Справа № 355/436/23
Провадження № 2/355/359/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2023 року Баришівський районний суд Київської області
у складі: головуючого-судді Чехова С.І.
за участю секретаря Старенької С.М.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Баришівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа без самостійних вимог: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , про визнання права власності на майно в спадок,-
ВИРІШИВ:
До суду звернулась позивачка ОСОБА_1 з позовною заявою у якій просить визнати за нею право власності на земельну ділянку, яка розташована на території Масківецької сільської ради Баришівського району (теперішнього Броварського району) Київської області, цільове призначення якої є ведення особистого селянського господарства, площею 2, 0000 га, кадастровий номер 3220284400:12:037:0035.
Свій позов обґрунтовує тим, що вона була дружиною ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку , яка розташована на території Масківецької сільської ради Баришівського району (теперішнього Броварського району) Київської області, цільове призначення якої є ведення особистого селянського господарства, площею 2,0000 га кадастровий номер - 3220284400:12:037:0035. Окрім неї спадкодавцями після смерті чоловіка є донька, яка успадкувала після його смерті у відповідності до заповіту спадкове майно, а також треті особи без самостійних вимог, які є спільними зі спадкодавцем дітьми. Після смерті чоловіка було відкрито спадкову справу в Баришівській районній державній нотаріальній конторі за №164/2014, але дана земельна ділянка до складу спадщини, на момент видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом не входила. Оскільки на земельну ділянку спадкоємці першої черги за заповітом не претендують, а вона як спадкоємець, що постійно проживала разом з своїм чоловіком має право на обов`язкову частку в майні бажає вступити в права спадкоємця.
Позивачка ОСОБА_1 до судового засідання не з`явилась, однак повідомила про можливість розгляду справи за її відсутністю, позовні вимоги підтримує просить їх задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_2 до судового засідання не з`явилась повідомила, що позовні вимоги визнає, просила розглянути справу без її участі. Відзиву з заперечення надано не було.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до судового засідання не з`явились, повідомили суд про можливість розгляду справи за їх відсутністю у задоволені позовних вимог позивачу не заперечують.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання усіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження, суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
За таких обставин, керуючисьст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності учасників справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи у повному обсязі суд приходить до думки про можливе задоволення заявлених позовних вимог, з наступних підстав:
Як слід з копії паспорта позивачки, вона є громадянкою України. (а.с.4-5)
Відповідно копії посвідчення позивачка є учасником ліквідації наслідком аварії Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2).(а.с.3)
З копії свідоцтва про одруження слід, що позивачка зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 який був зареєстрований Саражинецькою сільською радою Погребищенського району Вінницької області 16 травня 1971 року .(а.с.6)
За копією свідоцтва про смерть ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 67 років місце смерті село Недра Баришівського району Київської області .(а.с.7)
За копією державного акту на право власності на земельну від 26 вересня 2008 року ділянку слід, що ОСОБА_7 , який проживає в Київської області Баришівського району село Недра на підставі розпорядження Баришівської районної державної адміністрації від 04 серпня 2008 року №616 є власником земельної ділянки площею 2,0000 га у межах згідно з планом. Земельна ділянка розташована на території Масківецької сільської ради Баришівського району Київської області. Цільове призначення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.(а.с.8)
З копія Витягу № НВ-9914637122023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок кадастровий номер земельної ділянки 3220284400:12:037:0035 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 34230 гривень 79 копійок. (а.с.9)
Як слід з листа Баришівської районної державної нотаріальної контори нотаріус Малиновська Н.В. відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, підставою було те що мається заповіт складений спадкодавцем на все майно на користь дочки ОСОБА_2 , яка прийняла спадщину. Крім того у спадковій справі наявна заява позивачки про відмову від обов`язкової частки в спадщині.(а.с.10)
З огляду копії спадкової справи №164/2014 від 08 лютого 2014 року заведеної до майна померлого ОСОБА_7 , яка була оглянута у судовому засіданні слід, що мається копія заяви відповідачки ОСОБА_2 про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_7 , копія заяви позивачки ОСОБА_1 про відмову у прийнятті спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_7 , копія свідоцтва про смерть ОСОБА_7 , копія довідки з місяця проживання ОСОБА_7 та членів його родини, копія Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі спадкової справи, копія заповіту з якого вбачається, що все своє майно на день смерті ОСОБА_7 заповідав ОСОБА_2 , копія свідоцтва про народження ОСОБА_8 батьками якої є ОСОБА_7 та ОСОБА_1 , копія свідоцтва про одруження з якого слід, що ОСОБА_9 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб після чого прізвище чоловіка ОСОБА_10 , дружини ОСОБА_10 , копія паспорта ОСОБА_2 , яка є громадянкою України, копія заяви ОСОБА_2 до Баришівської державної нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площами 2,3112 га та 1,1944 га, що знаходиться на території Недрянської сільської ради Баришівського району Київської області та на грошовий вклад в сумі 5583 гривень 36 копійок, копія свідоцтва про право на спадщину за заповітом ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2,3112 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Недрянської сільської ради Баришівського району Київської області, копія свідоцтва про право на спадщину за заповітом ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 1,1944 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Недрянської сільської ради Баришівського району Київської області, копія свідоцтва про право на спадщину за заповітом ОСОБА_2 на вклад з відповідними відсотками та нарахованою компенсацією яка належала ОСОБА_7 , копію державного акту на право власності на земельну від 26 вересня 2008 року ділянку слід, яка належала ОСОБА_7 , лист Баришівської районної державної нотаріальної контори нотаріуса Малиновської Н.В. про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та статтею 8 Конституції України гарантовано кожному право звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно ч.1 ст.2 ЦПК України слід, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України слід, що кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст. 13 ЦПК України слід, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як слідз ч.1ст.316ЦК України « Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.»
За ч.1ст.328ЦК України «Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.»
Згідно ст.1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися в наслідок його смерті
Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України «Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.»
Згідно ст.1261 ЦК України «У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.»
За ч.3 ст.1268 ЦПК України слід, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно доч.1ст.1268ЦК України слід, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Як слід з п.10 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах спадкування» право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування(зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Отже,судом встановлено,що позивачкає дружиноюпомерлого ОСОБА_7 ,яка звернуласьдо нотаріальноїконтори іззаявою післяйого смертіпро те,щоне претендуєна одержанняобов`язкової часткиу спадщині.За заповітомвсе майнопомерлий заповідавсвоєї доньці ОСОБА_2 ,яка іприйняла спадщину.Однак згодомсторони дізнались,що неоформлена якспадщина 2,0000га набутау правовласності прижитті померлим ОСОБА_7 під часдоговору купівліпродажу.Відповідачка ОСОБА_2 ,треті особи,які незаявляють самостійнихвимог ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,які єдітьми позивачкине заперечувалитому,щоб їхматір позивачка ОСОБА_1 отримала свідоцтвона правовласності наземельну ділянкуцільове призначенняякої єведення особистогоселянського господарства.Сама позивачкавід прийняттяспадщини післясмерті свогочоловіка начас розглядупозовної заявивід прийняттяспадщини невідмовляється.З такихпідстав вимогипозивачки ОСОБА_1 законі тапідлягають задоволенню,оскільки у першу чергу право на спадкування за законом мають, той з подружжя, який його пережив, що не заборонено законом.
Відповідно доп.10ч.1ст.5Закону України«Про судовийзбір» позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються.
Позивачка ОСОБА_1 є постраждалої внаслідок ліквідації на Чорнобильської АЕС у 1986 році звільнена від сплату судового збору, а тому в порядку ч.1 ст. 142 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, у разі задоволення позову - на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,4,12,13,81,89,141,229,263-265,293ЦПК України, ст.ст.316,317,319,321,328,1218,1225,1261,1268 ЦК України,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа без самостійних вимог: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , про визнання права власності на майно в спадок, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) право власності на земельну ділянку, яка розташована на території Масківецької сільської ради Баришівського району (теперішнього Броварського району), Київської області цільове призначення якої є ведення особистого селянського господарства, площею 2,0000 га, кадастровий номер-3220284400:12:037:0035.
Стягнути на користь держави зі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована по АДРЕСА_1 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 1073,60 (одна тисяча сімдесят три гривень шістдесят копійок) гривень на наступний рахунок:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106
Код отримувача (ЄДРПОУ):37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) 899998
Номер рахунку : UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів до Київського апеляційного суду, шляхом подачі скарги через Баришівський районний суд.
Суддя Баришівського
районного суду С. І. Чехов
Суд | Баришівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2023 |
Оприлюднено | 09.06.2023 |
Номер документу | 111370189 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Баришівський районний суд Київської області
Чехов С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні