номер провадження справи 15/49/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.05.2023 Справа № 908/694/23
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова І.С., розглянувши матеріали
за позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ВЕЛЕС», 65039, м. Одеса, вул. Транспортна, будинок 5/1, офіс 214,
до відповідача Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «КРЕДО», 69068, м. Запоріжжя, просп. Моторобудівників, будинок 34,
про стягнення коштів
без повідомлення (виклику) учасників справи
суть спору
06.03.2023 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ВЕЛЕС», м. Одеса, до відповідача Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «КРЕДО», м. Запоріжжя, про стягнення страхового відшкодування в розмірі 110 899,66 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.03.2023, справу № 908/694/23 передано на розгляд судді Горохову І.С.
Ухвалою суду від 09.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/694/23 в порядку спрощеного позовного провадження. Присвоєно справі номер провадження 15/49/23. Постановлено здійснювати розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Запропоновано відповідачу надати у строк до 10.04.2023, відповідно до ст. 165 ГПК України відзив на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача або визнання позовних вимог, якщо такі докази не надані позивачем.
Задоволено клопотання ПрАТ «СК «Велес» про витребування доказів. Витребувано від Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «КРЕДО», м. Запоріжжя, належним чином завірену копію Полісу № АР498656.
Запропоновано позивачу у строк до 24.04.2023 у разі отримання відзиву на позов надати суду відповідь на відзив, оформлену згідно із вимогами ст. 166 ГПК України разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь позивача, якщо такі докази не надані відповідачем, а також надіслати на адресу суду докази, що підтверджують надіслання відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачу.
Запропоновано відповідачу у строк до 08.05.2023, відповідно до ст. 167 ГПК України надати заперечення разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується заперечення відповідача, якщо такі докази не надані відповідачем.
Підставою для звернення з позовом до суду позивачем зазначено невиконання відповідачем зобов`язань по виплаті страхового відшкодування за шкоду, завдану транспортному засобу, який спричинив ДТП. Оскільки позивач відповідно до Закону здійснив відшкодування шкоди за водія транспортного засобу, просив стягнути з відповідача страхове відшкодування в розмірі 110 899,66 грн. Обґрунтовуючи позов посилався на ст. 993 Цивільного кодексу України, ст. 27 Закону України «Про страхування». Судові витрати у справі зі сплати судового збору просить покласти на відповідача.
Відповідно до бази даних «Діловодство спеціалізованого суду» відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Позивач надіслав відповідь на відзив в якій зазначив, що посилання ТДВ «СК «КРЕДО» на пункту 37.1.4 статті 37 ЗУ «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», як на підставі для відмови в позові у зв`язку з пропущенням строку на подання заяви про страхове відшкодування впродовж одного року є помилковим, оскільки відповідач акцентує увагу лише на отриманні такої заявив від позивача 19.07.2021, однак залишає поза увагою дату відправлення вказаної заяви. Претензія про стягнення матеріальної шкоди було направлено засобами поштового зв`язку 12.07.2021, що підтверджується копією повідомлення про вручення. Враховуючи те, що останній день строку припадає на 18.07.2021 позивач звернувся вчасно до відповідача щодо виплати страхового відшкодування.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.
Відповідно до частин 4, 5 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд установив.
18.07.2020 по вулиці Каштанова 17Б. Індустріального району, міста Дніпра, Дніпропетровської області відбулася дорожньо-транспортна пригода (ДТП).
Водій, ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «OPEL OMEGA», реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , допустив зіткнення з автомобілем «МАN А21», державний номерний знак НОМЕР_2 під керування ОСОБА_2 , внаслідок чого автомобіль останнього одержав механічні пошкодження.
Згідно із Законом України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» від 01.07.2004 № 1961-IV (Закон), цивільно-правова відповідальність водія транспортного засобу «OPEL OMEGA», реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 була застрахована в ТДВ «СК «КРЕДО» - Поліс № АР498656 (Поліс), що підтверджується інформацією з Централізованої бази даних Моторного (транспортного) страхового бюро України за результатами перевірки наявності поліса ОСЦПВВТЗ у транспортного засобу за державним номером НОМЕР_1 .
На момент ДТП автомобіль «МАN А21», державний номерний знак НОМЕР_2 було застраховано в ПрАТ «СК «ВЕЛЕС» за договором добровільного страхування наземних транспортних засобів № 0219-ТЗ від 19.06.2020 року (договір страхування).
21.08.2020 постановою Індустріального районного суду м. Дніпропетровська по справі № 202/4874/20 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у скоєнні ДТП та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді стягнення штрафу на користь держави.
Відповідно до умов договору страхування та Страхового акту № 56ТЗ/20 від 05.10.2020 року, згідно із висновком експертного автотоварознавчого дослідження № 86-0/72/6 від 27.08.2020 року ПрАТ «СК «ВЕЛЕС» за заявою страхувальника, Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОБАС», сплачено суму страхового відшкодування у розмірі 190 080, 66 грн, що підтверджується платіжним дорученням № VEL593 від 07.10.2020.
Згідно із ст. 27 Закону України «Про страхування» від 07.03.1996 № 85/96-ВР, до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток».
Відповідно до ст. 993 Цивільного кодексу України до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки».
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» від 01.07.2004 № 1961-IV, у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи».
Таким чином, відповідно до вище викладеного правила Товариство з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОБАС» (ТОВ «ДБ») є третьою особою, якій заподіяно шкоду внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, а ТДВ «СК «КРЕДО» виступає у якості страховика, який повинен вказану шкоду відшкодувати, на підставі Полісу № АР498656.
ТОВ «ДНІПРОБАС» маючи укладений договір добровільного страхування наземних транспортних засобів № 0219-ТЗ від 19.06.2020 року з ПрАТ «СК «ВЕЛЕС» отримало страхове відшкодування від останнього і втратило право на звернення за отримання страхового відшкодування до ТДВ «СК «КРЕДО».
У свою чергу ПрАТ «СК «ВЕЛЕС» з урахуванням приписів ст. 27 ЗУ «Про страхування» та ст. 993 ЦК України набуло право вимоги, яке страхувальник (ТОВ «ДНІПРОБАС) має до особи, відповідальної за збиток.
У даному випадку особою відповідальною за збиток є водій транспортного засобу «ОРЕL ОМЕGА», реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 - ОСОБА_1 .
Однак у зв`язку з тим, що цивільно-правова відповідальність водія вищевказаного транспортного засобу була застрахована в ТДВ «СК «КРЕДО» на підставі Полісу № АР498656, то право вимоги ПрАТ «СК «ВЕЛЕС» набуває до ТДВ «СК «КРЕДО», як страховика, що здійснює відшкодування шкоди спричиненої водієм транспортного засобу «ОРЕL ОМЕGА», реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , майну (автомобіль «МАN А21», державний номерний знак НОМЕР_2 ) потерпілих (ТОВ «ДНІПРОБАС) внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
12.07.2021 ПрАТ «СК «ВЕЛЕС» звернулося до ТДВ «СК «КРЕДО» з претензією № 1207/01 про стягнення матеріальної шкоди на праві зворотної вимоги в порядку суброгації, який передбачений ст. 27 ЗУ «Про страхування» та ст. 993 ЦК України, щодо відшкодування шкоди завданої автомобілю «МАN А21», державний номерний знак НОМЕР_2 , в межах ліміту відповідальності з усіма необхідними документами якими встановлено факт настання страхового випадку та розмір збитку. На підтвердження надсилання претензії надано копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу від 12.07.2021, вручено 19.07.2021.
Відповідь від ТДВ «СК «КРЕДО» щодо прийнятого рішення про здійснення виплати страхового відшкодування в межах ліміту відповідальності отримано не було.
15.12.2021 року ПрАТ «СК «ВЕЛЕС» повторно звернулося до ТДВ «СК «КРЕДО» з претензією № 1512/21-1 про стягнення матеріальної шкоди на праві зворотної вимоги в порядку суброгації, який передбачений ст. 27 ЗУ «Про страхування» та ст. 993 ЦК України. щодо відшкодування шкоди завданої автомобілю «МАN А21», державний номерний знак НОМЕР_2 , в межах ліміту відповідальності з усіма необхідними документами якими встановлено факт настання страхового випадку та розмір збитку. На підтвердження направлення надано копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу від 15.12.2021, вручено 21.12.2021.
Відповіді претензії не надано. Страхове відшкодування не сплачено.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» від 01.07.2004 № 1961-ІV, ц зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки».
Висновок експертного авто товарознавчого дослідження № 86-D/72/6 від 27.08.2020 року містить належний розрахунок вартості відновлювального ремонту за урахуванням зносу, який складає 110 899,66 грн.
Сума грошових коштів, які ТДВ «СК «КРЕДО» в порядку суброгації повинно сплатити ПрАТ «СК «ВЕЛЕС» складає - 110 899,66 грн.
Заперечення відповідача щодо тієї обставини, що позивачем пропущено річний строк для подання заяви про страхове відшкодування є безпідставними, оскільки граничний строк для подання відповідної заяви припадає на 18.07.2021. Претензію щодо здійснення виплати матеріальної шкоди надіслано 12.07.2021, що з урахуванням ч. 2 ст. 255 ЦК України письмові заяви та повідомлення, здані до установи зв`язку до закінчення останнього дня строку, вважаються такими, що здані своєчасно.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до статей 76, 77, 78, 79, 80 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Відповідачем не надано докази належного виконання вимог чинного законодавства та сплати страхового відшкодування на користь позивача.
Враховуючи вище викладене, суд вважає позов обґрунтованим, доводи наведені в позовній заяві доведеними та такими, що відповідають чинному законодавству, а відтак позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 123, 129, 130, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «КРЕДО» (проспект Моторобудівників, буд. 34, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69068, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 13622789) на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ВЕЛЕС» (вул. Транспортна, буд. 5/1, офіс 214, м. Одеса, Одеська область, 65039, ідентифікаційний код юридичної особи 30217808) страхове відшкодування в розмірі 110 899,66 грн (сто десять тисяч вісімсот дев`яносто дев`ять гривень 66 коп.). Видати наказ.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «КРЕДО» (проспект Моторобудівників, буд. 34, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69068, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 13622789) на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ВЕЛЕС» (вул. Транспортна, буд. 5/1, офіс 214, м. Одеса, Одеська область, 65039, ідентифікаційний код юридичної особи 30217808) судовий збір у розмірі 2684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.). Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 30 травня 2023 року.
Суддя І. С. Горохов
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2023 |
Оприлюднено | 31.05.2023 |
Номер документу | 111183860 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Горохов І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні