Справа № 539/408/23
Провадження № 2/539/565/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2023 року Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
в складі : головуючого судді - Бєссонової Т.Д.,
за участю секретаря судового засідання Джадан І.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Лубни цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років, -
встановив:
02.02.2023 року позивач ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років, в якому просить стягнути з відповідача аліменти на своє утримання в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу) щомісяця до досягнення дитиною ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , трьох років. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з відповідачем по справі вона перебувала у шлюбі, від якого вони мають малолітню дитину ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка мешкає з нею та знаходиться на її утриманні. Відповідач ухиляється від покладеного на нього обов`язку утримувати її до досягнення дитиною трьох років. Відповідач працює не офіційно, отримує заробітну плату і тому має можливість сплачувати аліменти на її утримання. У зв`язку із складним матеріальним становищем вона потребує матеріальної допомоги на своє утримання.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги ОСОБА_3 підтримав в повному обсязі. Вказав, що позивач отримує щомісячну одноразову допомогу при народження першої дитини розмір якої становить 860,00 грн., що є явно недостатнім. Відповідач працював, звільнився за згодою сторін, в центр зайнятості не ставав, фізично є працездатним. Працює не офіційно. Частина наданих відповідачем квитанцій не має відношення до аліментів на утримання дружини. Позивач заперечує придбання продуктів харчування. Підтверджує придбання відповідачем медикаментів, підгузків та дитячого харчування «Агуша». Крім того вказує, що відповідач щомісяця сплачує кошти на погашення кредиту.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечував проти позову, прохав в його задоволенні відмовити.
На адресу суду 30.05.2023 року представником відповідача ОСОБА_4 ОСОБА_2 подано відзив згідно якого вбачається, що відповідач не має стабільного доходу, з 02.09.2022 року припинено трудові відносини з ПП «Будпостач», проте він несе витрати по утриманню малолітньої дитини, самостійно сплачує кредитні кошти, котрі взято подружжям в шлюбі. Він намагається знайти стабільну постійну роботу, але на даний час має змогу працювати лише за разовими договорами. Нести додаткові витрати по повному утриманню колишньої дружини відповідач не має змоги. З відповідача на користь позивача на підставі судового наказу Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 07.03.2023 року стягнуто аліменти на утримання дитини ОСОБА_5 у розмірі 1/4 частини заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісяця, починаючи з 02.02.2023 року і до досягнення дитиною повноліття. Даний судовий наказ пред`явлений на виконання до Лубенського відділу державної виконавчої служби у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Крім того ОСОБА_4 приймає активну участь в придбанні продуктів харчування, іграшок, книг, засобів індивідуальної гігієни та ліків для дитини.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Судом встановлено, що сторони мають спільну малолітню дитину ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 12.10.2021 року. (а.с. 7).
На теперішній час сторони припинили подружні стосунки та не мешкають як одна родина.
Крім того судом встановлено, що дитина проживає разом з позивачем та знаходиться на її утриманні, що підтверджується довідкою про склад сім`ї виданої 01.02.2023. (а.с. 11).
Згідно Наказу №869 від 02.09.2022 року про припинення трудового договору (контракту) з 02.09.2022 року припинено трудові відносини між ОСОБА_4 та ПП «Будпостач» за згодою сторін на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП України.
Також судом, на підставі наданих представником відповідача документів, встановлено, що ОСОБА_4 сплачує кошти на погашення кредиту, а саме в лютому 2023 року ним сплачено 10500,00 грн., в березні 2023 року - 3500,00 грн., в квітні 2023 року 3000,00 грн.
Відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 84 СК України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років. Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.
Виходячи з положень, які містяться в Постанові Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», при вирішенні питання щодо стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років, суд бере до уваги стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; стан здоров`я та матеріальне становище отримувача аліментів, відсутність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних дружини, батьків, повнолітніх дітей; сімейний стан платника аліментів, наявність у платника аліментів зобов`язань зі сплати аліментів на дитину за рішенням суду, наявність нерегулярного, мінливого, невизначеного доходу.
Позивачка не працює, оскільки доглядає спільну з відповідачем дитину ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якій не виповнилось трьох років. (а.с.8-9, 11)
ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Полтавської області та отримує місячну одноразову допомогу при народженні однієї дитини в розмірі 860,00 грн. (а.с.10)
Наказом №32 від 10.12.2021 року директора Лубенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_3 надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років з 13 грудня 2021 року по 06 жовтня 2024 року включно.
Згідно довідки Лубенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_3 перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років, відповідно наказу №32 від 10.12.2021 року та доходу не отримує.
У зв`язку з тим, що малолітня дитина проживає з позивачем ОСОБА_3 , дитина не досягла трьох років, тому позивач має право на утримання від чоловіка - батька дитини коштів до досягнення дитиною трьох років.
При вирішенні питання щодо стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років, суд виходить з положень ст. 84 СК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 р. № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», та бере до уваги стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; стан здоров`я та матеріальне становище отримувача аліментів, відсутність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних дружини, батьків, повнолітніх дітей; сімейний стан платника аліментів, наявність у платника аліментів зобов`язань зі сплати аліментів на дитину за рішенням суду, наявність нерегулярного, мінливого, невизначеного доходу.
Суд враховує, що звертаючись з позовом про стягнення на своє утримання аліментів у розмірі 1/4 частки з усіх видів заробітку (доходу) відповідача, ОСОБА_3 не обґрунтувала заявлений розмір аліментів.
Суд, вирішуючи питання про стягнення аліментів, керується загальними принципами, за якими стягнення аліментів не повинно погіршувати становище іншого порівняно із становищем одержувача аліментів.
Суд приймає до уваги те, що відповідач є працездатною особою, має можливість працевлаштування. Звільнився з попереднього місця роботи за угодою сторін. Після звільнення на облік до центру зайнятості не став. На даний час працює не офіційно.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 332649493 від 18.05.2023 року ОСОБА_4 є власником земельної ділянки кадастровий номер 5322682800:00:007:0139, площею 3.1092 га, цільового призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яку передав в оренду ТОВ «Деметра-Велес»
Також суд враховує, що судовим наказом Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 07.03.2023 р. з відповідача ОСОБА_4 стягнуто аліменти на утримання дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісяця, починаючи з 02.02.2023 року і до досягнення дитиною повноліття.
Крім того суд враховує те, що відповідачем ОСОБА_4 сплачено кошти на погашення кредиту (в лютому 2023 року сплачено 10500,00 грн., в березні 2023 року - 3500,00 грн., в квітні 2023 року 3000,00 грн.), тобто він має змогу погашати кредитні зобов`язання.
З урахуванням встановленого, виходячи з принципу справедливості та розумності, та з урахуванням потреб дружини, можливостей відповідача, суд вважає можливим задовольнити вимоги про стягнення аліментів на утримання дружини частково та стягнути аліменти з відповідача на користь позивача на утримання дружини в розмірі 1/6 частини з усіх видів доходів щомісячно до досягнення дитиною трьох років.
Відповідно до частин 1, 3 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Що стосується витрат на професійну правничу допомогу, то відповідно до частин 1, 2 ст. 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Відповідно квитанції до платіжної інструкції на переказ готівки №0.0.3012175407.1 від 22.05.2023 року позивачем було сплачено 3000,00 грн. за надання професійної правничої допомоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на часткове задоволення позову з відповідача ОСОБА_4 в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 717,45 грн., та на користь позивача витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1999,20 грн.
Керуючись ст. 84 СК України, ст.ст. 12, 79-81, 141, 258-265, 268 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_3 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , аліменти на її утримання у розмірі 1/6 частини з усіх видів заробітку (доходу) щомісяця з 02.02.2023 року до досягнення дитиною ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , трьох років.
Стягнути з ОСОБА_4 судовий збір в дохід держави в сумі 717 грн. 45 коп.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1999 грн. 20 коп..
Допустити негайне виконання рішення в частини стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
- позивач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_3 , місце проживання/реєстрації: АДРЕСА_2 .
- відповідач ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання/реєстрації: АДРЕСА_1 .
Суддя Т.Д. Бєссонова
Суд | Лубенський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2023 |
Оприлюднено | 02.06.2023 |
Номер документу | 111222601 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Бєссонова Т. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні