ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/9968/22
провадження № 1-кс/753/1794/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" червня 2023 р. слідчий суддя Дарницького районного суду м. Києва ОСОБА_1 , розглянувши клопотання слідчого слідчого відділу Дарницького УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_2 , погоджене прокурором Дарницької окружної прокуратури, ОСОБА_3 , про проведення під час досудового розслідування в судовому засіданні допиту потерпілого у кримінальному провадженні № 120221050020001402,
в с т а н о в и в:
Слідчий слідчого відділу Дарницького УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_2 звернувся до слідчого судді Дарницького районного суду м. Києва про проведення під час досудового розслідування в судовому засіданні за участю прокурора Дарницької окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 та слідчого СВ Дарницького УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_2 , допиту потерпілої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні № 120221050020001402 та її представника - адвоката ОСОБА_5 .
Клопотання мотивоване тим, що досудовим розслідуванням установлено, що в невстановлений досудовим розслідуванням час, приблизно у липні місяці 2022 року, більш точний час встановити не виявилось за можливе, ОСОБА_6 , перебуваючи у невстановленому місці, будучи працездатним, але офіційно не працевлаштованим, не маючи постійного джерела доходу, став на шлях вчинення злочинів, пов`язаних із заволодінням грошовими коштами шляхом обману, з використання електронно-обчислювальної техніки для здійснення незаконних операцій, у останнього виник злочинний умисел, направлений на заволодіння грошовими коштами громадян шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки.
В подальшому ОСОБА_6 , діючи умисно, протиправно, переслідуючи корисливі мотиви, використовуючи мобільний додаток «Телеграм», завдяки телеграм-ботам «Дія - виплати українцям» та «Є- Підтримка», створював фішингові посилання, де обіцяв виплати грошових коштів громадянам України в зв`язку з військовою агресією рф. За допомогою фішингового посилання розробленого нібито для отримання виплат отримував банківські дані осіб, які переходили за вказаним посиланням, та вводили зазначенні дані.
Після цього ОСОБА_6 здійснював введення вказаних даних у Інтернет - магазинах «Ringoo», «MOYO», «INTERTOP», та інших, з метою замовлення дорогоцінних товарів, за допомогою протиправно отриманих грошових коштів, які в подальшому замовлялись ТОВ «Нова Пошта» по всій території України, тим самим шахрайським шляхом заволодів чужим майном.
Так, 12.07.2022 приблизно о 14 год. 05 хв. за допомогою зазначеного вище фішингово посилання потерпіла ОСОБА_7 , перебуваючи за адресою: м. Київ, вул. Ялтинська, 5-Б, з метою отримання виплат перейшла в телеграм-бот « ІНФОРМАЦІЯ_2 », де через додаток «Приват24» та за допомогою дзвінка, на думку останньої, підтвердила авторизацію в телеграм-боті « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Після чого ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на заволодіння грошовими коштами шляхом обману з використання електронно-обчислювальної техніки отримавши доступ до банківської картки потерпілої ОСОБА_7 , 12 липня 2022 рокуо 14 год та 14 год 9 хв зробив замовлення в інтернет-магазині « Ringoo » на суму 20 999 грн. 00 коп. та 4 098 грн. 00 коп.
В подальшому, у зв`язку зі зверненням потерпілої ОСОБА_7 до служби безпеки інтернет-магазину « Ringoo » замовлення зроблене ОСОБА_6 було скасовано. Тим самим, ОСОБА_6 виконав усі дії, які вважав необхідними для доведення злочину до кінця, але злочин не було доведено до кінця з причин, що не залежали від його волі, оскільки замовлення було скасовано працівниками служби безпеки інтернет-магазину « Ringoo ».
ОСОБА_6 , підозрюється у вчиненні закінченого замаху на заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчиненого шляхом незаконних операцій з використанням електронно обчислювальної техніки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 3 ст. 190 КК України.
Крім того, 30 червня 2022 року приблизно о 23 год 48 хв за допомогою зазначеного вище фішингово посилання потерпіла ОСОБА_8 з метою отримання виплат перейшла в телеграм-бот «Дія - виплати громадянам», де ввела пін-код від своєї банківської картки НОМЕР_1 та пароль від особистого кабінету у додатку «Приват24».
Після чого ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на заволодіння грошовими коштами шляхом обману з використання електронно-обчислювальної техніки отримавши банківські дані картки та пароль від особистого кабінету у додатку «Приват24» потерпілої ОСОБА_8 , 20.06.2022 о 23 год. 48 хв. перевів грошові кошти на банківську картку НОМЕР_2 , що належить потерпілій та, в подальшому з банківської картки НОМЕР_2 зробив замовлення в інтернет-магазині «Ringoo» на суму 6 646 грн. 00 коп., тим самим завдавши матеріальної шкоди потерпілій.
Таким чином, ОСОБА_6 , підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчиненого шляхом незаконних операцій з використанням електронно обчислювальної техніки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України.
Окрім цього, 7 липня 2022 року приблизно о 23 год 45 хв за допомогою зазначеного вище фішингово посилання потерпіла ОСОБА_9 з метою отримання виплат перейшла в телеграм-бот « Дія виплати громадянам », де через додаток «Приват24» та за допомогою дзвінка, на думку останньої, підтвердила авторизацію в телеграм-боті «Дія - виплати громадянам».
Після чого ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел, направлений повторно на заволодіння грошовими коштами шляхом обману з використання електронно-обчислювальної техніки отримавши доступ до банківської картки потерпілої ОСОБА_9 , 7 липня 2022 року о 23 год 45 хв зробив замовлення в інтернет-магазині « Ringoo » на суму 11 099 грн. 00 коп. , тим самим завдавши матеріальної шкоди потерпілій.
Таким чином, ОСОБА_6 , підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчиненого повторно шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України.
Окрім цього, 8 липня 2022 року приблизно о 15 год 29 хв за допомогою зазначеного вище фішингово посилання потерпіла ОСОБА_10 з метою отримання виплат перейшла в телеграм-бот «Дія - виплати громадянам», де ввела пін-код від банківської картки НОМЕР_3 та пароль від особистого кабінету у додатку «Приват24».
Після чого ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на заволодіння грошовими коштами шляхом обману з використання електронно-обчислювальної техніки отримавши доступ до банківської картки потерпілої ОСОБА_10 , 8 липня 2022 року о 15 год 29 хв зробив замовлення в інтернет-магазині « Ringoo » на суму 33 999 грн.
В подальшому, у зв`язку зі зверненням потерпілої ОСОБА_10 до служби безпеки інтернет-магазину « Ringoo » замовлення зроблене ОСОБА_6 було скасовано. Тим самим, ОСОБА_6 виконав усі дії, які вважав необхідними для доведення злочину до кінця, але злочин не було доведено до кінця з причин, що не залежали від його волі, оскільки замовлення було скасовано працівниками служби безпеки інтернет-магазину « Ringoo ».
Таким чином, ОСОБА_6 , підозрюється у вчиненні закінченого замаху на заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчиненого шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 3 ст. 190 КК України.
Крім того , 4 липня 2022 приблизно о 15 год 4 хв за допомогою зазначеного вище фішингово посилання потерпіла ОСОБА_11 , з метою отримання виплат перейшла в телеграм-бот « Дія виплати громадянам », де через додаток «Приват24» та за допомогою дзвінка, на думку останньої, підтвердила авторизацію в телеграм-боті «Дія - виплати громадянам».
Після чого ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел, направлений повторно на заволодіння грошовими коштами шляхом обману з використання електронно-обчислювальної техніки отримавши доступ до банківської картки потерпілої ОСОБА_11 , 4 липня 2022 року о 15 год 4 хв зробив замовлення в інтернет-магазині « MOYO » на суму 26 999 грн. 00 коп., тим самим завдавши матеріальної шкоди потерпілій.
Таким чином, ОСОБА_6 , підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчиненого повторно шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України.
Крім того, у ході досудового розслідування було додатково встановлено потерпілу гр. ОСОБА_4 та допитано представника останньої ОСОБА_5 , який повідомив, що є представником потерпілої ОСОБА_4 на підставі договору про надання правової допомоги від 20 січня 2023 року. ОСОБА_4 , перебувала в групі «Українці на Кіпрі» в мессенджері «Telegram», де остання побачила повідомлення про допомогу Українцям від ООН в розмірі 4000,00 гривень. В даному оголошенні були зазначені посилання на банки, в яких можна було отримати дану допомогу, вибравши АТ «Райффайзен Банк» гр. ОСОБА_4 перейшла за посиланням та ввела свій логін і пароль для входу в онлайн банкінг «Райффайзен Онлайн». Після того як вона провела авторизацію, їй в месенджер «Viber» за номером телефону НОМЕР_4 почали приходити смс повідомлення від АТ «Райффайзен Банк» з кодом підтвердження для переказу грошових коштів, але код нікому не передавався, оскільки остання запідозрила, що це шахраї.
В подальшому з картки ОСОБА_4 , почались несанкціоновані списання грошових коштів на іншу банківську картку. Після чого остання звернулась на гарячу лінію банку та повідомила, що вона не здійснювала дані транзакції, гроші було вкрадено та попросила заблокувати переведені грошові кошти, але співробітник банку повідомив, що гроші були вже виведені за межі АТ «Райффайзен Банк».
Потерпілою у кримінальному правопорушенні передбаченому ч. 3 ст. 190 КК України є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка володіє інформацією, що містить доказову базу у даному кримінальному провадженні.
Враховуючи, що на цей час потерпіла ОСОБА_4 знаходиться за межами території України, а саме в Кіпрі, та те, що відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжується указами президента,а покази ОСОБА_4 є обов`язковими, необхідними і досить важливими для забезпечення повного та неупередженого досудового розслідування, тому виникла необхідність отримання показань потерпілої ОСОБА_4 в судовому засіданні у режимі відеоконференції.
Оскільки показання потерпілої ОСОБА_4 мають суттєве значення для забезпечення неупередженого розслідування у кримінальному провадженні, слідчий просив задовольнити клопотання.
Дослідивши клопотання та долучені до нього документи слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Розглядаючи клопотання про допит свідка, потерпілого в порядку ст. 225 КПК України, слідчий суддя, вивчаючи його зміст та матеріали, додані до нього, оцінює обґрунтованість клопотання і визначає, чи мають місце обставини, які зумовлюють допит зазначених осіб та унеможливлюють його проведення під час судового засідання.
Винятковість випадків, які можуть бути підставою для допиту свідка, потерпілого в порядку ст. 225 КПК України, може бути зумовлена існуванням небезпеки для життя і здоров`я свідка або потерпілого. У значенні ст. 225 КПК України небезпеку для життя та здоров`я особи можна визначити як можливість заподіяння смерті, тілесних ушкоджень, виникнення захворювання особи, заподіяння шкоди здоров`ю особи, у результаті чого буде неможливо провести допит свідка або потерпілого в судовому засіданні.
ВССУ в узагальненні «Про практику вирішення слідчими суддями питань, пов`язаних із слідчими (розшуковими) діями» від 3 червня 2016 року вказав на неприпустимість, коли в ряді ухвал, постановлених за результатами розгляду клопотань про допит свідка, потерпілого у порядку ст. 225 КПК, зміст обставин, які, на думку слідчого судді, становлять небезпеку для життя та здоров`я, не розкрито, оскільки вжиті формулювання «тиск», «заходи морального впливу», «протиправний вплив», «психологічний вплив» є загальними і не дають змоги встановити, чи дійсно існує небезпека для життя та здоров`я особи, і чи може наявність такої небезпеки унеможливити допит свідка, потерпілого під час судового засідання або вплинути на повноту чи достовірність їх показань.
Як вбачається з матеріалів клопотання слідчим СВ Дарницького УП ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 120221050020001402, відомості про яке внесені 15 липня 2022 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань, з попередньою правовою кваліфікацією за ч. ст. 15 ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 190 КК України.КК України.
В клопотанні слідчий просить провести допит однієї із потерпілих, а саме ОСОБА_4 , у цьому кримінальному провадженні.
Як на підставу проведення такого вказує, що вона знаходиться за межами території України, на території України введено воєнний стан, а покази потерпілої є обов`язковими, необхідними і досить важливими для забезпечення повного та неупередженого досудового розслідування.
При цьому, в матеріалах, доданих до клопотання, відсутні докази визнання ОСОБА_4 потерпілою у цьому кримінальному провадженні і вручення їй пам`ятки про процесуальні права та обов`язки.
До матеріалів клопотання додано протокол допиту представника ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 .
Згідно з ч. 1 ст. 225 КПК України у виняткових випадках, пов`язаних із необхідністю отримання показань свідка чи потерпілого під час досудового розслідування, якщо через існування небезпеки для життя і здоров`я свідка чи потерпілого, їх тяжкої хвороби, наявності інших обставин, що можуть унеможливити їх допит в суді або вплинути на повноту чи достовірність показань, сторона кримінального провадження має право звернутися до слідчого судді із клопотанням провести допит такого свідка чи потерпілого в судовому засіданні, в тому числі одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб.
Відповідно до ст. 63 Конституції України особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім`ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом.
Матеріали клопотання не містять доказів того, що на ОСОБА_4 , яка перебуває за межами України, чиниться вплив чи існує небезпека для її життя і здоров`я. Навпаки, вона перебуває, як зазначено у клопотанні, за межами України, в країні, яку вона визначила для себе безпечною для її життя і здоров`я.
На жодні обставини, які унеможливлять ОСОБА_4 з`явитися до суду під час розгляду кримінального провадження по суті в суді чи бути допитаною в якості потерпілої в режимі відеоконференції, слідчий не посилається.
Доводи слідчого, що ОСОБА_4 не може приїхати в Україну для дачі показів, оскільки на території України введено воєнний стан, свідчить про власне тлумачення слідчим норми ст. 225 КПК України.
Слідчий не посилається, на обставини, які вказують на те, що на території Кіпру, де перебуває ОСОБА_4 існує небезпека для її життя та здоров`я, чи на неї чиниться тиск.
Слідчий суддя вважає, що будь-яких доказів в обґрунтування доводів клопотання, наявності обставин, що можуть унеможливити допиту потерпілої в суді при розгляді справи по суті, також в режимі відеоконференції, або вплинути на повноту чи достовірність показань, як то передбачено ст. 225 КПК України, слідчим не додано.
Оскільки проведення допиту потерпілого в судовому засіданні під час досудового розслідування можливо тільки у виняткових випадках, а з матеріалів клопотання не вбачається підстав, які б могли унеможливити його допит в суді під час розгляду справи по суті, відсутні докази того, що на потерпілу чиниться вплив чи існує небезпеки для її життя і здоров`я, інших випадків, передбачених ч. 1 ст. 225 КПК України, слідчим в клопотанні не наведено, а тому клопотання задоволенню не підлягає.
При цьому, в матеріалах клопотання відсутні будь-які відомості щодо статусу особи як свідка чи потерпілого, як цього вимагає ст. 225 КПК України.
Таким чином, підстави для задоволення клопотання відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 225, 372 КПК України, слідчий суддя
п о с т а н о в и в:
у задоволенні клопотання слідчого слідчого відділу Дарницького УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_2 , погодженого прокурором Дарницької окружної прокуратури ОСОБА_3 , про проведення під час досудового розслідування в судовому засіданні допиту потерпілого у кримінальному провадженні № 12022105020001402 відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 02.06.2023 |
Оприлюднено | 09.06.2023 |
Номер документу | 111372565 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Кримінальне
Дарницький районний суд міста Києва
Гусак О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні