Справа №442/2728/23
Провадження №2-о/442/123/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2023 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Нагірної О.Б.,
за участю секретаря судового засідання Барабаш І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дрогобичі в порядку окремого провадження цивільну справу № 442/2728/23 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту спільного проживання з померлим на час відкриття спадщини, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , приватний нотаріус Дрогобицького районного нотаріального округу Петрів Віолета Янівна,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт, що вона проживала разом із своїм чоловіком ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 на момент його смерті, яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що встановлення такого факту необхідне для оформлення спадщини, оскільки через те, що на момент смерті чоловіка заявниця не могла оформити спадкові права, оскільки офіційно була зареєстрована за іншою адресою.
Ухвалою від 27.04.2023 в зазначеній справі відкрито провадження та ухвалено розглядати дану справу в порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Встановлено представнику заінтересованої особи п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на заяву. Також заявнику встановлено п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, а представнику заінтересованої особи п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.
Дана ухвала надсилалась сторонам по справі.
В судове засідання заявниця не з`явилася, її представник подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Заявлені вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.
Заінтересовані особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, подавши суду заяви про проведення розгляду справи без їх участі, просять заяву про встановлення факту задоволити.
Приватний нотаріус Дрогобицького районного нотаріального округу Петрів Віолета Янівна подала заяву про слухання справи у її відсутності, при вирішенні справи покладається на думку суду.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у сукупності, вважає, що заява підлягає задоволенню з огляду на таке.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Зі Свідоцтва про укладення шлюбу Серія НОМЕР_1 вбачається, що 28.05.1977 між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було зареєстровано шлюб, після реєстрації якого останній присвоєно прізвище „ ОСОБА_6 .
Отже, судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_4 є чоловіком для заявниці ОСОБА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер, що підтверджується Свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_2 , та в якому місце смерті останнього значиться с. Уріж Дрогобицького району Львівської області.
Згідно Свідоцтва про право власності на нерухоме майно ОСОБА_4 належить на праві приватної власності житловий будинок АДРЕСА_1 .
Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ЯД № 523901 від 27.03.2009 ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 0,1823 га, кадастровий номер 4621288600:01:002:0058, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд по АДРЕСА_1 .
Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ЯД № 523902 від 27.03.2009 ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 0,0944 га, кадастровий номер 4621288600:01:002:0057, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території с. Уріж Дрогобицького району Львівської області.
За життя ОСОБА_4 склав заповіт, посвідчений 20.05.2015 секретарем виконкому Урізької сільської ради М. Дикою, яким все своє майно, де б воно не було та з чого б не складалося і взагалі все те, що належатиме йому на день смерті і на що він за законом матиме право заповів своїй дружині ОСОБА_1 .
Заявниця звернувшись до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Петрів В.Я. отримала постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 із рекомендацією звернутися до суду із позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та про встановлення факту спільного проживання з померлим.
13.01.2023 старостинським округом сіл: Уріж, Винники, Мокряни, Підмонастирок Дрогобицького району Львівської області видано довідку № 16-19/26, згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно проживала спільно на день смерті із померлим чоловіком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у житловому будинку АДРЕСА_1 .
Згідно ч.1ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 1Постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Так, у пункті 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року за № 7 зазначено, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", роз`яснено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, тощо.
Судом встановлено, що даний спір не пов`язаний з вирішенням спору про право, тому що у подальшому можливе вирішення права на спадщину. Беззаперечно встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною для померлого ОСОБА_4 та проживала разом із ним до дня його смерті у будинку АДРЕСА_1 .
Згідно ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків,передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.5 ст.263 ЦПК України, обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи те, що встановлення факту породить для заявника юридичні наслідки, іншого шляху для підтвердження даного факту не існує, суд вважає доведеним той факт, що ОСОБА_1 постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема, на час відкриття спадщини, а тому вважає за необхідне заяву задовольнити.
Керуючись ст.ст. 315, 317 ЦПК України, суд
ухвалив:
заяву задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживала разом із своїм чоловіком ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 на момент його смерті, яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Нагірна О.Б.
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2023 |
Оприлюднено | 01.06.2023 |
Номер документу | 111193821 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Нагірна О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні