ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" травня 2023 р. Справа № 911/434/23
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В. розглянув матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк»
до: 1) Приватного підприємства «Айс Фінал»;
2) ОСОБА_1
про стягнення солідарно 48480,00 грн
без повідомлення (виклику) сторін
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк» (далі позивач) звернулося до Господарського суду Київської області із позовною заявою від 30.01.2023 до Приватного підприємства «Айс Фінал» (далі відповідач-1) та ОСОБА_1 (далі відповідач-2) про стягнення солідарно заборгованості за кредитним договором від 28.04.2021 в сумі 48480,00 грн, з яких: 30000,00 грн заборгованості за кредитом та 18480,00 грн заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 15.02.2023, на виконання вимог частини шостої статті 176 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), зобов`язано Департамент державної реєстрації Луцької міської ради надати Господарському суду Київської області інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 , оскільки останній зазначений в якості відповідача-2, як фізична особа без статусу підприємця.
Через канцелярію суду 27.03.2023 від Департаменту державної реєстрації Луцької міської ради надійшов лист від 21.03.2023 № 33-19/473 з інформацією про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 у додатку.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 176 ГПК України, якщо відповідачем вказана фізична особа, яка не є підприємцем, суд відкриває провадження протягом п`яти днів з дня отримання судом у порядку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи відповідача.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 03.04.2023 відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи); сторонам встановлено строки для вчинення процесуальних дій у справі.
Частиною п`ятою статті 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до частини одинадцятої статті 242 ГПК України, у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі, судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Так, з метою повідомлення Приватного підприємства «Айс Фінал» про розгляд справи та про право подати відзив на позовну заяву, копія ухвали суду від 03.04.2023 про відкриття провадження у справі № 911/434/23 направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача-1, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 08001, Київська обл., Бучанський р-н, смт Макарів, вул. Димитрія Ростовського, буд. 31/1
Проте поштовий конверт із копією зазначеної ухвали, направленої відповідачеві 05.04.2023 підприємство поштового зв`язку повернуло на адресу суду без вручення з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
За приписами статті 89 Цивільного кодексу України, юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення. До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі Закон), в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі Єдиний державний реєстр) містяться, зокрема відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону, Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.
Одночасно, частинами першою, четвертою статті 10 Закону визначено, що у разі якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи-підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Відповідно до частини сьомої статті 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ухвала суду про відкриття провадження у справі на адресу, яка внесена до Єдиного державного реєстру, як його місцезнаходження, за відсутності іншої повідомленої відповідачем адреси, на яку додатково могло б здійснюватися листування, може вважатись належним доказом відправлення Приватному підприємству «Айс Фінал» копії ухвали суду.
Конверт суду разом з ухвалою про відкриття провадження від 03.04.2023, направлений на адресу ОСОБА_1 , також повернутий на адресу суду 11.05.2023 із зазначенням в довідці АТ «Укрпошта» причини повернення/досилання: «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до статті 42 ГПК України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Згідно із частиною першою статті 118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Відповідно до частини другої статті 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки суд вчинив усі необхідні дії для належного повідомлення відповідачів про розгляд справи та відповідачі не скористались своїм правом на подання відзиву, справа розглядається виключно за наявними матеріалами, відповідно до приписів частини дев`ятої статті 165 та частини другої статті 178 ГПК України.
Також суд зазначає, що про хід розгляду цієї справи відповідачі могли дізнатись із офіційного веб-порталу Судової влади України Єдиного державного реєстру судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал, згідно із Законом України «Про доступ до судових рішень» № 3262-IV від 22.12.2005, є відкритим для безоплатного цілодобового користування.
Відповідно до частини восьмої статті 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Згідно із частиною четвертою статті 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, та об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
28.04.2021 Приватне підприємство «Айс Фінанс» (до зміни найменування було ПП «Тімаркет») через систему інтернет-клієнт-банкінгу підписало із використанням електронного цифрового підпису Анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання послуг «КУБ».
Відповідно до цієї Заяви позичальник приєднався до розділу 3.2.8 Умов та правил надання банківських послуг (далі Умови), які розміщені на офіційному веб-сайті АТ КБ «Приватбанк» http://privatbank.ua.
Згідно із частиною другою статті 345 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі.
Відповідно статті 1055 Цивільного кодексу України кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.
Положеннями частини першої статті 207 Цивільного кодексу України передбачено, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони, або надсилалися ними до інформаційно-телекомунікаційної системи, що використовується сторонами. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку.
Позивач вважає, що підписавши вказану Заяву, ПП «Айс Фінал» виразило свою згоду з Умовами та Правилами надання банківських послуг (знаходяться на сайті www.privatbank.ua), Тарифами банку, які разом із даною Заявою складають договір банківського обслуговування.
Таким чином, за твердженням позивача, між Банком та ПП «Айс Фінал» укладено договір банківського обслуговування б/н від 28.04.2021, а згідно із Заявою ПП «Айс Фінал» взяло на себе зобов`язання виконувати умови договору.
Відповідно до пункту 3.2.8.1 Умов банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий «Кредит КУБ» для фінансування поточної діяльності клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання по Умов та правил надання послуги «КУБ» (далі Заява), а також в системі Приват24.
Клієнт приєднується до Послуги шляхом підписання кваліфікованим електронним підписом Заяви в системі Приват24 або у сервісі «Paperless» або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору.
Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги.
Згідно з пунктом 3.2.8.2 Умов розмір кредиту, який може бути наданий в рамках послуги складає від 50000,00 грн до 1000000,00 грн.
Повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у Заяві (пункт 3.2.8.3.1 Умов).
Пунктом 3.2.8.3.2 Умов передбачено, що за користування послугою клієнт сплачує щомісячно на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно Графіку, визначених в Заяві та Тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений Графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання Договору згідно з п. 3.2.8.6.2).
У разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом у розмірі встановленому Тарифами (пункт 3.2.8.3.3 Умов).
Відповідно до пункту 3.2.8.5.2 Умов клієнт зобов`язується оплатити щомісячні проценти за користування кредитом згідно з п. 3.2.8.3.2.
Клієнт зобов`язується повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені Договором , у терміни і в сумах, як встановлено в п.п. 3.2.8.3.1, 3.2.8.3.2, 3.2.8.5.14, 3.2.8.6.2, а також зазначені в Заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку (пункт 3.2.8.5.3 Умов).
В рамках виконання кредитного договору банк надав ПП «Айс Фінал» кредит у розмірі 120000,00 грн, що визначено і врегульовано Заявою про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ», а також підтверджено банківською випискою за період з 01.01.2000 по 26.01.2023 по рахунку НОМЕР_1 , строк кредиту 12 місяців з дати видачі кредитних коштів.
Положеннями пункту 3.2.8.3.1 Заяви приєднання до Умов передбачено, що повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення Клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у Заяві. Для позичальників, що працюють у сегменті агро-бізнесу, може бути встановлений окремий порядок погашення, що передбачає погашення основного боргу на протязі 6 місяців користування кредитом на вибір клієнта за погодженням банку. Остаточний термін погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту.
Відповідно до пунктів 3.2.8.5.2 та 3.2.8.5.3 Заяви приєднання до Умов, відповідач взяв на себе зобов`язання оплатити проценти за користування кредитом у вигляді щомісячної комісії згідно з пунктом 3.2.8.3.2, а також повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені Договором у терміни і в сумах, які встановлено в пунктах 3.2.8.3.1, 3.2.8.3.2, 3.2.8.5.14, 3.2.8.6.2, а також зазначені в Заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку.
Згідно з пунктом 3.2.8.9.3 Умов сплата процентів за користування кредитом здійснюється з дати платежів, зазначені у Заяві (пункт 3.2.8.3.1).
Позивач стверджує, що внаслідок неналежного виконання ПП «Айс Фінал» своїх зобов`язань за договором, в останнього станом на 26.01.2023 утворилася заборгованість перед банком у розмірі 48480,00 грн, з яких: 30000,00 грн заборгованість за кредитом; 18480,00 грн заборгованість по процентам у вигляді щомісячної комісії.
За змістом статей 626, 628 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною першою статті 638 Цивільного кодексу України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
У статті 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини першої статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Частиною другою статті 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (стаття 1055 Цивільного кодексу України).
Згідно із частинами першою, другою статті 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
За змістом частини першої статті 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
У переважній більшості випадків застосування конструкції договору приєднання його умови розроблює підприємець (у даному випадку АТ КБ «Приватбанк»).
Оскільки умови договорів приєднання розробляються банком, тому повинні бути зрозумілі усім споживачам і доведені до їх відома, у зв`язку із чим банк має підтвердити, що на час укладення відповідного договору діяли саме ці умови, а не інші. Тому з огляду на зміст статей 633, 634 Цивільного кодексу України можна вважати, що другий контрагент (споживач послуг банку) лише приєднується до тих умов, з якими він ознайомлений.
За змістом частини другої статті 1056-1 Цивільного кодексу України, розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
Відповідно до частини першої статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно із частиною першою статті 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками (абзац другий статті 1046 Цивільного кодексу України).
За приписами частини першої статті 1050 Цивільного кодексу України якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу.
Таким чином, у разі укладення кредитного договору проценти за користування позиченими коштами поділяються на встановлені законом (розмір та підстави стягнення яких визначаються актами законодавства) та договірні (розмір та підстави стягнення яких визначаються сторонами в самому договорі).
Пунктом 1.4 Заяви про приєднання передбачено, що у період з дати підписання Заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом 1,4% в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту).
Також сторони узгодили, що графік погашення кредиту (Додаток № 1) є невід`ємною частиною договору (пункт 1.6 Заяви).
Відповідно до вказаного Графіка, сума кредиту для погашення з першого місяця (наступного за датою видачі кредиту, до дати зазначеної у пункті 1.6 Заяви) складає 10000,00 грн в місяць, сума процентів 1920,00 грн щомісячно (за перші 6 місяців), починаючи з 7-го місяця по 12-ий місяць включно 1680,00 грн в місяць.
Як свідчить поданий позивачем розрахунок заборгованості за договором від 28.04.2021, відповідач погашав заборгованість за наданим кредитом таким чином:
- 28.05.2021 10000,00 грн за тілом кредиту та 1920,00 грн нарахованої комісії;
- 28.06.2021 10000,00 грн за тілом кредиту та 1920,00 грн нарахованої комісії;
- 28.07.2021 10000,00 грн за тілом кредиту та 1920,00 грн нарахованої комісії;
- 28.08.2021 10000,00 грн за тілом кредиту та 1920,00 грн нарахованої комісії;
- 28.09.2021 10000,00 грн за тілом кредиту та 1920,00 грн нарахованої комісії;
- 28.10.2021 10000,00 грн за тілом кредиту та 1920,00 грн нарахованої комісії;
- 28.11.2021 10000,00 грн за тілом кредиту та 1680,00 грн нарахованої комісії;
- 28.12.2021 10000,00 грн за тілом кредиту та 1680,00 грн нарахованої комісії;
- 28.01.2021 10000,00 грн за тілом кредиту та 1680,00 грн нарахованої комісії.
Загалом відповідач сплатив банку 90000,00 грн кредитних коштів та 16560,00 грн нарахованої комісії.
Тобто, згідно із Графіком погашення, неоплаченими лишились 30000,00 грн (120000,00 - 90000,00) кредитної заборгованості, а також 5040,00 грн комісії (за лютий, березень та квітень 2022 року).
Крім того у розділі 3.2.8.9 «Порядок розрахунків» Заяви про приєднання до Умов визначено, що за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з пунктами 3.2.8.1, 3.2.8.3 цього Договору клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2.
За змістом пункту 3.2.8.9.2. Заяви про приєднання до Умов, нарахування процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на початковий розмір кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів в році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується.
Згідно з пунктом 3.2.8.9.3 Заяви про приєднання до Умов плата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначені у Заяві (п. 3.2.8.3.1).
Тобто, з урахуванням наведених вище умов та згідно із встановленим Графіком щодо необхідності сплачувати проценти за користування в дати платежів в розмірі, встановленому згідно з пунктом 3.2.8.3.2 та пунктом 1.4 Умов, позивач нараховує з травня 2022 року по грудень 2022 року (станом на дату подачі позову) за кожен місяць по 1680,00 грн заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії, яка загалом становить 13440,00 грн (1680,00 грн х 8 місяців).
Таким чином, станом на день подачі позову заборгованість зі сплати вказаних відсотків становить 18480,00 грн (5040+13440).
З урахуванням викладених обставин, зокрема, неповернення вчасно та згідно з Графіком погашення основної суми боргу та процентів за кредитом, які викладені у Додатку № 1 до Заяви приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ», а також можливості застосування до боржника подальшого нарахування процентів у розмірі щомісячної комісії, що передбачено умовами Заяви приєднання, суд вважає вимогу АТ КБ «Приватбанк» про стягнення 30000,00 грн заборгованості за кредитом та 18480,00 грн заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії правомірною та обґрунтованою.
Водночас, як стверджує позивач, зобов`язання за кредитним договором від 28.04.2021 забезпечені порукою ОСОБА_1 , з огляду на що позивач вважає, що його порушені права підлягають захисту шляхом стягнення солідарно з відповідачів суми заборгованості за договором банківського обслуговування № б/н від 28.04.2021.
Суд установив, що 27.04.2021 між банком (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) укладено договір поруки № РOR1619536558421 (далі договір поруки), який підписано цифровим електронним підписом поручителя 28.04.2021, предметом якого, відповідно до пункту 1.1, є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання ПП «Айс Фінал» (до перейменування ПП «Тімаркет», боржник) зобов`язань за угодами-приєднання до:
1.1.1. розділу 3.2.8 розділу 3.2.8 «Кредит КУБ» Умов та правил надання банківських послуг, далі «Угода 1», по сплаті:
а) процентної ставки за користування кредитом: за період користування кредитом згідно п. 3.2.8.3.2 «Угоди 1» перші 6 місяців 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця 1,4% від початкового розміру кредиту; за період користування кредитом згідно п. 3.2.8.3.3 «Угоди 1» 4,0% в місяць від суми простроченої заборгованості;
б) кредиту в розмірі 120000,00 грн.
Якщо під час виконання «Угоди 1» зобов`язання боржника, що забезпечені цим договором збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладанні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за «Угодою 1» в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні.
Згідно з пунктом 1.2 договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за «Угодою 1» в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
За умовами пункту 1.5 договору поруки у випадку невиконання боржником зобов`язань за «Угодою 1» боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Відповідно до пункту 4.1 договору поруки сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов`язань за «Угодою 1» цей договір припиняє свою дію.
За приписами статей 546, 547 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися, в тому числі порукою. Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі.
Згідно із частинами першою та другою статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.
Частинами першою та другою статті 554 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
У разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі (частини перша і друга статті 543 Цивільного кодексу України).
При цьому, оскільки порука є видом забезпечення виконання зобов`язань і при цьому водночас сама має зобов`язальний, договірний характер, на правовідносини поруки поширюються загальні положення про зобов`язання та про договори.
Відповідно до частини першої статті 638 Цивільного кодексу України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Враховуючи характер поруки (похідний, залежний від основного зобов`язання), до істотних умов договору поруки слід віднести, зокрема визначення зобов`язання, яке забезпечується порукою, його зміст та розмір, зокрема реквізити основного договору, його предмет, строк виконання тощо.
Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 31.07.2019 у справі № 922/2913/18.
Дослідивши умови Договору поруки № РOR1619536558421 від 27.04.2021, який підписано електронним цифровим підписом ОСОБА_1 28.04.2021, про що свідчить наданий позивачем Протокол створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису, предмет договору поруки визначено з урахуванням суми наданого кредиту за Заявою про приєднання до Умов від 28.04.2021, а також з урахуванням процентної ставки за користування кредитом, які узгоджені сторонами договору поруки № РOR1619536558421, а отже суд приходить до висновку, що первинні зобов`язання, забезпечені порукою, визначені саме на забезпечення виконання зобов`язань за договором про приєднання до Умов від 28.04.2021.
Враховуючи встановлений судом факт неналежного виконання ПП «Айс Фінал» зобов`язань щодо своєчасного погашення кредиту та відсотків у вигляді щомісячної комісії, а також факт невиконання фізичною особою ОСОБА_1 зобов`язань за Договором поруки, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення солідарно з відповідачів 30000,00 грн заборгованості за кредитом та 18480,00 грн заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії.
Судові витрати зі сплати судового збору відповідно до пункту 2 частини першої статті 129 ГПК України покладаються на відповідачів.
Водночас, у зв`язку з тим, що стягнення солідарно суми судових витрат законом не передбачено та з урахуванням задоволення позову в повному обсязі, витрати позивача зі сплати судового збору в сумі 2684,00 грн покладаються на відповідачів порівну.
Керуючись статтями 73, 74, 76-80, 129, 237, 238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Задовольнити позов повністю.
2. Стягнути солідарно з Приватного підприємства «Айс Фінал» (08001, Київська обл., Бучанський р-н, смт Макарів, вул. Димитрія Ростовського, буд. 31/1; код ЄДРПОУ 38409981) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ; дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, будинок 1Д; код ЄДРПОУ 14360570) 30000 (тридцять тисяч) грн 00 коп. заборгованості за кредитом та 18480 (вісімнадцять тисяч чотириста вісімдесят) грн 00 коп. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії.
3. Стягнути з Приватного підприємства «Айс Фінал» (08001, Київська обл., Бучанський р-н, смт Макарів, вул. Димитрія Ростовського, буд. 31/1, код ЄДРПОУ 38409981) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, будинок 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) 1342 (одну тисячу триста сорок дві) грн 00 коп. судового збору.
4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, будинок 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) 1342 (одну тисячу триста сорок дві) грн 00 коп. судового збору.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до статей 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.В. Щоткін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2023 |
Оприлюднено | 01.06.2023 |
Номер документу | 111217321 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності |
Господарське
Господарський суд Київської області
Щоткін О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні