Справа № 154/4117/21 Головуючий у 1 інстанції: Луців-Шумська Н.Л.
Провадження № 22-ц/811/379/23 Доповідач в 2-й інстанції: Савуляк Р. В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2023 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:
головуючого судді: Савуляка Р.В.,
суддів: Ванівського О.М., Цяцяка Р.П.,
секретаря: Салати Я.І.
без участі сторін, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на ухвалу Шевченківського районного суду м. Львова від 27 січня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнання права власності, поділ спільного майна подружжя, визнання договорів удаваними, визнання майна особистою власністю, -
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 27 січня 2023 року справу № 154/4117/21 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнання права власності, поділ спільного майна подружжя, визнання договорів удаваними, визнання майна особистою власністю за виключною підсудністю повернуто до Володимир-Волинського міського суду Волинської області за місцезнаходженням основної частини спірного нерухомого майна (44702, м.Володимир Волинський Волинської області вул.Сагайдачного,24).
Ухвалу суду оскаржила представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 .
В апеляційній скарзі покликається на те, що спір повинен розглядатися за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою. Зазначає, що спір виник з приводу земельних ділянок, житлової і нежитлової нерухомості. Основні об`єкти з загальною вартістю 11345000 грн та 5360800 грн. знаходяться територіально у Шевченківському районі м.Львова.
Просить скасувати ухвалу Шевченківського районного суду міста Львова від 27 січня 2023 року і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до вимог ч.13 ст.7 та ч.1 ст.369 ЦПК України, справу розглянуто апеляційним судом без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
Частиною четвертою статті 268 ЦПК України передбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Згідно ч. 5 статті 268 ЦПК України зазначено, що датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Отже, враховуючи наведені вище вимоги процесуального закону, датою ухвалення апеляційним судом судового рішення в даній справі є 5 червня 2023 року.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість оскаржуваної ухвали у межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, виходячи із наступних обставин.
Судом та матеріалами справи встановлено, що 02 листопада 2021 року ОСОБА_3 звернулась до Володимир-Волинського міського суду Волинської області з позовом до ОСОБА_1 про визнання права власності, поділ спільного майна подружжя, визнання договорів удаваними, визнання майна особистою власністю.
Ухвалою Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 14 грудня 2022 року цивільну справу № 154/4117/21 за позовом ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про визнання права власності, поділ спільного майна подружжя, визнання договорів удаваними - передати на розгляд до Шевченківського районного суду м. Львова (вулиця Січових Стрільців, 12, Львів, Львівська область, 79000) за підсудністю.
Оскаржуваною ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 27 січня 2023 року справу № 154/4117/21 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнання права власності, поділ спільного майна подружжя, визнання договорів удаваними, визнання майна особистою власністю за виключною підсудністю повернуто до Володимир-Волинського міського суду Волинської області за місцезнаходженням основної частини спірного нерухомого майна (44702, м.Володимир Волинський Волинської області вул.Сагайдачного,24).
Постановляючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції виходив з того, що вказана справа не підсудна Шевченківському районному суду м. Львова та помилково направлена на розгляд Шевченківського районного суду м. Львова.
З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не може погодитись, виходячи із наступних обставин.
Визначити підсудність суду - означає з`ясувати коло цивільних справ, які компетентний вирішувати по суті даний суд.
Підсудність - це розподіл підвідомчих загальним судам цивільних справ між різними судами першої інстанції залежно від роду (характеру) справ, що підлягають розгляду, і від території, на яку поширюється юрисдикція того чи іншого суду.
Територіальна підсудність - це підсудність цивільної справи загальному суду в залежності від території, на яку поширюється юрисдикція даного суду. За її допомогою вирішується питання, яким з однорідних судів підсудна для розгляду відповідна справа.
Критеріями даного виду підсудності зокрема виступають: місце проживання відповідача, місце заподіяння шкоди, місце знаходження спірного майна, місце розгляду первісного позову тощо.
Відповідно до ч.2 ст. 27 ЦПК України, яка визначає загальні правила підступності, позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Разом з тим, статтею 30 ЦПК України визначено категорії справ, за якими застосовується виключна підсудність.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК України, позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого найвища.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду 24 жовтня 2018 року у справі № 296/1657/17 зроблено висновок, що виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Згідно з положеннями статті 181 ЦК України до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна; про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна; про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
У іншій постанові від 27 березня 2019 року у справі № 646/8916/17 (спір про визнання недійсним договору дарування квартири) Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду зазначив про те, що позови, які виникають з приводу нерухомого майна, - це позови, пов`язані з нерухомим майном, нерухомістю, нерухомою річчю, а тому всі позови у спорах, які є наслідком правовідносин, пов`язаних з обігом нерухомого майна повинні бути пред`явлені до суду за місцем знаходження цього майна.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем зазначено перелік нерухомого майна: ряд земельних ділянок, об`єктів нерухомого майна, об`єктів незавершеного будівництва, нежитлових приміщень, щодо яких позивач просить здійснити поділ спільного майна подружжя. Згідно офіційних даних щодо визначення вартості спірних об`єктів та їх ринкової вартості, вартість спірного нерухомого майна, яке розташоване на території м. Дубляни Львівської області, є найвищою.
Відповідно до постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» №807-IX від 17.07.2020 р., у Львівській області утворено, крім іншого, Львівський район (з адміністративним центром у місті Львів) у складі територій Бібрської міської, Великолюбінської селищної, Глинянської міської, Городоцької міської, Давидівської сільської, Добросинсько-Магерівської селищної, Жовківської міської, Жовтанецької сільської, Зимноводівської сільської, Кам`янка-Бузької міської, Комарнівської міської, Куликівської селищної, Львівської міської, Мурованської сільської, Новояричівської селищної, Оброшинської сільської, Перемишлянської міської, Підберізцівської сільської, Пустомитівської міської, Рава-Руської міської, Сокільницької сільської, Солонківської сільської, Щирецької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Цією ж постановою у Львівській області ліквідовано: Бродівський, Буський, Городоцький, Дрогобицький, Жидачівський, Жовківський, Золочівський, Кам`янка-Бузький, Миколаївський, Мостиський, Перемишлянський, Пустомитівський, Радехівський, Самбірський, Сколівський, Сокальський, Старосамбірський, Стрийський, Турківський, Яворівський райони.
Згідно з п. 3-1 Розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій та статус суддів", до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року N 807-IX, але не пізніше 1 січня 2022 року.
За наведених обставин, відповідно до дислокації Шевченківського району м. Львова, м. Дубляни не належить до Шевченківського району м. Львова, а вказана справа згідно вимог ч. 1 ст. 30 ЦПК України відноситься до територіальної підсудності Жовківського районного суду Львівської області.
Положеннями статті 31 ЦПК України встановлено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про наявність підстав для повернення справи до Володимир-Волинського міського суду Волинської області і вважає за необхідне передати справу на розгляд Жовківського районного суду Львівської області.
За вказаних обставин, апеляційна скарга представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 підлягає до часткового задоволення, ухвала Шевченківського районного суду м. Львова від 27 січня 2023 року - до скасування із передачею справи на розгляд Жовківського районного суду Львівської області.
Керуючись ст. 367, 368, п.6 ч.1 ст. 374, ст.ст. 379, 381, 382, 384, 389 ЦПК України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Ухвалу Шевченківського районного суду м. Львова від 27 січня 2023 року - скасувати, справу передати справу на розгляд Жовківського районного суду Львівської області.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.
Повний текст постанови складено 05 червня 2023 року.
Головуючий: Савуляк Р.В.
Судді: Ванівський О.М.
Цяцяк Р.П.
Суд | Львівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2023 |
Оприлюднено | 09.06.2023 |
Номер документу | 111348735 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Львівський апеляційний суд
Савуляк Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні