Єдиний унікальний номер 725/3241/23
Номер провадження 2/725/386/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.05.2023 року Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Стоцька Л. А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кредитна спілка «Мікрокредит» прозахист прав споживачів шляхом визнання недійсним договору позики,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернуласядо Першотравневогорайонного судум.Чернівці зпозовною заявоюдо відповідачапро захистправ споживачівшляхом визнаннянедійсним договорупозики,укладений міжсторонами, мотивуючи тим, що нею та ТОВ «Кредитна спілка «Мікрокредит» було укладено договір, за умовами якого позивач отрималапозику. Позивач вважає, що при укладенні вказаного кредитного договору були порушені її права як споживача, а тому просить суд визнати недійсним договір.
Зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням ст. ст. 175,177 Цивільно-процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).
Відповідно до п. 4-8 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви, проте вказані вимоги позивачем не виконані.
Так, позивачем не надано суду копію спірного договору та доказів звернення до ТОВ "Кредитна спідка «Мікрокредит" з вимогою про надання відповідних документів та доказів, що позбавляє суд можливості ідентифікувати предмет позову.
У відповідності до вимог ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 статті 4 ЗУ "Про судовий збір" N 3674-VI від 08.07.2011 року передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду у відповідному співвідношенні до ціни позову у фіксованому розмірі.
Згідно Закону України "Про державний бюджет на 2023 рік" з 1 січня 2023 року встановлений показник прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 2589 грн.
Позивач звернувся до суду з визнання договору позики недійсним, але в мотивувальній частині позову посилається на те, що він звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 22 Закону України "Про захист прав споживачів".
Згідно з частинами першою, третьою статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, установлених договором, а позичальник - повернути кредит та сплатити відсотки. Особливості регулювання відносин за договором про надання споживчого кредиту встановлені законом.
Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів. Захист інтересів споживачів фінансових послуг є метою державного регулювання ринків фінансових послуг також відповідно до пункту 2 статті 19 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12 липня 2001 року.
Згідно з положеннями пунктів 22, 23 статті 1 Закону України "Про захист прав споживачів" споживачем вважається фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника. Споживчий кредит - це кошти, що надаються кредитодавцем (банком або іншою фінансовою установою) споживачеві на придбання продукції.
Водночас позивачем до позовної заяви не додано копії оспорюваного договору, що у свою чергу позбавляє суд можливості перевірити доводи позивача щодо наявності підстав для звільнення від сплати судового збору
За таких обставин, позивачем не надано документального підтвердження підстав для звільнення від сплати судового збору.
Тобто, посилання позивача на те, що він звільнений від сплати судового збору є хибним.
У зв`язку з викладеним, позивачу слід сплати судовий збір у розмірі встановленому Законом України "Про судовий збір" за подання фізичною особою позовної заяви немайнового характеру 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 1073,60 грн. за вимогу немайнового характеру.
Право на доступ до правосуддя не є абсолютним і може підлягати обмеженням, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях "Пелевін проти України" від 20.05.2010 року, "Наталія Михайленко проти України" від 30.05.2013 року, "Де Жуффр де ля Прадель проти Франції" від 16.12.92 року. Відтак в кожному випадку позивач (заявник) при зверненні до суду із позовом (заявою) повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 177 ЦПК України, позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, проте вказані вимоги заявником не виконані.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 185, 260, 261, 353 ЦПК України, суддя,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кредитна спілка «Мікрокредит» прозахист прав споживачів шляхом визнання недійсним договору позики - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків у 5(п`ять) дніз дня вручення копії ухвали про залишення позову без руху та роз`яснити, що у випадку виконання нею у встановлений строк відповідних вимог ухвали суду, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання, інакше заява вважається неподаною та повертається позивачці.
Ухвала є остаточною та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці Л. А. Стоцька
Суд | Першотравневий районний суд м.Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2023 |
Оприлюднено | 05.06.2023 |
Номер документу | 111258666 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Першотравневий районний суд м.Чернівців
Стоцька Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні