Справа № 570/910/23
провадження № 2-о/570/59/2023
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 травня 2023 року
Рівненський районний суд Рівненської області
в особі судді Кушнір Н.В.
з участю заявника ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання Полюхович М.В.
розглянувши в порядку окремого провадження цивільного судочинства у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Рівненського районного суду Рівненської області /м.Рівне, вул.C.Петлюри, 10/ цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі про встановлення факту належності правовстановлюючих документів,
в с т а н о в и в:
покликаючись на розбіжності вказаних даних в документах, заявник у поданій 23 лютого 2023 року до суду заяві просить встановити факт належності правовстановлюючих документів ОСОБА_1 .
Заінтересована особа свою позицію щодо заяви не висловила.
Учасників справи відповідно до ст.128-130ЦПК України належним чином повідомлено про дату, час і місце розгляду справи.
В судовому засіданні заявник повністю заяву підтримує повністю і по аналогічних мотивах.
По суті стверджує, що при її зверненні до Управління пенсійного фонду України в Рівненському районі для оформлення пенсії виявлено розбіжності в написані по батькові заявника, що стало підставою для відмови у прийомі документів у пенсійном фонді. Так, в паспорті та трудовій книжці вказано по батькові ОСОБА_2 , а в свідоцтві про одруження і в дипломі вказано по батькові ОСОБА_3 , без апострофа.
При видачі диплому № НОМЕР_1 від 24 червня 1985 року вона мала радянський паспорт, в якому було вказано по батькові ОСОБА_3 без апострофа.
У свідоцтві про шлюб від 08 квітня 1987 року по батькові заявника вказано- ОСОБА_3 , також без апострофа.
В квітні 1998 року вона отримала новий паспорт громадянина України, в якому вказано по батькові з апострофом, ОСОБА_2 згідно з вимогами нового правопису.
Суд, заслухавши її пояснення, визначивши юридичну природу правовідносин і закон, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, прийшов до таких висновків.
Вимоги ст.264ЦПК України зобов`язують суд під час ухвалення рішення вирішити, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин. Розглядаючи справу, суд забезпечив учасникам справи рівні можливості щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості, їм відомі права та обов`язки, регламентовані ЦПК України.
Судом встановлені такі обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_4 .
08 травня 1980 року вона закінчила курси з основ сучасного діловодства та отримала відповідне свідоцтво, де по-батькові вказана " ОСОБА_3 ".
27 червня 1980 року отримала атестат про середню освіту, де по-батькові вказана " ОСОБА_3 ".
17 вересня 1980 року їй оформлена трудова книжка НОМЕР_2 на " ОСОБА_5 "/російською/.
05 червня 1985 року отримала профсоюзний квиток, де по-батькові вказана " ОСОБА_3 ".
24 червня 1985 року отримала диплом з відзнакою НОМЕР_3 про закінчення Київського торгово-економічного інституту в 1985 році, де по-батькові вказана " ОСОБА_3 ".
08 квітня 1987 року уклала шлюб і отримала прізвище ОСОБА_6 .
10 лютого 1998 року отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на майно батька ОСОБА_7 , при цьому її та брата і сестри по-батькові вказано без апострофа.
23 квітня 1998 року заявник отримала паспорт громадянина України НОМЕР_4 , в якому її по батькові вказано з апострофом, " ОСОБА_2 ".
30 липня 1998 року отримала довідку про присвоєння ідентифікаційного номера з цими ж анкетними данними.
14 травня 2002 року отримала в дар майно як ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_2 заповненанова трудова книжка НОМЕР_2 на " ОСОБА_1 "/українською/.
23 квітня 2007 року укладений трудовий договір між працівником та фізичною особою, де по-батькові заявника вказано " ОСОБА_2 ".
03 лютого 2009 року отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на майно матері ОСОБА_8 , при цьому її по-батькові вказано з апострофом.
02 квітня 2018 року отримала посвідчення №3224 про професійне навчання, де по-батькові вказано " ОСОБА_2 ".
До вказаних правовідносин підлягают застосуванню такі норми права.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.315ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Аналізуючи встановлені обставини, суд прийшов до таких висновків.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав, або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
П.1 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни «Просудову практикув справахпро встановленняфактів,що маютьюридичне значення»№ 5від 31.03.1995р передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно з листом Верховного суду України «Про судову практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» сам по собі факт належності документу не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом.
Отже, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.
Правовстановлюючий документ документ, який підтверджує права суб`єкта та складений у порядку, передбаченому законодавством.
Виправити помилку в такому документі можна двома способами:
Позасудовий порядок звернутися до органу, який видав документ, з заявою про виправлення помилки. В даному способі виправити помилку можна лише в тому випадку, якщо в документах, на підставі яких видавався правовстановлюючий документ даної помилки не було, і помилка була допущена саме з вини органу, який його видав.
Судовий порядок такий спосіб потрібно застосовувати, якщо у виправленні помилки відмовлено, або така установа ліквідована та архівні документи не збереглися, а орган, в якому знаходиться архівна справа, не наділений повноваженнями виправляти такі помилки.
Застосовувати процедуру встановлення фактів, які мають юридичне значення, можна за наявності таких обставин:
- відповідно до закону, такі факти породжують юридичні наслідки, це означає, що саме від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинне законодавство не передбачає іншої можливості їх встановлення;
- заявник не може іншим чином отримати чи відновити втрачені документи, які посвідчують факти, які мають юридичне значення;
- якщо встановлення факту не пов`язується з вирішенням спору про право.
Свідоцтво про укладення шлюбу не є правовстановлюючим документом, тому суд відмовляє у встановленні відповідного факту і вирішує питання лише щодо такого правовстановлюючого документу як диплом про закінчення інституту.
Предметом розгляду заяви є встановлення факту належності правовстановлюючого документу, який необхідний заявнику для оформлення пенсії, у заявника немає іншого шляху підтвердження належності документу, окрім звернення до суду.
Помилка у написанні по батькові заявника, яка не відповідає його офіційним документам, які дійсні на даний час, призвела до труднощів в оформленні пенсії.
На підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилалася заявник як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, факти, викладені в заяві, які ніким з учасників справи не заперечуються, заява про встановлення факту породжує юридичні наслідки для заявника, оскільки надає право для оформлення пенсії.
Суд вважає, що встановлення юридичного факту, про який просить заявник, знайшов повне підтвердження в судовому засіданні і його об`єктивність не викликає в суду сумніву, враховуючи неможливість отримати заявником необхідних документів для реєстрації вказаного факту, суд вважає обґрунтованими доводи заявника і має підстави для задоволення заявлених вимог.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд повідомляє, що при ухваленні судом рішення відповідно до ч.7 ст.294 ЦПК України судові витрати не відшкодовуються.
З огляду на викладене, керуючись ст.263-265 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
частково задоволити заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі про встановлення факту належності правовстановлюючих документів.
Встановити факт належності ОСОБА_1 диплому з відзнакою ИВ-1 № НОМЕР_1 про закінчення Київського торгово-економічного інституту в 1985 році, виданому на ім`я ОСОБА_4 .
В інших вимогах відмовити.
Рішення можебути оскарженедо Рівненськогоапеляційного судушляхом подачіапеляційної скаргибезпосередньо досуду апеляційної інстанції протягом 30 /тридцяти/ днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного текста рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Заінтересована особа: Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, місцезнаходження: вул. Борисенка Олександра, 7, м.Рівне., ЄДРПОУ 22555075.
Суддя: Кушнір Н.В.
Суд | Рівненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2023 |
Оприлюднено | 02.06.2023 |
Номер документу | 111242504 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Рівненський районний суд Рівненської області
Кушнір Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні