Рішення
від 01.06.2023 по справі 705/2096/23
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/2096/23

2/705/1510/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2023 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області

в складі: головуючої-судді Годік Л.С.

при секретарі Гученко К.М.

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Умані цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин,

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 та після його смерті відкрилася спадщина, в тому числі на земельну ділянку, площею 2,3278га з кадастровим номером 7124384300:03:000:1225 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кочержинської сільської ради. Вказану спадщину прийняла його дружина та мати позивача - ОСОБА_4 , проте, не встигла оформити свої спадкові права, оскільки померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , та після її смерті також відкрилася спадщина, до складу якої входить вище вказана земельна ділянка. Обидва спадкоємці ще при житті склали заповіт та заповіли все належне їм майно відповідачу ОСОБА_2 . Проте, вона у визначений законодавством строк не звернулася з відповідними заявами про прийняття спадщини та не ставила питання про її прийняття. Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_3 померла бабуся позивача - ОСОБА_5 і після її смерті також відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 2,9656га з кадастровим номером 7124384300:03:000:1226 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кочержинської сільської ради. Ще при житті бабуся склала заповіт, яким заповіла належну їй земельну ділянку своїй онуці ОСОБА_1 . Оскільки позивач не була обізнаною в існування такого заповіту, тому вчасно не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, у зв`язку з чим пропустила строк на прийняття спадщини, тому постановами державного нотаріуса Уманської районної державної нотаріальної контори Діброва Л.М. від 28.12.2021 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5 у зв`язку з відсутністю документів, підтверджуючих родинні відносини між позивачем та її бабусею ОСОБА_5 , а також, було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 , яка фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 , у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини. Оскільки іншим шляхом дане питання вирішити не можливо, тому позивач з даним позовом звернувся до суду.

У підготовче засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, надавши до суду заяву, в якій підтримує подані нею позовні вимоги, просить їх задовольнити, а справу розглядати у її відсутність.

Відповідач ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явилася, від неї надійшла заява, з якої вбачається, що вона визнає пред`явлені позовні вимоги, не заперечує проти їх задоволення та просить справу розглядати у її відсутність.

Наявних у справі матеріалів про права та обов`язки сторін, достатньо для її розгляду у відсутності сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 до реєстрації шлюбу 14.11.1980 з громадянином ОСОБА_6 носила прізвище « ОСОБА_7 ».

Відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданим повторно 20.04.2021, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є батьками позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим повторно 20.04.2021.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, в тому числі на земельну ділянку, площею 2,3278га з кадастровим номером 7124384300:03:000:1225 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кочержинської сільської ради. Вказану спадщину прийняла його дружина ОСОБА_4 , проте, не оформила свої спадкові права.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим повторно 07.09.2021.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, до складу якої входить вище вказана земельна ділянка, яку вона фактично успадкувала після смерті чоловіка.

22.11.1998 ОСОБА_4 та ОСОБА_3 склали заповіти, якими заповіли все належне їм на день смерті майно ОСОБА_2 .

Після смерті ОСОБА_4 та ОСОБА_3 із заявами про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини ОСОБА_2 не зверталася, спадкові справи не заводилися, що підтверджується інформацією, яка міститься в постанові державного нотаріуса Уманської районної державної нотаріальної контори Діброва Л.М. від 28.12.2021 «Про відмову у вчиненні нотаріальної дії».

Позивач у визначений законом строк не звернулася із заявами про прийняття спадщини за законом, оскільки вона не знала про наявність спадкового майна, а дізналася про нього лише зараз від орендарів земельних ділянок.

Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_3 померла бабуся позивача - ОСОБА_5 і після її смерті також відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 2,9656га з кадастровим номером 7124384300:03:000:1226 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кочержинської сільської ради.

Ще при житті бабуся склала заповіт, яким заповіла належну їй земельну ділянку своїй онуці ОСОБА_1 .

Оскільки, позивач не була обізнаною про існування такого заповіту, тому вчасно не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, у зв`язку з чим пропустила строк на прийняття спадщини.

Постановами державного нотаріуса Уманської районної державної нотаріальної контори Діброва Л.М. від 28.12.2021 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом представлення після смерті ОСОБА_5 у зв`язку з відсутністю документів, підтверджуючих родинні відносини між позивачем та її бабусею ОСОБА_5 , а також, було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 , яка фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 , у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданим повторно 20.04.2021, ОСОБА_3 є батьком позивача ОСОБА_1 .

Факт родинних відносин як матері та сина, а саме: ОСОБА_5 та ОСОБА_3 підтверджується Довідкою № 57 від 07.02.2022, виданою Паланською сільською радою, а також письмовими поясненнями свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .

Відповідно до пункту 7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року, суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.

Згідно зі статтею15,16 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною першоюстатті 4 ЦПК Українипередбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини першоїстатті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У відповідності дост. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи , які є живими на час відкриття спадщини, а також особи , які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

В силу ст.ст.1216-1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.ст.1220-1221,1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.

Саме спадкування може відбуватися за заповітом або за законом.

Згідно із ст.ст.1268-1270 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. При цьому прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається.

Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5)необізнаність спадкоємців про наявність заповіту, тощо.

Необізнаність спадкоємця про заповітє поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. Відповідне положення міститься у Постанові КЦС ВС від 26 липня 2021 року у справі № 405/7058/19.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо:

1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;

2) ці обставини визнані судом поважними.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Згідно ч.3ст.1272 вказаного Кодексуза позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч.1ст. 1270ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно дост. 1272 ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Крім того, особливим випадком спадкування є спадкування за правом представлення, передбачене ст. 1266 Цивільного кодексу України. Суть його, зокрема, в тому, що внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини; племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Спадкування за правом представлення - це спадкування за законом, яке передбачає появу у певних спадкоємців права на спадкування за умови смерті до відкриття спадщини того з їхніх родичів, хто був би спадкоємцем. Таким чином, його власні спадкоємці ніби представляють у спадкових відносинах особу, яка б одержала права на спадкування, якби була живою на час відкриття спадщини.

Відповідно до вимог ст. 1266 ЦК України, до числа спадкоємців за правом представлення належать: 1) внуки спадкодавця - спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, тобто синові, дочці спадкодавця; 2) прабаба, прадід спадкодавця - спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім дітям, тобто бабі, дідові спадкодавця; 3) племінники спадкодавця - спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, тобто сестрі, братові спадкодавця; 4) двоюрідні брати та сестри спадкодавця - спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, тобто тітці, дядькові спадкодавця

Із досліджених судом доказів вбачається, що після відкриття спадщини, позивачка не встигла своєчасно оформити свої спадкові права через ряд об`єктивних причин, в тому числі через необізнаність про існування заповіту та спадкового майна. Сукупність цих обставин суд вважає достатньо вагомими причинами, які перешкодили позивачці своєчасно особисто звернутися до нотаріальної контори по місцю знаходження спадкового майна, як це передбачено частиною 2статті 1269 Цивільного кодексу України, у встановлений шестимісячний строк.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Крім того, суд приймає до уваги ту обставину, що позов визнано відповідачем, і це визнання не суперечить вимогам закону, не порушує прав та інтересів інших осіб.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положеньст. 76 ЦПК Українидокази в їх сукупності, судом встановлено, що позивач пропустила строк прийняття спадщини з поважних причин, а також, суду надано достатньо доказів на підтвердження родинних стосунків між позивачем та її бабусею ОСОБА_5 , тому, суд дійшов висновку про необхідність в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст.10-13, 259, 263-265 ЦПК України, ст. 127, 1272 ЦК України, суд,

в и р і ш и в:

Позов - задовольнити.

Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_4 ,

додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Кочержинці Уманського району Черкаської області строком два місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Встановити факт, що ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , була рідною бабусею ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_4 .

Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання шляхом подачі апеляційної скарги .

Суддя Леся Сергіївна Годік

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення01.06.2023
Оприлюднено02.06.2023
Номер документу111242829
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —705/2096/23

Рішення від 01.06.2023

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Годік Л. С.

Ухвала від 09.05.2023

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Годік Л. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні