Рішення
від 01.06.2023 по справі 734/1602/23
КОЗЕЛЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/734/511/23 Справа № 734/1602/23

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

01 червня 2023 року смт. Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді - Бараненка С.М.,

при секретарі Науменко О.Л.,

розглянувши увідкритому підготовчомусудовому засіданнів залісуду смт.Козелець цивільнусправу запозовною заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області та Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви для прийняття спадщини за заповітом, -

В С Т А Н О В И В:

Із позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви для прийняття спадщини за заповітом, до суду звернулися ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Позов мотивований тим, що незнання про наявність заповідального розпорядження на ім`я позивачів, стало причиною і перешкодило позивачам своєчасно звернутися до нотаріальної контори та призвело до порушення права позивачів з приводу оформлення спадщини після смерті ОСОБА_3 , тому позивачі змушені звернутися до суду за захистом свого особистого права для його відновлення.

Позивачі в судове засідання не з`явилися, надали до суду заяву в якій просили розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримують повністю.

Відповідач Козелецька селищна рада Чернігівського району Чернігівської області в судове засідання свого представника не забезпечила, до суду надійшла заява у якій відповідач просить розглядати справу без участі представника селищної ради, позовні вимоги визнає повністю.

Відповідач Остерська міська рада Чернігівського району Чернігівської області в судове засідання свого представника не забезпечила, в матеріалах справи міститься заява у якій відповідач просить розглядати справу без участі представника міської ради, позовні вимоги визнає.

На підставі ч. 2 ст.247ЦПК України фіксування за допомогою технічних засобів в суді не здійснювалося з підстав неприбуття всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні.

Суд, дослідивши докази наявні у матеріалах справи та встановив обставини, що викладені нижче.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 31 січня 2022 року виконавчим комітетом Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області.

ОСОБА_3 постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на момент смерті вона проживала одна, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої входять земельні ділянки за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,61 га, яка знаходиться на території Козелецької селищної (колишньої Олексіївщинської сільської) ради, належна їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №258098 від 25.07.2006 року, площею 0,03 га, яка знаходиться на території Остерської міської (Євминської сільської) ради, належна їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №425765 від 25.07.2006 року, а також земельна ділянка за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, належна їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №468814 від 27.07.2012 року площею 0,1500 га, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2 .

ОСОБА_3 за життя розпорядилася своїм майном, склавши заповіт, посвідчений 11 листопада 2021 року приватним нотаріусом Вишгородського нотаріального округу Кравцовою О.В., зареєстрований в реєстрі нотаріальних дій за №2108, відповідно до якого належні їй земельні ділянки: площею 1,61 га, кадастровий номер - 7422080200:07:006:0425, що розташована на території Олексіївщинської сільської ради та земельну ділянку площею 0,03 га, кадастровий номер - 7422082700:07:002:0425, що розташована на території Євминської сільської ради заповіла позивачу у справі, ОСОБА_1 ; площею 0,1500 га, кадастровий номер - 7422080202:73:031:0008, що розташована по АДРЕСА_1 , заповіла позивачу у справі, ОСОБА_2 .

Упродовж строку, який наданий законом для прийняття спадщини позивачі не звернулися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .

Це пов`язано з тим, що позивачі не знали про наявність заповіту, яким ОСОБА_3 усе своє майно заповідала останнім. Однак нещодавно, коли позивачі звернулися до нотаріуса, то вона повідомила позивачам, що є такий заповіт та водночас зазначила, що позивачі пропустили строк необхідний для прийняття спадщини.

Після смерті ОСОБА_3 , єдиними спадкоємцями за заповітом на вказане спадкове майно є лише позивачі у справі, ОСОБА_1 і ОСОБА_2 .

Відповідно до роз`яснень викладених в п. 23 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, в порядку установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляді не підлягають. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.

Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з дня набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і законом відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до Постанови Верховного Суду України від 26 червня 2019 року у справі №565/1145/17, провадження № 61-38298св18, судом у описовій частині визначено мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права: за загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України). Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Згідно з ч. 3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої статті 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що підстав у відмові у задоволенні позовних вимог у справі не вбачається, позовні вимоги підтверджуються наявними в справі доказами.

За таких обставин суд вважає за необхідне задовольнити позов.

В судовомузасіданні встановлено,що позивачдійсно пропустиластрок дляприйняття спадщиниз поважноїпричини тавраховуючи вимогич.4ст.174ЦПК України,суд вважаєза необхідненадати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 додатковий строк для прийняття спадщини.

Керуючись ч. 3 ст. 1272 ЦК України, ст. 4, 247, 265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області та Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви для прийняття спадщини за заповітом, - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк протягом шести місяців достатній для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_3 .

Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк протягом шести місяців достатній для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_3 .

Судові витрати з відповідача не стягувати.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:

на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;

на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Козелецький районний суд Чернігівської області до Чернігівського апеляційного суду.

Головуючий суддя С.М. Бараненко

СудКозелецький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення01.06.2023
Оприлюднено07.06.2023
Номер документу111323450
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —734/1602/23

Рішення від 01.06.2023

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Бараненко С. М.

Ухвала від 03.05.2023

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Бараненко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні