ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2023 рокуСправа № 140/8734/22 пров. № А/857/3762/23Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Качмара В.Я.,
суддів Большакової О.О., Затолочного В.С.,
при секретарі судового засідання Рибачука А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - ОСОБА_2 , про скасування державної реєстрації земельної ділянки, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 6 лютого 2023 року (суддя Димарчук Т.М., м.Луцьк),
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (далі Головне правління) в якому просив визнати протиправним та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 0722883400:02:000:0532, площею 3,0107 га (далі Земельна ділянка).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 6 лютого 2023 року провадження у справі закрито.
Не погодившись із постановленою ухвалою, її оскаржив позивач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить таку скасувати, а справу направити для продовження розгляду по суті.
В доводах апеляційної скарги вказує, що в розглядуваному спорі відсутній приватно-правовий спір між ним та особою, яка володіла Земельною ділянкою. Зазначає, що відновлення порушеного права позивача шляхом реєстрації належної земельної ділянки з кадастровим номером 0722883400:01:001:4131 (далі Земельна ділянка-1) можливе лише у разі скасування Головним управлінням державної реєстрації Земельної ділянки на підставі рішення суду.
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує вимоги такої, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановляючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції дійшов висновку, що спір у цій справі виходить за межі публічно-правового та з огляду на характер правовідносин у цій справі, має вирішуватись у порядку цивільного судочинства.
Такі висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з не правильним застосуванням норм матеріального права і порушенням норм процесуального права, з таких міркувань.
Апеляційним судом, з урахуванням встановленого судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що ОСОБА_1 звернувся в Луцький міськрайонний суд Волинської області з позовом до ОСОБА_2 , Головного управління про визнання недійсним акту про право власності на Земельну ділянку та скасування державної реєстрації Земельної ділянки.
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 31 січня 2020 року у справі №161/8668/19 (далі Рішення суду), з урахуванням ухвали Луцького міськрайонного суду Волинської області від 6 травня 2020 року про виправлення описки, залишеним без змін постановою Волинського апеляційного суду від 10 вересня 2020 року, позов задоволено. Визнано недійсним державний акт серії ЯА № 659097 про право власності на землю від 10.10.2007, виданого управлінням Держгеокадастру у Луцькому районі Волинської області (далі - Акт) на ім`я ОСОБА_2 на підставі договору міни земельної ділянки від 08.08.2007 №2086 та скасовано реєстрацію право власності Земельної ділянки (а.с.13-16).
Як зазначає позивач, враховуючи обставину визнання недійсним Акта та скасування права власності на Земельну ділянку, 14.12.2022 він звернувся до Головного управління з проханням виконати Рішення суду, скасувати державну реєстрацію Земельної ділянки, оскільки він не має можливості зареєструвати належну йому Земельну ділянку-1.
Відповідач листом від 18.11.2022 К-287/0-315/0/6-22 повідомив позивачу, що його звернення щодо скасування державної реєстрації Земельної ділянки на підставі Рішення суду, розглянуто. Рекомендовано позивачу в судовому порядку скасувати державну реєстрацію Земельної ділянки. Одночасно відповідач повідомив, що на сьогодні у Державному земельному кадастрі (далі - Кадастр) на Земельну ділянку наявні відомості про Акт. Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки можливо на підставі Рішення суду та після скасування права власності на земельну ділянку в порядку визначеному Законом України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно» (а.с.21).
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина перша статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин, який виникає саме з таких відносин.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, видно, що вимоги викладені у ній стосуються зобов`язання відповідача скасувати державну реєстрацію Земельної ділянки, що належала ОСОБА_2 , однак на підставі Рішення суду було скасовано Акт на цю Земельну ділянку.
З набранням законної сили Рішенням суду ОСОБА_2 втратив будь-яке право володіяння цією Земельною ділянкою і висновки суду про те, що між позивачем та ОСОБА_2 ще існує певний спір про право є надуманими, так як такий спір уже був вирішений, про що свідчить Рішенням суду.
Той факт, що на час звернення позивача до Головного управління в Кадастрі наявні відомості про Акт на Земельну ділянку, якраз і став підставою для звернення позивача до суду із цим позом, і вирішення спірного питання, як вказує і сам відповідач можливо на підставі рішення суду та після скасування права власності на земельну ділянку.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» (далі Закон № 3613-VI) державний земельний кадастр єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
За приписами частин першої, четвертої статті 9 Закону №3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
За змістом частини десятої статті 24 Закону №3613-VI державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:
поділу чи об`єднання земельних ділянок;
якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;
ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відтак, зважаючи на те, що на Земельну ділянку згідно Рішення суду припинено будь-яке речове право на неї ОСОБА_2 і перешкодою у користуванні належною ОСОБА_1 . Земельною ділянкою-1 є лише відомості у Кадастрі про Земельну ділянку, які на підставі судового рішення можуть бути вилучені державним реєстратором, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що вказаний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, так як спір про право уже вирішений Рішенням суду, Акт визнано недійсним, тому у третьої особи (станом на час звернення позивача до Головного управління та суду з позовом) немає правових підстав користуватися Земельною ділянкою.
Подібні спори з вимогами до органу Держгеокадастру про скасування державної реєстрації Земельної ділянки неодноразово були предметом розгляду і Верховним Судом у справах №№260/2081/21, 826/4542/18, 640/25083/19 тощо.
Таким чином, висновки суду першої інстанції про закриття провадження у справі є безпідставними та такими, що зроблені внаслідок неповного з`ясування обставин справи.
Відповідно до статті 320 КАС підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: 1) неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції приходить до переконання про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання. Відтак, оскаржувана ухвала підлягає скасуванню, а справа направленню до цього ж суду для продовження її розгляду по суті.
Керуючись статтями 308, 310, 312, 315, 320, 322, 325, 328, 329 КАС, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 6 лютого 2023 року скасувати, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню.
Суддя-доповідач В. Я. Качмар судді О. О. Большакова В. С. Затолочний Повне судове рішення складено 25 травня 2023 року у зв`язку з перебуванням судді Затолочного В.С.у період з 22.05.2023-24.05.2023 на курсах підвищення кваліфікації (відповідно до наказу голови суду від 15.05.2023 №260/к/тм).
Суд | Восьмий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2023 |
Оприлюднено | 29.05.2023 |
Номер документу | 111108267 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (у тому числі прав на земельні ділянки) |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Глушко Ігор Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Глушко Ігор Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Глушко Ігор Володимирович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Дмитрук Валентин Васильович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Дмитрук Валентин Васильович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Дмитрук Валентин Васильович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Дмитрук Валентин Васильович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Качмар Володимир Ярославович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Качмар Володимир Ярославович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Качмар Володимир Ярославович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні