Рішення
від 23.05.2023 по справі 635/533/23
ХАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 635/533/23

Провадження № 2-о/635/24/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2023 року смт. Покотилівка Харківського району Харківської області

Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Березовської І.В.,

за участі заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника адвоката Скробот В.А,

секретар судового засідання Кіт Т.Р.,

учасники справи:

заявник ОСОБА_1 ,

заінтересована особа - Роганська селищна військова адміністрація Харківського району Харківської області,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Роганська селищна військова адміністрація Харківського району Харківської області, про встановлення факту, що має юридичне значення,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, якою в остаточних вимогах просить встановити факт постійного проживання разом з її матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини після смерті останньої, а саме - станом на 21 листопада 2021 року, за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Рогань Харківського району Харківської області померла її мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 , що належав останній на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Першою державною нотаріальною конторою Харківського району Харківської області 22 липня 2005 року, реєстр № 2-1554. За життя ОСОБА_2 заповіту не складала, тому спадкування після її смерті повинно відбуватися за законом на підставі ст.ст. 1216, 1218, 1220, 1223 ЦК України. Заявник зазначає, що вона є дочкою померлої, на час смерті її матері є єдиним спадкоємцем першої черги за законом, оскільки її батько - чоловік померлої ОСОБА_3 та її рідний брат - син померлої ОСОБА_4 померли. Інших спадкоємців першої черги за законом у ОСОБА_4 немає. Наразі, заявник не має можливості оформити свої спадкові права в нотаріальній конторі на належний спадкодавцу житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки на цей час в нотаріальній конторі відсутні документи, що безспірним порядком підтверджують факт прийняття нею спадщини після смерті матері ОСОБА_2 . У зв`язку з цим нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказане майно. Заявник зазначає,що протягомвстановленого закономстроку наприйняття спадщинивона неподала нотаріусузаяву проприйняття спадщини,але і не заявляла про відмову від неї. В безспірному порядку вона не може надати документів, підтверджуючих її спільне проживання разом з матір`ю, у зв`язку з тим, що місце проживання кожного з них зареєстровано за різними адресами, незважаючи на те, що фактично останні три роки життя матері вони проживали разом, в тому числі і на час відкриття спадщини. Заявник зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , її мати ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Фактично заявник постійно проживала разом із спадкодавцем матір`ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , що було обумовлено похилим віком та станом здоров`я ОСОБА_2 , бо останні роки свого життя мати хворіла на ішемічну хворобу серця, дифузний кардіосклероз, склеротичний аортальний стеноз ІІ ступеню, гіпертонічну хворобу ІІ стадії, мала гіпертензивне серце (гіпертрофія міокарда лівого шлуночка, дилатація лівого передсердя), ризик ІІІ (високий), та інші супутні захворювання, за станом свого здоров`я потребувала стороннього догляду, який їй надавала ОСОБА_1 до моменту її смерті. Заявник вказує,що перешкоди в отриманні свідоцтва про право на спадщину стали підставою для її звернення до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини. Метою встановлення такого юридичного факту є подальше отримання свідоцтва про право на спадщину.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 01 лютого 2023 року провадження по справі відкрито, розгляд справи призначено здійснювати за правилами окремого провадження.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 21 лютого 2023 року, постановлену без видалення судді до нарадчої кімнати, вирішено питання про допит свідків, а саме: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 21 лютого 2023 року клопотання заявника ОСОБА_1 про витребування доказів - задоволено. Витребувано з Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області (62052, м. Харків, вул. Євгена Котляра, буд. 4) належним чином завірену копію спадкової справи №4/2023, заведеної після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживала на час смерті в АДРЕСА_1 .

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 23 травня 2023 року, постановлену без видалення судді до нарадчої кімнати, вирішено питання про прийняття відмови про допит свідка ОСОБА_6 та вирішено питання про допит свідка ОСОБА_7 .

Заявник та представник заявника адвокат Скробот В.А. у судовому засіданні підтримали заявлені вимоги у повному обсязі, просили їх задовольнити, надавши суду пояснення аналогічні викладеним в заяві про встановлення факту проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Представник заінтересованої особи Роганської селищної військової адміністрації Харківського району Харківської області в судове засідання не з`явився, 22 травня 2023 року суду надана заява за підписом начальника Роганської селищної військової адміністрації Черненко М. про розгляд справи за відсутності представника Роганської селищної військової адміністрації

Суд, вислухавши пояснення заявника та її представника, свідків, дослідивши надані докази, вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Батьками заявника ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище ОСОБА_8 ) є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане 16 травня 1961 року Роганським РАЦС,актовий запис № 63, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00021701595 від 18 грудня 2018 року, свідоцтво про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 , видане Дзержинським відділом РАЦС м. Харкова, актовий запис № 223, свідоцтво про одруження серії НОМЕР_3 ,видане 20 червня 1987 року Орджонікідзевським відділом РАЦС м. Харкова, актовий запис № 454).

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько ОСОБА_1 ОСОБА_3 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_4 , видане 15 березня 2005 року відділом реєстрації актів цивільного стану Харківського районного управління юстиції,актовий запис № 10).

Брат заявника ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 ,що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 , виданим Виконавчим комітетом Роганської селищної ради Харківського району Харківської області, актовий запис № 217.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати заявника ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданим 23 листопада 2021 року Виконавчим комітетом Роганської селищної ради Харківського району Харківської області, актовий запис 271.

Відповідно до довідки, виданої 16 січня 2023 року за вих. №06-01-09-09 Виконавчим комітетом Роганської селищної ради Харківського району Харківської області, ОСОБА_2 на час смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ОСОБА_9 постійно проживала (без реєстрації) та здійснювала за нею догляд її дочка ОСОБА_1 .

Як вбачається зі змісту акту, складеного 16 січня 2023 року депутатом Роганської селищної ради Харківського району Харківської області Россохатським М.В. в присутності сусідів ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 постійно проживала без реєстрації разом зі своєю матір`ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , з 12 грудня 2018 року по день смерті матері ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 . На теперішній час ОСОБА_1 продовжує проживати у зазначеному будинку.

12 січня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до державного нотаріуса Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області Ольховської Л.М. із заявою про видачу на її ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом по спадковій справі №4/2023 після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак, постановою державного нотаріуса Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області Ольховської Л.М. за вих.№7/02-31 від 12 січня 2023 року, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з тим, що вона не подала заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , згідно з встановленим шестимісячним терміном, та вважається такою, що її не прийняла, а також у зв`язку з тим, що станом на 12 січня 2023 року документи, що безспірним порядком стверджують факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_2 в держнотконторі відсутні. Крім того, зі змісту постанови вбачається, що після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , з заявами про прийняття спадщини ніхто із спадкоємців не звертався, свідоцтво про право на спадщину держнотконтора не видавала.

У пункті 1 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від31березня 1995року №5«Про судовупрактику всправах провстановлення фактів,що маютьюридичне значення» судам роз`яснено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо, зокрема, згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Згідно з пунктами 2, 23 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від30травня 2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року тощо.

Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до частини третьої статті 1268ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Отже, для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно з частиною першою статті 1296ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Разом з тим, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).

Частиною першою статті 1297ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Однак відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третя статті 1296 ЦК України).

Отже, спадкові права є майновим об`єктом цивільного права, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.

Факт постійного проживання ОСОБА_1 разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини після смерті останньої підтверджується письмовими доказами, дослідженими під час судового розгляду, а також поясненнями свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , які є сусідами заявника та в судовому засіданні підтвердили той факт, що ОСОБА_1 постійно проживала разом з матір`ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , з 2018 року по день смерті матері, здійснювала за нею догляд, вела з нею спільне господарство, а після її смерті продовжила проживати у вказаному будинку.

При цьому,суд звертаєувагу нате,що відсутністьреєстрації місцяпроживання заявниказа місцемпроживання спадкодавцяне може бути доказом того, що вона не проживала зі спадкодавцем.

Так,Верховний Судв постановівід 10січня 2019року усправі №484/747/17зазначив,що відсутністьреєстрації місцяпроживання позивачаза місцемпроживання спадкодавцяне можебути доказомтого,що вінне проживавзі спадкодавцем,оскільки самапо собівідсутність такоїреєстрації згіднозі статтею2Закону України«Про свободупересування тавільний вибірмісця проживанняв Україні»не єабсолютним підтвердженнямобставин проте,що спадкоємецьне проживавзі спадкодавцемна часвідкриття спадщини,якщо обставини,встановлені частиноютретьою статті1268ЦК України,підтверджуються іншиминалежними ідопустимими доказами,які булинадані позивачем,та оціненісудом. За змістомнорми статті1268ЦК Українипорядок прийняттяспадщини встановлюєтьсязалежно відтого чипроживав постійноспадкоємець разоміз спадкодавцемна часвідкриття спадщини. Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. Статтями 2, 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік. Тому ВС погодився, що відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем.

Судом встановлено, що 12 січня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до державного нотаріуса Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області Ольховської Л.М. із заявою про видачу на її ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом по спадковій справі №4/2023 після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак, постановою державного нотаріуса Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області Ольховської Л.М. за вих.№7/02-31 від 12 січня 2023 року, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з тим, що станом на 12 січня 2023 року документи, що безспірним порядком стверджують факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_2 в держнотконторі відсутні.

Отже, встановлення вказаного факту необхідно ОСОБА_1 для реалізації своїх спадкових прав після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: отримання свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок АДРЕСА_1 , що належав померлій на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Першою державною нотаріальною конторою Харківського району Харківської області 22 липня 2005 року, реєстр № 2-1554.

Інших спадкоємців першої черги після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , немає, оскільки її чоловік ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , а син ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Із заявами про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини та про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 більше ніхто із спадкоємців не звертався, свідоцтво про право на спадщину держнотконтора не видавала, що підтверджується копією спадкової справи №4/2023 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 за вих. №219/02.14 від 28 лютого 2023 року. Наведене свідчить, що встановлення факту, про який заявник просить у своїй заяві, не вплине на права та обов`язки інших осіб, зокрема інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 .

Отже, досліджені судом письмові докази, дають підстави встановити факт постійного спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , разом з її матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини після смерті останньої, а саме станом на 21 листопада 2021 року, за адресою: АДРЕСА_1 .

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 81, 263-265, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

Заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особа:Роганська селищнавійськова адміністраціяХарківського районуХарківської області,про встановленняфакту,що маєюридичне значення - задовольнити повністю.

Встановити факт постійного спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , разом з її матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини після смерті останньої, а саме - станом на 21 листопада 2021 року, за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Харківський районний суд Харківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_7 , виданий 30 листопада 1999 року Липецьким відділом УМВС України в Харківській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_8 , зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа - Роганська селищна військова адміністрація Харківського району Харківської області, код ЄДРПОУ 44768254, місцезнаходження: Харківська область, Харківський район, смт. Рогань, вул. 1-го Травня, 1.

Повний текст рішення складено і підписано 31 травня 2023 року.

Суддя І.В. Березовська

СудХарківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення23.05.2023
Оприлюднено02.06.2023
Номер документу111236556
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —635/533/23

Рішення від 23.05.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Березовська І. В.

Рішення від 23.05.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Березовська І. В.

Ухвала від 21.02.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Березовська І. В.

Ухвала від 01.02.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Березовська І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні