Справа № 635/7760/21
Провадження № 2/545/261/23
ЗАОЧНЕ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" квітня 2023 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі :
головуючого - судді : Гальченко О.О.,
при секретарі : Явдоченко А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласний спеціалізований будинок дитини «Зелений гай» до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, -
в с т а н о в и в :
Представник позивача 04.10.2021 звернувся до Харківського районного суду Харківської області із позовом до відповідачки про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, мотивуючи тим, що дитина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 25.10.2019 перебуває в закладі на повному державному забезпеченні. За весь час перебування дитини у закладі її мати - ОСОБА_1 дитину не відвідувала, не телефонувала, станом здоров`я та розвитком дитини не цікавилась.
Малолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Повторне свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 11.06.2021 видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та місту Люботину Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Харків ). Актовий запис № 10 було складено 11.08.2015 виконавчим комітетом Черняківської сільської ради Чутівського району Полтавської області ( копія повторного свідоцтва про народження знаходиться в матеріалах справи ).
Реєстрація народження дитини виконана на підставі ч. 1 ст. 135 СК України, про що свідчить копія витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ( копія знаходиться в матеріалах справи ).
Дитина була влаштована у групу медико-соціальної реабілітації згідно направлення Управлінням охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації № 02-03-18/670 від 10.09.2018 за заявою матері гр. ОСОБА_1 від 18.08.2018 ( копія знаходиться в матеріалах справи ).
За час перебування дитини у дитячому будинку ніхто дитину не відвідував, не телефонував, станом здоров`я не цікавився ( акт про невідвідування знаходиться в матеріалах справи ).
Мати малолітньої в порушення ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» не піклується про здоров`я своєї дитини, її фізичний, духовний і моральний розвиток, не приділяє уваги її навчанню, не готує до самостійного життя, безвідповідально відносяться до здоров`я дитини, не забезпечує матеріально.
Мати дитини жодного разу в закладі дитину не відвідувала, станом здоров`я не цікавилася, бажання забрати дитину додому не виявляла. Тобто, виходячи з цього можна сказати, що їй дитина байдужа. Про що складено акт про невідвідування дитини ( акт знаходиться в матеріалах справи ).
Відповідачка своїх батьківських обов`язків, зокрема обов`язку виховувати та утримувати дитину до досягнення нею повноліття, не виконує та не здійснює жодних дій, спрямованих на їх виконання. Свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків. Зовсім не цікавиться розвитком, станом здоров`я дитини, не дбає про її інтереси.
10.03.2020 у Комунальному некомерційному підприємстві Харківської обласної ради «Обласний спеціалізований будинок дитини «Зелений Гай» було складено акт закладу охорони здоров`я та органу внутрішніх справ України про дитину, покинуту у пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я ( копія знаходиться в матеріалах справи ).
Відомості про батька відсутні.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
На підстав ч. 3 ст. 164 СК України батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, щодо усіх своїх дітей, або когось із них.
Згідно ч. 1 ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Оскільки малолітня дитина на даний час перебуває в КНП ХОР «ОСБД «Зелений Гай», а згідно до ст. 245 СК України якщо дитина постійно проживає у закладі охорони здоров`я, навчальному або іншому дитячому закладі, функції опікуна та піклувальника щодо неї покладаються на адміністрацію цих закладів. Отже, адміністрація цього закладу вправі звернутися до суду з позовом про позбавлення гр. ОСОБА_1 , батьківських прав відносно її малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Служба у справах дітей Харківської районної державної адміністрації, як орган опіки та піклування не заперечує проти позбавлення батьківських прав по відношенню гр. ОСОБА_1 , до її дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», якщо дитина постійно проживає в такому закладі, а батьки не беруть участь в її утримані, адміністрація цього закладу має право пред`явити до них позов в інтересах дитини, оскільки виконує функцію опікуна та піклувальника згідно зі ст. 245 СК України.
Як вбачається із абз. 2 п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» № 3 від 30.03.2007 ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема : не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти, що має місце і у нашому випадку.
Звернення з даною позовною заявою саме до Харківського районного суду Харківської області обумовлено положенням ч. 1 ст. 110 ЦПК України, згідно якої позови про стягнення аліментів, можуть пред`являтися за зареєстрованим перебування позивача.
Прохав : Позбавити гр. ОСОБА_1 батьківських прав відносно малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Стягнути з гр. ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 частки від усіх видів доходів, але не менш ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Звільнити адміністрацію КНП ХОР «ОСБД «Зелений Гай», як державного опікуна ( ст. 245 СК України ) від сплати судового збору.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 06.12.2021 відкрито провадження у справі за позовом Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласний спеціалізований будинок дитини «Зелений гай» до гр. ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, призначено дану справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу. На цей час на території Харківської області тривають активні бойові дії.
Розпорядженням Верховного Суду від 08.03.2022 № 2/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану» відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ, територіальна підсудність справ Харківського районного суду Харківської області визначена за Полтавським районним судом Полтавської області.
Дана справа надійшла до Полтавського районного суду Полтавської області та передана 05.09.2022 на розгляд судді Гальченко О.О. згідно авторозподілу та отримана суддею 06.09.2022.
Ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 10.11.2022 замінено по даній справі третю особу, що не заявляє самостійних вимог - Службу у справах дітей Валківської районної державної адміністрації Харківської області на належну - Службу у справах дітей Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області.
В судове засідання сторони у справі не з`явилися. Представник позивача, надавши суду клопотання про розгляд справи в його відсутності, де позов підтримав та не заперечував щодо винесення заочного рішення.
Відповідачка не надала відзиву на позов з невідомих суду причин, хоча заздалегідь повідомлялась належним чином про день та час розгляду справи за місцем відомого місця проживання, про що маються докази у справі, та публікувалось оголошення на сайті суду. Від третьої особи надійшла заява про розгляд справи в його відсутності, де позов підтримав та не заперечував щодо його задоволення.
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог - орган опіки та піклування Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області надав суду висновок про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача ( а. с. 47- 49, 59 - 61 ). Тому, суд вважає за можливе, за згоди представника позивача, розгляд даної справи по суті у відсутності не з`явившогося, належно повідомленого відповідача по наявним матеріалам справи, в заочному порядку згідно ст. 223, 280-284 ЦПК України.
Судом встановлено, що гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 25.10.2019 перебуває в закладі на повному державному забезпеченні. За весь час перебування дитини у закладі мати - гр. ОСОБА_1 дитину не відвідувала, не телефонувала, станом здоров`я та розвитком дитини не цікавилась.
Малолітня дитина має повторне свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 11.06.2021 видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та місту Люботину Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Харків ), актовий запис № 10 від 11.08.2015 виконавчим комітетом Черняківської сільської ради Чутівського району Полтавської області.
Відомості про батька відсутні. Реєстрація народження дитини виконана на підставі ч. 1 ст. 135 СК України, про що свідчить копія витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ( копія знаходиться в матеріалах справи ).
Дитина була влаштована у групу медико-соціальної реабілітації згідно направлення Управлінням охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації № 02-03-18/670 від 10.09.2018 за заявою матері - гр. ОСОБА_1 від 18.08.2018.
За час перебування дитини у дитячому будинку ніхто дитину не відвідував, не телефонував, станом здоров`я не цікавився.
Мати в порушення ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» не піклується про здоров`я своєї дитини, її фізичний, духовний і моральний розвиток, не приділяє уваги її навчанню, не готує до самостійного життя, безвідповідально відносяться до здоров`я дитини, не забезпечує матеріально, жодного разу в закладі дитину не відвідувала, станом здоров`я не цікавилася, бажання забрати дитину додому не виявляла. Тобто, їй дитина байдужа. Про що складено акт про невідвідування дитини.
Відповідачка своїх батьківських обов`язків, зокрема обов`язку виховувати та утримувати дитину до досягнення нею повноліття, не виконує та не здійснює жодних дій, спрямованих на їх виконання. Свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків. Вона зовсім не цікавиться розвитком, станом здоров`я дитини, не дбає про її інтереси.
10.03.2020 у Комунальному некомерційному підприємстві Харківської обласної ради «Обласний спеціалізований будинок дитини «Зелений Гай» було складено акт закладу охорони здоров`я та органу внутрішніх справ України про дитину, покинуту у пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я.
Згідно висновку органу опіки та піклування Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області наданого суду, вважають за доцільне позбавлення батьківських прав відповідачки.
Суд, дослідивши докази, якими обґрунтовується позов, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Оскільки встановлено, що малолітня дитина на даний час перебуває в КНП ХОР «ОСБД «Зелений Гай», а згідно до ст. 245 СК України, якщо дитина постійно проживає у закладі охорони здоров`я, навчальному або іншому дитячому закладі, функції опікуна та піклувальника щодо неї покладаються на адміністрацію цих закладів. Отже, адміністрація цього закладу вправі звернутися до суду з позовом про позбавлення гр. ОСОБА_1 , батьківських прав відносно її малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», якщо дитина постійно проживає в такому закладі, а батьки не беруть участь в її утримані, адміністрація цього закладу має право пред`явити до них позов в інтересах дитини, оскільки виконує функцію опікуна та піклувальника згідно ст. 245 СК України.
Як вбачається з абз. 2 п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» № 3 від 30.03.2007 ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема : не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти, що має місце і у нашому випадку.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно ч. 3 ст. 164 СК України батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, щодо усіх своїх дітей, або когось із них.
Згідно ч. 1 ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Згідно ст. 180-182 СК України, оскільки батьки зобов`язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття, зазначений у позові розмір аліментів відповідає вимогам діючого законодавства.
Відповідно до ч.1 ст. 183 СК України частка заробітку ( доходу ) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Згідно ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує :
1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини;
2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів;
3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
{Ч. 1 ст. 182 доповнено п. 3-1 згідно із Законом № 2037-VIII від 17.05.2017; в редакції Закону № 2475-VIII від 03.07.2018}
3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
{Ч. 1 ст. 182 доповнено п. 3-2 згідно із Законом № 2037-VIII від 17.05.2017}
4) інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
{Абзац 2 ч. 2 ст. 182 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2475-VIII від 03.07.2018}
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку ( доходу ) платника аліментів.
{Ч. 2 ст. 182 доповнено абзацом 3 згідно із Законом № 2475-VIII від 03.07.2018}
{Ч. 2 ст. 182 в редакції Законів № 2901-IV від 22.09.2005, № 2037-VIII від 17.05.2017}
Згідно ст. 184 СК України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі є можливим і в інших випадках, якщо суд прийде до висновку, що визначення розміру аліментів у частці від заробітку ( доходу ) платника є неможливим, ускладненим або суттєво порушує інтереси однієї із сторін. Неможливість визначення аліментів у частці від заробітку ( доходу ) може виникнути, наприклад у випадках, коли платник аліментів постійно проживає на території іноземної держави та відомості про його доходи отримати неможливо. Ускладненим та водночас таким, що порушує інтереси дитини, є стягнення аліментів у випадках, коли платник аліментів приховує свої доходи з метою ухилення від їх сплати.
При встановленні розміру аліментів у твердій грошовій сумі виплата аліментів на дитину проводиться щомісячно, про що у свою чергу наголошує постанова Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» ( п. 17 ).
Згідно п.17 Постанови Пленуму Верховного Суду від 15.05.2006 № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати : стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 27 «Конвенції ООН про права дитини» від 20.11.1989, ратифікованої Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 № 789-ХІІ та набула чинності для України 27.09.1991, Держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Враховуючи, що відповідачем не надано відзив на позов та не надано доказів щодо розміру заробітної плати, тому позовні вимоги щодо стягнення аліментів підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки батьки зобов`язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття, зазначений у позові розмір аліментів відповідає вимогам діючого законодавства.
Судовий збір підлягає стягненню на користь Держави із відповідача на підставі ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. 4, 5, 10, 30, 43, 49, 76 - 82, 133, 141, 174, 175, 184, 258 - 259, 263 - 268, 354 ЦПК України, ст. ч. 7, 8 ст. 7, 19, 141, 150, 157, 164, 165, 180, 182, 184 СК України, ст. 19 ЦК України, ст. 11 ч. 2, 3 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2002 року, ст. 3, 9, 18, 27 «Конвенції про права дитини» від 21.02.1991, «Декларацією ООН прав дитини», 1959 року, постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав та поновлення батьківських прав», суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласний спеціалізований будинок дитини «Зелений гай» до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини - задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, зареєстрованої в АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання не відома, офіційно не працюючої, інші дані суду не відомо на користь Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласний спеціалізований будинок дитини «Зелений гай» ( смт. Високий Харківського району Харківської області, вул. Поштова, 11 ), аліменти на утримання неповнолітньої дитини - дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку, але не менш ніж 50 % від прожиткового мінімуму на утримання дитини відповідного віку, починаючи з 22.09.2022 року і до досягнення дитиною повнолітнього віку.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Держави судовий збір у загальній сумі 2 066 гривень.
Рішення в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.
Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд.
Рішення надруковано суддею в нарадчій кімнаті та є оригіналом.
Суддя: О. О. Гальченко
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2023 |
Оприлюднено | 02.06.2023 |
Номер документу | 111242190 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Гальченко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні