99 208 грн 43 коп. та за послуги по особовому рахунку № НОМЕР_2 (приймання стічних вод у комунальну каналізацію) на суму 148 971 грн 27 коп.
Вказана заборгованість підтверджується відомістю споживання води та скид стоків, рахунками-актами наданих послуг, які підписані представниками Водоканалу та Абонента і скріплені печатками цих юридичних осіб.
Відтак суд зазначає, що відповідач, підписавши рахунки-акти, погодився з кількістю та вартістю наданих послуг, так як заперечень щодо останніх ні суду, ні позивачу не надав.
Позивачем долучено до матеріалів справи акт звіряння взаємних розрахунків за Договором № 582 між Підприємством та Товариством, який відображає заборгованість відповідача перед позивачем на загальну суму 99 208 грн 43 коп.
Також позивачем долучено до матеріалів справи акт звіряння взаємних розрахунків за Договором № 582/К між Підприємством та Товариством, який відображає заборгованість відповідача перед позивачем на загальну суму 148 971 грн 27 коп.
Загальна заборгованість відповідача перед позивачем відповідно до актів звіряння взаємних розрахунків за Договорами № 582 та № 582/К становить 248 179 грн 70 коп.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до відповідача з вимогою про досудове врегулювання спору від 21.03.2023 року № 1006/01-11, в якій просив у 7-денний строк сплатити заборгованість в розмірі 248 179 грн 70 коп.
У відповідь на вимогу відповідач листом від 31.03.2023 року № 3 просив в зв`язку з тяжким фінансовим становищем Товариства реструктуризувати борг в сумі 248 965 грн 06 коп.
Оскільки відповідач заборгованість не сплатив, то позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини з надання послуг на підставі укладених договорів, які за своєю правовою природою є договорами про надання послуг, в силу статті 11 ЦК України, судом враховано законодавство що встановлює та регулює договірні зобов`язання, які виникають на підставі договору про надання послуг.
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частиною 1 ст. 179 ГК України визначено, що майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.
Відповідно до ч. 1 ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Зазначене також кореспондується зі ст. ст. 525, 526 ЦК України, відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Незважаючи на умови договорів, відповідач не здійснив відповідних розрахунків за надані послуги.
Як було зазначено судом вище, позивачем долучено до матеріалів справи акти звіряння взаємних розрахунків за Договорами № 582 та № 582/К, які відображають заборгованість відповідача перед позивачем на загальну суму 248 179 грн 70 коп.
Відповідно до вимог чинного законодавства акт звірки розрахунків у сфері бухгалтерського обліку та фінансової звітності не є зведеним обліковим документом, а є лише технічним (фіксуючим) документом, за яким бухгалтерії підприємств звіряють бухгалтерський облік операцій. Акт відображає стан заборгованості та в окремих випадках - рух коштів у бухгалтерському обліку підприємств та має інформаційний характер, тобто має статус документа, який підтверджує тотожність ведення бухгалтерського обліку спірних господарських операцій обома сторонами спірних правовідносин. Сам по собі акт звірки розрахунків не є належним доказом факту здійснення будь-яких господарських операцій: поставки, надання послуг тощо, оскільки не є первинним бухгалтерським обліковим документом.
Разом з цим, акт звірки може вважатися доказом у справі в підтвердження певних обставин, зокрема в підтвердження наявності заборгованості суб`єкта господарювання, її розміру, визнання боржником такої заборгованості тощо. Однак, за умови, що інформація, відображена в акті підтверджена первинними документами та акт містить підписи уповноважених на його підписання сторонами осіб. Як правило, акти звірок розрахунків (чи заборгованості) складаються та підписуються бухгалтерами контрагентів і підтверджують остаточні розрахунки сторін на певну дату. Відсутність в акті звірки підписів перших керівників сторін або інших уповноважених осіб, які мають право представляти інтереси сторін, у тому числі здійснювати дії, направлені на визнання заборгованості підприємства перед іншими суб`єктами господарювання, означає відсутність в акті звірки юридичної сили документа, яким суб`єкт господарської діяльності визнає суму заборгованості.
Слід також зазначити, що чинне законодавство не містить вимоги про те, що у акті звірки розрахунків повинно зазначатись формулювання про визнання боргу відповідачем. Підписання акту звірки, у якому зазначено розмір заборгованості, уповноваженою особою боржника, та підтвердження наявності такого боргу первинними документами свідчить про визнання боржником такого боргу.
Подібні правові висновки викладено в постановах Верховного Суду від 05.03.2019 року у справі № 910/1389/18, від 19.04.2018 року у справі № 905/1198/17, від 08.05.2018 року у справі № 910/16725/17, від 17.10.2018 року у справі № 905/3063/17 та від 04.12.2019 року у справі № 916/1727/17.
Акти звіряння взаємних розрахунків за Договорами № 582 та № 582/К зі сторони Підприємства та зі сторони Товариства підписані, їхні підписи скріплені печатками цих юридичних осіб.
Таким чином, Товариство підписавши акт звірки взаємних розрахунків, визнало, що станом на 31.03.2023 року за останнім перед Підприємством рахується заборгованість в розмірі 248 179 грн 70 коп.
Доказів сплати заборгованості матеріали справи не містять та відповідач суду не надав.
Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За результатами з`ясування обставин, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-В" про стягнення заборгованості в сумі 248 179 грн 70 коп. є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору в розмірі 3 722 грн 70 коп. покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст. ст. 73-79, 91, 123, 129, 178, 202, 222, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-В" (33023, м. Рівне, вул. Відінська, буд. 10, код ЄДРПОУ 32625509) на користь Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (33028, м. Рівне, вул. Ст. Бандери, 2, код ЄДРПОУ 03361678) 248 179 (двісті сорок вісім тисяч сто сімдесят дев`ять) грн 70 коп. заборгованості за надані послуги з водопостачання та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію та 3 722 (три тисячі сімсот двадцять дві) грн 70 коп. - витрат по оплаті судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до частини 5 статті 240 ГПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 25 травня 2023 року.
Суддя Політика Н.А.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2023 |
Оприлюднено | 29.05.2023 |
Номер документу | 111094593 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Політика Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні