Справа № 190/462/23
Провадження №2/190/227/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
25 травня 2023 року м.Пятихатки
П`ятихатський районний суд Дніпропетровської області
в складі головуючого судді Фирси Ю.В.,
за участю секретаря Гук С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. П`ятихатки цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом.
В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що ОСОБА_3 є його тіткою, ІНФОРМАЦІЯ_1 тітка померла. Після її смерті залишилось спадкове майно, до складу якого входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,98 га, кадастровий номер 1224581500:02:001:0292, що розташована на території П`ятихатської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області. Належну їй земельну ділянку тітка за життя заповіла йому. З приводу отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом звернувся до П`ятихатської державної нотаріальної контори, проте отримав відмову, з посиланням на те, що він не може надати правовстановлюючий документ на земельну ділянку.
У зв`язку з вищевикладеним, просить визнати за ним право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,98 га, кадастровий номер 1224581500:02:001:0292, що розташована на території П`ятихатської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області в порядку спадкування за заповітом після смерті тітки ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву з проханням справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причину неявки до суду не повідомив/а.с.27/.
Таким чином, оскільки відповідач у судове засідання не з`явився, про місце, дату та час судового розгляду справи був сповіщений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, не надав заяви про розгляд справи за його відсутності, не скористався правом надання заперечень проти позову, у зв`язку з чим суд за згодою позивача вирішує справу в порядку заочного розгляду на підставі наявних у справі доказів.
За таких обставин, оскільки сторони в судове засідання не з`явились, про час і місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, суд вважає, що судове засідання можливо провести без їх участі, на підставі наявних у справі доказів, без фіксування судового засідання технічними засобами, що буде відповідати вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Жовте Кам`янського району Дніпропетровської області померла ОСОБА_3 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть/а.с.4/.
Після її смерті залишилось спадкове майно, до складу якого входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,98 га, кадастровий номер 1224581500:02:001:0292, що розташована на території П`ятихатської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області, про що свідчить копія свідоцтва про право на спадщину за законом та Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності/а.с.6,7/.
За життя ОСОБА_3 належну їй земельну ділянку розміром 6,9800 га, яка належала їй згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі серія НВО 714102 від 02.03.2017 року заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с.5/.
21 лютого 2023 року постановою державного нотаріуса П`ятихатської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області позивачу ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом відмовлено, з посиланням на те, що у нього відсутній документ, що підтверджує наявність на момент відкриття спадщини право власності ОСОБА_3 , а також не може надати правовстановлюючий документ на земельну ділянку/а.с.8/.
Згідно зі статтями 1216, 1218Цивільного кодексуУкраїни (далі - ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтями 1217, 1223ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265цього Кодексу (спадкоємці за законом першої-п`ятої черг). Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно зі статтями 1233-1235ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється особисто. Вчинення заповіту через представника не допускається. Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
Відповідно до частини першої та другої статті 1220ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно з частинами першою-третьою статті 1268ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч. 3 ст.1296ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ст.392ЦК України власник може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом на спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , до складу якої входить земельна ділянка площею 6,98 га, кадастровий номер 1224581500:02:001:0292, що розташована на території П`ятихатської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом йому відмовлено, чим порушено його законне право на отримання спадщини, що і дає підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.12,80,81,263-265, 280-283 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності а порядку спадкування за заповітом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку площею 6,98 га, кадастровий номер 1224581500:02:001:0292, що розташована на території П`ятихатської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області, що залишилась після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Головуючий суддя Ю.В. Фирса
Суд | П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2023 |
Оприлюднено | 07.06.2023 |
Номер документу | 111331563 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
Фирса Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні