Ухвала
від 29.05.2023 по справі 573/449/23
БІЛОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 573/449/23

Номер провадження 2/573/121/23

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2023 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області у складі:

головуючої судді Терещенко О.І.,

з участю секретаря судового засідання Калініченко А.А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопіллі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірми «Вікторія» про повернення земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

15 березня 2023 року до Білопільського районного суду Сумської області надійшла вказана позовна заява, у якій ОСОБА_1 просить ухвалити рішення про зобов`язання ТОВ АФ «Вікторія» повернути їй земельну ділянку з кадастровим номером 5920681800:03:001:0139 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,0 га.

Ухвалою суду від 20 березня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження і справа призначена до розгляду на 13 квітня 2023 року (а. с. 40).

13 квітня 2023 року позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Мазурова К.Д. у судове засідання не прибули, причин неприбуття не повідомили, хоча представник позивачки належним чином була сповіщена про день, час і місце розгляду справи (а. с. 42).

Оскільки заяву про відкладення судового засідання подав представник відповідача адвокат Ломака Ю.М. у зв`язку з бажанням укласти мирову угоду, тому судове засідання було відкладено на 10 травня 2023 року за клопотанням останнього (а. с. 44, 45).

10 травня 2023 року позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Мазурова К.Д. у судове засідання не прибули, остання, будучи належним чином сповіщеною про день, час і місце розгляду справи, подала заяву про відкладення судового засідання у зв`язку з тим, що представники сторін намагаються домовитися стосовно умов мирової угоди. Тому судове засідання було відкладено на 29 травня 2023 року (а. с. 46, 48, 49).

29 травня 2023 року позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Мазурова К.Д. у судове засідання не прибули, причин неприбуття не повідомили, хоча представник позивачки належним чином була сповіщена про день, час і місце розгляду справи. Заяви про відкладення судового засідання або проведення його без їх участі від них теж не надходило (а. с. 50).

Частиною 5 статті 130 ЦПК України передбачено, що вручення судової повістки представникові учасника справи вважається врученням повістки і цій особі.

Відповідно до ч. 3 ст. 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.

Згідно з ч. 5 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.

Відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з`явився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи.

Процесуальний закон не вказує на необхідність врахування судом поважності причин повторної неявки позивача до суду. Такі положення процесуального закону пов`язані із принципом диспозитивності цивільного судочинства, у відповідності до змісту якого особа, яка бере участь у справі, самостійно розпоряджається наданими їй законом процесуальними правами.

Зазначені наслідки настають незалежно від причин повторної неявки, які можуть бути поважними. Таким чином, навіть маючи докази поважності причин неявки позивача, суд повинен залишати позовну заяву без розгляду. Зазначена норма дисциплінує позивача, як ініціатора судового розгляду, стимулює його належно користуватися своїми правами та не затягувати розгляд справи. Якщо позивач не може взяти участь в судовому засіданні, він може подати заяву про розгляд справи за його відсутності. Така заява може бути подана на будь-якій стадії розгляду справи.

Саме такий правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 22 травня 2019 року у справі №310/12817/13, від 14 липня 2022 року у справі №295/13823/14-ц.

Правове значення в цьому випадку має лише належне повідомлення позивача про день та час розгляду справи, повторність неявки в судове засідання та неподання заяви про розгляд справи за відсутності позивача.

Подібний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 31 березня 2022 року у справі №158/2344/20.

У рішенні у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» ЄСПЛ вказав, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

У справах «Осман проти Сполученого королівства» та «Креуз проти Польщі» ЄСПЛ роз`яснив, що, реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції щодо доступності правосуддя, держави-учасниці цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони й обмеження, зміст яких полягає в запобіганні безладного руху в судовому процесі. Рішеннями ЄСПЛ визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

У постановах Великої Палати Верховного Суду від 18 грудня 2019 року у справі №9901/949/18 та від 27 травня 2020 року у справі № 9901/11/19 висловлено правову позицію про те, що загальнообов`язкові процесуальні правила є певною формою реалізації гарантій особи (кожного) на звернення до суду за захистом свого порушеного права чи обмеження свобод. У них презюмується, що кожен, хто звертається до суду за захистом свого права, відповідно до принципів верховенства права, рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, гласності і відкритості судового процесу, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі, буде активним учасником судового провадження, зможе безпосередньо чи опосередковано через свого представника отримати судовий захист свого права.

Враховуючи, що позивачка ОСОБА_1 тричі в судові засідання не прибула, будучи належним чином сповіщеною про день, час і місце розгляду справи через свого представника адвоката Мазурову К.Д., заяви про розгляд справи без її участі не подала, доказів поважності неприбуття у судові засідання також не надала, тому суд вважає за необхідне її позовну заяву до ТОВ АФ «Вікторія» про повернення земельної ділянки залишити без розгляду.

Окрім того, суд роз`яснює ОСОБА_1 , що залишення позовної заяви без розгляду не позбавляє її права повторного звернення до суду у загальному порядку з аналогічним позовом (частина 2 статті 257 ЦПК України).

Керуючись статтями 257 - 260 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірми «Вікторія» про повернення земельної ділянки залишити без розгляду в зв`язку з повторним неприбуттям в судове засідання позивачки.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду безпосередньо шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею.

Ухвала суду складена і підписана суддею 29 травня 2023 року.

Суддя

СудБілопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення29.05.2023
Оприлюднено31.05.2023
Номер документу111151981
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них

Судовий реєстр по справі —573/449/23

Ухвала від 29.05.2023

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Терещенко О. І.

Ухвала від 20.03.2023

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Терещенко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні