ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" травня 2023 р. Справа №909/845/21
Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Кордюк Г.Т.
суддів Марка Р.І.
Кравчук Н.М.
Секретар судового засідання Гавриляк І.В.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою віповідальністю «Тязів-Агро» б/н від 28.02.2023 (вх. №01-05/632/23 від 03.03.2023)
на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 10.01.2023 (повний текст рішення складено 21.02.2023, суддя Т.Е. Валєєва, м. Івано-Франківськ)
у справі № 909/845/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Галагро-Доба"
(вул. Наукова, 16, с. П`ядики, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78254)
до відповідача 1 : Більшівцівської селищної ради
(майдан Вічовий, 1, смт. Більшівці, Галицький район, Івано-Франківська область, 77146)
відповідача -2 : Товариства з обмеженою відповідальністю "Тязів-Агро"
(юридична адреса: вул. Калуська, 63-Ж, с. Залуква, Галицький район, Івано-Франківська область, 77160; фактична адреса: вул. Галицька, 5, с. Тязів, Галицький район, Івано-Франківська область, 77415)
про визнання незаконними та скасування рішень
за участі представників:
від позивача Бакун А.Ю.;
від відповідача -1 не з`явився;
від відповідача-2 - не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 10.01.2022 у справі № 909/845/21 позов задоволено частково.
Скасовано рішення двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 "Про надання в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) з річною орендною платою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Новоскоморохівської сільської ради" (щодо передачі Товариству з обмеженою відповідальністю "Тязів-Агро" на умовах оренди невитребуваних земельних ділянок).
Скасовано рішення двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 "Про передачу в оренду земельних ділянок, що входять до складу спадщини та перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування, та перебувають у комунальній власності" (щодо передачі Товариству з обмеженою відповідальністю "Тязів-Агро" на умовах оренди земельних ділянок, що входять до складу спадщини та перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування).
Визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю "Галагро-Доба" право оренди на проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами та невитребувані земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до рішення двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 Про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради, та передачу їх в оренду.
Відмовлено в задоволенні позовної вимоги про усунення перешкод для Товариства з обмеженою відповідальністю «Галагро-Доба» зі сторони Товариства з обмеженою відповідальністю «Тязів-Агро» у користуванні земельними ділянками невитребуваних земельних часток (паїв) в межах адміністративної території колишньої Новоскоморохівської сільської ради шляхом звільнення земельних ділянок та звернення до державних реєстраторів речових прав про скасування записів у Державному реєстрі речових прав щодо оренди земельних ділянок за Товариством з обмеженою відповідальністю "Тязів-Агро".
Приймаючи оскаржуване рішення, місцевий господарський суд виходив з того, що рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 щодо передачі в оренду ТОВ «Галагро-Доба» земель є похідним від рішення Новоскоморохівської сільської ради від 16.07.2019 щодо призначення інвентаризації земель та трьохстороннього договору розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, укладеного Новоскоморохівською сільською радою, ТОВ «Галагро-Доба» та землевпорядною організацією - ТОВ «Прикарпатське бюро інвентаризації земель та нерухомості», а також є похідним від договорів оренди від 22.05.2018, укладених Галицькою районною державною адміністрацією та ТОВ «Галагро-Доба», оскільки включає в себе ті ж самі землі (додатково додаючи проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами), але з новими кадастровими номерами та новою нормативно-грошовою оцінкою землі.. Також судом встановлено, що ТОВ «Тязів-Агро» не доведено прийняття рішень Новоскоморохівської сільської ради про прийняття в управління спадщини, які мають передувати рішенню Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 щодо передачі в оренду земельних ділянок, що входять до складу спадщини і перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування. Крім того, суд взяв до уваги те, що рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 щодо передачі в оренду земель ТОВ «Галагро-Доба» та ТОВ «Тязів-Агро є взаємосуперечливими, оскільки передбачають передачу в оренду двом різним юридичним особам одних і тих самих земельних ділянок. Суд, виходячи з того, що рішення двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 (в редакції, що стосується передачі в оренду земель ТОВ "Галагро-Доба") прийнято з дотриманням вимог ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", повноважним складом та у встановленому порядку, дійшов висновку, що орендарем невитребуваних земельних ділянок (паїв) на території Новоскоморохівської сільської ради є ТОВ "Галагро-Доба".
Не погодившись із вказаним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю «Тязів-Агро» звернулось до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 10.01.2023, та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає:
- суд не надав оцінки тій обставині, що на договорах оренди земельних ділянок, укладених між Галицькою РДА та ТОВ «Галагро-Доба» відсутній штамп із зазначенням дати реєстрації та номера запису, а також підпис особи, яка зареєструвала договір, що свідчить не лише про недотримання скаржником порядку реєстрації речового права на орендовані земельні ділянки, а також про порушення Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 р. № 119. Відповідне підтверджує неправильне застосування судом першої інстанції положень Порядку №119, а відповідно і хибність висновку суду про те, що між Галицькою районною державною адміністрацією та ТОВ «Галагро-Доба» укладено 319 договорів оренди невитребуваної земельної частки (паю), які в цей же день зареєстровано відповідно до Порядку №119 в журналі реєстрації земельних договорів Новоскоморохівської сільської ради. Більше того суд не дослідив питання про чинність договорів оренди, які були укладені між Галицькою районною адміністрацією з однієї сторони та ТОВ «Галагро-Доба» з іншої у 2018 році. Так, у матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували, що речове право на відповідні земельні частки було зареєстровано у Єдиному державному реєстрі речових прав ТОВ «Галаагро-Доба». Позивачем не проведено державну реєстрацію договорів оренди невитребуваних земельних часток (паїв), які були укладені між ТОВ «Галагро-Доба» та Галицькою районною державною адміністрацією, що дає підстави стверджувати про їх невчиненість (неукладеність);
- рішення щодо проведення інвентаризації земель, затвердження їх результатів та подальша передача таких земель ТОВ «Галагро-Доба» стосувалося земель сільськогосподарського призначення під польовими дорогами, які не становлять предмет спору у дані справі. Відповідне підтверджує також хибність висновку суду першої інстанції про те, що позивачем ТОВ «Галаагро-Доба» дотримано законодавчої процедури передачі в оренду невитребуваних земельних ділянок, оскільки договори із Галицькою районною державною адміністрацією в силу недотримання законодавчих вимог їх реєстрації та реєстрації прав оренди є нечинними, а в подальшому відсутні докази, які б підтверджували факт звернення позивача із заявами до Новоскоморохівської сільської ради про передачу йому в оренду власне невитребуваних земельних ділянок. В цей час, коли у матеріалах справи наявні докази, що підтверджують факт звернення ТОВ «Тязів-Агро» 07.05.2020 р. до Новоскоморохівської сільської ради з клопотанням про передачу в оренду земельних ділянок, що входять до складу спадщини та перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування та не перебувають у державній чи комунальній власності;
- жодної згадки у тексті протоколу сесії сільської ради яка відбулась 9 червня 2020 року назви ТОВ «Галагро-Доба» не зазначено. Тому у відповідача відсутні будь-які докази стверджувати про те, що протокол двадцятої сесії сьомого скликання підтверджує ту обставину, що на відповідній сесії розглядалось питання щодо надання в оренду земельних ділянок саме ТОВ «Галаагро-Доба». Відповідний протокол навпаки підтверджує факт вирішення питання щодо передачі ТОВ «Тязів-Агро» в оренду земельних ділянок, які входять до складу спадщини та перебувають у комунальній власності. З 9 червня 2022 року ТОВ «Тязів-Агро» набуло статусу орендаря відповідних земельних ділянок та мало усі підстави вважати себе єдиним користувачем таких ділянок. Натомість, долучені до матеріалів справи копії договорів оренди, укладених між «Галаагро-Доба» та Новоскоморохівською сільською радою у липні 2020 року не містять жодних посилань на рішення Новоскоморохівської сільської ради від 9 червня 2020 року щодо передачі ТОВ «Галаагро-Доба» земельних ділянок. Відповідні договори містять посилання на рішення Галицької районної державної адміністрації як на підставу їх укладення.
Також в апеляційній скарзі скаржник просив поновити йому строк на апеляційне оскарження рішення, у зв`язку з тим, що він отримав повний текст оскаржуваного рішення засобами поштового зв`язку 23.02.2023.
27.03.2023 на адресу Західного апеляційного господарського суду від ТОВ «Галагро-Доба» надійшов відзив №22/03/23 від 22.03.2023 (№01-04/2122/23 від 27.03.2023), в якому позивач зазначає:
-досліджуючи обставини та приймаючи рішення у справі №909/1079/21 суди прийшли до висновку, що право оренди земельних ділянок не витребуваних паїв на території Новоскоморохівської сільської ради у ТзОВ «Галагро-Доба» виникло у 2018 році за результатами прийняттям Галицькою РДА відповідного рішення, право оренди було триваючим та постійно оплаченим, Новоскоморохівська сільська рада рішенням від 09.06.2020 не порушувала цього права. А лише внесла зміни до істотних умов договорів оренди, таке рішення було законним і єдиноприйнятим. Рішення у справі №909/1079/21 залишене без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 06.12.2022 та ухвалою Верховного Суду від 07.03.2023 закрито касаційне провадження, має преюдиційне значення та не підлягає додатковому доказуванню. ТзОВ «Тязів-Агро» в апеляційній скарзі не викладено достатніх підстав для спростування встановлених у справі №909/1079/21;
-в апеляційній скарзі скаржником не спростовано обставини відсутності прийняття Новоскоморохівською сільською радою рішень щодо надання ТзОВ «Тязів-Агро» земельних ділянок в оренду. Орган місцевого самоврядування приймає такі рішення виключно на сесії сільської ради та в межах своїх повноважень. Рішень щодо передачі в оренду ТзОВ «Тязів-Агро» не витребуваних земельних часток (паїв) на сесії 09.06.2020 року депутатами не приймалось, а прийняте рішення щодо передачі в оренду земельних ділянок, що входять до складу спадщини та перебувають в управління органу місцевого самоврядування, прийнято з порушенням чинного законодавства.
Автоматизованою системою документообігу суду справу №909/845/21 розподілено до розгляду судді доповідачу Кордюк Г.Т., введено до складу судової колегії суддів Кравчук Н.М. та Марка Р.І.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 08.03.2023 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою віповідальністю «Тязів-Агро» б/н від 28.02.2023 (вх. №01-05/632/23 від 03.03.2023) на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 10.01.2023 у справі № 909/845/21. Розгляд апеляційної скарги призначено в судовому засіданні на 10.04.2023 о 12 год. 30 хв. у приміщенні Західного апеляційного господарського суду за адресою: м. Львів, вул. Личаківська, 81 в залі судового засідання № 6.
10.04.2023 о 12 год. 30 хв. у судове засідання з`явились представник позивача Бакун А.Ю. та представник відповідача -2 Гірник О.О., надавши свої пояснення та заперечення з приводу доводів апеляційної скарги.
Відповідач-1 причин неявки не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце слухання справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштової кореспонденції, що повернулось на адресу суду.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 10.04.2023 розгляд справи № 909/845/21 відкладено на 22.05.2023 о 14 год 10 хв. у приміщенні Західного апеляційного господарського суду за адресою: 79010, м. Львів, вул. Личаківська, 81.
22.05.2023 у судове засідання з`явився представник позивача Бакун А.Ю.
Відповідач-1, відповідач-2 участі уповноважених представників у судовому засіданні не забезпечили, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та повідомленням про відкладення.
22.05.2023 о 13:32 на адресу Західного апеляційного господарського суду від ТзОВ "Тязів-Агро" надійшло клопотання б/н від 22.05.2023 (вх. №01-04/3423/23) про відкладення розгляду справи. Проте дане клопотання передано колегії суддів о 14 год. 55 хв., тобто після проголошення вступної та резолютивної частини постанови судом, що підтверджується протоколом судового засідання.
Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Аналогічне положення викладене і у ч. 12 ст. 270 ГПК України.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності відповідача-1 та відповідач-2.
Колегія суддів, заслухавши представників позивача та відповідача-2, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права зазначає наступне:
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 17.03.2016 розпорядженням Галицької районної державної адміністрації №155 затверджено Тимчасовий порядок надання в оренду невитребуваних земельних часток (паїв), земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що входять до складу невитребуваної спадщини (далі - Тимчасовий порядок). Координацію та виконання його положень покладено на відділ агропромислового розвитку Галицької районної державної адміністрації. Відповідно до п. 3.2 Тимчасового порядку реєстрація договорів проводиться органами місцевого самоврядування безоплатно. Договір оренди реєструється в Книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв). Датою реєстрації договору оренди є дата внесення відповідного запису до цієї книги.
24.04.2018 ТОВ «Галагро-Доба» подано до Галицької районної державної адміністрації заяву №933/01-48/148 щодо надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що передаються в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Новоскоморохівської сільської ради під невитребуваними частками (паями).
27.04.2018 розпорядженням Галицької районної державної адміністрації №224 надано дозвіл ТОВ «Галагро-Доба» на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що передаються в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Новоскоморохівської сільської ради під невитребуваними частками (паями). Вказаним розпорядженням надано позивачу двомісячний термін (строк) на подання технічної документації на розгляд і затвердження райдержадміністрації.
22.05.2018 розпорядженням Галицької районної державної адміністрації №325:
- затверджено технічну документацію щодо передачі в оренду невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Новоскоморохівської сільської ради;
- передано ТОВ «Галагро-Доба» невитребувані земельні частки (паї), згідно з їх переліком та кадастровими номерами, що вказані в технічній документації, в оренду терміном (строком) на 7 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, але не більше ніж до моменту отримання їх власниками документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку;
- зобов`язано ТОВ «Галагро-Доба» здійснити відповідні дії з укладення договорів оренди кожної невитребуваної частки (паю) та реєстрацію договорів у встановленому порядку;
- встановлено оренду плату в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної частки (паю).
На виконання вказаного розпорядження між Галицькою районною державною адміністрацією та ТОВ «Галагро-Доба» укладено 319 договорів оренди невитребуваної земельної частки (паю), з терміном (строком) дії на 7 років, які зареєстровано в Журналі реєстрації земельних договорів Новоскоморохівської сільської ради.
З моменту реєстрації і по даний час ТОВ «Галагро-Доба» сплачується орендна плата за користування земельними ділянками в повному обсязі на умовах, визначених договорами оренди, до відповідного місцевого бюджету.
У протоколі шістнадцятої сесії сьомого демократичного скликання Новоскоморохівської сільської ради від 16.07.2019 зазначено про розгляд клопотання ТОВ «Галагро-Доба» про проведення інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради та передачу їх в оренду.
16.07.2019 рішенням шістнадцятої сесії сьомого демократичного скликання Новоскоморохівської сільської ради (як новим розпорядником земель):
- вирішено провести кадастрову інвентаризацію масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради, а також заходи із землеустрою щодо відновлення меж невитребуваних і неуспадкованих земельних ділянок, призначених для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- доручено сільському голові укласти відповідний договір співпраці з ТОВ «Галагро-Доба» та землевпорядною організацією - ТОВ «Прикарпатське бюро інвентаризації земель та нерухомості» на проведення інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення;
- зобов`язано подати матеріали інвентаризації масивів земель на розгляд і затвердження в установленому порядку;
- уповноважено сільського голову підписати договори оренди землі з ТОВ «Галагро-Доба» відповідно до умов даного рішення.
12.02.2020 між Новоскоморохівською сільською радою (замовник), товариством з обмеженою відповідальністю «Прикарпатське бюро інвентаризації земель та нерухомості» (виконавець) та ТОВ «Галагро-Доба» (платник) укладено договір розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та масивів на території Новоскоморохівської сільської ради. Відповідно до п. 1.1 цього договору виконавець зобов`язується надати у 2020 році послуги щодо виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель масивів сільськогосподарського призначення на території Новоскоморохівської сільської ради, замовник прийняти такі послуги, платник оплатити такі послуги.
07.05.2020 ТОВ «Тязів-Агро» звернулося до Новоскоморохівської сільської ради з заявою за №13, відповідно до якої просило передати в оренду земельні ділянки, що входять до складу спадщини та перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування (неуспадкованих земельних ділянок або невитребуваних паїв) та не перебувають у державній чи комунальній власності.
У протоколі двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 зазначено, що до порядку денного включено, зокрема, питання щодо передачі в оренду земельних ділянок, що входять до складу спадщини та перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування; затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради, та передачу їх в оренду. Також протокол містить відомості про прийняття рішення з цих питань, зокрема про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради та передачу їх в оренду.
Водночас матеріали справи містять три рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 про передачу ТОВ «Галагро-Доба» та ТОВ «Тязів-Агро» в оренду земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а саме:
1) Рішенням двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 «Про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради, та передачу їх в оренду» вирішено:
- затвердити результати проведеної інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради, проведеної за кошти ТОВ «Галагро-Доба» на підставі рішення шістнадцятої сесії сьомого демократичного скликання від 16.07.2019;
- передати ТОВ «Галагро-Доба» на умовах оренди терміном (строком) на 10 років проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами та невитребувані земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва при умові припинення права оренди з моменту оформлення права власності на зазначені ділянки в порядку спадкування, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до переліку;
- встановлено ТОВ «Галагро-Доба» ставку орендної плати 8 % від нормативно-грошової оцінки;
- зобов`язано ТОВ «Галагро-Доба» зареєструвати право оренди земельних ділянок відповідно до Закону України «Про державну реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Додатком №1 до вказаного рішення визначено перелік кадастрових номерів земельних ділянок, що передаються позивачу на підставі рішенням двадцятої сесії сьомого демократичного скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020.
Зазначене рішення оспорювалося в судовому порядку (справа Господарського суду Івано-Франківської області №909/1079/21), однак на даний час є чинним та не скасовано в установленому діючим законодавством порядку.
2) Водночас іншим рішенням двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 «Про надання в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) з річною орендною платою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Новоскоморохівської сільської ради» (рішення, що оспорюється у даній справі) вирішено:
- передати ТОВ «Тязів-Агро» на умовах оренди терміном на 7 років невитребувані земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- встановлено ТОВ «Тязів-Агро» ставку орендної плати в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки;
- зобов`язано ТОВ «Тязів-Агро» зареєструвати право оренди земельної ділянки.
3) Також іншим рішенням двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 «Про передачу в оренду земельних ділянок, що входять до складу спадщини та перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування, та перебувають в комунальній власності» (рішення, що оспорюється у даній справі) вирішено:
- передати ТОВ «Тязів-Агро» земельні ділянки (категорія земель: землі сільськогосподарського призначення; функціональне призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), що входять до складу спадщини, перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування, строком не менше 7 років, але в будь-якому разі до моменту державної реєстрації права власності спадкоємця на такі земельні ділянки або до набрання законної сили рішення суду про визначення спадщини відумерлої;
- встановлено орендну плату в розмірі 8% в рік від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- уповноважено сільського голову підписати договір оренди землі з ТОВ «Тязів-Агро» на вказані в п. 1 даного рішення земельні ділянки.
На виконання вказаних рішень було вчинено таке:
1) 09.06.2020 між Новоскоморохівською сільською радою (орендодавець) та ТОВ «Тязів-Агро» (орендар) укладено 321 договір оренди землі, строком на 7 років. Договори підписані та скріплені печатками сторін, а також зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
2) 01.07.2020 між Новоскоморохівською сільською радою (орендодавець) та ТОВ «Галагро-Доба» (орендар) укладено 298 договори оренди землі, строком на 10 років. Договори підписані та скріплені печатками сторін. З загальної кількості договорів лише 63 договори оренди зареєстровано в Державному реєстру речових прав на нерухоме майно.
23.10.2020 Новоскоморохівською сільською радою у листі №135-125 (відповідь на запит), вказано на те, що:
- жодних протокольних рішень двадцятою сесією сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 щодо передачі ТОВ "Тязів-Агро" в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) прийнято не було;
- жодних повноважень сільському голові чи іншим службовим особам сільської ради на підписання договорів про передачу в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) з ТОВ "Тязів-Агро" надано не було;
- ТОВ "Тязів-Агро" будь-яких договорів оренди земельних часток (паїв) з фізичними особами власниками цих паїв не укладено, обробіток земель не здійснювався;
- на виконання розпорядження Галицької районної державної адміністрації від 22.05.2018 №325 невитребувані земельні частки (паї), за відповідними договорами оренди землі, передані в платне користування до часу отримання їх власниками правоустановчих документів, але терміном (строком) не більше 7 років ТОВ "Галагро-Доба" з часу передачі земель; використання орендарем цим ділянок було оформлено відповідними договорами; на вказаних землях ТОВ "Галагро-Доба" здійснює виробництво сільськогосподарської продукції та щомісячно в повному обсязі сплачує орендну плату;
- ТОВ "Галагро-Доба" оплатило власним коштом проведення технічної інвентаризації наявних у адміністративно-територіальних межах Новоскоморохівської сільської ради невитребуваних земельних часток (паїв) виготовлення технічної документації; здійснено присвоєння кожній окремій земельній ділянці кадастрових номерів; сільською радою затверджено результати інвентаризації, прийнято протокольне рішення про укладення нових договорів оренди з ТОВ "Галагро-Доба"; оформлено відповідні договори оренди.
04.11.2020 Відділом у Галицькому районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області у листі №0-9-0.23-166/103-20 (відповідь на запит) вказано таке:
- у 2005 році була розроблена технічна документація із землеустрою «Проект організації території земельних часток (паїв) на території Новоскоморохівської сільської ради Галицького району» в ході розроблення документації на земельні ділянки були визначені кадастрові номера (в тому числі на померлих); з 01.01.2013 запрацювала автоматизована система ведення кадастру, в процесі ведення державного земельного кадастру були виявлені геопросторові об`єкти, відомості про які перенесені в автоматизованому порядку, на які не виникло на той час речове право власності на земельні ділянки, такі земельні ділянки із кадастровими номерами занесені в архівний шар, як такі, що помилково внесені;
- відповідно до розпорядження Галицької районної державної адміністрації на підставі тимчасового порядку надання в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) агрофірма розробила технічну документацію щодо передачі в оренду емельних часток (паїв) на території Новоскоморохівської сільської ради. У ході розроблення документації були використані земельні ділянки із кадастровими номерами, які були занесені в архівний шар, як такі, що являються невитребувані земельні частки (паї);
- Новоскоморохівською сільською радою надано дозвіл на проведення інвентаризації земельних ділянок - невитребуваних земельних часток (паїв) із внесенням відомостей до державного земельного кадастру; на підставі розробленої документації земельним ділянкам були присвоєні кадастрові номери та внесені відомості до державного земельного кадастру;
- на земельні ділянки, на які раніше були визначені кадастрові номера, але не присвоєні, і відповідно занесені в архівний шар, були присвоєні нові кадастрові номера і внесені відомості до державного земельного кадастру (надано перелік кадастрових номерів).
06.11.2020 рішенням двадцять першої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради «Про підтвердження прийняття Новоскоморохівською сільською радою рішення від 09 червня 2020 року «Про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради, та передачу їх в оренду» підтверджено прийняття зазначеного рішення в такій редакції:
«- затвердити результати проведеної інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради, проведеної за кошти позивача, на підставі рішення шістнадцятої сесії сьомого демократичного скликання від 16.07.2019;
- передати позивачу на умовах оренди терміном на 10 років проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами, та невитребувані земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва при умові припинення права оренди з моменту оформлення права власності на зазначені ділянки в порядку спадкування, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до переліку;
- встановити позивачу ставку орендної плати 8% від нормативно-грошової оцінки; позивачу зареєструвати право оренди земельних ділянок відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Додатком №1 до вказаного рішення повторно визначено перелік кадастрових номерів земельних ділянок, що передаються позивачу на підставі рішенням двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020.
Також 06.11.2020 рішенням двадцять першої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради «Щодо рішення сесії від 09 червня 2020 року, договори оренди земельних ділянок, реєстраційних дій за Новоскоморохівською сільською радою»:
- підтверджено, що Новоскоморохівською сільською радою на двадцятій сесії сьомого скликання, що проходила 09.06.2020, не приймалося жодних рішень щодо передачі в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) іншим юридичним особам, крім ТОВ «Галагро-Доба», а також рішень щодо передачі в оренду земельних ділянок відумерлої спадщини;
- визнано нікчемними усі договори оренди з ТОВ «Тязів-Агро», стороною яких є Новоскоморохівська сільська рада, оскільки рішень щодо укладання таких договорів та повноважень сільському голові на їх підписання на сесії сільської ради 09 червня 2020 року не приймалося;
- за відсутності належним чином прийнятих та законодавчо обґрунтованих рішень Новоскоморохівської сільської ради, належним чином укладених договорів оренди, визнати неправомірними дії щодо реєстрації за ТОВ «Тязів-Агро» права оренди, що внесено до Державного реєстру речових прав та визнати такі дії нікчемними, в тому числі посилання на рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 чи на укладені договори оренди;
- покладено обов`язок на сільського голову Перепічку М.С. здійснити всі значимі та можливі дії щодо скасування реєстрації у Державному реєстрі речових прав записів про реєстрацію права оренди ТОВ «Тязів-Агро» на підставі неіснуючих рішень від 09.06.2020 та нікчемних договорів оренди з Новоскоморохівською сільською радою.
27.04.2021 у висновку колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, складеному за наслідками розгляду скарги Новоскоморохівської сільської ради від 13.11.2020 №13/11/20 на рішення, прийняті державним реєстратором, колегія рекомендує відмовити у її задоволенні. Наказом Міністерства юстиції України від 15.07.2021 №2382/7 відмовлено у задоволенні скарги Новоскоморохівської сільської ради від 13.11.2020 №13/11/20.
Щодо правонаступництва Новоскоморохівської сільської ради Більшівцівською селищною радою (відповідач І)
Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про визначення адміністративних центрів та затвердження території територіальних громад Івано-Франківської області» від 12.06.2020 №714-р визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Івано-Франківської області, відповідно до якого до смт. Більшівці Галицького району увійшла Новоскоморохівська територіальна громада.
Рішенням першої сесії восьмого скликання Більшівцівської селищної ради від 26.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Більшівцівської селищної ради» прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Більшівцівської селищної ради, видано депутатам Більшівцівської селищної ради 8-го скликання посвідчення депутатів.
Розпорядженням Більшівцівської селищної ради від 03.12.2020 №120 «Про скликання другого засідання першої сесії селищної ради восьмого скликання» розпочато реорганізацію Новоскоморохівської сільської ради шляхом приєднання до Більшівцівської селищної ради.
Рішенням першої сесії восьмого скликання (друге пленарне засідання) Більшівцівської селищної ради від 14.12.2020 №9 «Про початок реорганізації Новоскоморохівської сільської ради та Дитятинської сільської ради шляхом приєднання до Більшівцівської селищної ради» розпочато процедуру реорганізації Новоскоморохівської сільської ради (ухвалено реорганізацію завершити у строк до 25.12.2020), визнано Більшівцівську селищну раду правонаступником всього майна, прав та обов`язків Новоскоморохівської сільської ради.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 27.08.2021 Більшівцівська селищна рада є правонаступником Новоскоморохівської сільської ради (а.с. 151-153 т. 2).
Відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Оцінивши матеріали справи та докази, що містяться у ній, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне:
Щодо права оренди ТОВ «Галагро-Доба» .
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 №899-IV (далі Закон-№899), в редакції, чинній до 01.01.2019, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 22.05.2018 на підставі розпорядження Галицької районної державної адміністрації від 22.05.2018 №325 між Галицькою районною державною адміністрацією та ТОВ «Галагро-Доба» укладено 319 договорів оренди невитребуваної земельної частки (паю).
Вказані договори оренди укладено строком на 7 років з моменту реєстрації договору оренди в місцевій раді, тобто до 22.05.2025.
01.01.2019 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" від 10.07.2018 №2498-VIII (далі Закон-№2498), яким внесено зміни до Закону №899 та передано частину повноважень від районних державних адміністрацій до компетенції органів місцевого самоврядування, зокрема, щодо права розпорядження нерозподіленими земельними ділянками, невитребуваними частками (паями) тощо.
Відповідно до ст. 13 Закону №899 (в редакції Закону №2498, тобто в редакції, чинній після 01.01.2019) нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.
Таким чином, із врахуванням положень Закону №899 (в редакції Закону №2498), Новоскоморохівська сільська рада (у подальшому - Більшівцівська селищна рада) стала розпорядником спірних земель (невитребуваних часток (паїв)), що розташовані на її території, а відтак замінила Галицьку районну державну адміністрацію як сторону правочину в договорах оренди невитребуваної земельної частки (паю) від 22.05.2018, укладених з ТОВ «Галагро-Доба».
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, договори оренди невитребуваної земельної частки (паю) від 22.05.2018, які укладені з ТОВ «Галагро-Доба», не розірвані, не визнані в установленому порядку недійсними та є чинним (за виключенням договорів, які припинені на підставі п. 3.5 договору, ст. 13 Закону №899, у зв`язку з отриманням власником земельної частки (паю) чи його спадкоємцем свідоцтва про право власності на нерухоме майно (земельну ділянку)).
Відповідно до протоколу шістнадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 16.07.2019 на сесії розглядалося клопотання ТОВ «Галагро-Доба» про проведення інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради та передачу їх в оренду.
16.07.2019 Новоскоморохівською сільською радою (як новим розпорядником земель) прийнято рішення провести кадастрову інвентаризацію масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради, а також доручено сільському голові укласти відповідний договір співпраці з ТОВ «Галагро-Доба» та землевпорядною організацією - ТОВ «Прикарпатське бюро інвентаризації земель та нерухомості» на проведення інвентаризації.
12.02.2020 укладено відповідний трьохсторонній договір розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та масивів на території Новоскоморохівської сільської ради, за яким ТОВ «Галагро-Доба» є платником послуг.
За наслідками інвентаризації Новоскоморохівською сільською радою на двадцятій сесії сьомого скликання прийнято рішення від 09.06.2020 про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради, проведеної за кошти ТОВ «Галагро-Доба».
При цьому, вказаним рішенням вирішено передати ТОВ «Галагро-Доба» на умовах оренди строком на 10 років проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами та невитребувані земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Зазначене також підтверджується протоколом двадцятої сесії сьомого демократичного скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020, відповідно до якого на сесії розглядалося питання щодо про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради та передачі їх в оренду.
Таким чином, після інвентаризації ТОВ «Галагро-Доба» було передано в оренду не тільки невитребувані земельні частки (паї), а й додатково проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами.
01.07.2020 між Новоскоморохівською сільською радою та ТОВ «Галагро-Доба» укладено 298 договорів оренди землі.
Відповідно до листа Відділу у Галицькому районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 04.11.2020 №0-9-0.23-166/103-20 невитребувані земельні частки (паї), передані Галицькою районною державною адміністрацією, та невитребувані земельні частки (паї), передані Новоскоморохівською сільською радою є тотожними; лише після інвентаризації їм були присвоєні нові кадастрові номери.
Рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 щодо передачі в оренду ТОВ «Галагро-Доба» земель є похідним від рішення Новоскоморохівської сільської ради від 16.07.2019 щодо призначення інвентаризації земель та трьохстороннього договору розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, укладеного Новоскоморохівською сільською радою, ТОВ «Галагро-Доба» та землевпорядною організацією - ТОВ «Прикарпатське бюро інвентаризації земель та нерухомості», а також є похідним від договорів оренди від 22.05.2018, укладених Галицькою районною державною адміністрацією та ТОВ «Галагро-Доба», оскільки включає в себе ті ж самі землі (додатково додаючи проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами), але з новими кадастровими номерами та новою нормативно-грошовою оцінкою землі.
З наведено вбачається, що у даному випадку мало місце вчинення ряду послідовних, взаємопов`язаних дій, спрямованих саме на виникнення у ТОВ «Галагро-Доба» права оренди на невитребувані земельні частки (паї) та проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які свідчать про тривалі правовідносини оренди.
Отже, беручи до уваги, договори оренди від 22.05.2018 між Галицькою районною державною адміністрацією та ТОВ «Галагро-Доба, які є на теперішній час є чинними; клопотання ТОВ «Галагро-Доба» про проведення інвентаризації масивів земель та передачу їх в оренду, яке розглядалось на сесії Новоскоморохівської сільської ради від 16.07.2019; оплата ТОВ «Галагро-Доба» послуг з інвентаризації; протокол сесії Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020; рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 про затвердження результатів інвентаризації; сплата ТОВ «Галагро-Доба» орендної плати за землю та відсутність по ній заборгованості), колегія суддів апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо того, що ТОВ «Галагро-Доба» є законним користувачем (орендарем) відповідних земельних ділянок.
Щодо реєстрації наведених договорів, то Указом Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" від 03.12.1999 №1529 постановлено здійснити організаційні заходи щодо реформування протягом грудня 1999 - квітня 2000 року колективних сільськогосподарських підприємств на засадах приватної власності на землю та майно шляхом запровадження спрощеного порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю) та майнового паю органами місцевого самоврядування.
За змістом ст. 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
У свою чергу, для вказаного виду договорів встановлена спеціальна процедура реєстрації, яка визначена у Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2000 №119 на виконання Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" від 03.12.1999 №1529 (далі - Порядок №119).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 119 реєстрація договорів оренди земельних часток (паїв) проводиться виконавчими комітетами сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
Пунктом 3 Порядку № 119 визначено, що для реєстрації договору оренди земельної частки (паю) орендодавець подає особисто або надсилає поштою до відповідного виконавчого комітету органу місцевого самоврядування договір оренди у двох примірниках, сертифікат на право на земельну частку (пай). Виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради перевіряє у дводенний термін подані документи, реєструє або готує обґрунтований висновок про відмову в реєстрації.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 119 договір оренди земельної частки (паю) реєструється у Книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв), що ведеться за формою згідно з додатком. Датою реєстрації договору оренди земельної частки (паю) є дата внесення відповідного запису до цієї Книги.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 119 на обох примірниках договору оренди земельної частки (паю) ставиться штамп із зазначенням дати реєстрації та номера запису, а також з підписом особи, яка зареєструвала договір.
Відповідного правового висновку дотримується Верховний Суд, зокрема у своїх постановах від 07.12.2021 у справі №904/4993/20, від 21.04.2021 у справі №914/2179/19, в т.ч. у постанові від 13.09.2022 у справі №909/1079/21 (що має преюдиційне значення для даної справи).
22.05.2018 на підставі розпорядження Галицької районної державної адміністрації від 22.05.2018 №325 між Галицькою районною державною адміністрацією та ТОВ «Галагро-Доба» укладено 319 договорів оренди невитребуваної земельної частки (паю), які в цей же день зареєстровано відповідно до Порядку №119 в Журналі реєстрації земельних договорів Новоскоморохівської сільської ради (а.с.48-53,т.1).
Щодо права оренди ТОВ «Тязів-Агро».
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 09.06.2020 поряд з одним рішенням Новоскоморохівської сільської ради щодо передачі в оренду ТОВ «Галагро-Доба» проінвентаризованих земельних ділянок під польовими дорогами та невитребуваних земельних часток (паїв) одночасно існують інші два рішення Новоскоморохівської сільської ради щодо передачі в оренду ТОВ «Тязів-Агро» невитребуваних земельних часток (паїв) та земельних ділянок, що входять до складу спадщини і перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування.
Вищезазначені рішення підписані головою Новоскоморохівської сільської ради Перепічкою М.С.
Відповідно до протоколу двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради вбачається, що 09.06.2020 питання щодо передачі в оренду ТОВ «Тязів-Агро» будь-яких земель не включалося до порядку денного, не ставилося на голосування та, відповідно, не приймалося рішення з цього приводу Новоскоморохівською сільською радою.
Водночас на вказаній сесії включалося до порядку денного, ставилося на голосування та, відповідно, приймалося рішення щодо питання щодо про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради та передачі їх в оренду.
Як встановлено судом першої інстанції, у подальшому факт неприйняття на двадцятій сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради будь-яких рішень щодо передачі в оренду ТОВ «Тязів-Агро» земель та протилежний факт прийняття рішення щодо передачі в оренду ТОВ «Галагро-Доба» земель підтверджений в листі Новоскоморохівської сільської ради від 23.10.2020 №135-125 за підписом голови сільської ради Перепічки М.С.
06.11.2020 рішенням двадцять першої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради «Про підтвердження прийняття Новоскоморохівською сільською радою рішення від 09 червня 2020 року «Про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради, та передачу їх в оренду» підтверджено прийняття зазначеного рішення в такій редакції:
«- затвердити результати проведеної інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на адміністративній території сільської ради, проведеної за кошти позивача, на підставі рішення шістнадцятої сесії сьомого демократичного скликання від 16.07.2019;
- передати позивачу на умовах оренди терміном на 10 років проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами, та невитребувані земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва при умові припинення права оренди з моменту оформлення права власності на зазначені ділянки в порядку спадкування, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до переліку;
- встановити позивачу ставку орендної плати 8% від нормативно-грошової оцінки; позивачу зареєструвати право оренди земельних ділянок відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Додатком №1 до вказаного рішення повторно визначено перелік кадастрових номерів земельних ділянок, що передаються позивачу на підставі рішенням двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020.
Також 06.11.2020 рішенням двадцять першої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради «Щодо рішення сесії від 09 червня 2020 року, договори оренди земельних ділянок, реєстраційних дій за Новоскоморохівською сільською радою»:
- підтверджено, що Новоскоморохівською сільською радою на двадцятій сесії сьомого скликання, що проходила 09.06.2020, не приймалося жодних рішень щодо передачі в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) іншим юридичним особам, крім ТОВ «Галагро-Доба», а також рішень щодо передачі в оренду земельних ділянок відумерлої спадщини;
- визнано нікчемними усі договори оренди з ТОВ «Тязів-Агро», стороною яких є Новоскоморохівська сільська рада, оскільки рішень щодо укладання таких договорів та повноважень сільському голові на їх підписання на сесії сільської ради 09 червня 2020 року не приймалося;
- за відсутності належним чином прийнятих та законодавчо обґрунтованих рішень Новоскоморохівської сільської ради, належним чином укладених договорів оренди, визнати неправомірними дії щодо реєстрації за ТОВ «Тязів-Агро» права оренди, що внесено до Державного реєстру речових прав та визнати такі дії нікчемними, в тому числі посилання на рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 чи на укладені договори оренди;
- покладено обов`язок на сільського голову Перепічку М.С. здійснити всі значимі та можливі дії щодо скасування реєстрації у Державному реєстрі речових прав записів про реєстрацію права оренди ТОВ «Тязів-Агро» на підставі неіснуючих рішень від 09.06.2020 та нікчемних договорів оренди з Новоскоморохівською сільською радою.
Прийняті два рішення Новоскоморохівської сільської ради від 06.11.2020 (за підписом голови сільської ради Перепічки М.С.) підтверджують саме дійсність та легітимність рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 «Про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради, та передачі їх в оренду», що стосується передачі в оренду земель ТОВ «Галагро-Доба», а також неприйняття жодних рішень щодо передачі в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) іншим юридичним особам, крім ТОВ «Галагро-Доба», та рішень щодо передачі в оренду земельних ділянок відумерлої спадщини.
Також як встановлено місцевим господарським судом, ТОВ «Тязів-Агро» не доведено прийняття рішень Новоскоморохівської сільської ради про прийняття в управління спадщини, які мають передувати рішенню Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 щодо передачі в оренду земельних ділянок, що входять до складу спадщини і перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування.
На підставі встановлених обставин справи суд першої інстанції дійшов правильного висновку з приводу того, що оспорювані два рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 щодо передачі в оренду ТОВ «Тязів-Агро» невитребуваних земельних часток (паїв) та земельних ділянок, що входять до складу спадщини і перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування, не приймалися.
Рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 щодо передачі в оренду земель ТОВ «Галагро-Доба» та ТОВ «Тязів-Агро є взаємосуперечливими, оскільки передбачають передачу в оренду двом різним юридичним особам одних і тих самих земельних ділянок. В той час як, одна й та ж земельна ділянка не може бути об`єктом оренди двох договорів, укладених з різними орендарями.(постанови Верховного Суду від 05.06.2019 у справі № 709/1684/16-ц, від 28.01.2019 у справі № 709/1681/16-ц, від 17.11.2020 у справі №709/862/17).
Щодо оспорюваних рішень Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 щодо передачі в оренду земель ТОВ «Тязів-Агро».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» унормовано, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питань з врегулювання земельних відносин.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України до способів захисту цивільних прав та інтересів належить, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Положеннями ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України визначено, зокрема, такий спосіб захисту прав та законних інтересів як визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб`єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб`єкта господарювання або споживачів.
За ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Згідно з ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Підставами для визнання акта недійсним (скасування) є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов`язковою умовою визнання акта недійсним (скасування) є також порушення у зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Положеннями п. "г" ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої статті 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
При цьому у відповідності до наведених норм законодавства, таких спосіб захисту як визнання незаконним та скасування правового акта індивідуальної дії, виданого органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси, ототожнюється з вимогою про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Як вже зазначалось вище, рішення Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 щодо передачі в оренду земель ТОВ «Галагро-Доба» та ТОВ «Тязів-Агро є взаємосуперечливими, оскільки передбачають передачу в оренду двом різним юридичним особам одних і тих самих земельних ділянок.
Таким чином суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду з приводу того, що рішення двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 «Про надання в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) з річною орендною платою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Новоскоморохівської сільської ради» та «Про передачу в оренду земельних ділянок, що входять до складу спадщини та перебувають в управлінні органу місцевого самоврядування, та перебувають у комунальній власності» (щодо передачі в оренду земель ТОВ «Тязів-Агро) не відповідають чинному законодавству, а тому визнаються незаконними і підлягають скасуванню.
Щодо про визнання за ТОВ «Галагро-Доба» права оренди.
Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про визнання за ТОВ "Галагро-Доба" права оренди на проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами та невитребувані земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до рішення двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 «Про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради, та передачу їх в оренду», з огляду на таке.
За договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату (частина перша статті 792 ЦК України).
Згідно із частиною першою статті 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (стаття 1 Закону № 161-XIV).
Відповідно до статті 13 Закону № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договір оренди земельної ділянки є двостороннім, консесуальним, строковим та оплатним.
У частині першій статті 14 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі» (далі Закон № 161-XIV; у редакції на момент укладення договорів оренди) було визначено таку форму договору оренди, а саме: договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї зі сторін може бути посвідчений нотаріально.
На час укладення договору оренди стаття 6 Закону № 161-XIV передбачала, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України, ЦК України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
У частині третій статті 640 ЦК України в редакції Закону України від 11 лютого 2010 року № 1878-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» (далі Закон № 1878-VI), що діє з 01 січня 2013 року, визначено, що договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії. Договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.
Разом із цим у частині п`ятій статті 6 Закону № 161-XIV (доповнено на підставі Закону від 11 лютого 2010 року № 1878-VI) визначено, що право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Тобто з 01 січня 2013 року державній реєстрації підлягав не сам договір оренди, а право оренди земельної ділянки.
Можна зробити висновок, що договір оренди земельної ділянки є укладеним з моменту досягнення сторонами згоди з усіх його істотних умов та його підписання у встановленій простій письмовій формі, якщо інше не узгоджено між сторонами, тобто дотримання сторонами вимог статей 638, 759 та 792 ЦК України та статті 15 Закону 161-ХIV.
З моменту укладення договору оренди землі в орендодавця виникає зобов`язання передати орендарю земельну ділянку в користування на визначений у договорі строк, а в орендаря - отримати право на користування земельною ділянкою. Зареєстроване право оренди землі є речовим правом.
05 грудня 2019 року Законом України № 340-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству», який набрав чинності 16 січня 2020 року (далі Закон № 340-IX) абзац другий частини другої статті 25 Закону № 161-XIV доповнено умовою, що орендар земельної ділянки зобов`язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди. Тобто використання земельної ділянки неможливе без державної реєстрації права оренди, оскільки відсутні правові підстави для цього.
Велика Палата Верховного Суду не вбачає підстав для відступу від висновку, викладеного в постанові Верховного Суду України від 13 червня 2016 року у справі № 6-643цс16, у частині того, що договір є укладеним з моменту досягнення сторонами в належній формі згоди з усіх істотних умов договору, право оренди виникає з моменту його державної реєстрації.
Однак Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку, викладеного у цій постанові Верховного Суду України від 13 червня 2016 року у справі № 6-643цс16 у частині того, що виходячи з положень статті 638 ЦК України, статей 125, 126 ЗК України договір оренди землі набуває чинності з дня проведення його державної реєстрації.
При цьому Велика Палата Верховного Суду зазначає, що вказаний висновок стосується чинності договору оренди землі, укладеного після 01 січня 2013 року, тобто після зміни законодавчого регулювання: виключення із Закону № 161-XIV вимог про необхідність державної реєстрації договору оренди та вказівки на необхідність реєстрації права оренди та виключення з тексту. (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 18.04.2023 у справі №357/8277/19)
Водночас, колегія суддів зазначає, що статтями 125 та 126 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Разом з тим Першим протоколом до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року та рішенням Європейського суду з прав людини від 24 червня 2003 року «Стретч проти Сполученого Королівства» (Stretch vs. The United Kingdom, заява № 44277/98) встановлено, що «правомірні очікування» мають статус майна і позбавлення сторони правовідносин її правомірних очікувань є неприпустимим.
Таким чином, сторона договору оренди (ТОВ «Галагро-Доба») після його укладення першою отримала легітимні сподівання та правомірні очікування на законне завершення такої процедури, а також реалізацію права користування земельною ділянкою протягом усього погодженого строку за умови належного виконання сторонами договору його умов.
Отже, колегія суддів зазначає, що договори оренди укладені між ТОВ «Галагро-Доба» та Галицькою районною державною адміністрацією слід вважати укладеними та чинними, однак право оренди, яке за своєю правовою природою є речовим правом, виникне у ТОВ «Галагро-Доба» після проведення державної реєстрації.
Щодо вимоги про застосування наслідків скасування рішень Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 та вимоги про усунення перешкод у користуванні, то з матеріалів апеляційної скарги вбачається, що у цих частинах рішення суду першої інстанції апелянтом не оскаржується.
Відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
З огляду на все викладене вище в сукупності, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 10.01.2023 у даній справі відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, не можуть слугувати підставою для скасування або зміни оскаржуваного рішення суду.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зазначив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).
Відповідно до ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1-3 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Розподіл судових витрат.
Оскільки за наслідками апеляційного перегляду, рішення суду першої інстанції скасовано в частині та частково задоволено апеляційну скаргу, судові витрати, пов`язані з розглядом справи у суді першої та апеляційної інстанції, покладаються на відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, а саме:
126 516,24 грн. + 17 645, 26 грн. = 144 161, 50 грн. (загальна сума задоволених позовних вимог), що становить 7% від позовних вимог, заявлених позивачем, а тому:
1)13 620 грн.(сума сплаченого судового збору у суді першої інстанції) - 4540 (частина позовних вимог, у задоволені яких позивачу відмовлено) = 9080 грн. (сума судового збору за подання позовної заяви, яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача пропорційно до задоволених позовних вимог).
2) 20 430 грн. (сума сплаченого судового збору у суді апеляційної інстанції) 18 160 (частина, в якій відмовлено у задоволенні апеляційної скарги) = 2270 грн. (сума судового збору за подання апеляційної скарги, яка підлягає стягненню з позивача на користь відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог).
Відповідно до ч. 11 ст. 129 ГПК України при частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов`язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. В такому випадку сторони звільняються від обов`язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.
9080 - 2270 = 6810 грн. (сума судового збору за розгляд апеляційної скарги, яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача).
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України Західний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Тязів-Агро б/н від 28.02.2023 (вх. №01-05/632/23 від 03.03.2023) - задоволити частково.
2. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 10.01.2023 у справі №909/845/21 в частині визнання за Товариством з обмеженою відповідальністю "Галагро-Доба" право оренди на проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами та невитребувані земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до рішення двадцятої сесії сьомого скликання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 «Про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради, та передачу їх в оренду» скасувати та прийняти нове рішення.
3. В позові про визнання за Товариством з обмеженою відповідальністю "Галагро-Доба" право оренди на проінвентаризовані земельні ділянки під польовими дорогами та невитребувані земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до рішення двадцятої сесії сьомого скл икання Новоскоморохівської сільської ради від 09.06.2020 «Про затвердження результатів інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради, та передачу їх в оренду» - відмовити.
4. В іншій частині рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 10.01.2023 у справі №909/845/21 залишити без змін.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тязів-Агро" (вул. Калуська, 63-Ж, с. Залуква, Галицький район, Івано-Франківська область, 77160; ідентифікаційний код 41837183) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Галагро-Доба" (вул. Наукова, 16, с. П`ядики, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78254; ідентифікаційний код 41670358) 6 810 грн. (шість тисяч вісімсот десять гривень) судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції.
6. Господарському суду Івано-Франківської області видати наказ.
7. Постанова набирає законної сили з моменту прийняття. Порядок та строк оскарження встановлені ст.ст. 288, 289 ГПК України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 01.06.2023
Головуючий суддя Кордюк Г.Т.
Суддя Кравчук Н.М.
Суддя Марко Р.І.
Суд | Західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2023 |
Оприлюднено | 02.06.2023 |
Номер документу | 111246716 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про визнання незаконним акта, що порушує право користування земельною ділянкою щодо визнання незаконним акта, що порушує право оренди |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Кордюк Галина Тарасівна
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Скрипчук Оксана Степанівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні