Справа №303/2480/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2023року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
у складі головуючого судді Курах Л.В.
секретар судового засідання Немеш Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Мукачево цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чинадіївської селищної ради, третя особа: приватний нотаріус Мукачівського районного нотаріального округу Садварі Маріанна Федорівна, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Чинадіївської селищної ради, третя особа: приватний нотаріус Мукачівського районного нотаріального округу Садварі Маріанна Федорівна, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мама.
За життя, ОСОБА_3 склала заповіт, який зареєстровано 18.09.2020 року, відповідно якого своє нерухоме майно, а саме земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства площами 0,0384 га, кадастровий номер 2122786200:10:102:0009 та 0,0778 га, кадастровий номер 2122786200:10:102:0008 залишила їй ОСОБА_4 , житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1 залишила ОСОБА_2 .. На день смерті спадкодавець була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . За даною адресою більше зареєстрованих осіб не було.
Звернувшись до нотаріуса щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, їй було відмовлено через пропуск встановленого законом строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Зазначає, що вона не знала про існування заповіту, дізналася лише після спливу шестимісячного строку, встановленого для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду від 28.03.2023 року провадження у справі відкрито та призначено до судового розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду від 16.05.2023 року підготовче провадження по справі закрито, справа призначена до судового розгляду по суті.
Позивач в судове засідання не з`явилась, про час і місце його проведення повідомлялася належними чином, представник позивача подала заяву, в якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, та просила їх задоволити, а справу розглянути без їх участі. Свідки з`явитись не можуть, тому просить справу розглянути за їх відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час і місце його проведення повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Третя особа приватний нотаріус Мукачівського районного нотаріального округу Садварі Маріанна Федорівна в судове засідання не з`явилась, подала заяву про рогляд справи за її відсутності.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, про час і місце його проведення повідомлялася належними чином, подала заяву, в якій позовні вимоги визнає та просить справу розглянути без її участі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 81 ЦПК Українивизначено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 05.03.2023 року ( а.с. 9).
Відповідно до заповіту від 18.09.2020 року, посвідченого секретарем виконкому Обавської сільської ради, зареєстрованого в реєстрі за № 39, ОСОБА_3 склала заповіт, відповідно якого своє нерухоме майно, а саме земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства площами 0,0384 га, кадастровий номер 2122786200:10:102:0009 та 0,0778 га, кадастровий номер 2122786200:10:102:0008 залишила ОСОБА_4 , спадкоємницею нерухомого майна, житлового будинку, що розташований в АДРЕСА_1 залишила ОСОБА_2 (а.с.11).
Відповідно додовідки № 4140/06-17/07.2022 від 14.07.2022 року, виданої відділом Центру надання адміністративних послуг Чинадіївської селищної ради, на день смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в АДРЕСА_2 зареєстрованих осіб не було (а.с. 15).
Позивач зверталася до приватного нотаріуса Мукачівського районного нотаріального округу Садварі Маріанни Федорівни із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину, однак постановою приватного нотаріуса Садварі М.Ф. № 7/01-16 від 26.01.2023 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, яка належала ОСОБА_3 , оскільки у встановлений законом строк своєчасно не подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини (а.с.10).
Як вбачається із положень ч.1 ст.1270ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно дост.1272 ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно ч.3 ст.1272вказаного Кодексуза позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно із п. 24Постанови ПленумуВерховного судуУкраїни №7від 30травня 2008року «Просудову практикуу справахпро спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Позивач зазначає, що пропустила строк, встановлений для подачі заяви про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що вона не знала про існування заповіту, дізналася лише після спливу шестимісячного строку, встановленого для подання заяви про прийняття спадщини.
Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Вищенаведене узгоджується з правовою позицією, яка висловлена Верховним Судом України в постанові від 6 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17.
Оскільки позивачка не могла реалізувати свої спадкові права після смерті матері ОСОБА_3 з об`єктивних причин, а саме, через необізнаність про наявність заповіту, складеного на її користь, тому суд вважає таку обставину поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини за заповітом та вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.258,259,263,264,265,268 ЦПК України,ст.ст. 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю 3 (три) місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Закарпатського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 .
Представник позивача: ОСОБА_5 , АДРЕСА_4 .
Відповідач: Чинадіївська селищна рада, смт.Чинадійово, вул. Волошина,41.
Треті особи: приватний нотаріус Мукачівського районного нотаріального округу Садварі Маріанна Федорівна, Мукачево, вул..Садова, 25-А; ОСОБА_2 , АДРЕСА_5 .
Рішення суду виготовлено 01.06.2023 року.
Головуюча Л.В.Курах
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2023 |
Оприлюднено | 05.06.2023 |
Номер документу | 111255570 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Курах Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні