Справа № 706/72/22
2/706/43/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2023 року м.Христинівка
Христинівський районний суд Черкаської області в складі головуючого - судді Орендарчука М.П. при секретарі Пізняк Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду м.Христинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до СВК «Екопродукт» про розірвання договору оренди,-
ВСТАНОВИВ:
До Христинівського районного суду Черкаської області надійшла позовна заява ОСОБА_2 до СВК «Екопродукт» про розірвання договору оренди.
Ухвалою Христинівського районного суду Черкаської області від 27.01.2022 відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.
Позивач ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 03.03.2022 року.
Ухвалою Христинівського районного суду Черкаської області від 07.04.2022 провадження в справі зупинено до встановлення правонаступників (спадкоємців).
10.05.2023 року ухвалою Христинівського районного суду Черкаської області замінено позивача ОСОБА_2 на ОСОБА_1 .
17.05.2023 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду.
Позов мотивовано тим, що 01.07.2016 року між Позивачем та Відповідачем було укладено договір оренди землі.
Відповідно до п.2 Договору Позивач передав, а Відповідач прийняв земельну ділянку загальною площею 2,00 га, в т.ч. рілля, кадастровим номером 7124655300:02:003:0185, що належить Позивачу на підставі Свідоцтва про право власності.
Відповідно до п.8 Договору, договір укладено на 49 (сорок дев`ять) років. Строк дії договору оренди земельної ділянки починає свій перебіг з моменту реєстрації права оренди земельної ділянки та приймання Орендарем земельної ділянки від Орендодавця за Актом приймання-передачі, що є невід`ємною частиною даного договору та визначається з урахуванням періоду ротації основної сівозміни згідно з проектами землеустрою.
Відповідно до п.9 Договору, орендна плата сплачується Орендарем у грошовій або натуральній формі у розмірі 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що на момент укладення договору складає 2043 грн.
Відповідно до п.10 Договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням індексації. п.11 Договору, орендна плата вноситься щороку до 31 грудня поточного року. Орендар, за погодженням з Орендодавцем, може перенести терміни виплати орендної плати. п.30 Договору, обов`язком орендаря є своєчасно вносити орендну плату. п.36 Договору, дія Договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї з сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором. п.42 Договору, за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закон та цього договору. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Зобов`язання по договору оренди землі Відповідачем не виконуються, орендна плата систематично не сплачується, що є істотним порушенням умов Договору та підставою для розірвання Договору згідно умов Договору та положеннями чинного законодавства.
Враховуючи, що Відповідач належним чином не виконує свої зобов`язання за договором оренди від 01липня 2016 року, не здійснювало виплату орендної плати за 2018-2021 роки з урахуванням її індексації, є встановленими фактичні обставини про систематичність порушення ним умов договору, - наявні підстави для розірвання цього договору.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, на задоволенні позовних вимог наполягає.
Відповідач до суду не з`явився, належно сповіщений про дату, місце та час розгляду справи. Заперечення, а також клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надходило.
Позивач повністю виклав свої позовні вимоги у позовній заяві, додав всі необхідні докази, відповідач не скористався правом подати до суду відзив, однак суд вбачає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
В своїх рішеннях Європейський суд з прав людини наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Так в рішенні від 07.07.1989 у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Як зазначає Верховний Суд, якщо представники сторін чи інших учасників судового процесу не з`явилися в судове засідання, а суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, не відкладаючи розгляду справи, він може вирішити спір по суті. Основною умовою відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Отже, неявка учасника судового процесу у судове засідання, за умови належного повідомлення сторони про час і місце розгляду справи, не є підставою для скасування судового рішення, ухваленого за відсутності представника сторони спору. (Постанова КЦС ВС від 1 жовтня 2020 року у справі № 361/8331/18.)
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося у зв`язку з неявкою всіх учасників справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1ст.4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ст.5 ЦПК України).
Відповідно до ч.1ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно дост. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно достатті 14 Конституції України,статті 1 ЗК Україниземля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до частини другоїстатті 95 ЗК Українипорушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 4ст. 124 Земельного Кодексу Українипередача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Статтею 41 Конституції Українивизначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Відповідност. 319 ЦК Українивласник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до вимогстатті 124 ЗК Українипередача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно достатті 1 Закону України "Про оренду землі"оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зістаттею 13 Закону України "Про оренду землі"договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Устатті 21 Закону України "Про оренду землі"передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
За положеннямистатті 24 Закону України "Про оренду землі"орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Частиною першоюстатті 32 Закону України "Про оренду землі"передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями24і25цьогоЗаконута умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗК Українита іншими законами України. Водночас у пункті д) частини першоїстатті 141 ЗК Українипередбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Отже, згідно зі статтями13,21 Закону України "Про оренду землі"основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
Відповідно до частини другоїстатті 651 ЦК Українидоговірможе бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідност. 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно дост. 611 ЦК Україниу разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, в тому числі і припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної несплати орендної плати як підстави для розірвання як договору оренди, так і договору суборенди земельної ділянки, в той час як разове порушення умов договору у цій частині не є підставою для його розірвання.
Крім того,згідно постановиВС усправі за№ 61-8798св19від 31 липня 2020 року визначено, що сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до п.9 Договору про оренду землі, укладеного сторонами у справі, земельна діянка позивача перебуває в оренді у відповідача. Форма орендної плати може бути грошова або натуральній формі у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки та відповідно до п.11 Договору вноситься в період до 31 грудня поточного року.
Будь яких доказів сплати відповідачем позивачу орендної плати за 2018 рік, 2019 рік, 2020 рік, 2021 рік суду не надано. Окрім того, відповідно до довідки ГУ ДПС у Черкаській області відповідач СВК «Екопродукт» податку на доходи фізичних осіб, а саме за позивача не сплачує за вище вказаний період.
Не сплата орендної плати протягом чотирьох років поспіль вказує на систематичність несплати, завдає істотної шкоди орендодавцю, який не отримав орендну плату, а тому вимоги про розірвання договору оренди землі від 01.07.2016 року, укладеного між сторонами, обґрунтована та підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1, п. 1 ч. 2ст. 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
Позивачаем при зверненні до суду як судові витрати зазначені судовій збір за подачу позову у сумі 992.40 грн., а також судовий збір 496,20 грн. за забезпечення позову.
Враховуючи викладене, судові витрати у розмірі 1418.60 грн. слід покласти на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.625-629,651 Цивільного Кодексу України,ст. 141 Земельного Кодексу України,Законом України «про оренду землі», ст.ст.12,81,263-268 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди землі, земельної ділянки кадастровим номером 7124655300:02:003:0185, площею 2,00 га, цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, укладений 01 липня 2016 року між ОСОБА_2 та СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИМ ВИРОБНИЧИМ КООПЕРАТИВ "ЕКОПРОДУКТ" (код ЄДРПОУ 39498103), рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер №30484546 від 15.07.2016 року.
Стягнути з СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЧОГО КООПЕРАТИВУ "ЕКОПРОДУКТ" (код ЄДРПОУ 39498103) на користь ОСОБА_1 1418.60 грн. судових витрат.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом поданняапеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду через Христинівський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня отримання ним повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другійстатті 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: М.П. Орендарчук
Суд | Христинівський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2023 |
Оприлюднено | 01.06.2023 |
Номер документу | 111189260 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Христинівський районний суд Черкаської області
Орендарчук М. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні