Ухвала
від 13.04.2023 по справі 490/1779/23
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА

Центральний районний суд м. Миколаєва

54020, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua

490/1779/23

н\п 1-кс/490/3184/2023

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2023 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання т.в.о. старшого слідчого СВ ХРУП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Челябінськ, рф, громадянки України, раніше не судимої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

яка підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні СВ ХРУПГУНП вХерсонській області перебувають матеріали кримінального провадження № 12022230000002453 від 25.07.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України.

28.03.2023 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Згідно вказаного повідомлення, ОСОБА_6 не пізніше 16 серпня 2022 року (більш точну дату та час в ході досудового розслідування не встановлено), знаходячись у м. Херсон Херсонської області, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, діючи в інтересах та на користь Російської Федерації, з метою завдання шкоди національним інтересам України, добровільно погодилась на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора та розпочала співпрацю зі створеним незаконним органом окупаційної адміністрації держави-агресора, так званим «Департаментом образования и науки в Херсонськой области», який розпочав свою роботу 30.05.2022 та який від окупаційної влади очолила громадянка України ОСОБА_7 (стосовно останньої правоохоронними органами Херсонської області направлено до суду обвинувальні акти про вчинення нею таких кримінальних правопорушень як державна зрада та колабораційна діяльність).

В подальшому, постановою «Председателя Совета министров- Председателя Правительства Военно-гражданской администрации Херсонськой области» № 15-пп від 29.08.2022 «О создании Министерства образования и науки Херсонской области» вищевказаний «Департамент» реорганізований в так зване «Министерство образования и науки Херсонськой области», виконувачем обов`язків так званого «заместителя министра образования и науки Херсонськой области» призначено ОСОБА_7

18.05.2022 віце-прем`єр рф Марат Хуснулін, так званий «глава Крыма» ОСОБА_8 та так званий «глава военно-гражданской администрации Херсонской области» ОСОБА_9 (стосовно останнього правоохоронними органами Херсонської області направлено до суду обвинувальні акти про вчинення ним таких кримінальних правопорушень як посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, державна зрада та колабораційна діяльність), перебуваючи у м. Херсон, публічно заявили, що до основних завдань «военно-гражданской администрации Херсонской области», зокрема відноситься організація освітнього процесу Херсонського регіону.

10.06.2022 так званий «глава военно-гражданской администрации Херсонской области» ОСОБА_9 публічно заявив, що установи, які надають освітні послуги мають бути збережені, керівники, які приймають правила та погоджуються, що Херсонська область завжди буде частиною російської федерації, будуть працювати далі, а керівники, які з цим не погоджуються, будуть замінені на інших.

Основним завданням «Департаменту освіти і науки військово-цивільної адміністрації Херсонської області» є реалізація та підтримка рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації шляхом впровадження на території Херсонської області стандартів освіти держави-агресора, а саме російської федерації, зокрема з метою підтримання окупаційної політики у вказаному напрямку та створення її позитивного іміджу серед місцевого населення.

14.06.2022 так звана «начальник Департамента образования и науки Херсонской области» ОСОБА_10 публічно заявила про інтеграцію навчальних закладів Херсонської області в освітню систему російської федерації, про надання російською федерацією підручників, про формування викладацького складу.

Разом з тим, що ОСОБА_11 не пізніше 16.08.2022 (точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені), передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, достовірно розуміючи, що діє в інтересах і на користь окупаційної адміністрації держави-агресора, добровільно зайняла посаду так званого «начальника Управления образования города Херсона» у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території м. Херсон, окупаційною адміністрацією держави-агресора, а саме в так званому «Департаменте образования и науки Херсонской области», для забезпечення та впровадження стандартів освіти рф на тимчасово окупованій території Херсонської області.

Після призначення ОСОБА_6 на вказану посаду, остання розпочала здійснювати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, які полягають у загальному керівництві загальноосвітніми (шкільними, дошкільними, професійно-технічними) закладами на території м. Херсон.

ОСОБА_6 , передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, перебуваючи за адресою: м. Херсон, проспект Ушакова, буд. 37, на початку серпня 2022 року (точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені), здійснюючи повноваження так званого «начальника Управления образования города Херсона», достовірно розуміючи, що загальноосвітні заклади, розташовані на території Херсонської територіальної громади є власністю Херсонської міської ради держави України, та їх функціонування забезпечується державними органами та органами місцевого самоврядування України відповідно до Закону України Про освіту, в тому числі відповідно до наказів управління освіти Херсонської міської ради №51-т від 08.09.2022 «Про деякі питання організації освітнього процесу в 2022/2023 навчальному році на період дії воєнного стану» та № 34-т від 24.02.2022 «Про роботу закладів освіти Херсонської міської територіальної громади з 24 лютого 2022 року», достовірно знаючи що педагогічні працівники забезпечують дистанційно освітній процес, зібрала директорів освітніх закладів м.Херсон, призначених окупаційною адміністрацією держави-агресора, а саме так званим «Департаментом образования и науки Херсонской области», та публічно повідомила щодо інтеграції навчальних закладів Херсонської області в освітню систему РФ та впровадження стандартів освіти держави-агресора, надала вказівку підпорядкованим директорам освітніх закладів прибрати українську символіку та забезпечити розміщення у приміщеннях навчальних закладів символіки держави-агресора, а саме прапора рф, підготувати приміщення закладів освіти для організації навчання за стандартами освіти рф.

Так, ОСОБА_6 , реалізуючи свої адміністративно-господарські повноваження «начальника Управления образования города Херсона» (точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено) підписала листа № 96 від 17.08.2022 на ім`я «ВРИО Главы ВГА Херсонской области, Председателю Правительства Херсонской области С.В. Елисееву», щодо фінансування ремонтних робіт в базових дошкільних освітніх закладах міста Херсон.

ОСОБА_11 , діючи як «начальник Управления образования города Херсон» 31.08.2022 перебуваючи надала службову записку на ім`я «начальника Департамента образования и науки Херсонской области ОСОБА_12 » № 153/в від 31.08.2022 про виділення грошових коштів на придбання необхідних предметів і матеріалів, а також канцелярських приладів для потреб дошкільного закладу м. Херсон з відвантаженням в «ГБОУ Херсонской области «Детский сад № 67 города Херсона», котрий находиться по адресу: город Херсон, ул.И. Кулика, 120-а.

В подальшому, ОСОБА_6 , не пізніше 13.09.2022, реалізуючи свій протиправний умисел спрямований на завдання шкоди національним інтересам України, та створення позитивного іміджу окупаційної адміністрації держави-агресора серед населення, продовжила співпрацю з окупаційною владою щодо інтеграції системи освіти на окупованій території Херсонської області в систему освіти рф та відновлення роботи загальноосвітніх закладів, забезпечення їх функціонування на тимчасово окупованій частині території Херсонської області, добровільно обійняла посаду «начальника Управления по работе с образовательными учреждениями г. Херсона Министерства образования и науки Херсонской области», яке створено на підставі «Постановления Совета Министров Правительства Военно-гражданской администрации Херсонской области от 29.08.2022 года № 15-пп».

Так, ОСОБА_6 29.09.2022 (точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено), діючи як «начальник Управления по работе с образовательными учреждениями г. Херсона Министерства образования и науки Херсонской области» видала «служебную записку о несоответствии занимаемой должности директора ГБОУ Херсонской области «школы № 6 города Херсона ОСОБА_13 » на ім`я так званого «Министра образования и науки Херсонской области ОСОБА_14 ».

Тобто, ОСОБА_6 , перебуваючи на території тимчасово окупованого військами держави-агресора міста Херсон, діючи в умовах воєнного стану, з метою завдання шкоди національним інтересам Україні, у період часу з 16 серпня по листопад 2022 року (більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено), в порушення норм чинного законодавства України, а саме Законів України «Про національну безпеку України», «Про освіту», добровільно зайняла посаду у незаконному органі влади, який створено окупаційною адміністрацією держави-агресора, яка пов`язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюється у колабораційній діяльності, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111 1 КК України.

Крім того, у період не пізніше з 22 липня по вересень 2022 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), знаходячись в тимчасово окупованому військами РФ місті Херсон ОСОБА_6 , будучи громадянкою України, маючи досвід у сфері освіти, діючи умисно в інтересах та на користь держави-агресора РФ, з метою завдання шкоди Україні, діючи шляхом реалізації, підтримки рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора в особі так званих «Военно-гражданской администрации Херсонской области», «Департамента образования и науки Херсонской области» та «Министерства образования и науки Херсонской области» впроваджувала стандарти освіти держави-агресора в очолюваному нею новоствореному окупаційною адміністрацією навчальному закладі, відповідно до наказу «О создании государственных бюджетных образовательных учреждений Херсонской области» № 231-р від 15.07.2022, виданого «Военно-гражданской администрацией Херсонской области», так званому «ГБОУ Херсонской области «Ясли-сад № 60 города Херсона», створеному на базі цілісного майнового комплексу комунальної установи: Херсонського ясла-садка компенсуючого типу - центр розвитку дитини № 60 Херсонської міської ради, код ЄДРПОУ: 22762331, за адресою: Херсонська область, м. Херсон, вул. Лавреньова, буд. 9а, за наступних обставин.

Так, ОСОБА_6 відповідно до «Приказа о назначении руководителя государственного бюджетного образовательного учреждения Херсонской области» № 01/245 від 19.07.2022, виданого так званим «Департаментом образования и науки Херсонской области» призначена так званою «заведующей» «ГБОУ Херсонской области «Ясли-сад № 60 города Херсона», у вищевказаний період часу здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції на вказаній посаді, які спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора в очоленому нею дошкільному навчальному закладі та підпорядкуванні його окупаційній адміністрації держави-агресора.

ОСОБА_6 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи як «заведующая» так званого «ГБОУ Херсонской области «Ясли-сад № 60 города Херсона», створеного окупаційною адміністрацією держави-агресора, достовірно знаючи, що Херсонський ясла-садок компенсуючого типу - центр розвитку дитини № 60 Херсонської міської ради є власністю Херсонської міської територіальної громади на території України, та її функціонування забезпечується держаними органами та органами місцевого самоврядування України, що педагогічні працівники держави Україна забезпечують освітній процес дистанційно відповідно до вимог Закону України «Про дошкільну освіту», вчинила дії спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора в очоленому нею дошкільному навчальному закладі та підпорядкуванні його окупаційній адміністрації держави-агресора, добровільно забезпечила розміщення у приміщені навчального закладу символіки держави-агресора, а саме прапора РФ, а також забезпечила ведення документації виключно на російській мові.

Крім того, ОСОБА_6 з метою реалізації свого кримінально-протиправного наміру спрямованого на здійснення дій щодо впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти, визначених «Федеральным законом «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 № 273-ФЗ, в період часу з 22 липня по вересень 2022 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено) вжила заходів по прийому вихованців до очолюваного нею закладу освіти на навчальний 2022-2023 рік, визначила вихователів, забезпечила початок навчання в очолюваному нею закладі за стандартами освіти держави-агресора з загальним застосуванням російської мови, як офіційної, що суперечить вимогам ст. 10 Конституції України, ст. ст. 6, 9, 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ст. ст. 7, 12 Закону України «Про освіту», ст. ст. 5, 44 Закону України «Про дошкільну освіту».

Поряд з цим, ОСОБА_6 , діючи як «начальник Управления образования города Херсон Департамента образования и науки Херсонской области» та в подальшому «начальника Управления по работе с образовательными учреждениями г. Херсона Министерства образования и науки Херсонской области», не пізніше 16 серпня 2022 року впроваджувала стандарти освіти держави-агресора у підпорядкованих навчальних закладах міста Херсон, які створені окупаційною адміністрацією держави-агресора «Департаменту образования и науки Херсонской области», шляхом підбору кадрів на посади керівників закладів освіти, проведення нарад серед «директоров ГБОУ», яких публічно закликала до впровадження стандартів освіти держави-агресора, підготовки закладів освіти до початку навчального року за програмами освіти рф та розміщення символіки рф.

Підозрювана ОСОБА_6 , відповідно вимог ст. ст. 133, 135 КПК України викликалася 03.04.2023, 04.04.2023, 05.04.2023 року до органу досудового розслідування для проведення з нею слідчих дій в якості підозрюваної. Підозрювана у призначений час та місце без поважних причин не з`явився і про причини своєї неявки не повідомила.

У зв`язку із викладеним, 06.03.2023 в рамках кримінального провадження підозрювану ОСОБА_6 оголошено у розшук.

Слідчий звернувся до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із прокурором Херсонської окружної прокуратури ОСОБА_3 клопотанням про застосування відносно ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. В обґрунтування клопотання вказав, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, є ризики того, що підозрювана може переховуватись від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-які із речей чи документів; незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Запобігти вказаним ризикам та забезпечити належне виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов`язків не зможе обрання більш м`якого запобіжного заходу.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити.

Захисник проти задоволення клопотання заперечував посилаючись на необґрунтованість ризиків.

Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступного.

Згідно зі змістом ст.ст. 131-132 КПК України, запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду.

Стаття 177 КПК України містить правові норми щодо мети та підстав застосування запобіжних заходів. Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п`ятою статті 176 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно положень ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Згідно вимог п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про основоположні права та свободи та практику Європейського суду з прав людини, обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.

ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень,передбачених ч.3ст.111-1,ч.5ст.111-1КК України,яке відносяться до категорії тяжкого злочину, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження: Протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 17.01.2023, яка пояснила, що є вихователем Херсонського ясла-садка компенсуючого типу- центру розвитку дитини №60 Херсонської міської ради, була на зборах колективу садочка за участі директора ОСОБА_6 , на якій остання закликала співробітників до співпраці з окупаційною владою, оголосила про оплату праці в рублях та про те, садочок розпочне працювати за оновленою програмою, пропонувала свідку співпрацювати, свідок не погодилась. В подальшому, від колег свідок дізналась, що ОСОБА_6 вже не є директором садочка, а вона очолила «управління освіти» окупаційної влади (російської). Місцезнаходження ОСОБА_6 на даний час свідкові не відомо; Протоколом допиту свідка ОСОБА_16 від 18.01.2023, яка пояснила, що є начальником Управління освіти Херсонської міської ради та повідомила, що з 24.02.2022 роботу Управління освіти Херсонської міської ради та всіх закладів освіти м.Херсона було організовано у дистанційній формі. Зазначила перелік директорів освітніх закладів м.Херсона, в т.ч. директора Херсонського ясла-садка компенсуючого типу- центру розвитку дитини №60 Херсонської міської ради ОСОБА_6 , які погодились на співпрацю з окупаційною владою. Пояснила, що «Министерство образования и науки Херсонской области» від окупаційної влади спочатку очолила ОСОБА_17 , а управління, яке опікувалось закладами освіти міста очолила ОСОБА_6 . В подальшому в структуру освітньої галузі окупаційної влади м.Херсона входило: «Министерство образования и науки Херсонской области», «Департамент образования и науки Херсонской области» та його управління і відділи. «Начальником Управления по работе с учреждениями образования г.Херсона» була ОСОБА_6 . Зазначена інформація стала відомо свідкові з документів, які залишили представники окупаційної влади міста в сфері освіти у приміщенні Управління Херсонської міської ради. Крім того, із соціальних мереж їй стало відомо, що ОСОБА_6 зайняла посаду начальника відділу освіти і опікувалася закладами освіти міста. Місцезнаходження ОСОБА_6 на даний час свідкові не відомо; Протоколом допиту свідка ОСОБА_18 від 13.01.2023, яка є заступником директора Херсонського навчально-виховного комплексу загальноосвітньої школи I-III ступенів №9 Херсонської міської ради та пояснила, що в особистій бесіді з ОСОБА_19 , яка раніше працювала на посаді директора Херсонського закладу дошкільної освіти №23 Херсонської міської ради та в подальшому була призначена на цю ж посаду окупаційною владою міста дізналась, що «управління освіти», створене окупаційною владою м.Херсона, яке опікувалось закладами освіти міста очолила ОСОБА_6 , особисто ОСОБА_6 не знає. Також на російському телеканалі «Таврия» бачила відео, де ОСОБА_6 була присутня на першому вересні і де сказали, що вона є очільницею управління освіти; Протоколом допиту свідка ОСОБА_20 від 27.01.2023, яка є завгоспом Херсонського закладу дошкільної освіти №38 комбiнованого типу Херсонської міської ради та пояснила, що була присутня на зборах, які організували представники садочка № НОМЕР_1 , а саме- методист ОСОБА_21 та завгосп ОСОБА_22 , та які закликали працівників садочка до співпраці з окупаційною владою, мали про собі бланки заяв про прийняття на роботу до садочка № НОМЕР_1 на ім`я директора ОСОБА_6 та в особистій розмові повідомили, що ОСОБА_6 є начальником управління освіти Міністерства освіти Херсонської області окупаційної влади. Про це говорив увесь колектив садочка та всі садочки Шуменського мікрорайону м.Херсона. Колеги говорили, що ОСОБА_6 зайняла посаду в управлінні освіти замість ОСОБА_16 , яка є діючим начальником управління освіти Херсонської міської ради та працювала на той час дистанційно. Інформація про це була загальновідомою; Протоколом допиту свідка ОСОБА_23 від 22.01.2023, яка є вихователем Херсонського ясла-садка компенсуючого типу- центру розвитку дитини №60 Херсонської міської ради та пояснила, що з червня діти почали відвідувати садочок за вказівкою ОСОБА_6 , керівництво садочка №60 пропонувало співпрацю з окупаційною владою та працювати за новими правилами, також отримала програму навчання дітей за стандартами освіти рф для вивчення та подальшого застосування у роботі. З чуток відомо, що предсставники окупаційної влади пропонували ОСОБА_6 обійняти посаду голови «управління освіти». Місцезнаходження ОСОБА_6 на даний час свідкові не відомо; Протоколом допиту свідка ОСОБА_24 від 27.01.2023, яка є головним спеціалістом управління освіти Херсонської міської ради та пояснила, що була запрошена ОСОБА_25 та присутня за зустрічі, організованій представниками освітньої сфери рф, присвяченій інклюзивному навчанню дітей за програмами рф, у якій також брала участь директор садочка № НОМЕР_1 ОСОБА_6 . Зустріч відбувалась у приміщенні Херсонського апеляційного суду. В особистій розмові ОСОБА_6 повідомила, що садок №60 працює, в той час як інші заклади освіти не працювали. ОСОБА_6 вільно виступала перед представниками освіти рф та повідомила, що буде рада будь-якій допомозі. В серпні місяці від колег по роботі дізналась, що ОСОБА_6 очолила «управління освіти Міністерства освіти в Херсонській області» від окупаційної влади. Місцезнаходження ОСОБА_6 на даний час свідкові не відомо; Протоколом допиту свідка ОСОБА_26 від 25.01.2023, який є охоронцем Херсонського ясла-садка компенсуючого типу- центру розвитку дитини №60 Херсонської міської ради, та який повідомив, що директором садочку була ОСОБА_6 , що не дивлячись впровадження дистанційної освіти садочок продовжував працювати і діти (40-45 дітей) відвідували його, заробітну плату отримував в рублях. В колективі обговорювали, що ОСОБА_6 зайняла посаду в управлінні освіти. Свідкові відомо, що ОСОБА_6 та її дочка ОСОБА_27 виїхали разом з окупаційною владою на ту сторону Дніпра, на лівобережжя; Протоколом пред`явлення особи для впізнання по фотознімках від 15.02.2023 за участю свідка ОСОБА_26 відповідно до якого свідок впізнав ОСОБА_6 , як особу, яка була директором ясла-садка № НОМЕР_1 у м.Херсон; Протоколом допиту свідка ОСОБА_22 від 25.01.2023, яка є завгоспом Херсонського ясла-садка компенсуючого типу- центру розвитку дитини №60 Херсонської міської ради, та пояснила, що директором садочка була ОСОБА_6 , з кінця березня не дивлячись на дистанційну освіту, за вказівкою ОСОБА_6 , діти відвідували садочок, 31 липня вона зібрала колектив та запитала чи бажає колектив працювати далі, з серпня почався ремонт у харчоблоці та на території садочка, який контролювала ОСОБА_6 .. Також, ОСОБА_6 привозила грошові кошти в рублях до садочка на виплату заробітної плати працівникам. Була вимога ОСОБА_6 відвідувати садочки, які входили до складу садка №60 на вибирати кращі меблі та техніку для облаштування садочка №60.На повний робочий день діти почали приходити з вересня 2022. З переписок в телефоні дізналась, що ОСОБА_6 очолює «управление образования». 23.10.2022 за усною вказівкою ОСОБА_6 передала представникам окупаційної влади 2 автомобілі, які перебували на балансі садочка № НОМЕР_1 , оскільки ОСОБА_28 повідомила, що документи на підставі яких вона має передати автомобілі знаходяться в «министерстве». Бачила по телебаченню на телеканалі «ВТВ», що ОСОБА_6 приймала участь у заході до «Дня вчителя», на якому вона вручала грамоти; Протоколом пред`явлення особи для впізнання по фотознімках від 15.02.2023 за участю свідка ОСОБА_22 , відповідно до якого свідок впізнала ОСОБА_6 , як особу, яка була директором ясла-садка №60 у м.Херсон; Протоколом допиту свідка ОСОБА_29 від 26.01.2023, який працював водієм у Херсонському ясла-садку компенсуючого типу- центру розвитку дитини №60 Херсонської міської ради та пояснив, що в травні 2022 року ОСОБА_6 запропонувала працювати в ДНЗ № 60 водієм, свідок мав її возити на роботу. Свідок возив ОСОБА_6 на роботу з 10 травня 2022 року і по початок листопада 2022 року, потім ОСОБА_6 зникла. Возив її до адміністративної будівлі міськвиконкому по вул. Декабристів-Ушакова у м.Херсон, на якій висів російський прапор, свідкові було зрозуміло, що ОСОБА_6 працює на окупаційну владу; Протоколом пред`явлення особи для впізнання по фотознімках від 16.02.2023 за участю свідка ОСОБА_29 , відповідно до якого свідок впізнав ОСОБА_6 як директора ясла-садка №60 у м.Херсон; Протоколом допиту свідка ОСОБА_30 від 26.01.2022, який працював охоронцем Херсонського ясла-садка компенсуючого типу- центру розвитку дитини №60 Херсонської міської ради та повідомив, що діти хоч і мало, але відвідували садок під час окупації, садок очолювала ОСОБА_6 , а потім її донька, оскільки ОСОБА_6 пішла на підвищення. Місцезнаходження ОСОБА_6 на даний час свідкові не відомо; Протоколом допиту свідка ОСОБА_31 від 15.02.2023, яка є т.в.о. головного бухгалтера Херсонського ясла-садка компенсуючого типу- центру розвитку дитини №60 Херсонської міської ради та пояснила, що в другій половині червня ОСОБА_28 дала їй усне доручення порахувати зарплату всім, хто знаходився в Херсоні згідно штатного розпису, скласти таблицю російською мовою, Після зборів ОСОБА_28 в садочку бувала дуже рідко сказала, що буде особисто займатись питаннями ремонту харчоблоку і благоустроєм садочка. З червня працівники садочка отримували заробітну плату в рублях, відомості формувала свідок по усному розпорядженню ОСОБА_6 , пересилала таблицю на її електронну пошту. Через тиждень-два ОСОБА_6 привозила гроші. В другій половині липня ОСОБА_28 приїхала разом з «министром образования Херсонской области» ОСОБА_32 . Йому показали садок, зайшли і в бухгалтерію. Він запитував свідка про організацію харчування дітей, казав що планує відкрити садочки в серпні. 30.09.2022 ОСОБА_6 і ОСОБА_21 приїжджали до садочка як гості привітати колектив зі святом вчителя. Обидві на той час працювали в «министерстве образования Херсонской области», створеному окупаційною адміністрацією. За усним розпорядженням ОСОБА_6 було віддано автотранспорт, що обліковувався на балансі садочка, на той час ОСОБА_6 працювала в «министерстве образования Херсонской области» «начальником управления муниципальных (городских) образовательных учреждений». Про те, що ОСОБА_6 займає посаду «начальника управління освіти» я дізналась 23 липня. В мобільному додатку Телеграм донька ОСОБА_33 надіслала мені повідомлення з групи «Доброго вечора, ми з Херсону». В повідомленні було фото ОСОБА_6 і писалось: «Завідуюча херсонського дитячого садка № НОМЕР_1 ОСОБА_34 очолила окупаційне «управління освіти». В липні 2022 свідок особисто їздила до ОСОБА_6 в будівлю міськвиконкому за адресою: АДРЕСА_2 де проходило навчання директорів, на якому ОСОБА_6 представили як начальника управління освіти Херсону, але як ОСОБА_35 . В липні -серпні ОСОБА_6 викликала свідка до приміщення міськвиконкому для узгодження штатного розпису садочка. Свідку відомо, що ОСОБА_6 на підпис несли розпорядження, службові записки та те, що вона керувала відкриття шкіл та садочків в новому начальному році як «начальник управління освіти по роботі з освітніми закладами міста», до неї звертались з питаннями затвердження кандидатів на керівні посади в закладаї освіти, візування заявок на літературу, меблів для шкіл тощо. ЇЇ підпис як начальника управління освіти ОСОБА_36 стояв на штатному розписі кожного закладу освіти. Свідкові відомо, що ОСОБА_6 співпрацювала з окупаційною адміністрацією з червня 2022. Свідку відомо, що у другій половині вересня 2022 вони з приміщення міськвиконкому по АДРЕСА_2 переїхали до приміщення, де раніше знаходилось Управління освіти Херсонської міської ради на вул. Воронцовська. Свідок 1 раз туди приїжджала підписати документи, бачила там ОСОБА_21 та ОСОБА_6 , яка на той час керувала «муниципальными садами и школами» міста. Останній раз бачила ОСОБА_6 2 листопада. Вона привезла заробітну плату за жовтень, свідок видала людям гроші і на машині ОСОБА_37 під`їхала до неї, щоб віддати відомість. Вона стояла в черзі до ОСОБА_38 мосту на переправу. На той час вона з родиною жили на дачі Діми поблизу м.Олешки. Останній раз спілкувались 9 листопада. Вона жила на дачі, але казала, що міністр наполягає на тому, щоб всі працівники міністерства прибули до Генічеська. 9 листопада ОСОБА_6 телефонувала свідку, щоб та знайшла договір купівлі-продажу автомобіля «Geely CK». Також, свідок пояснила, що всі установчі та інші документи щодо діяльності садочка № НОМЕР_1 , директором якого була ОСОБА_6 та яким вона в подальшому опікувалась як співробітник «министерства образования Херсонской области», її ноутбук, на якому вона працювала з початку окупації міста, вона забрала додому. За необхідності ОСОБА_6 привозила ці документи, а потім знову забирала. Тому свідок може припустити, що і інші документи, пов`язані з її діяльністю у співпраці з окупаційною владою, в тому числі в «министерстве образования Херсонской области», ОСОБА_6 також могла зберігати вдома; Протоколом огляду Інтернет публікації « ОСОБА_34 очолила окупаційне «управління освіти» Херсона», яка розміщена на сайті «Мост» від 23.07.2022; Протоколом огляду від 16.02.2023, відповідно до якого було оглянуто Херсонський ясла-садок компенсуючого типу- центру розвитку дитини №60 Херсонської міської ради, який розташований за адресою: м. Херсон, вул. Лавреньова, 9А, в ході якого вилучено документи, які в тому числі видані окупаційною владою або за її сприяння та підтверджують призначення ОСОБА_39 на посаду так званої «заведующей» «ГБОУ Херсонской области «Ясли-сад № 60 города Херсона» тощо; Висновком експерта №СЕ-19/115-23/700-ФП від 27.02.2023, згідно якої ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ймовірно зображена у відеозаписі з назвою «29_министр_образования_ТЕЛЕГА_НОВЫЙ_02_14», проведеного на підставі протоколу огляду від 05.01.2023, а саме огляду публікації від 29.09.2022 у соціальній мережі «Telegram» на сторінці групи «Таврия. Новости Херсонской области».; Протоколом допиту свідка ОСОБА_40 від 02.03.2023, в ході якого встановлено, що свідок є головою правління ОСББ в будинку АДРЕСА_3 . В цьому будинку ОСОБА_6 має квартиру АДРЕСА_4 , яка належить їй на праві власності. Також, ОСОБА_6 разом із донькою ОСОБА_41 , онукою та матір`ю ОСОБА_42 проживають за адресою: АДРЕСА_1 . В квартирі АДРЕСА_4 вони постійно не проживали, деякий час вони її здавали в оренду, деякий час там проживала її донька ОСОБА_43 . До початку повномасштабного вторгнення рф ОСОБА_6 працювала директором садочка на Шуменському мікрорайоні м.Херсона, її донька-вчителем початкових класів у якійсь школі. Із розмов знає, що вони співпрацювали на російську владу та були в списку колаборантів. У будинку АДРЕСА_1 вони проживають більше 10 років. У квартирі АДРЕСА_5 вони проживали десь до середини серпня. Бачила, як ОСОБА_6 та ОСОБА_44 привози на автомобілях до будинку представники рф. Останній раз бачила ОСОБА_6 в жовтні 2022. Де на даний час вони перебувають невідомо. На даний час в квартирі ніхто не проживає, біля будинку також нікого не бачила, ні людей, ні машин; Протоколом допиту свідка ОСОБА_45 від 28.02.2023, яка пояснила, що працювала в дитячому садочку номер 60 на посаді вчителя- логопеда. Директором була ОСОБА_6 . Влітку в садочку відбулась нарада, де ОСОБА_6 повідомила, що будемо працювати на російську владу, навчальний процес буде відбуватись на російській мові. Вона пропонувала колективу співпрацювати з окупаційною владою. Працівники отримували заробітну плату в рублях. Влітку в садочку була прибрана українська символіка. До вересня садок по російському законодавству не працював. ОСОБА_6 в садочку з`являлась рідко. Працювала замість неї методист щодо освітнього процесу ОСОБА_21 та завхоз вела адміністративні роботи, слідкувала за технічною стороною. Вона була у відпустці. Коли ОСОБА_6 була звільнена з посади директора садочка не відомо. Влітку, ближче до серпня на прохання бухгалтера садочка свідок відвозила документи ОСОБА_6 у приміщення міськвиконкому в м. Херсон по вул. Ушакова. Марина Василівна спустилась і забрала документи. зміст документів свідку не відомий. Як зрозуміла, в приміщенні знаходилась окупаційна влада, бачила охорону російську. Припустила, що ОСОБА_6 там працює, займає якусь посаду, яку саме не знає. З якихось джерел, спілкування з людьми, інтернет-видання, мала уявлення, що ОСОБА_6 працює на якійсь посаді в освітній сфері. Цю інформацію черпали з загальних джерел. З початку вересня представили нового директора садочка № НОМЕР_1 ОСОБА_46 , яка є дочкою ОСОБА_6 ; Протоколом допиту свідка ОСОБА_47 від 27.03.2023, яка пояснила, що до початку повномасштабного вторгнення військових рф на територію України працювала директором Херсонської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів №47 Херсонської міської ради. Після 24.02.2022 всі заклади освіти міста Херсона отримали розпорядження Управління освіти Херсонської міської ради про дистанційну форму навчання. На території міста Херсона окупаційною владою в кінці травня був створений Департамент освіти і науки в Херсонській області, який очолила ОСОБА_7 . Десь в серпні «Департамент» був реорганізований у Міністерство освіти і науки в Херсонській області. Міністром був ОСОБА_14 , заступником- ОСОБА_7 . В їх структурі були відділи, які займалися загальноосвітніми навчальними закладами, дошкільною освітою, професійними навчальними закладами. Свідок під час окупації міста продовжила роботу на посаді директора школи №47, змінилась назва школи. Був цілий перелік навчальних закладів, назви яких були змінені окупаційною владою. Отримували наказ з Департаменту освіти і науки, де вони всі були перераховані. І в цьому наказі було зазначено, які саме навчальні заклади змінили свою назву та почали працювати від окупаційної влади російської федерації. На початку серпня була присутня на нараді, яку організувала ОСОБА_7 де зібрали усіх керівників шкіл у приміщенні Херсонської міської ради за адресою: м. Херсон, просп. Ушакова, 37. На нараді були присутні дві жінки: це ОСОБА_7 , яка представила іншу жінку як «Начальника управління освіти м. Херсона», представили її як ОСОБА_48 . Виступали на нараді обидві, питання в основному були організаційного порядку, початку відкриття загально навчальних закладів освіти, там говорилося саме ОСОБА_49 про те, що маємо підготувати до початку навчального року всі приміщення закладу це і класні кімнати, і спортивні зали, і харчоблоки, і медичні пункти, і санітарні кімнати, повинні встановити російську символіку на школі, і в школі, і в класах в тому числі, підготувати локальні документи по школі це і планування, і розклад у відповідності до навчальних програм, підготуватися до прийняття підручників і все таке інше. Наголосили на тому, що якщо хтось з вчителів не пройшов перекваліфікацію, то треба її пройти вчасно. Повідомляли, що нададуть програми, і ми повинні спланувати за цими програмами, що будуть завозитися до шкіл підручники, і ми повинні планувати свою роботу саме у відповідності до цих програм і у відповідності до підручників. В подальшому, в електронному вигляді, на електронну пошту шкіл або вчителям, які проходили курси в херсонській академії неперервної освіти надходили програми, про які йшла мова на нараді в Департаменті. Завозилась література за законодавством російської федерації до шкіл, а саме підручники. Наступна нарада була в Херсонській академії неперервної освіти за участю так званого міністра освіти Родікова, його зама ОСОБА_7 , Фатеєвої, та тої ж Петрової. Присвячена нарада була організації навчального року, говорили про охорону, що вона буде організована, цілодобово в кожному навчальному закладі будуть присутні озброєні військові, про харчування дітей, що буде організовуватися і яким чином це будуть проводити, говорили, що всі повинні укласти договори з централізованою бухгалтерією на обслуговування навчальних закладів. Говорили про підручники, що це все буде в достатній мірі.Напередодні початку навчального року за адресою: м. Херсон, просп. Ушакова, 37, відбувалася нарада і там вже всі зрозуміли, що «начальник управления образования города Херсона» ОСОБА_50 як всі її знали, має прізвище ОСОБА_6 . Вона виступала, як «начальник управления образования города Херсона», назвалась як ОСОБА_6 . Тобто ОСОБА_50 та ОСОБА_6 це була одна і та сама особа, тобто працювала раніше під псевдонімом. В подальшому, свідок дізналась, що ОСОБА_6 до повномасштабного вторгнення військ держави-агресора працювала директоркою одного із дитячих садків міста Херсона, а саме №60. На цій нараді зібралися лише керівники шкіл, які звітували ОСОБА_6 про кількість дітей, класів, вчителів і скільки їх не вистачає, чи зроблений ремонт, на якій він стадії. Мова також йшла про те, що необхідно зібрати батьківські збори, саме для тих батьків, які вже привели дітей і написали заяви, говорила про те, що треба їм озвучити умови навчання, що вони всі повинні знати за якими стандартами їх діти будуть навчатися, на якій мові їх діти будуть навчатися. В кінці вересня, керівників освітніх закладів міста Херсон, так зване «Міністерство освіти і науки Херсонської області», зібрали начебто на робочу нараду в приміщенні «Приватбанку» по вул. Потьомкінській. Було дуже багато людей зібрано, з усієї Херсонської області були керівники загальноосвітніх навчальних закладів, дошкільних, професійних навчальних закладів, представники управлінь, громад, де всі зрозуміли, що це нарада, а святковий захід присвячений Дню вчителя. Там була присутня символіка російської федерації, тбув ОСОБА_51 , замміністра освіти російської федерації і там була ОСОБА_6 .Вона була присутня як «начальник освіти по работе с общебразовательными учержениями при Министерстве».Захід був в основному святковий, виступали і вручали грамоти. Виступав ОСОБА_51 , виступав замміністра освіти російської федерації, і декілька слів сказала ОСОБА_6 і допомагала вручати ОСОБА_52 і замміністру грамоти представникам освіти Херсонської області. Були присутні журналісти, здійснювався відеозапис. ОСОБА_6 на цьому заході організувала присутність керівників, заносила, розклала, підносила грамоти та подяки, давала слово. Останній раз бачила ОСОБА_6 на цьому заході, де на даний час вона перебуває свідкові невідомо; Протоколом пред`явлення особи для впізнання по фотознімках від 27.03.2023 за участю свідка ОСОБА_47 , відповідно до якого свідок впізнала ОСОБА_6 як особу, яка в період окупації м.Херсон обіймала посаду «начальника Управления образования города Херсона», пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у так званому «Департаменте образования и науки Херсонской области», в подальшому посаду «начальника Управления образования по работе з общеобразовательными учреждениями города Херсона» у так званому «Министерстве образования и науки Херсонской области», створених окупаційною адміністрацією держави-агресора, приймала участь у нарадах, надавала вказівки керівникам освітніх закладів міста щодо впровадження стандартів освіти держави-агресора у освітніх закладах та мала псевдонім « ОСОБА_53 ».; Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 24.03.2023, в ході якого вилучено копії та оригінали документів з матеріалів кримінального провадження № 22022230000000301 від 09.08.2022, які стосуються створення та діяльності незаконних органів влади, в т.ч. в сфері освіти, на тимчасово окупованій території м.Херсона та підтверджують факт зайняття ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади: «начальника Управления образования города Херсона», у так званому «Департаменте образования и науки ВГА Херсонской области», в подальшому «начальника Управления образования по работе з общеобразовательными учреждениями города Херсона» у так званому «Министерстве образования и науки Херсонской области», створених окупаційною адміністрацією держави-агресора, а також здійснення нею діяльності на вказаних посадах, тощо; іншими матеріалами вказаного кримінального провадження, які у своїй сукупності обґрунтовують підозру, повідомлену ОСОБА_6 .

З урахуванням викладеного, тяжкості покарання, яке загрожує ОСОБА_6 у разі визнання її винною в інкримінованому правопорушенні, того факту, що ОСОБА_54 знаходиться в державному розшуку, її фактичне місцезнаходження до цього часу не встановлено, вважаю доведеною наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме того, що підозрювана може переховуватись від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-які із речей чи документів; незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Враховуючи викладене,оскільки прокуроромдоведено наявністьмети тапідстав застосуваннядо підозрюваної ОСОБА_6 запобіжного заходуу виглядітримання підвартою,а такождоведено, що підозрювана оголошена у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, вважаю необхідним клопотання слідчого задовольнити.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 197 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді про тримання під вартою не може перевищувати шістдесяти днів, який у відповідності до ч. 2 цієї ж статті обчислюється з моменту взяття під варту, а якщо взяттю під варту передувало затримання підозрюваного, обвинуваченого, - з моменту затримання.

Керуючись ст.ст. 177, 183, 193, 194, 196, 197, 309 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Питання про застосування ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу або його зміну на більш м`який запобіжний захід розглянути після його затримання і не пізніш як через 48 годин з часу доставки до місця кримінального провадження.

Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів.

Повний текст ухвали оголошено 17 квітня 2023 року о 13 год. 00 хв.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_55

СудЦентральний районний суд м. Миколаєва
Дата ухвалення рішення13.04.2023
Оприлюднено07.06.2023
Номер документу111334987
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою