Справа №:755/18/23
Провадження №: 2/755/223/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"31" травня 2023 р. м. Київ
Дніпровський районний суд міста Києва у складі: головуючого судді - САВЛУК Т. В., секретаря Бурячек О.В., розглянувши в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва питання про закриття провадження у цивільній справі за позовом Житлово-будівельного кооперативу «Дніпрові хвилі» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території,
в с т а н о в и в:
Житлово-будівельний кооператив «Дніпрові хвилі», в особі представника - адвоката Золотопуп С.В., звернулись з позовом до ОСОБА_1 з вимогами: «Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Дніпрові хвилі» заборгованість за період з 01 січня 2019 року до 31 серпня 2022 року у розмірі 61 172 гривні 80 копі йок, в т.ч. 13 938 гривень 85 копійок - утримання будинку; 2291 гривня 82 копійки - внесок на капітальний ремонт; 800,00 гривень - цільовий одноразовий внесок на заміну квартирних розподільчих засобів обліку холодної і гарячої води (лічильників) з дистанційним передаванням (зняття) показників;12833,48 гривень - за централізоване опалення; 2285, 43 гривні - природний газ; 3611,38 гривень - централізоване холодне постачання; 15513, 57 гривень - централізоване гаряче постачання; 5173, 63 гривні - водовідведення;443,06 гривень - втрати від інфляції внаслідок несвоєчасного розрахунку; 1281,58 гривень - три відсотки річних», що є предметом позов.
19 січня 2023 року Дніпровським районним судом міста Києва (суддя Савлук Т.В.) постановлено ухвалу про відкриття провадження у цивільній справі за позовом Житлово-будівельного кооперативу «Дніпрові хвилі» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території, та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику ) сторін.
06 березня 2023 року Дніпровським районним судом міста Києва постановлено ухвалу про продовження розгляду цивільної справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, дата першого судового засідання - 04 квітня 2023 року 11.00 година.
Як з`ясовано судом під час розгляду справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 , відповідач у справі, ці обставини підтверджується інформацією отриманої на запит суду з Відділу з питань реєстрації місця проживання /перебування фізичної особи Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, документ про підтвердження смерті - №а/з 1152, Київським ВДРС ЦМУ МЮ (м. Київ), вих.№29/33.12-43, 01 лютого 2023 року, долучено до справи - а.с.65.
Учасники цивільного процесу в підготовче судове засідання не з`явилися, від представника позивача - адвоката Золотопуп С.В. до суду надійшла заява про підтримку позовних вимог та розгляд справи у відсутності представника позивача.
В зв`язку з неявкою сторін фіксування судового засідання технічними засобами у відповідності до вимог ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, не здійснювалось.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Відповідно до ст.268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Крім того, на вимогу зазначених норм процесуального права, датою ухвалення судового рішення, ухваленого за відсутності осіб, які беруть участь у справі, є дата складення повного судового рішення.
Надавши належну оцінку наявним у справі доказам, суд приходить до висновків про наявність підстав для закриття провадження у цивільній справі з підстав, передбачених п. 1 ч.1 ст. 255 ЦПК України, виходячи з наступного.
Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку із вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки право попередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
Виходячи з положень статті 55 Цивільного процесуального кодексу України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язані, а також в інших випадках замін особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
В позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі.
В аспекті положень статті 25 Цивільного кодексу України основою цивільної процесуальної правоздатності та цивільної процесуальної дієздатності фізичної особи є її цивільна правоздатність, як така, що виникає у момент народження фізичної особи та припиняється у момент її смерті, здатність мати цивільні права та обов`язки.
У статті 26 Цивільного кодексу України визначено, що усі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов`язки. Фізична особа має усі особисті немайнові права, встановлені Конституцією України та цим Кодексом. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства. Фізична особа здатна мати обов`язки як учасник цивільних відносин.
У статті 46 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.
Частиною першою статті 47 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Смерть фізичної особи є безумовною підставою для припинення її цивільної правоздатності, цивільної процесуальної правоздатності та цивільної процесуальної дієздатності.
Діючим цивільно-процесуальним законодавством не передбачено судового врегулювання спору з особою, яка на час звернення до суду померла.
Правонаступництво у разі смерті фізичної особи у порядку ст. 55 ЦПК України можливе шляхом залучення правонаступника, а не заміни відповідача, лише за умови, що фізична особа померла після пред`явлення позову та відкриття провадження у справі.
Отже, дана норма підлягає застосуванню в разі коли відповідач на момент відкриття провадження мав цивільну процесуальну дієздатність та помер після відкриття провадження у справі, а цивільна справа, стороною якої на час пред`явлення позову є померла особа розглядатися не може.
Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду цивільної справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.
Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Системний аналіз указаних норм права дає підстави дійти висновку, що на момент звернення з позовом до суду відповідач у справі має бути живим і мати цивільну процесуальну правосуб`єктність. В іншому випадку провадження у справі не може бути відкрито, а відкрите - підлягає закриттю, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК). Водночас, правонаступників у справу можна залучити тільки у випадку, коли смерть особи сталася вже після набуття нею статусу сторони у справі, тобто після відкриття провадження у справі.
Норма ст. 255 ЦПК є імперативною, тобто за наявності підстав, визначених у пунктів 1-8 ч.1 ст.255 ЦПК, незалежно від кількості процесуальних дій, які були вчинені судами та учасниками судового процесу під час розгляду справи, суд зобов`язаний закрити провадження у справі.
Вказаний висновок зроблений Верховним Судом у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 20.06.2019 у справі №185/998/16 та у постанові від 18.12.2019 р. у справі №127/328/17.
За наведених обставин та враховуючи те, що позов Житлово-будівельного кооперативу «Дніпрові хвилі» надійшов до суду 02.01.2023 року (вх.№53), провадження у цивільній справі відкрито 19 січня 2023 року, але відповідачка ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто до набуття нею статусу сторони по справі, а саме, до відкриття провадження у справі, тому дане провадження необхідно закрити, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи викладене та керуючись статями 46, 47, 55, п. 1 ч.1 ст. 255, 260, 268, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
п о с т а н о в и в:
Закрити провадження у цивільній справі за позовом за позовом Житлово-будівельного кооперативу «Дніпрові хвилі» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території, з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 статі 255 Цивільного процесуального кодексу України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017,апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернетhttp://dn.ki.court.gov.ua.
С у д д я
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2023 |
Оприлюднено | 01.06.2023 |
Номер документу | 111211010 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Савлук Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні