Провадження № 2/597/102/2023
Справа № 597/491/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" травня 2023 р. м. Заліщики
Заліщицький районний суд Тернопільської області в складі головуючого судді В.В.Васильченка, з участю секретаря судового засідання В.М.Богдана,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні,в залізасідань Заліщицькогорайонного суду,в м.ЗаліщикиТернопільської області,в порядкуспрощеного позовногопровадження,цивільну справуза позовомКредитної спілки «Самопоміч» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором
В С Т А Н О В И В:
Представник КС «Самопоміч», ОСОБА_3 звернулась до суду із позовом про стягнення з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заборгованості за кредитним договором в сумі 18018 грн. та 2684 грн. сплаченого судового збору.
Позивач посилається на те, що згідно кредитного договору №19038 від 26.01.2022 року ОСОБА_1 отрималакредит в сумі 15000 грн., строком на 12 місяців, зобов`язуючись сплачувати процентну ставку 48% річних. Одночасно між КС «Самопоміч» та ОСОБА_2 26.01.2022 року, в якості забезпечення виконання зобов`язання,укладено договір поруки №19038 - 1, згідно якого поручитель взяв на себе перед спілкою солідарні зобов`язання. В порушення умов договору відповідачі неналежно виконували договірні зобов`язання внаслідок чого, станом на 26.01.2023 року, виникла заборгованість в розмірі 18018 грн., а саме:
- по кредиту: 15000 грн.,
- по процентах, нарахованих на залишок заборгованості по кредиту: 3018 грн.
Представник позивача у судове засідання не з`явилася, однак надіслала письмове клопотання про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, не заперечує щодо заочного розгляду справи.
Відповідно до ст.211 ч.3 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Ухвалою суду 28.03.2023 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, відповідачам надано строк для подання відзивів на даний позов та роз`яснено наслідки їх неподання без поважних причин.
Відповідачі відзивів на даний позов у визначений судом строк не подали, причини суду не повідомили.
Суд вважає, що справу слід розглянути заочно, оскільки, представник позивача не заперечує проти цього.
Відповідно до положень ст.247 ч.2 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що справу слід вирішити за наявними матеріалами та задовольнити позов, виходячи із наступного:
Відповідно до ст.207 ч.1, 2 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
За змістом статей 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Положеннями ст.638 ч.1 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
У статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст.1054 ч.1 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (ст.1048 ч.1 ЦК України).
Частиною другою вищевказаної статті ЦК України встановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (ст.1055 ЦК України).
26.01.2022 року між Кредитною спілкою Самопоміч та відповідачкою ОСОБА_1 укладено кредитний договір №19038.
Згідно вищевказаного кредитного договору відповідачка отримала кредит в розмірі 15000 гривень, на термін 12 місяців, із сплатою процентів в розмірі 48% річних за користування кредитом та зобов`язалася щомісячно надавати кредитній спілці грошові кошти (щомісячний платіж) для погашення заборгованості за кредитом та відсотками згідно кредитного договору та графіку розрахунків.
КС Самопомічвиконала свої зобов`язання згідно з договором та видала відповідачці ОСОБА_4 кредит у розмірі передбаченому умовами договору, що стверджується чеком про отримання коштів, підписаним відповідачкою.
Відповідно до ст.546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.
Згідно ст.547 ч.1 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі.
26.01.2022 року між КС Самопоміч та відповідачем ОСОБА_2 укладено договір поруки №19038 - 1, відповідно до умов якого відповідач зобов`язався відповідати перед позивачем в обсязі 100% від суми зобов`язань ОСОБА_1 , тобто за погашення кредиту в сумі 15000 гривень та відсотків за користування кредитом за ставкою 48% річних.
Відповідачка ОСОБА_1 порушила умови кредитного договору №19038 від 26.01.2022 року, відповідно до якого зобов`язалася щомісячно надавати кредитній спілці кошти згідно графіку погашення кредиту для погашення заборгованості за кредитним договором, що складається із заборгованості по тілу кредиту та відсотках.
Відповідно до ст.1048 ч.1 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно зі статтею 1049 згаданого Кодексу позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Відповідно до положень ст.1050 ч.2 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Тому, суд вважає, що відповідачка ОСОБА_1 порушила зобов`язання щодо повернення суми кредиту, тому позивач вправі вимагати захисту своїх прав у судовому порядку шляхом зобов`язання виконання боржником обов`язку з повернення фактично отриманої суми кредитних коштів та сплати заборгованості за відсотками, що передбачені кредитним договором №19038 від 26.01.2022 року, які становлять станом на 26.01.2023 року 18018 гривень та складаються із:
* заборгованості по тілу кредиту - 15000 гривень;
* заборгованості по відсотках, нарахованих на залишок заборгованості по кредиту - 3018 гривень.
Відповідно до приписів ст.553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
Згідно ст.554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які за одним чи за декількома договорами поруки поручилися перед кредитором за виконання боржником одного і того самого зобов`язання, є солідарними боржниками і відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
А тому, враховуючи, що в даному випадку має місце порушення прав позивача КС Самопоміч, суд вважає, що вони підлягають захисту шляхом солідарного стягнення заборгованості із відповідачів в розмірі 18018 гривень.
Суд також вважає, що в користь позивача з відповідачів слід солідарно стягнути 2684 гривні сплаченого позивачем, при подачі позову до суду, судового збору, а всього стягнути солідарно з відповідачів в користь позивача 20702 гривні.
Керуючись ст.ст.207, 526, 541, 543, 546-548, 553, 554, 628, 638, 1046-1050, 1054 Цивільного кодексу України, ст.ст.10, 11, 76-81, 89, 141, 211, 247, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 279, 280-284, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
Позов представника Кредитної спілки Самопоміч - Розлуцької Зоряни Ярославівни до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жительки АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , жителя АДРЕСА_1 солідарно на користь Кредитної спілки Самопоміч, код ЄДРПОУ 25350037 (46008, м.Тернопіль вул.Медова-20/22) на розрахунковий рахунок № НОМЕР_3 , МФО 338545 в АТ Ощадбанк заборгованість за кредитним договором №19038 від 26.01.2022 року та судові витрати по справі в розмірі 20702 (двадцять тисяч сімсот дві) гривні.
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ст.ст.284, 354 ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржене позивачем протягом 30 днів з дня складення повного рішення суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду, а відповідачами протягом 30 днів з дня постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення суду без задоволення.
Повне найменування сторін справи:
позивач кредитна спілка Самопоміч, код ЄДРПОУ 25350037, юридична адреса: 46008, м.Тернопіль вул.Медова 20, 22;
відповідачка 1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителька АДРЕСА_2 .
відповідач 2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , житель АДРЕСА_2 .
Суддя В. В. Васильченко
Суд | Заліщицький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2023 |
Оприлюднено | 09.06.2023 |
Номер документу | 111375492 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Заліщицький районний суд Тернопільської області
Васильченко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні