Дата документу 30.05.2023Справа № 554/15359/22 Провадження № 2/554/2198/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2023 року м.Полтава
Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Шевська О.І., за участі секретаря - Рибак Ж.Ю. розглянувши в порядку загального провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавське житлово-експлуатаційне підприємство «Будівельник» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання осіб, такими, що втратили право користування житловим приміщенням,-
в с т а н о в и в :
Позивач ТОВ «Полтавське житлово-експлуатаційне підприємство «Будівельник» звернулася до суду з позовом до відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання осіб, такими, що втратили право користування житловим приміщенням за адресою АДРЕСА_1 .
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що на даний час однокімнатна квартира загальною площею АДРЕСА_2 на праві власності належить позивачу, про що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно внесений відповідний запис. Згідно наявної інформації у вказаній квартирі зареєстроване місце проживання 5 ти осіб.
Реєстрація місця проживання відповідачів за вказаною адресою перешкоджає позиву на власний розсуд розпоряджатися свом майном.
Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 23.01.2023 року відкрито провадження по справі.
У судове засіданні позивач не зявився, прохав розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав та прохав їх задовольнити.
Відповідачі, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце судового засідання, у судове засідання не з`явилися, причини своєї неявки суду не повідомили, відзив на позов не надали.
Згідност. 280 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, якщо відповідач не з`явився без поважних причин або без повідомлення причини, не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів. З цих підстав суд, відповідно до ст.ст. ч.4 ст.223,280 ЦПК України, розглянув справу у заочному порядку та ухвалив рішення.
Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогокодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що що на даний час однокімнатна квартира загальною площею АДРЕСА_2 на праві власності належить позивачу, про що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно внесений відповідний запис, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власнсоті за №196275315.
Згідно довідки виданої ТОВ «ПЖ-ЕП «Будівельник» від 20.10.2022 року у вказаній квартирі зареєстроване місце проживання 5 ти осіб.
Під час обстеження квартири АДРЕСА_3 було виявлено, що відповідачі близько двох років не проживають за даною адресою, про було складено відповідний акт обстеження, в якому зафіксовано, що майно, яке належить відповідачам в квартирі відсутнє. Відповідачі не сплачують комунальні послуги, не отримують кореспонденцію за адресою та взагалі квартирою не цікавляться.
12.09.2022 року членами комісії за участю позивача було здійснено повторний огляд житлового приміщення про що складено акт обстеження квартири АДРЕСА_3 було виявлено, що відповідачі близько двох років не проживають за даною адресою.
Договори найму між позивачем та відповідачами не укладалися.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Частиною 1 статті 77 ЦПІК України встановлено, що належними е докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Стаття 72 ЖК УРСР передбачає можливість визнання особи в судовому порядку такою, що втратила право користування житловим приміщенням внаслідок відсутності понад встановлені строки.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 ЖК УРСР при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім`ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців.
Якщо наймач або члени його сім`ї були відсутні з поважних причин понад шість місяців, цей строк за заявою відсутнього може бути продовжено наймодавцем, а в разі спору - судом.
Верховний Суд України в п. 10 постанови Пленуму «Про деякі питання, що виникли в практиці застосування судами Житлового кодексу України» №2 від 12.04.1985 зазначив, що у справах про визнання наймача або члена його сім`ї таким, що втратив право користування жилим приміщенням (ст. 71 ЖК), необхідно з`ясовувати причини відсутності в строки. В разі їх поважності (перебування у відрядженні, відповідача понад встановлені строки, внаслідок неправомірної) суд може продовжити пропущений строк.
Відповідно до п. 5 та 7 ч. 3 ст. 71 ЖК УРСР жиле приміщення зберігається за тимчасово відсутнім наймачем або членами його сім`ї понад шість місяців у випадках влаштування непрацездатних осіб, у тому числі дітей-інвалідів, у будинку-інтернаті та іншій установі соціальної допомоги - протягом усього часу перебування в них, а також взяття під варту або засудження до арешту, обмеження волі, позбавлення волі на певний строк чи довічне позбавлення волі - протягом усього часу перебування під вартою або відбування покарання, якщо в цьому будинку, квартирі (їх частині) залишилися проживати інші члени сім`ї.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 71 ЖК, п. 14 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.04.1985 р. № 2 за громадянами, відсутніми в місці постійного проживання за умовами й характером роботи (екіпажі суден, працівники геологічних, розвідувальних партій, експедицій, інші працівники, діяльність яких пов`язана з постійним пересуванням), зберігається право користування жилим приміщенням на період цієї роботи.
Враховуючи вищевикладене, обов' язковим предметом доказування є також з`ясування причин відсутності відповідача понад встановлені Законом строки.
Відповідно дост. 72 Житлового кодексу Української РСР визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.
Відповідач у квартирі АДРЕСА_4 не проживає більше шести місяців, без поважних причин, речі відсутні, а тому реєстрація його місця проживання за даною адресою є формальною такою що не відповідає дійсності.
Аналіз статей71,72 ЖК Української РСРдає підстави для висновку, що особа може бути визнана такою, що втратила право користування жилим приміщеннями за двох умов: не проживання особи в жилому приміщенні більше шести місяців та відсутність поважних причин. Зазначене твердження повністю узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, яка викладена в постанові № 490/12384/16-ц від 24 жовтня 2019 року.
Окрім цього, Верховний Суд зазначив, що вичерпного переліку таких поважних причин житлове законодавство не встановлює, у зв`язку з чим указане питання вирішується судом у кожному конкретному випадку, з урахуваннямфактичних обставин справи та правилстатті 89 ЦПК Українищодо оцінки доказів.
Указане відповідає роз`ясненням, наданим судам у пункті 10 постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 12 квітня 1985 року «Про деякі питання, що виникли в практиці застосування судами Житлового кодексу України», відповідно до якогоу справах про визнання наймача або члена його сім`ї таким, що втратив право користування жилим приміщенням(стаття 71 ЖК Української РСР), необхідно з`ясовувати причини відсутності відповідача понад встановлені строки.
Згідно ч.1ст. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Оскільки відповідачі за місцем реєстрації у квартирі АДРЕСА_5 не проживають, власних речей не зберігають, що підтверджено зібраними по справі доказами, не знялися самостійно з реєстрації, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання осіб такими, що втратилиправо користування квартирою АДРЕСА_6 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1, п. 1 ч.2ст. 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.
Керуючисьст.41 Конституції України,ст.150 ЖК України, ст.16,321,391,405 ЦК України, ст.ст.12,81,133,137,141,223,229,247,263,265,268,280,354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавське житлово-експлуатаційне підприємство «Будівельник» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання осіб, такими, що втратили право користування житловим приміщенням задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 такими, що втратили право користування житловим приміщенням квартирою АДРЕСА_3 .
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавське житлово-експлуатаційне підприємство «Будівельник» сплачений судовий збір у розмірі 2481,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавське житлово-експлуатаційне підприємство «Будівельник» витрати на правову допомоку у розмірі 8000 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другійстатті 358 цього Кодексу.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Товариство з обмеженгою відповідальністю «Полтавське житлово експлуатаційне підприємство «Будівельник», адреса реєстрації: м.Полтава, пров.Кобеляцький, 21. Код ЄДРПОУ 42934206.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер облікової картки платників податків не відомий.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер облікової картки платників податків не відомий.
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 .
Суддя О.І.Шевська
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2023 |
Оприлюднено | 02.06.2023 |
Номер документу | 111242094 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням |
Цивільне
Октябрський районний суд м.Полтави
Шевська О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні