Рішення
від 22.05.2023 по справі 686/13389/21
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/13389/21

Провадження № 2/686/624/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2023 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Приступи Д.І.

секретаря Люкової Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вікторія-16» про стягнення майнової шкоди внаслідок залиття квартири,

встановив:

01 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСББ «Вікторія-16» про стягнення майнової шкоди внаслідок залиття квартири, посилаючись на те, що 19 жовтня 2020 року в житловому будинку АДРЕСА_1 трапилось залиття ряду квартир, зокрема квартири АДРЕСА_2 , що належить позивачу на підставі договору купівлі-продажу квартири від 21.11.2011р. Внаслідок неналежного обслуговування внутрішньо будинкових систем опалення будинку сталось пошкодження крану гарячого водопостачання та залиття квартири АДРЕСА_2 .

19 жовтня 2020 року було складено акт залиття квартири АДРЕСА_2 . В даному акті зазначено, що було залито водою кімнату 18.1. кв.м., пошкоджено підвісну гіпсокартонну стелю, посередині кімнати гіпсокартонні плити розійшлися, покрутилися, по кутках кімнати відклеїлись шпалери. Підвісний карниз, який кріпиться до гіпсокартонної стелі провис, над вікном розмило побілку та утворилися жовті плями.

Відповідно до висновку експерта № 846ед/021 від 05.04.2021 року, вбачається, що розмір майнової шкоди, заподіяної внаслідок залиття, яке сталось 19.10.2020р. у квартирі АДРЕСА_3 , в цінах станом на 05.04.2021р. становить 22601 грн.

Позивачем було витрачено 3000 грн на залучення експерта.

Посилаючись на те, що залиття її квартири сталося з вини відповідача, а тому просила стягнути з відповідача ОСББ «Вікторія-16» 22601 грн на відшкодування майнової шкоди, а також стягнути витрати на залучення експерта в розмірі 3000 грн., судові витрати по сплаті судового збору просила покласти на відповідача через важке невиліковне захворювання.

В судовому засіданні позивачка та її представник заявлені вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача у задоволенні позову просив відмовити.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи та дослідивши наявні у ній докази, вважає, що позов слід задовольнити з огляду на наступне.

Як встановлено в судовому засіданні 19 жовтня 2020 року в житловому будинку АДРЕСА_1 трапилось залиття ряду квартир, зокрема однокімнатної квартири АДРЕСА_2 , що належить позивачу на підставі договору купівлі-продажу квартири від 21.11.2011р. Внаслідок неналежного обслуговування внутрішньо будинкових систем опалення будинку сталось пошкодження крану гарячого водопостачання та залиття квартири АДРЕСА_2 .

19 жовтня 2020 року було складено акт залиття квартири АДРЕСА_2 . В даному акті зазначено, що було залито водою кімнату 18.1. кв.м., пошкоджено підвісну гіпсокартонну стелю, посередині кімнати гіпсокартонні плити розійшлися, покрутилися, по кутках кімнати відклеїлись шпалери. Підвісний карниз, який кріпиться до гіпсокартонної стелі провис, над вікном розмило побілку та утворилися жовті плями.

Відповідно до висновку експерта № 846ед/021 від 05.04.2021 року, вбачається, що розмір майнової шкоди, заподіяної внаслідок залиття, яке сталось 19.10.2020р. у квартирі АДРЕСА_3 , в цінах станом на 05.04.2021р. становить 22601 грн.

Позивачем було витрачено 3000 грн на залучення експерта.

Посилаючись на те, що залиття квартири позивача сталося з вини відповідача, а тому просила стягнути з відповідача ОСББ «Вікторія-16» 22601 грн на відшкодування майнової шкоди, а також стягнути витрати на залучення експерта в розмірі 3000 грн., судові витрати по сплаті судового збору просила покласти на відповідача через важке невиліковне захворювання (онкологічне захворювання, двічі перенесла захворюванні Ковід-19 у важкій формі, що суттєво обтяжило її майновий стан. Єдиним джерелом доходу є пенсійні виплати в розмірі 3289,18 грн.

Так, відповідно дост. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, як их особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Правиламистатті 1166 ЦК Українивстановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала.

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповіднодостатті4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднаннястворюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.Об`єднання відповідає за своїми зобов`язаннями коштами і майном об`єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов`язки, виступає позивачем та відповідачем у суді. Об`єднання не несе відповідальності за зобов`язаннями співвласників.

Правилами статтей16,17 Закону України «Про об`єднанняспіввласників багатоквартирного будинку», встановленоправа та обов`язки об`єднання зокрема: об`єднання має право- укладати договори,виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; об`єднання має обов`язок - забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам,забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна.

Проте, як було встановлено ОСББ «Вікторія-16» не уклало договорів із виконавцями по обслуговуванню внутрішньо будинкових систем, своїми силами таке обслуговування не проводилось, що призвело до виникнення даної аварійної ситуації.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 27 березня 1992 року "Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди", розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.

Відповідно дост. 322 ЦК Українивласник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 2ст. 382 ЦК Україниусі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Пунктом 2.3.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76, передбачено, що у разі залиття, аварії квартир складається відповідний акт, який повинен встановлювати причини залиття, зокрема чи залиття спричинено унаслідок несправності внутрішньобудинкових мереж водопостачання та водовідведення та з`ясування питання чи не було це наслідком недбалості осіб, мешканців квартир або інші обставини, що могли спричинити залиття. Форма вказаного акта встановлена в додатку № 4 до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій.

В Акті про залиття обов`язково описується що трапилося і які наслідки (що залите, які обсяги робіт, які ушкодження, які речі ушкоджено, чітко зазначається причини залиття (несанкціоноване втручання мешканців квартири у роботу системи (заміна радіаторів, трубопроводів, вентилів, рушникосушарок тощо), незадовільне технічне обслуговування систем, передчасний вихід з ладу радіаторів опалення, трубопроводів, вентилів, гнучких підводок та ін.).

Тобто, факт залиття квартири та його наслідків фіксується актом комісійного обстеження квартири за участю представників організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди є виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, представників організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди обслуговує внутрішньобудинкові системи опалення та водопостачання, представника власника будинку, будинкового комітету та затверджується начальником організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Присутність зацікавлених осіб від потерпілої сторони та з боку винної є обов`язковою. Акт обов`язково має бути підписаний всіма членами комісії. Відмова від підпису складеного акта присутніми особами від потерпілої сторони та з боку винної не впливає на його чинність. У такому випадку в акті має бути зазначено, що згадані особи підписувати складений акт відмовилися та зазначити причини такої відмови.

Основною метою при складанні акту залиття квартири є встановлення причин залиття, та осіб, відповідальних за спричинену шкоду.

Відповідно до п. 7, п. 12 "Правил користування приміщеннями житлових будинків", затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 24 серпня 2006 року № 45, власник та наймач (орендар) квартири зобов`язаний: дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг; проводити за власні кошти ремонт квартири (наймач (орендар) - згідно з договором найму (оренди); забезпечувати збереження житлових і підсобних приміщень та технічного обладнання.

Пунктом 4 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 року №690, установлено, що утримання внутрішньобудинкових систем у багатоквартирному будинку здійснюється відповідно до Порядку обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води, затвердженого Мінрегіоном.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15 серпня 2018 року № 219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2018 року за №1074/32526, затверджено Порядок обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води (надалі - Порядок).

Пунктами 1, 2 указаного Порядку передбачено механізм обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води багатоквартирного житлового будинку,забезпечення їх належного функціонування, технічного обслуговування та ремонту з метою надійного та безпечного падання споживачам відповідних комунальних послуг. Відповідно до цього Порядку на управителів або інших осіб, уповноважених співвласниками багатоквартирного будинку та виконання робіт з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води, а також виконавців комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення у разі укладення з ними споживачами індивідуальних договорів про надання такої послуги з використанням та обслуговуванням внутрішньобудинкових мереж.

В судовому засіданні позивачем доведено, відповідачем не спростовано, що аварійна ситуація в квартирі АДРЕСА_2 сталася, в результаті прориву труби системи опалення, що знаходиться на технічному поверсі будинку. В протоколі №2 засідання правління ОСББ «Вікторія-16» від 20.02.2021р. зазначено, що за топлення сталося внаслідок прориву труби системи опалення, що знаходиться на технічному поверсі будинку.

В свою чергу, залиття квартири позивача відбулося внаслідок зазначених вище обставин.

Зазначена обставина відповідачем не спростована і доказів протилежного відповідачем суду не надано.

Пунктами 4-8 зазначеного Порядку передбачено: обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води багатоквартирного будинку (далі - внутрішньобудинкові системи) здійснюється виконавцем та включає комплекс робіт з технічного обслуговування та проведення поточного ремонту внутрішньобудинкових систем від зовнішньої поверхні стіни будинку до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення протягом усього періоду їх експлуатації. Обслуговування систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води в межах житлового (нежитлового) приміщення від точки приєднання здійснюється його власником (співвласниками). Виконавець забезпечує функціонування та підтримку в робочому стані елементів внутрішньобудинкових систем відповідно до заданих параметрів і режимів роботи. Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку складається з комплексу робіт, спрямованих на підтримку справності елементів системи чи заданих параметрів та режимів роботи обладнання внутрішньобудинкових систем за допомогою огляду, налагодження, регулювання і випробування систем, заміни швидкозношуваних елементів, заправки витратними матеріалами, змащення тощо, та не включає обслуговування вузлів комерційного обліку. Поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку складається з комплексу робіт, що спрямовані на систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей інженерного обладнання. Поточний ремонт має проводитися з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію в періодах між капітальним ремонтом.

Згідно з абзацом 2 пункту 3 Порядку виконавець - юридична або фізична особа - підприємець, уповноважена співвласниками на виконання робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води (усіх разом або окремо конкретної), управитель або виконавець комунальної послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення у разі укладення споживачами з ним індивідуальних договорів про надання такої послуги та обслуговування відповідних внутрішньобудинкових мереж.

За змістом пп. 1 п. 22 Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідновлення, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року за № 630, точкою розподілу, в якій здійснюється передача послуг з водопостачання холодної та гарячої води від виконавця споживачеві у багатоквартирному будинку єводорозбірні крани (душова сітка).

В даному випадку, саме відповідач є особою, на яку покладений обов`язок забезпечення функціонування та підтримки в робочому стані елементів внутрішньобудинкових систем, відповідно до заданих параметрів і режимів роботи, а також здійснення комплексу робіт з технічного обслуговування та проведення поточного та капітального ремонту внутрішньобудинкових систем від зовнішньої поверхні стіни будинку до точки приєднання житлового (нежитлового приміщення) протягом усього періоду їх експлуатації.

З огляду на викладене, та з урахуванням визначених цивільним процесуальним законом принципів змагальності й диспозитивності цивільного процесу саме на відповідача покладено обов`язок доведення відсутності його вини в завданні шкоди позивачу.

За правиламист. 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно зіст. 77 ЦПК Україниналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ч. 2ст. 78 ЦПК Україниобставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. А згідно зіст. 79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Згідно з ч. 1ст. 80 ЦПК Українидостатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Відповідно до ч.ч. 1, 6, 7ст. 81 ЦПК Україниобов`язок доказування і подання доказів покладається на сторони. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

При цьому суд враховує, що форма акту від 19 жовтня 2020 року не відповідає формі, встановленій у додатку № 4 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76. Проте, зміст цього Акту оцінюється судом в його сукупності, голова правління ОСББ «Вікторія-16» відмовився складати акт про затоплення квартири позивачки.

Позиція відповідача про те, що акт про залиття квартири, наданий позивачем, не є належним, суд розцінює критично, оскільки у своїй сукупності Акт від 19 жовтня 2020 року, дають підстави дійти висновку про вину відповідача, саме на нього покладено обов`язок забезпечення функціонування та підтримки в робочому стані елементів внутрішньобудинкових систем відповідно до заданих параметрів і режимів роботи, а також здійснення комплексу робіт з технічного обслуговування та проведення поточного та капітального ремонту внутрішньобудинкових систем від зовнішньої поверхні стіни будинку до точки приєднання житлового (нежитлового приміщення) протягом усього періоду їх експлуатації.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 201/658/16-ц, у якій касаційний суд відхиляє посилання позивача на те, що акти, у яких зафіксовано причини та наслідки залиття, складені не у день залиття та не відповідають формі, що передбачена Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженихНаказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року №76, не є належними та допустимими доказами. При цьому касаційний суд в своїй постанові указує на те, що обов`язкового складання актів безпосередньо у момент залиття зазначені Правила не вимагають.

Дослідивши акт про залиття, який міститься у цій справі як письмовий доказ, суд вважає, що істотних порушень, які б могли свідчить про його неправомірність або нечинність, не виявлено.

Таким чином, що будь-яких доказів на спростування зазначених в акті відомостей про подію залиття, причини, вину відповідача та обсяг пошкоджень, відповідач не надав, клопотання про призначення судової експертизи щодо встановлення причин залиття чи вартості заподіяної шкоди, відповідач не заявив.

За таких обставин, суд вважає позов ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди обґрунтованим, та таким, що підлягає задоволенню, позивачем повністю доведено розмір матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок залиття її квартири в розмірі 22601 грн., як і доведено, то що шкода їй була спричинена з вини відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,4,12,13,81,82,141,142,259,263-265,268 ЦПК України ст.ст.16,22, 322,382,1166 ЦКУкраїни, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вікторія-16» (ЄДРПОУ 35014373) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) матеріальну шкоду в сумі 22601 грн та витрати на залучення експерта у розмірі 3000 грн.

Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вікторія-16» (ЄДРПОУ 35014373) на користь держави судовий збір в розмірі 908 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складання повного судового рішення до Хмельницького апеляційного суду.

Позивач:ОСОБА_1 ,місце проживання АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вікторія-16», місцезнаходження вул. Соборна, 16, м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 35014373.

Повний текст рішення виготовлено 22 травня 2023 року.

Суддя:

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення22.05.2023
Оприлюднено07.06.2023
Номер документу111315190
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб

Судовий реєстр по справі —686/13389/21

Рішення від 22.05.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Приступа Д. І.

Ухвала від 04.06.2021

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Приступа Д. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні