Справа № 151/273/23
Провадження №2-о/151/24/23
РІШЕННЯ
іменем України
01 червня 2023 року смт. Чечельник
Чечельницький районний суд Вінницької області
у складі: судді Моцного В.С.
за участю :
секретаря судових засідань Добровольської М.С.
заявниці ОСОБА_1
представника заявниці адвоката Люлька В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Чечельник Вінницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , поданою представником - адвокатом Люльком Володимирем Пантелеймоновичем, заінтересована особа Чечельницька селищна рада Гайсинського району Вінницької області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,
ВСТАНОВИВ :
15 травня 2023 року представник заявниці ОСОБА_1 , адвокат Люлько В.П. звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Заяву обґрунтовує тим, що в с. Попова Гребля, Чечельницького району Вінницької області ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка яка розташована на території Червоногребельської сільської ради Чечельницького району Вінницької області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку. При зверненні до нотаріуса з метою оформлення спадщини заявниці було відмовлено та повідомлено, що вона має право звернутися в судовому порядку по питаню встановлення факту місця проживання спільно однією сім`єю разом з ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 , оскільки із представлених нею документів відсутня повна інформація щодо втсановлення даного факту. Встановлення даного факту заявниці необхідно в подальшому для реалізації своїх спадкових прав.
Ухвалою суду від 16 травня 2023 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду.
Заявниця ОСОБА_1 та її представник адвокат Люлько В.П. у судовому засіданні заявлені вимоги підтримали повністю, просять задовольнити.
Представник відповідача - селищний голова Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області Палісіка С.А. в судове засідання не з`явилася, подавши до суду письмову заяву про слухання справи за її відсутності.
Суд, вислухавши заявницю та її представника, свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 які підтвердили те, що заявниця дійсно проживала разом із ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 , вели спільний побут, здійснювала його поховання, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви, з таких підстав.
Відповідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 виданого 07 жовтня 2019 року виконавчим комітетом Поповогребельської сільської ради Чечельницького району Вінницької області ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 07 жовтня 2019 року складено відповідний актовий запис № 18. (а.с. 7)
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина до складу якої увійшла земельна ділянка яка розташована на території Поповогребельської ( АДРЕСА_2 , що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 777495, виданого 02 вересня 2003 року № 195 згідно розпорядження Чечельницької райдержадміністрації, кадастровий номер: 0525087500:04:000:0005. (а.с. 8)
Відповідно до свідоцтва про одруження НОМЕР_2 , виданого 29 січня 1989 року Червоногребельською сільською радою Чечельницького району Вінницької області ОСОБА_1 після одруження змінила дівоче прізвище з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_6 ". (а.с. 9)
Як вбачається із довідки Поповогребельського старостинського округу Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області № 173 від 15.03.2023 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народився в с. Червона Гребля Чечельницького району Вінницької області, постійно проживав без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , де і помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 10)
Відповідно до довідки виданої Поповогребельським старостинським округом Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області № 172 від 15.03.2023 року ОСОБА_1 , дійсно хоронила свого чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживали разом і вели спільне господарство. (а.с. 11)
Відповідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 72341873 від 03.05.2023 року інформація щодо спадкових справ та виданих на їх підставі свідоцтв про право на спадщину, за параметрами запиту ОСОБА_2 у Спадковому реєстрі відсутня. (а.с. 12)
Відповідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори)№ витягу 72341886 виданої 03.05.2023 року за вказаними параметрами запиту інформація щодо відсутня. (а.с. 13)
Відповідно до листа завідувача Чечельницькою державною нотаріальною конторою Стецюка С.П. від 03.05.2023 року № 219/01-16, наданого в порядку надання консультації при представленні ОСОБА_1 документів щодо порядку спадкування земельної ділянки, розміром 1,5646 га, місце розташування якої є територія Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області, право на яку належало ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , повідомляє, що вона має право звернутися в судовому порядку по питаню встановлення факту місця проживання спільно однією сім`єю разом з ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 , оскільки із представлених нею документів відсутня повна інформація щодо встановлення даного факту та є розбіжність щодо місця їх реєстрації і постійного проживання.
Відповідно до вимог ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи, зокрема, на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь в справі.
Кожна сторона, згідно ст. 12 ЦПК України, повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Частинами 1, 2 ст. 77 ЦПК України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповдіно до ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в поряду окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Статтею 315 ЦПК України визначено факти, які можуть встановлюватись у судовому порядку. Частиною другою даної норми передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У відповідності до вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Частина 1 ст. 1270 ЦК України передбачає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно роз`яснень викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до роз`яснень, що містяться в п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суд України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення факту, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Як вбачається з наданих суду доказів, заявницею, як спадкоємцем першої черги доведено факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та прийняття спадщини свого батька.
Інших належних та допустимих доказів на противагу вищезазначених висновків суду в ході судового розгляду не встановлено.
Отже, з урахуванням встановлених обставин та норм для їх правового регулювання, суд дійшов висновку, що вимога про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на момент відкриття спадщини, ґрунтується на нормах чинного законодавства, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 259, 264, 265, 273, 293, 315, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , картка платника податків НОМЕР_3 , постійно проживала в АДРЕСА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду .
Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 02 червня 2023 року.
Суддя Валерій МОЦНИЙ
Суд | Чечельницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2023 |
Оприлюднено | 05.06.2023 |
Номер документу | 111273768 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Чечельницький районний суд Вінницької області
Моцний В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні