Рішення
від 05.06.2023 по справі 382/540/23
ЯГОТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Яготинський районний суд Київської області

Справа № 382/540/23

Провадження № 2/382/265/23

РІШЕННЯ

Іменем України

05 червня 2023 року Яготинський районний суд Київської області ускладі:

головуючого суддіКисіль О.А.

при секретаріПшик Ю. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Яготин справу за позовом ОСОБА_1 , в особіпредставника ОСОБА_2 до Яготинської міськоїради про визнання права власності на спадкове майно,

ВСТАНОВИВ:

Позивач в особі представника - адвоката Черних В. О. звернувся доЯготинського районногосуду Київськоїобласті зпозовною заявоюдо Яготинськоїміської радиКиївської області про визнанняправа власностіна спадковемайно, в котрій зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки плогцею 4,56 га, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Черняхівської сільської ради Яготинського району (теперішня назва Бориспільського району) Київської області. Згідно заповіту від 14.11.2018, посвідченого секретарем виконкому Черняхівської сільської ради Черняковою К.П., позивачка по справі являється спадкоємицею всього майна померлої ОСОБА_3 . В передбачений законодавством термін до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 позивачка не зверталася, оскільки постійно проживала разом із померлою однією сім`єю до дня відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується актом обстеження житлових і матеріально-побутових умов від 15.03.2023. ОСОБА_3 була інвалідом дитинства та мала необхідність у сторонньому піклуванні та догляді. В жовтні 2021 року стан здоров`я ОСОБА_3 зовсім погіршився, вона стала потребувати постійного стороннього нагляду, а тому позивачка переїхала до неї, доглядала та проживала разом із нею до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1 .

Крім того, отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на майно, яке вона фактично прийняла в спадок, позивачка не може, оскільки оригінал правовстановлюючого документу на спадкове майно - державний акт на право власності на земельну ділянку - у позивачки відсутній. Разом із заповітом у спадкодавця зберігалась лише його копія.

Тобто правовстановлюючий документ на спадкове майно ОСОБА_3 - державний акт на право власності на земельну ділянку (серія ЯБ№315267), виданий 14.08.2008 року - є втраченим.

В листі від 07.04.2023 року нотаріусом роз`яснення позивачці, що оскільки місце реєстрації спадкодавця - ОСОБА_3 , яка помела ІНФОРМАЦІЯ_1 та її - спадкоємиці - є різними, а також відсутність у неї оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно ОСОБА_3 , не дає можливості нотаріусу оформити та видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом, а тому рекомендовано звернутись до суду для вирішення даного питання.

Як вбачається з довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 27.03.2023 за № 201-20230327-0005689462 вартість земельної ділянки площею 4,56 та, кадастровий номер 3225589000:03:007:0085, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва становить 98603,93 грн.

Враховуючи вищевикладене просила встановити, що ОСОБА_1 постійно проживала разом із ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини. Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 4,56 та, кадастровий номер 3225589000:03:007:0085, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Черняхівської сільської ради Київської області. Судові витрати покласти на позивачку.

Представник позивача звернулася до суду з заявою, в котрій просила розглянути справу у її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила їх задоволити.

Представник відповіда в судове засідання не з`явився на адресу суду направив заяву про розгляд справи у його відсутності, проти позовних вимог не заперечує та у вирішенні питання покладається на розсуд суду.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, враховуючи, що в справі є достатньо доказів для її розгляду, суд вважає, що позов підлягаає до задоволення.

Відповідно до ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

В рішенні Європейського суду з прав людини в справі «Ващенко проти України» (Заява № 26864/03) від 26 червня 2008 року зазначено, що принцип змагальності полягає в тому, що суд уважно досліджує зауваження заявника, виходячи з сукупності наявних матеріалів в тій мірі, в якій він є повноважним вивчати заявлені скарги. Отже, у суду відсутні повноваження на вихід за межі принципу диспозитивності і змагальності та збирання доказів на користь однієї із зацікавлених сторін.

Відповідно до роз`яснень п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року № 14 «Про судове рішення у цивільній справі», враховуючи принцип безпосередності судового розгляду, рішення може бути обґрунтоване лише доказами, одержаними у визначеному законом порядку та дослідженими в судовому засіданні.

Так, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.7-8).

З копії Свідоцтва про смерть (а.с. 10) вбачається, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Яготин Київської області.

Згідно заповіту від 14.11.2018, посвідченого секретарем виконкому Черняхівської сільської ради Черняковою К.П., ОСОБА_1 являється спадкоємицею всього майна померлої ОСОБА_3 (а.с.9).

З копії Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 10) вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Черняхівка Бориспільського району Київської області.

Згідно копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №315267, вбачається, що ОСОБА_3 відповідно до Розпорядження Яготинської РДА від 03.11.2005 року № 459 є власником земельної ділянки площею 4,5600га., що розташована на території Черняхівської сільської ради Яготинського району Київської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.11).

Відповідно до акту обстеження житлових і матеріально-побутових умов від 15.03.2023 року вбачається, що з листопада місяця 2021 року ОСОБА_1 проживала спільно з сестрою ОСОБА_3 до дня її смерті за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.12).

В листі від 07.04.2023 року нотаріусом роз`яснення позивачці, що оскільки місце реєстрації спадкодавця - ОСОБА_3 , яка помела ІНФОРМАЦІЯ_1 та її - спадкоємиці - є різними, а також відсутність у неї оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно ОСОБА_3 , не дає можливості нотаріусу оформити та видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом, а тому рекомендовано звернутись до суду для вирішення даного питання (а.с.13).

Відповідно до копії газети "Яготинські вісті" від 31.03.2023 року зі сторінки оголошень вбачається, що втрачений державний акт про право власності на земельну ділянку (серія ЯБ № 315267) площею 4,56га., яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, виданий 14.08.2008 року на ім`я ОСОБА_3 , вважати недійсним (а.с.14).

ОСОБА_3 є інвалідом дитинства що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК та потребувувала постійного стороннього догляду (а.с.15-16).

Відповідно до Інформаційної довідки Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) вбачається, що за вказаними параметрами запиту у спадковому реєстрі на ОСОБА_3 інформація відсутня (а.с.35).

Згідно статті321ЦК Україниправо власностіє непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

У відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належать спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно дост.1261ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ч.1ст.1268ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно ст.1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування. Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині. Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини. У разі смерті особи, яка була позбавлена права на спадкування, до смерті заповідача, позбавлення її права на спадкування втрачає чинність. Діти (внуки) цієї особи мають право на спадкування на загальних підставах.

Відповідно до ст.1236 ЦК України, заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини. Якщо заповідач розподілив між спадкоємцями у заповіті лише свої права, до спадкоємців, яких він призначив, переходить та частина його обов`язків, що є пропорційною до одержаних ними прав. Чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини.

Згідно ст.89ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуюче вище викладене, а також те, що позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 12, 76-81, 89, 141, 258-259, 265, 268, 354, 315 ЦПК України, ст. ст. 321, 1217, 1218, 1261, 1235, 1236, 1225, 1268, 1270 ЦК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 , в особіпредставника ОСОБА_2 до Яготинської міськоїради про визнання права власності на спадкове майно, задовольнити.

Встановити, що ОСОБА_1 постійно проживала разом із ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 4,56 та, кадастровий номер 3225589000:03:007:0085, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Черняхівської сільської ради Київської області.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення повного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, після проголошення повного рішення 05 червня 2023 року, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кисіль О.А.

СудЯготинський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення05.06.2023
Оприлюднено07.06.2023
Номер документу111311682
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —382/540/23

Рішення від 05.06.2023

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Кисіль О. А.

Ухвала від 18.05.2023

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Кисіль О. А.

Ухвала від 12.04.2023

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Кисіль О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні