Ухвала
від 25.05.2023 по справі 924/356/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


УХВАЛА

"25" травня 2023 р. Справа № 924/356/23

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О. за участю секретаря судового засідання Мізика М.А., розглянувши матеріали справи

за позовом ОСОБА_1 с. Білогородка Шепетівського району Хмельницької області

до Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Троїцького храму Православної церкви України с.Білогородка Шепетівського району Хмельницької області" с. Білогородка Шепетівського району Хмельницької області

про визнання недійсним статуту

Представники сторін:

позивач: ОСОБА_1 ,

Пасічник Я.С. - адвокат, діє на підставі ордера серія АА № 0029035 від 08.05.2023

відповідач: Сергійчук Ю.В. - адвокат, діє на підставі ордера серія ВХ № 1045189 від 27.04.2023,

Габай О.П. - адвокат, діє на підставі ордера серія ВХ № 1045190 від 27.04.2023

Андрусевич К.В. - керівник згідно відомостей з ЄДР.

В підготовчому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Хмельницької області 03.04.2023 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Троїцького храму Православної церкви України с.Білогородка Шепетівського району Хмельницької області" про визнання недійсним статуту Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Троїцького храму Православної церкви України с.Білогородка Шепетівського району Хмельницької області" у редакції від 26.06.2022. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що 26.06.2022 у с.Білогородка були організовані та проведені збори місцевих жителів, на які винесено питання релігійного характеру. Зазначає, що протокол зазначених зборів безпідставно названий протоколом № 1 загальних (парафіяльних) зборів членів Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Троїцької парафії с. Білогородка Ізяславського району Шепетівської єпархії Української православної церкви". В результаті зборів прийнято, зокрема рішення про зміну підлеглості у канонічних та організаційних питаннях та внесено зміни до статуту релігійної організації. В подальшому розпорядженням начальника Хмельницької обласної військової адміністрації №350/2023-р від 27.09.2022 зареєстровано у новій редакції статут відповідача. Позивач вказує, що особи, які голосували за прийняття статуту в новій редакції не набули членства у Релігійній громаді Свято - Троїцької парафії с. Білогородка Ізяславського району Шепетівської єпархії Української Православної Церкви. Збори 26.06.2022 всупереч п. 29 статуту скликані та проведені сторонніми особами у будинку культури без участі парафіяльної ради, настоятеля та дійсних членів релігійної громади. Кількість дійсних членів релігійної громади, які не приймали статут у новій редакції (606 осіб) є значно більшою, ніж кількість осіб, які голосували за прийняття оскаржуваного статуту (144 особи). Позивач зазначає, що збори були проведені фактично як збори територіальної громади, яка не уповноважена вирішувати питання релігійного характеру. Протокол зборів складений з порушенням чинного законодавства та статуту релігійної громади з метою рейдерського захоплення та незаконної зміни канонічної підлеглості релігійної громади. Тому позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.04.2023 вказану позовну заяву передано для розгляду судді Субботіній Л.О.

Ухвалою суду від 07.04.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/356/23 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 11:00 год. 08 травня 2023 року.

В підготовчому засіданні 08.05.2023 суд постановив ухвали із занесенням до протоколу судового засідання про встановлення позивачу строк для подання заперечень до 18.05.2023 та відклав підготовче засідання на 11:45 год. 25 травня 2023 року.

Представники позивача в підготовчому засіданні 25.05.2023 підтримали позовні вимоги у повному обсязі.

Представники відповідача заперечили проти позовних вимог з підстав, що викладені у відзиві на позов.

Матеріали справи містять клопотання позивача про витребування у відповідача додатків до протоколу №1 про прийняття статуту в новій редакції (списки та підписи осіб, які голосували за рішення, оформлені відповідним протоколом). В обґрунтування клопотання позивач вказує, що дані докази можуть підтвердити наявність чи відсутність правових підстав для прийняття і реєстрації оскаржуваного статуту в новій редакції. На підтвердження вжиття заходів щодо отримання вказаних доказів самостійно, позивач долучив запит від 31.03.2023.

Представники відповідача в запереченнях від 18.05.2023 та в підготовчому засіданні 25.05.2023 заперечили проти вказаного клопотання та звернули увагу на відсутність у відповідача оригіналів додатків до протоколу, які просить витребувати позивач.

При розгляді вказаного клопотання суд враховує наступне.

Згідно з ст. 81 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

Відповідно до ч. 1 ст. 177 ГПК України, завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

У підготовчому засіданні суд, зокрема вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання (п. 7 ч. 2 ст. 182 ГПК України).

Суд приймає до уваги, що позивач звертався до відповідача із запитом від 31.03.2023 з метою отримання вказаних у клопотанні доказів самостійно, що підтверджується описом вкладення у цінний лист та поштовою накладною від 03.04.2023. На момент звернення позивача із позовом до суду строк для надання відповіді на вказаний запит ще не закінчився, в зв`язку із чим позивач не мав можливості подати до суду клопотання про витребування доказів одночасно із поданням позову.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач пропустив встановлений ст.ст.80, 81 ГПК України строк з поважних причин, тому суд приймає до розгляду клопотання позивача про витребування доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 81 ГПК України у клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів); 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.

За умовами ч. 2 ст. 91 ГПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Суд враховує, що відповідно до ст. 14 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" для реєстрації статуту (положення) релігійної громади у новій редакції до органу реєстрації статуту подаються: 1) заява за підписом керівника або уповноваженого представника релігійної громади; 2) статут (положення) релігійної громади у новій редакції. До статуту (положення) релігійної громади у новій редакції додатково подаються: 1) належним чином засвідчена копія протоколу (або витяг з протоколу) загальних зборів релігійної громади про внесення змін і доповнень до статуту (положення) релігійної громади, ухвалених відповідно до порядку, визначеного у чинному на момент внесення змін статуті (положенні) релігійної громади, із зазначенням списку учасників цих загальних зборів; 2) оригінал чи належним чином засвідчена копія чинної на дату подання документів редакції статуту (положення) релігійної громади, до якого мають бути внесені зміни і доповнення, з відміткою про державну реєстрацію (з усіма змінами, що до нього вносились), та оригінал свідоцтва, виданого органом реєстрації (якщо таке видавалося).

Як вбачається з матеріалів справи, для проведення реєстрації статуту у новій редакції Релігійної організації "Релігійна громада Свято - Троїцького храму Православної церкви України с. Білогородка Шепетівського району Хмельницької області" до Хмельницької обласної державної адміністрації було подано в тому числі оригінал протоколу загальних (парафіяльних) зборів членів релігійної організації від 26.06.2022 №1 з додатками, що підтверджується заявою від 26.06.2022.

Крім того, представники відповідача в підготовчому засіданні 25.05.2023 повідомили про відсутність у них оригіналів додатків до протоколу № 1, які просить витребувати позивач.

За таких обставин у відповідача відсутні оригінали доказів, які просить витребувати позивач, що унеможливлює їх подання до суду з дотриманням приписів ч. 2 ст. 91 ГПК України.

З огляду на вищевикладене, а також враховуючи, що оригінал протоколу зборів №1 від 26.06.2022 з додатками передано Хмельницькій обласній державній адміністрації, суд відмовляє позивачу у задоволенні клопотання від 08.05.2023 про витребування у відповідача додатків до протоколу №1 про прийняття статуту в новій редакції (списки та підписи осіб, які голосували за рішення оформлені відповідним протоколом).

В підготовчому засіданні 25.05.2023 представники відповідача подали до суду заяву про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Хмельницьку обласну державну адміністрацію (Хмельницьку обласну військову адміністрацію). Обґрунтовуючи вказану заяву, вказують, що задоволення позовної вимоги про визнання статуту недійсним зумовить скасування розпорядження начальника Хмельницької обласної військової адміністрації №350/2022-р від 27.09.2022, яким його було зареєстровано, тому рішення у даній справі вплине на права та обов`язки останньої. Окрім того, оскільки Хмельницька обласна військова адміністрація, як реєструючий орган, здійснювала перевірку поданих релігійною організацією документів, що передувало реєстрації статуту в новій редакції, пояснення військової адміністрації зумовить повне та належне встановлення судом усіх обставин справи.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Суд приймає до уваги, що предметом судового розгляду у даній справі є вимога про визнання недійсним статуту Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Троїцького храму Православної церкви України с.Білогородка Шепетівського району Хмельницької області" у редакції від 26.06.2022.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" для реєстрації статуту (положення) релігійної громади громадяни в кількості не менше десяти чоловік, які утворили її і досягли 18-річного віку, подають заяву та статут (положення) на реєстрацію до обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в Автономній Республіці Крим - до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Для реєстрації статуту (положення) релігійної громади у новій редакції до органу реєстрації статуту подаються визначені у вказаній статті документи.

За умовами ст. 15 вказаного Закону у реєстрації статуту (положення) релігійної організації може бути відмовлено, якщо її статут (положення) або діяльність суперечать чинному законодавству. Рішення про відмову в реєстрації статуту (положення) релігійної організації із зазначенням підстав відмови повідомляється заявникам письмово в десятиденний термін. Це рішення може бути оскаржено в суд у порядку, передбаченому цивільним процесуальним законодавством України.

Як вбачається із матеріалів справи, статут Релігійної організації "Релігійна громада Свято - Троїцького храму Православної церкви України с. Білогородка Шепетівського району Хмельницької області" у новій редакції, який є предметом спору у даній справі, був зареєстрований відповідно до розпорядження Хмельницької обласної військової адміністрації (Хмельницької обласної державної адміністрації) №350/2022-р від 27.09.2022.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне залучити Хмельницьку обласну державну адміністрацію до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, оскільки рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки останньої.

Також суд вважає за необхідне встановити строк залученій третій особі для подання письмових пояснень з приводу позовних вимог до 12.06.2023 включно, а позивача зобов`язати не пізніше двох днів з дня вручення копії даної ухвали направити третій особі копію позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду.

Крім того, представник позивача подав до суду клопотання від 25.05.2023, згідно з яким просить зупинити провадження у справі №924/356/23 до вирішення палатою для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та інших цінних паперів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №906/1330/21. Обґрунтовуючи клопотання вказує, що справи №924/356/23 та №906/1330/21 стосуються подібних правовідносин (суб`єктного складу, предмету та підстав позову). Зазначає, що зважаючи на необхідність забезпечення розвитку прав та формування єдиної правозастосовчої практики, існують підстави для зупинення провадження у даній справі.

Суд встановив, що ухвалою Верховного Суду від 14.03.2023 передано на розгляд палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справу № 906/1330/21 за позовом ОСОБА_2 до Релігійної громади "Покрова Пресвятої Богородиці Житомирсько-Овруцької єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)" про визнання недійсним протоколу № 2 загальних зборів Релігійної громади УПЦ від 06.07.2019; визнання недійсним статуту Релігійної громади ПЦУ у новій редакції, з огляду на необхідність відступити від висновків щодо застосування ст. 8 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", які викладено у постанові Верховного Суду від 14.12.2022 у справі №924/173/22, шляхом їх уточнення.

Позовні вимоги у вищевказаній справі обґрунтовані тим, що загальні збори були скликані неуповноваженими особами, без повідомлення позивача - настоятеля релігійної організації Української православної церкви Свято-Покровського храму та дійсних її членів, а рішення про зміну підлеглості релігійної громади в організаційних та канонічних питаннях, внесення відповідних змін до статуту прийнято особами, які не були справжніми членами Релігійної організації УПЦ, оскільки їх не було включено до складу парафіяльних зборів Релігійної організації УПЦ.

Ухвалою Верховного Суду у складі палати Касаційного господарського суду для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав і цінних паперів справи від 31.03.2023 прийнято до провадження справу № 906/1330/21 за касаційною скаргою на рішення Господарського суду Житомирської області від 20.09.2022 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.11.2022.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" єдність системи судоустрою забезпечується, зокрема єдністю судової практики.

Статтею 36 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.

Верховний Суд, серед іншого забезпечує однакове застосування норм права судами різних спеціалізацій у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.

Згідно із ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як вбачається з обставин передання справи №906/1330/21 на розгляд судової палати, останню було передано з метою формування єдиної правозастосовчої практики стосовно застосування норм права (ст. 8 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації") щодо обставин, які є подібними до обставин, що підлягають дослідження з наданням правової оцінки у справі №924/356/23, в тому числі щодо порядку прийняття рішення про зміну підлеглості у разі відсутності у статуті положень, які регулюють питання членства (або їх неясності, не виконуваності, тощо).

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.

Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 7 частини першої статті 228 цього Кодексу - до закінчення перегляду в касаційному порядку (п. 11 ч. 1 ст. 229 ГПК України).

З огляду на вищевикладене, а також з метою досягнення єдності судової практики (забезпечення якої покладено на Верховний Суд нормою ст. 36 Закону України "Про судоустрій та статус суддів"), суд дійшов висновку, що розгляд даної справи належить зупинити до закінчення перегляду в касаційному порядку Верховним Судом у складі палати Касаційного господарського суду для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав і цінних паперів справи №906/1330/21 (з опублікуванням повного тексту постанови в означеній справі).

Керуючись ст.ст. 50, 179, 182, 228, 229, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити позивачу у задоволенні клопотання про витребування доказів від 08.05.2023.

2. Клопотання відповідача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача від 25.05.2023 задовольнити.

3. Залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Хмельницьку обласну державну адміністрацію (м.Хмельницький, майдан Незалежності, буд. 2, код 22985083).

4. Зобов`язати позивача не пізніше двох днів з дня вручення копії даної ухвали направити третій особі копію позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду.

5. Встановити третій особі строк для подання письмових пояснень з приводу позовних вимог до 12 червня 2023 року включно, копії таких пояснень надіслати іншим учасникам справи.

6. Задовольнити клопотання позивача про зупинення провадження у справі від 25.05.2023.

7. Зупинити провадження у справі №924/356/23 за позовом ОСОБА_1 до Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Троїцького храму Православної церкви України с.Білогородка Шепетівського району Хмельницької області" про визнання недійсним статуту до закінчення перегляду в касаційному порядку Верховним Судом у складі палати Касаційного господарського суду для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав і цінних паперів справи №906/1330/21 (з опублікуванням повного тексту постанови в означеній справі).

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення 25.05.2023 та в частині зупинення провадження може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки встановлені ст.ст.255-257 ГПК України.

Повний текст ухвали складено 29.05.2023.

Суддя Л.О. Субботіна

Виготовлено у 5 примірниках:

1 - до справи,

2- представнику позивача, адвокату Пасічнику Я.С. на ел. адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

3- представнику відповідача, адвокату Сергійчуку Ю.В. на ел. адресу: ІНФОРМАЦІЯ_2 ,

4- представнику відповідача, адвокату Габай О.П. на ел. адресу: ІНФОРМАЦІЯ_3 ,

5 - Хмельницькій ОДА на ел. адресу: regadm@adm-km.gov.ua

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення25.05.2023
Оприлюднено31.05.2023
Номер документу111159499
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин

Судовий реєстр по справі —924/356/23

Ухвала від 25.05.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Субботіна Л.О.

Ухвала від 07.04.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Субботіна Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні