Справа № 589/1443/23
Провадження № 2-о/589/40/23
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
17 березня 2023 року м. Шостка
Суддя Шосткинського міськрайонного суду Сумської області Лєвша С.Л. перевіривши додержання вимог статей 175 і 177 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) у справі за заявою Шосткинської міської ради Сумської області в особі виконавчого органу Шосткинської міської ради: Управління комунальної власності, заінтересована особа: Шосткинська міська державна нотаріальна контора, відділ державної реєстрації виконавчого комітету Шосткинської міської ради про визнання спадщини відумерлою,-
ВСТАНОВИВ:
16 березня 2023 року Шосткинська міська рада Сумської області, в особі виконавчого органу Шосткинської міської ради: Управління комунальної власності, звернулася до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області із заявою про визнання спадщини відумерлою, у якій просить визнати спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , та складається з права на двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 (далі Квартира-1), яка складається із двох житлових кімнат, кухні, ванної, туалету, коридору, балкону, загальною площею 46,7 кв.м (житлова площа 28,8 кв.м). Передати відумерлу спадщину у власність територіальної громади Шосткинської міської ради Сумської області.
Суддя, ознайомившись з поданою заявою, дійшов до наступного:
Так процесуальний порядок визнання судом спадщини відумерлою закріплений главою 9 розділу IV ЦПК України, за якою суд визнає спадщину відумерлою за правилами окремого провадження.
Заява про визнання спадщини відумерлою має відповідати загальним вимогам ст.175 ЦПК України і особливостям, визначеним ст.335 ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст.335 ЦПК України у заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості, зокрема, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Згідно із ч.1 ст.337 ЦПК України, справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковою участю заявника та з обов`язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.
При прийнятті до свого провадження заяви, поданої в порядку окремого провадження, суддя вирішує питання відповідності її вимогам розділу IV «Окреме провадження» ЦПК України, а також загальним вимогам до заяви, передбаченим ст.175 ЦПК України.
Також, заявник в заяві про визнання спадщини відумерлою, просить суд не лише визнати спадщину відумерлою, але й передати спадщину, яка складається із Квартири-1, у власність територіальної громади Шосткинської міської ради Сумської області, тобто заява містить вимоги, які підлягають розгляду за різними правилами цивільного судочинства, а саме: щодо визнання спадщини відумерлою (окреме провадження) та передачі спадщини територіальній громаді (позовне провадження).
Згідно з вимогами ч. 2 п. 8 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1277 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), суд лише визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування у передбачених законом випадках.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних прав про спадкування» зазначає, що у заяві про визнання спадщини відумерлою не можуть ставитись вимоги позовного характеру, зокрема, вимоги про передачу спадкового майна у власність територіальної громади. Суди повинні враховувати, що відповідно до ч. 1 ст. 1277 ЦК суд лише визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування у передбачених законом випадках.
Отже, у заяві про визнання спадщини відумерлою не можуть ставитись вимоги позовного характеру, зокрема, вимоги передачі будинку у власність територіальної громади.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 1277 ЦК України, особи, які мають право або зобов`язані подавати заяву про визнання спадщини відумерлою, мають право на одержання інформації з Спадкового реєстру про заведену спадкову справу та видане свідоцтво про право на спадщину.
Однак, інформація з Спадкового реєстру в матеріалах справи відсутня.
У ч.1 ст. 1277 ЦК України зазначено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно із ч.3 ст. 5 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР не допускається делегування державних повноважень, що відносяться до виключних повноважень суб`єктів владних повноважень.
Отже, повноваження виконавчого органу ради в даному випадку не є делегованими, а тому тільки Шосткинська міська рада Сумської області має право звертатися із заявами про визнання спадщини відумерлою.
Крім цього, як вбачається із матеріалів справи заява про визнання спадщини відумерлою підписана представником за дорученням Кравчуком К. та в.о. начальника управління комунальної власності Шосткинської міської ради Нагорною Л., проте в матеріалах справи відсутній наказ про призначення Нагорної Л. в.о. начальника управління.
Крім цього, суд звертає увагу, що відповідно до ст. 42, 335 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи, та до суду подається заява.
Згідно із частиною першою статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У зв`язку із чим, враховуючи, що позовна заява подана без додержання наведених вище вимог її необхідно залишити без руху із зазначенням недоліків позовної заяви, способу і строку їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 177, 185, 258-260 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Заяву Шосткинської міської ради Сумської області, в особі виконавчого органу Шосткинської міської ради: Управління комунальної власності, про визнання спадщини відумерлою - залишити без руху.
Запропонувати Шосткинській міській раді Сумської області в строк протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху привести позовну заяву у відповідність з вимогами статті 177 Цивільного процесуального кодексу України, шляхом усунення вищевказаних недоліків.
Роз`яснити, якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає зазначені вище вимоги, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду.
Якщо заявник не усуне недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області С.Л.Лєвша
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 17.03.2023 |
Оприлюднено | 07.06.2023 |
Номер документу | 111307342 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Лєвша С. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні