Ухвала
від 26.05.2023 по справі 700/262/23
ЛИСЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 700/262/23

Провадження № 2/700/105/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2023 року Лисянський районний суд Черкаської області в складі

головуючого судді: Пічкура С.Д.

за участю секретаря судового засідання :Кравець І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лисянка, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу №700/262/23, провадження №2/700/105/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Бужанської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, про визнання права власності на спадкове майно,

установив:

До Лисянського районного суду Черкаської області звернулася ОСОБА_1 із позовною заявою до Бужанської сільської ради Звенигородського району Черкаської області про визнання права власності на спадкове майно.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її син ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина , яка складається із земельної ділянки площею 3,94 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вона є спадкоємцем за законом після смерті сина і звернулась із відповідною заявою до Лисянської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак постановою нотаріуса їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з причини відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно, що і стало причиною звернення до суду із вказаним позовом.

Позивач у судове засідання не з`явилася, в позовній заяві просила розглянути справу без її участі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, направили суду заяву про розгляд справи без їх участі.

Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України,у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, встановивши обставини справи та відповідні до них правовідносини, суд виходить з наступного.

Із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 06.10.2021 року вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Факт родинних відносин між спадкоємцем та спадкодавцем підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 НОМЕР_2 від 20.06.1979 року та копією свідоцтва про розірвання шлюбу НОМЕР_3 від 21.08.2012 року.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 3,94 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Погибляцької сільської ради Звенигородського району Черкаської області.

Факт належності спадкодавцю спадкового майна підтверджується копією державного акту на право приватної власності на земельну ділянку площею 3,94 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва від 14.02.2003 року.

Постановою державного нотаріуса № 2102/ 02-31 від 08.12.2021 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.

Відповідно до ч.1ст.1222 ЦК України,спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно зі ст.1217 ЦК України,спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

На підставі ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Статтями1218, 1233 ЦК Українивстановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За вимогамист.1297 ЦК України,спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язковим, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації.

В свою чергу право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця лише з моменту державної реєстрації цього майна (ч.2ст.1299 ЦК України).

Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання права власності на майно, у разі коли це право оспорюється або не визнається, а також у разі втрати документів на право власності на майно.

З огляду на викладене, визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, який має застосовуватися якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки відсутність у спадкодавця правовстановлюючих документів на спадкове майно унеможливлює оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

За таких обставин необхідно визнати за позивачем право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Виходячи з викладеного та керуючись статтями 5, 12, 13, 71, 74, 81, 142, 200, 211, 258, 259, 263, 265, 273, ЦПК України, суд ,

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 , місце проживання: с. Погибляк Звенигородського району Черкаської області), в порядку спадкування за законом, право власності на земельну ділянку площею 3,94 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 7122885000:03:001:0173, що належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С. Д. Пічкур

СудЛисянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення26.05.2023
Оприлюднено30.05.2023
Номер документу111146602
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —700/262/23

Ухвала від 26.05.2023

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

Ухвала від 06.04.2023

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

Ухвала від 16.03.2023

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні