Рішення
від 01.06.2023 по справі 672/408/21
ГОРОДОЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №672/408/21

Провадження №2/672/51/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2023 року м. Городок

Городоцький районний суд Хмельницької області в складі: головуючої судді Федорук І.М., за участю секретаря судового засідання Стебло Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження, з викликом сторін, в залі суду м. Городка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Сатанов Аграр» про розірвання договору оренди землі,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача про розірвання договору оренди земельної ділянки площею 1,98 га, кадастровий номер 6821282200030170346, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, укладеного 20 грудня 2005 року між нею та ТОВ «Сатанов Аграр», зареєстрованого Городоцьким районним відділом ХРФ ДП ЦДЗК 06 вересня 2007 року за № 040775100229, посилаючись на те, що останнім не виконуються умови даного договору: з 2018 року по 2020 рік не внесена орендна плата за договором.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала. В подальшому в судове засідання позивачка, її представник не з`явилися, представник позивачки подав заяву про розгляд справи за їх відсутності.

В судовому засіданні представники ТОВ "Сатанов Аграр" позовні вимоги не визнали. В подальшому представники відповідача, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилися, про причини неявки не повідомили, клопотань про відкладення розгляду справи не подали.

Суд вважає за можливе завершити розгляд даної справи по суті за відсутності сторін та їх представників.

Заслухавши пояснення представників відповідача, показання ОСОБА_1 , оглянувши матеріали кримінальної справи № 1-п-6/2010, в яких міститься оригінал спірного договору, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову в позові.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Ч.1 ст.15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

В силу вимог статей 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ст. 76 ЦПК України).

Відповідно до ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

В силу вимог ч.3 ст.3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду та вирішення справи.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» (тут і надалі в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі статтею 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Ч.1 ст.15 вказаного Закону визначено, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі .

У ч.ч. 1, 2 ст. 21 вищезазначеного Закону передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Згідно ч.1 ст.32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору...

Водночас у пункті «д» частини першої статті 141 ЗК України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата орендної плати.

Згідно ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Ст.629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.

Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду, викладеною у постановах від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17, від 31 липня 2020 року у справі № 479/1073/18.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 1,98 га, кадастровий номер: 6821282200030170346, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Жищинецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області (на даний час Хмельницького району), що підтверджується копією Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХМ № 011061 від 29.07.2004.

20.12.2005 між сторонами по справі було укладено Договір оренди землі, згідно якого позивачка передала відповідачу в оренду належну їй земельну ділянку, 06.09.2007 проведено реєстрацію договору у Городоцькому РВ ХРФ ДП ЦДЗК, реєстраційний номер 040775100229.

Згідно п.п.9, 11 спірного договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірі 222,62 грн.; орендна плата вноситься щорічно до 15 грудня поточного року.

Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_1 стверджувала, що ТОВ «Сатанов Аграр» не виконав свої зобов`язання щодо внесення орендної плати за 2018-2020 роки.

В судовому засіданні оглянуто оригінали відомості на видачу орендної плати (паю) за 2018 рік, відомості на видачу орендної плати за пай за 2019 рік (кошти), відомість на видачу олії в рахунок орендної плати за пай за 2019 рік. Згідно інформації, зазначеної у вказаних відомостях, ОСОБА_1 отримала орендну плату за 2018 рік на в сумі 6200 грн., за 2019 рік на загальну суму 6775 грн. У даних відомостях містяться підписи навпроти прізвища « ОСОБА_1 ».

Доказів в підтвердження того, що ОСОБА_1 не вчиняла підписів у зазначених відомостях позивачка не надала. В судовому засіданні позивачці було роз`яснено право звернутися до суду з клопотанням про призначення почеркознавчої експертизи щодо достовірності її підписів у наданих відповідачем відомостях про отримання орендної плати, проте таким правом позивачка не скористалася.

Посилання позивачки на відповідні повідомлення з Головного Державної податкової служби у Хмельницькій області щодо відсутності у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків інформації про нарахування /виплату податковим агентом - ТОВ «Сатанов-Аграр» за період 2018-2020 років доходів ОСОБА_1 не є достатнім доказом в підтвердження невиконання відповідачем обов`язку щодо сплати позивачці орендної плати, оскільки правовідносини з приводу неналежного виконання ТОВ «Сатанов Аграр» обов`язку з подання декларації та звітності щодо нарахування доходу орендодавцю, нарахування та сплати податків є компетенцією відповідних органів податкової служби.

Таким чином, враховуючи, що, в порушення вимог ч.1 ст.81 ЦПК України, позивачкою не надано належних доказів в підтвердження позовних вимог, суд дійшов висновку про відмову в позові.

Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

В позові ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Сатанов Аграр» про розірвання договору оренди земельної ділянки площею 1,98 га, кадастровий номер 6821282200030170346, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, укладений 20 грудня 2005 року між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю «Сатанов Аграр», зареєстрований Городоцьким районним відділом ХРФ ДП ЦДЗК 06 вересня 2007 року за № 040775100229 - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Хмельницького апеляційного суду безпосередньо або через Городоцький районний суд Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Сатанов Аграр», місце знаходження: 77772, вул.Івана Франка 70, с.Манява Богородчанського району Івано-Франківської області, ЄДРПОУ 31328702.

Суддя І.М.Федорук

СудГородоцький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення01.06.2023
Оприлюднено05.06.2023
Номер документу111282354
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —672/408/21

Рішення від 01.06.2023

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

Ухвала від 01.06.2023

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

Ухвала від 05.04.2023

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

Ухвала від 05.04.2023

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

Ухвала від 09.08.2022

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

Ухвала від 21.07.2022

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

Ухвала від 10.02.2022

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

Ухвала від 13.01.2022

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

Ухвала від 18.10.2021

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

Ухвала від 08.07.2021

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні